Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων μεσω τραπεζας. Ποτε θα φανουν στο λογαριασμο?


CROM271

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι συμβαινει σε  περιπτωση εμβασματος απο πειραιως σε εθνικη μεσω winbanking σε λογαριασμο ακυρο (λειπει ενα ψηφιο ) ? χρειαζεται αιτημα ανακλησης εμβασματος απο μερια μου η γινεται αυτοματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα δεν εγινε δεκτη η ματαφορα .Με λαθος ψηφιο δεν γινεται .Τα χρηματα πρεπει να ειναι στον λογαριασμο σου .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πιο πάνω ότι κάποιος έκανε μεταφορά και μετά τράβηξε τα λεφτά από atm άρα δεν μεταφέρθηκαν. Απ'όσο ξέρω αυτό δεν γίνεται, αν κάνεις μεταφορά έστω και ΣΚ τα λεφτά δεσμεύονται και η μεταφορά την επόμενη εργάσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Διάβασα πιο πάνω ότι κάποιος έκανε μεταφορά και μετά τράβηξε τα λεφτά από atm άρα δεν μεταφέρθηκαν. Απ'όσο ξέρω αυτό δεν γίνεται, αν κάνεις μεταφορά έστω και ΣΚ τα λεφτά δεσμεύονται και η μεταφορά την επόμενη εργάσιμη.

Τα λεφτα μπορει να μην εχουν μεταφερθεει λογω ΣΚ αλλα ειναι δεμευμενα και δεν μπορεις να τα κανεις αναληψη εκτος και ακυρωσεις το εμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τα λεφτα μπορει να μην εχουν μεταφερθεει λογω ΣΚ αλλα ειναι δεμευμενα και δεν μπορεις να τα κανεις αναληψη εκτος και ακυρωσεις το εμβασμα.

Συμφωνώ. Άρα αυτό που γράφτηκε πιο πάνω πως θα μπορούσε να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Συμφωνώ. Άρα αυτό που γράφτηκε πιο πάνω πως θα μπορούσε να γίνει;

Με λαθος ενα ψηφιο δεν θα μπορουσε να γινει .Απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Με λαθος ενα ψηφιο δεν θα μπορουσε να γινει .Απλα.

Ναι σε αυτό συμφωνώ, μιλάω για παλιότερο μήνυμα που μάλλον είχαμε συμφωνήσει ότι δεν γίνεται. Αλλά έτυχε να το διαβάσω πάλι και μου έκανε εντύπωση.

Ίσως και να γίνεται τελικά, δεν ξέρω. Σε κάθε περίπτωση μόνο αν δούμε λεφτά στο λογαριασμό είμαστε σίγουροι.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα εκανα μια μεταφορά χθες το απόγευμα 24.09 απο Εθνική σε Alpha bank

Τα χρήματα τραβήχτηκαν την ίδια στιγμή τόσο απο το λογιστικό όσο και απο το διαθέσιμο της Εθνικής.

Στην απόδειξη της τράπεζας γράφει ημερομηνία Valeur 26.09 . Αυτο σημαίνει οτι ο έμπορος που εστειλα τα χρήματα μου θα τα δεί στις 26.09 την ίδια ώρα που εκανα την μεταφορά 2 ημέρες πρίν;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Καλησπέρα εκανα μια μεταφορά χθες το απόγευμα 24.09 απο Εθνική σε Alpha bank

Τα χρήματα τραβήχτηκαν την ίδια στιγμή τόσο απο το λογιστικό όσο και απο το διαθέσιμο της Εθνικής.

Στην απόδειξη της τράπεζας γράφει ημερομηνία Valeur 26.09 . Αυτο σημαίνει οτι ο έμπορος που εστειλα τα χρήματα μου θα τα δεί στις 26.09 την ίδια ώρα που εκανα την μεταφορά 2 ημέρες πρίν;

Η ημερομηνία valeur έχει να κάνει με την ημερομηνία τοκοφορίας των χρημάτων, όχι με το πότε ακριβώς ο παραλήπτης θα δει τα χρήματα στον λογαριασμό του. Μπορεί να πάρει 3 ή και 4 ημέρες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η ημερομηνία valeur έχει να κάνει με την ημερομηνία τοκοφορίας των χρημάτων, όχι με το πότε ακριβώς ο παραλήπτης θα δει τα χρήματα στον λογαριασμό του. Μπορεί να πάρει 3 ή και 4 ημέρες αυτό.

Μάλιστα ευχαριστώ για την άμεση άπαντηση.

3-4 Μέρες ε; είχα την εντύπωση  1-2 εργάσιμες . Οπως και να χει δεν μπορω να κάνω κάτι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Μάλιστα ευχαριστώ για την άμεση άπαντηση.

3-4 Μέρες ε; είχα την εντύπωση  1-2 εργάσιμες . Οπως και να χει δεν μπορω να κάνω κάτι τώρα.

1 με τίποτα, 2 δύσκολα, 3 είναι το σύνηθες αλλά έχει τύχει και 4.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως 2 εργάσιμες παίρνει, ειδικά αμα είναι μεταφορά σε εγχώρια τράπεζα. Αλλά αμα εκανες τη μεταφορά χθες το απόγευμα, λόγω περασμένης ώρας, είναι σαν να την έκανες σήμερα, άρα μέτρα 2 μέρες απο σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε λογαριασμό επιχείρισης και σε personal banking,κάποιες τράπεζες γράφουν πότε θα φανούν στον άλλο λογαριασμό.Πότε βέβαια θα ενημερώσει η άλλη τράπεζα το σύστημα της άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχθές 18:30 εγινε.. αν δεν πάθεις που λένε δεν θα μάθεις .. Ποτέ ξανα λοιπόν μεταφορά απο μια τράπεζα σε μια άλλη αν βιάζεσαι.

Το περίεργο είναι οτι η έθνική εχει την επιλογή για άμεση κατάθεση με +1 ευρώ αλλά τις εκτός ώρες λειτουργίας το εχει απενεργοποιημένο για κάποιο περίεργο λόγο.

Δεν το καταλαβαίνω , δεν θα μπορουσαν να εχουν ενεργοποιημένο και να εκτελέσουν την κίνηση την αμέσως επόμενη εργάσιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...