Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων μεσω τραπεζας. Ποτε θα φανουν στο λογαριασμο?


CROM271

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όταν γίνεται μεταφορά σε άλλη τράπεζα, στην καρτέλα της κίνησης εμφανίζεται ημερομηνία valeur. Eίναι η ημερομηνία στην οποία θα πιστωθεί το ποσό στο λογαριασμό σας.

 

Υπόψη, σε μεταφορά από τράπεζα σε άλλη τράπεζα, θέλουν οπωσδήποτε 48 ώρες εφόσον οι ημέρες είναι εργάσιμες. Αν κάνετε, δηλαδή, τη μεταφορά αργά την Παρασκευή, θα δείτε τα χρήματα είτε αργά την Τρίτη, είτε ακόμη και την Τετάρτη, ανάλογα με το πότε θα περαστεί η μεταφορά στο σύστημα πίστωσης της τράπεζας όπου μεταφέρετε το ποσό.

 

Το σύστημα αυτό είναι αυτόματο, όπου και να τηλεφωνήσετε (κατάστημα όπου εξυπηρετείστε συνήθως ή κατάστημα όπου ανοίχτηκε ο λογαριασμός) δεν μπορούν να κάνουν κάτι, το πολύ να δουν στο σύστημα αν την ώρα που τηλεφωνείτε είναι περασμένη η μεταφορά στο σύστημα, στις κινήσεις προς πίστωση, τίποτε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχετε το νου σας.

Λαμόγια σου κάνουν και καλά μεταφορά από Attica Bank ΠΑΝΤΑ Παρασκευή απόγευμα σε όποια άλλη τράπεζα έχεις, για να αγοράσουν το μηχανάκι σου, αυτοκίνητό σου, εμπόρευμα.

Επειδή δεν μπορείς να δεις αν πράγματι μπήκαν, ο άλλος σε πιέζει να κάνετε τη συναλλαγή, δείχνοντάς σου ή στέλνοντάς σου με email το 'αποδεικτικό' και την πατάς.

 

Έμαθα για 2 περιπτώσεις εδώ στην Πάτρα, η μία με εμπόρευμα, η άλλη με δίκυκλο.

Ο τυπάς, (γιατί προσπάθησε να ξεγελάσει και εμάς) πολύ ετοιμόλογος και σε φάση 'αδερφέ σώσε με, βιάζομαι'.

Μόλις του είπα ότι θα περιμένω επαλήθευση από την τράπεζα, στράβωσε και σχεδόν με έβριζε ότι του έφαγα τα λεφτά.

 

Προσοχή !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε το νου σας.

Λαμόγια σου κάνουν και καλά μεταφορά από Attica Bank ΠΑΝΤΑ Παρασκευή απόγευμα σε όποια άλλη τράπεζα έχεις, για να αγοράσουν το μηχανάκι σου, αυτοκίνητό σου, εμπόρευμα.

Επειδή δεν μπορείς να δεις αν πράγματι μπήκαν, ο άλλος σε πιέζει να κάνετε τη συναλλαγή, δείχνοντάς σου ή στέλνοντάς σου με email το 'αποδεικτικό' και την πατάς.

 

Έμαθα για 2 περιπτώσεις εδώ στην Πάτρα, η μία με εμπόρευμα, η άλλη με δίκυκλο.

Ο τυπάς, (γιατί προσπάθησε να ξεγελάσει και εμάς) πολύ ετοιμόλογος και σε φάση 'αδερφέ σώσε με, βιάζομαι'.

Μόλις του είπα ότι θα περιμένω επαλήθευση από την τράπεζα, στράβωσε και σχεδόν με έβριζε ότι του έφαγα τα λεφτά.

 

Προσοχή !

 

Από οποιαδήποτε ΤΡΑΠΕΖΑ μεταφορα σε άλλη μπορει αυτος που εκανε την μεταφορα να κανει ανακλιση  οποιαδήποτε ημερα υπο προυποθεσεις

 

Τον Νοεμβριο που μας περασε πουλησα σε εμπορο αυτοκινητο , το πηγα Ελευσινα αλλα η συμφωνια ηταν μεταφορα από Πειραιως σε Πειραιως . Ετσι και εγινε ειδα την μεταφορα στο κινητο και συνεχιστηκε η συναλλαγή .Δεν μπορουσε να κανει τιποτα μετα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οποιαδήποτε ΤΡΑΠΕΖΑ μεταφορα σε άλλη μπορει αυτος που εκανε την μεταφορα να κανει ανακλιση  οποιαδήποτε ημερα υπο προυποθεσεις

 

Τον Νοεμβριο που μας περασε πουλησα σε εμπορο αυτοκινητο , το πηγα Ελευσινα αλλα η συμφωνια ηταν μεταφορα από Πειραιως σε Πειραιως . Ετσι και εγινε ειδα την μεταφορα στο κινητο και συνεχιστηκε η συναλλαγή .Δεν μπορουσε να κανει τιποτα μετα .

Τα λαμόγια που ανέφερα πιο πάνω πλαστογράφησαν αποδεικτικό μεταφοράς από ebanking.

Αν και φαινόταν από μακρυά, τυπικά μίλησα με Attica και μου είπαν πως είναι πλαστό.

 

Η ανάκληση Γιάννη δεν είναι τόσο εύκολη. Πρώτα από όλα έχει έξοδα.

Δεύτερον αν γίνει ανάκληση χωρίς σοβαρό λόγο, από όσο ξέρω, κινδυνεύει να κατηγορηθεί ο υπάλληλος για συνέργεια σε απάτη.

Βέβαια καλό θα ήταν σε αυτό να έχουμε και τη γνώμη υπαλλήλου τραπέζης να μας το επιβεβαιώσει.

 

Πελάτης μου έκανε καταλάθος έμβασμα σε άσχετο λογαριασμό το ποσό των 160€ αντί του προμηθευτή του και του πήρε 2 μήνες και 80€ σε έξοδα για να ακυρώσει το έμβασμα. Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λαμόγια που ανέφερα πιο πάνω πλαστογράφησαν αποδεικτικό μεταφοράς από ebanking.

Αν και φαινόταν από μακρυά, τυπικά μίλησα με Attica και μου είπαν πως είναι πλαστό.

 

Η ανάκληση Γιάννη δεν είναι τόσο εύκολη. Πρώτα από όλα έχει έξοδα.

Δεύτερον αν γίνει ανάκληση χωρίς σοβαρό λόγο, από όσο ξέρω, κινδυνεύει να κατηγορηθεί ο υπάλληλος για συνέργεια σε απάτη.

Βέβαια καλό θα ήταν σε αυτό να έχουμε και τη γνώμη υπαλλήλου τραπέζης να μας το επιβεβαιώσει.

 

Πελάτης μου έκανε καταλάθος έμβασμα σε άσχετο λογαριασμό το ποσό των 160€ αντί του προμηθευτή του και του πήρε 2 μήνες και 80€ σε έξοδα για να ακυρώσει το έμβασμα. Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του.

 

Σιγουρα δεν είναι ευκολη για αυτό εγραψα υπο προϋποθέσεις .

Απλα εντος ιδιας τραπεζας είναι αδυνατη ακομα και αργια η ΣΚ . Για αυτό όταν πουλησα το ΙΧ ειχα κανει αυτή τη συμφωνια .

 

Όταν ειχα αγορασει το ΙΧ παλι από εμπορο ειχα κανει μεταφορα από EUROBANK σε Πειραιως και μαλιστα Παρασκευη απόγευμα και το Σαβαβτο το πρωι πηρα το αμαξι και δεχτηκε το εκτυπωμενο παρασταστικο αλλα είμαι ...τίμιος ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οποιαδήποτε ΤΡΑΠΕΖΑ μεταφορα σε άλλη μπορει αυτος που εκανε την μεταφορα να κανει ανακλιση  οποιαδήποτε ημερα υπο προυποθεσεις

 

Καλο κι αυτο... Μετα απο ενα χρονο μπορει να κανει ανακληση?

Αν τα λεφτα μπουν στο λογ/σμο καποιου, τελος.

Πελάτης μου έκανε καταλάθος έμβασμα σε άσχετο λογαριασμό το ποσό των 160€ αντί του προμηθευτή του και του πήρε 2 μήνες και 80€ σε έξοδα για να ακυρώσει το έμβασμα. Σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του.

 

Ο ασχετος λογ/σμος ποιανου ηταν? τον εβαλε στη τυχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου την πάτησε ετσι με εμβασμα απο Πειραιως σε Εθνική. Πούλησε ενα μηχανάκι και ο αγοραστής του έστειλε το αποδεικτικό της πληρωμής έγκυρο και γνήσιο. Περίμενε τα χρήματα και δεν μπήκαν ποτέ. Ο τυπας τι είχε κάνει! Ολοκλήρωσε κανονικά το εμβασμα, αλλα την ίδια στιγμή πήγε σε ΑΤΜ και τράβηξε ολο το ποσό που είχε στον λογαριασμό. Με αποτέλεσμα την Δευτέρα που πήγε να εκτελεστεί η εντολή εμβάσματος απο την τράπεζα (είχε γίνει Σαββατο η μεταφορά) να μην "βρει" διαθέσιμο υπόλοιπο στον λογαριασμό και ακυρώθηκε το εμβασμα αυτόματα. Γιαυτό προσοχή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο κι αυτο... Μετα απο ενα χρονο μπορει να κανει ανακληση?

Αν τα λεφτα μπουν στο λογ/σμο καποιου, τελος.

 

 

Εννοω οτι μπορει να το κανει και Σαββατοκυριακο .Λαθος διατυπωση.Φυσικα και αν μπουν τα λεφτα στον αλλον τελος.

 

Φίλος μου την πάτησε ετσι με εμβασμα απο Πειραιως σε Εθνική. Πούλησε ενα μηχανάκι και ο αγοραστής του έστειλε το αποδεικτικό της πληρωμής έγκυρο και γνήσιο. Περίμενε τα χρήματα και δεν μπήκαν ποτέ. Ο τυπας τι είχε κάνει! Ολοκλήρωσε κανονικά το εμβασμα, αλλα την ίδια στιγμή πήγε σε ΑΤΜ και τράβηξε ολο το ποσό που είχε στον λογαριασμό. Με αποτέλεσμα την Δευτέρα που πήγε να εκτελεστεί η εντολή εμβάσματος απο την τράπεζα (είχε γίνει Σαββατο η μεταφορά) να μην "βρει" διαθέσιμο υπόλοιπο στον λογαριασμό και ακυρώθηκε το εμβασμα αυτόματα. Γιαυτό προσοχή

 

Δεν νομιζω ..Οταν εκανε την μεταφορα αμεσως στον δικο του λογαριασμο τα λεφτα που εστειλε φαινοντουσαν στο λογιστικο αλλα οχι και στο διαθεσιμο υπολοιπο  για να μπορει να τα τραβηξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν γίνει Σάββατο ή Κυριακή η μετάφορα, δεν θα ολοκληρωθεί Δευτέρα, κατά πάσα πιθανότητα. Τα χρήματα παίρνουν ημερομηνία valeur 48 ώρες μετά ή και περισσότερο (ειδικά αν δοθεί η εντολή μεταφοράς αργά μέσα σε εργάσιμη ημέρα ή το Σ/Κ). 

 

Διασταυρωμένα πολύ πρόσφατα αυτά. Σε κάθε περίπτωση, η καρτέλα της μεταφοράς δίνει μία πρώτη ημερομηνία valeur αμέσως μόλις περάσει η μεταφορά από τον εντολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι μπορει να το κανει και Σαββατοκυριακο .Λαθος διατυπωση.Φυσικα και αν μπουν τα λεφτα στον αλλον τελος.

 

 

Δεν νομιζω ..Οταν εκανε την μεταφορα αμεσως στον δικο του λογαριασμο τα λεφτα που εστειλε φαινοντουσαν στο λογιστικο αλλα οχι και στο διαθεσιμο υπολοιπο  για να μπορει να τα τραβηξει .

Αυτο ισχυει μονο σε περιπτωση αγορας προιοντως ειτε σε καταστημα ειτε στο internet με χρηση της καρτας. Τοτε μονο δεσμευονται τα χρηματα. Στην περιπτωση εκτελεσης εμβασματος προς αλλη τραπεζα μεσω e-banking τα χρηματα δεν δεσμευονται αμεσως,και μαλιστα μετα την ολοκληρωση του εμβασματος το γραφει και σαν σημειωση απο κατω,οτι την ημερομηνια αξιας εκτελεσης του εμβασματος θα πρεπει να υπαρχει διαθεσιμο υπολοιπο στον λογαριασμο χρεωσης για να ολοκληρωθει το εμβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη ζητατε να δειτε αποδεικτικο, να περιμενετε να δειτε το χρημα στον λογ/σμο σας.

Μεσω ebanking ιδιας τραπεζας η μεταφορα γινεται στιγμιαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια. πουλησα ενα κινητο σε εναν απο παρασκευη βραδυ και ο ιδιος ηθελε το κινητο εκεινο το βραδυ αμεσα. μου ειπε να του δωσω εναν λογαριασμο και του εδωσα και αυτοσ ηταν απο alpha bank . σημερα ειναι τεταρρτη βραδυ και τα λεφτα δεν εχουν μπει ακομα . τι να κανω . επισης ο ιδιος δεν μου απανταει στο κινητο και εχω μεινει παιδια βοηθεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, christos1995667 είπε

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια. πουλησα ενα κινητο σε εναν απο παρασκευη βραδυ και ο ιδιος ηθελε το κινητο εκεινο το βραδυ αμεσα. μου ειπε να του δωσω εναν λογαριασμο και του εδωσα και αυτοσ ηταν απο alpha bank . σημερα ειναι τεταρρτη βραδυ και τα λεφτα δεν εχουν μπει ακομα . τι να κανω . επισης ο ιδιος δεν μου απανταει στο κινητο και εχω μεινει παιδια βοηθεια ...

 

10 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Κάτι μου λέει πως δεν είναι η τράπεζα το πρόβλημά σου...

Πόσα λεφτά ήταν? Ένα μαντήλι μόνο θα χρειαστείς

Θα ψιλοσυμφωνήσω με τον cthulhucarbide. Αν του εστειλες/εδωσες το κινητό μπορει και να κλαίς το κινητό.

ontopic :

Αν γίνει καταθεση σε καταστημα Alpha εμφανίζονται εντός ώρας.

Αν γίνει μεταφορα απο ebanking απο την ίδια τραπεζα, τα χρήματα εμφανιζονται εντός μισης ώρας

Αν γίνει έμβασμα απο άλλη τράπεζα θέλει 2-3 εργάσιμες. Αν και αυριο μεχρι τις 10 δεν ειναι τα λεφτα στο λογαριασμο σου τοτε ή δεν στα έστειλε ή εστειλε λάθος στοιχεία και ειναι μπερδεμα. Το οτι δεν σου απαντα στα τηλεφωνα ειναι το πιο υποπτο απο ολα.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2017 στις 5:03 ΠΜ, VaggelisIoan είπε

Φίλος μου την πάτησε ετσι με εμβασμα απο Πειραιως σε Εθνική. Πούλησε ενα μηχανάκι και ο αγοραστής του έστειλε το αποδεικτικό της πληρωμής έγκυρο και γνήσιο. Περίμενε τα χρήματα και δεν μπήκαν ποτέ. Ο τυπας τι είχε κάνει! Ολοκλήρωσε κανονικά το εμβασμα, αλλα την ίδια στιγμή πήγε σε ΑΤΜ και τράβηξε ολο το ποσό που είχε στον λογαριασμό. Με αποτέλεσμα την Δευτέρα που πήγε να εκτελεστεί η εντολή εμβάσματος απο την τράπεζα (είχε γίνει Σαββατο η μεταφορά) να μην "βρει" διαθέσιμο υπόλοιπο στον λογαριασμό και ακυρώθηκε το εμβασμα αυτόματα. Γιαυτό προσοχή

Καλο ειναι να μην τα γραφετε εδω αυτα.Λιγο μυαλο θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...