Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ, έχετε πρόβλημα τώρα τελευταία ?


android7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τους τελευταιους 2 μηνες εχω και εγω αρκετες καθηστερησεις και χαμενα δεματα απο κινα.

να μου τα κλεβουν στην εισοδο αποκλείεται γιατι δεν ειμαι σε πολυκατοικια και επιπλεων ο ταχυδρομος παντα μου χτυπαει το κουδουνι και μου τα δινει, σε ολα τα δεματα και χωρις να ειναι συστημενα.

εχω μηλησει με τον ταχυδρομο και εχω παει και στο ταχυδρομειο να δω αν ηταν κανενα ξεχασμενο εκει, αλλα τιποτα.

 

εχω παρατηρησει οτι οι πωλητες που αγορασα τα αντικειμενα που δεν ηρθαν ποτε, ενω οταν τα αγοραζα ειχαν feedback πανω απο 99% οταν εποικοινωνουσα μαζι τους οτι δεν μου ηρθαν σε ολους ειχε πεσει το feedback στο 96% και ολα τα αρνητικα σχολια ειναι για αντικειμενα που δεν ελαβαν.

 

πιστεύω οτι ολες οι καθυστερησεις οφειλονται στα ταχυδρομεια της κινας, μάλλον εξαιτίας του κογκρέσου που γινεται αυτες τις μερες και εχουν αυξησει τα μετρα στα αεροδρομια εδω και 2 περιπου μηνες απο οτι διαβαζω σε ξενα site.

το περιεργο ειναι οτι κανενας πωλητης στο ebay δεν το εχει αναφερει οπως πχ βγαζουν ανακοινωσεις για καθυστερήσεις καθε χριστουγεννα κλπ.

απο την αλλη, αρκετα κινεζικα μαγαζια οπως πχ το deal extreme εχουν βγαλει ανακοινωσεις για καθυστερησεις εως και +40 μερες.

απο οτι γραφουν σε αρκετα αεροδρομια δεν επιτρεπουν καθολου συσκευες που εχουν μπαταριες ή ακομα και usb βυσμα!

τα χαμενα μου αντικειμενα με εξαίρεση μια θηκη κινητου ειχαν μπαταριες ή usb βυσμα.

 

σημερα ελαβα ενα χαμενο αντικειμενο που ειχα παρει refund και ενω το ειχε στειλει απο 26/9, το δεμα πανω εχει το αυτοκολητο με τη σφραγιδα ταχυδρομειου της κινας και ημερομηνια αποστολης 29/10. δηλαδη ενα ολοκληρο μηνα καθοταν στο ταχυδρομειο και μετα το εστειλαν.

 

ελπιζω μετα την ερχόμενη τεταρτη που τελειωνει το κογκρέσο να αρχισουν να επανερχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλη φάση. Παρείγγειλα ενα βιβλίο από αμερικη πριν 3 μέρες και θα το στειλουν με usps. Για να δουμε.

 

Σήμερα ήρθε τελικά η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για το δεμα, και ανήκω και γω στα ΕΛΤΑ κερατσινίου οπως ο TS.

Ισως τελικά οι καθυστερίσεις/χαμένα πακέτα εχουν να κανουν με την Κινα μονο οπως αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω & εγώ μεγάλες καθυστερήσεις & απώλειες. Κλασικά μικροπακέτα από china post πέφτουν σα τις μύγες στο σημείο που δεν κάνω το κόπο να βγάλω άκρη με τον πωλητή ή να ζητήσω refund αφού ξέρω πως δεν φταίνε, ενώ σε άλλες περιπτώσεις δεν ήρθε ούτε τη δεύτερη φορά που έστειλαν.

Επίσης περιμένω & ένα από Γερμανία το οποίο μήνα τώρα δεν έχει εμφανιστεί.

Από Ελλάδα πάντως σφαίρα! Συστημένα στο 15θήμερο έχουν σκάσει μύτη, συνήθως κάτι Παρασκευές η ειδοποίηση, οπότε χρειάζεται να περιμένω μονάχα ένα ΣΚ ακόμα για να παραλάβω. Πιθανολογώ πως έρχονται με αναπηρικό καρότσι οπότε είναι καλοί χρόνοι θαρρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dealextreme είχα 2 πακετάκια που περίμενα , το ένα δεν ήρθε ποτέ και δεν μου έκαναν refund λέει γιατί ήθελαν να εντοπίσουν το πακέτο χωρίς να έχουν tracking number WTF :mad:

Το δεύτερο που είχα tracking number δεν εμφανιζόταν πουθενά μετά απο 1 μήνα αποστολής, τελικά μετά απο πολλά το βρήκαν, τους το είχε στείλει πίσω λέει το china post γιατί είχε ακατάλληλη συσκευασία και θα μου το ξαναστείλουν , καλά κρασιά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω & εγώ μεγάλες καθυστερήσεις & απώλειες. Κλασικά μικροπακέτα από china post πέφτουν σα τις μύγες στο σημείο που δεν κάνω το κόπο να βγάλω άκρη με τον πωλητή ή να ζητήσω refund αφού ξέρω πως δεν φταίνε, ενώ σε άλλες περιπτώσεις δεν ήρθε ούτε τη δεύτερη φορά που έστειλαν.

Επίσης περιμένω & ένα από Γερμανία το οποίο μήνα τώρα δεν έχει εμφανιστεί.

Από Ελλάδα πάντως σφαίρα! Συστημένα στο 15θήμερο έχουν σκάσει μύτη, συνήθως κάτι Παρασκευές η ειδοποίηση, οπότε χρειάζεται να περιμένω μονάχα ένα ΣΚ ακόμα για να παραλάβω. Πιθανολογώ πως έρχονται με αναπηρικό καρότσι οπότε είναι καλοί χρόνοι θαρρώ.

 

Είπαμε το κράτος εδώ και 30+ χρόνια ενδιαφέρεται μόνο για όσους είναι μέσα από τον γκισέ. Οι άλλοι να πάνε να πνιγούν, να κόψουν το λαιμό τους , να μεταναστεύσουν (το 3ο δε το συμφέρει πάντως το κράτος γιατί χάνει τον χορηγό-κορόιδο). Ακόμα πιο τραγική είναι η περίπτωση αυτών που διαμαρτύρονται και μετά πάνε και τους ψηφίζουν (καθαρά ψυχιατρική περίπτωση).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά και εγώ το ίδιο θέμα περιμένω δύο συστημένα πακέτα από 28 Αυγούστου και είναι κολλημένα στο κινέζικο ταχυδρομείο.....ο πωλήτης μου προτείνει να κάνω λίγο Υπομονή,,,, ας κάνω λίγο ακόμα.. σε περίπτωση που δεν έρθουν έχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μάθεις κινέζικα στα γρήγορα, να βγάλεις ένα εισιτήριο και να πας από κει να τα μαζέψεις αφού οι κινέζοι το κλείσανε το μαγαζάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά και εγώ το ίδιο θέμα περιμένω δύο συστημένα πακέτα από 28 Αυγούστου και είναι κολλημένα στο κινέζικο ταχυδρομείο.....ο πωλήτης μου προτείνει να κάνω λίγο Υπομονή,,,, ας κάνω λίγο ακόμα.. σε περίπτωση που δεν έρθουν έχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω?

 

δυστυχώς τίποτα. Είσαι στο έλεος του πωλητή έχει παρέλθει ο χρόνος που μπορείς να ανοίξεις case στο paypal :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλαν από γερμανία στις 22 του νοέμβρη ένα πακέτο (1 case fan), αν δεν έρθει αύριο θα πάω να γυρνάω τα τραπέζια στο ταχυδρομείο να ουμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 'Ελτα courrier' ειναι κατι διαφορετικο και ξεχωριστο απο τα ΕΛΤΑ?

Εχει τυχει να παραλαβω απο αυτα, και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι.

Σε αλλα γραφεια, αλλη διευθυνση, αλλα ωραρια(πχ και μεσημερια, και καθε μερα ως το βραδυ), και ιδιωτικοι υπαλληλοι(εννοω οχι δημοσιο-αοριστου).

Τι παιζει με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...