Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων μεσω τραπεζας. Ποτε θα φανουν στο λογαριασμο?


CROM271

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τράπεζες έχουν επιλογή για "άμεση" μεταφορά, και μάλιστα με σημαντικά μεγαλύτερες χρεώσεις, αλλά το πόσο άμεση θα είναι στην πράξη εξαρτάται από πλήθος παράγοντες και θέλει προσοχή στα ψιλά γράμματα (λ.χ. ώρες που είναι όντως ονλάιν το σύστημα καθεμιάς τράπεζας).

Οι "κανονικής" (δλδ όχι "άμεσης") εκτέλεσης μεταφοράς εκτελούνται κατά δέσμες (batch) με ανταλλαγή των σχετικών αρχείων. Η Εθνική Τράπεζα ανεβάζει batch files ανά δίωρο με πρώτο στις 11:00, το οποίο έχει τις μεταφορές των εργάσιμων ωρών της προηγουμένης. Γι' αυτό και η διαθεσιμότητα εμφανίζεται κάποια λεπτά μετά τις έντεκα το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Kι ομως, χτες το απογευμα κατα τις 4 εκανα την μεταφορα και μολις ειδα οτι μπηκαν στον λογαριασμο.

Στο λογαριασμό εμφανίζονται αλλά υπάρχει το λογιστικό υπόλοιπο και το διαθέσιμο!

Το λογιστικό εμφανίζεται γρήγορα αλλά το διαθέσιμο αργεί 1 με 2 μέρες, ανάλογα την τράπεζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Στο λογαριασμό εμφανίζονται αλλά υπάρχει το λογιστικό υπόλοιπο και το διαθέσιμο!

Το λογιστικό εμφανίζεται γρήγορα αλλά το διαθέσιμο αργεί 1 με 2 μέρες, ανάλογα την τράπεζα!

Aπο την εφαρμογη στο κινητο, διαθεσιμο υπολοιπο μου λεει.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναεκανα μια μεταφορα απο Εθνικη σε Alpha στους ιδιους λογαριασμους με την προηγουμενη που αναφερω, την Τριτη το Βραδυ. Ακομα τα χρηματα δεν τα εχω δει. Ο λογαριασμος της Alpha ηταν με μηδενικο υπολοιπο και τα εξοδα μεταφορας τα εβαλα να χρεωθουν μοιρασμενα και στις δυο τραπεζες. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα... Λογικα τα εξοδα η Alpha, θα τα κρατησει απο το ποσο που της εστειλα, σωστα?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα.Ο αντρας μου με τον αδερφο του περιμεναν ένα επιδομα να μπει από το ΕΣΠΑ.Την πεμπτη το μεσημερι μπηκαν στου αδερφου του που ειχε δωσει λογαριασμο εθνικης.Στον αντρα μου όμως που ειχε δωσει Πειραιως μεχρι κ χθες βραδυ δεν ειχε φανει τιποτα.Τι μπορει να φταιει?Πηρα την εξυπηρετηση στην πειραιως κ μ ειπαν δεν είναι θεμα τραπέζης.Ο αντρας μου πηρε τον αρμοδιο τηλεφωνο για το επιδομα κ του ειπε ότι τον εχουν παρει κι αλλοι τηλ που εχουν δηλωσει λογαριασμο πειραιως κ αλφαμπανκ ότι δεν εχουν μπει χρηματα.Σας εχει τυχει κατι τετοιο?Κ αν ναι τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, raniamylo91 είπε

Καλησπέρα.Ο αντρας μου με τον αδερφο του περιμεναν ένα επιδομα να μπει από το ΕΣΠΑ.Την πεμπτη το μεσημερι μπηκαν στου αδερφου του που ειχε δωσει λογαριασμο εθνικης.Στον αντρα μου όμως που ειχε δωσει Πειραιως μεχρι κ χθες βραδυ δεν ειχε φανει τιποτα.Τι μπορει να φταιει?Πηρα την εξυπηρετηση στην πειραιως κ μ ειπαν δεν είναι θεμα τραπέζης.Ο αντρας μου πηρε τον αρμοδιο τηλεφωνο για το επιδομα κ του ειπε ότι τον εχουν παρει κι αλλοι τηλ που εχουν δηλωσει λογαριασμο πειραιως κ αλφαμπανκ ότι δεν εχουν μπει χρηματα.Σας εχει τυχει κατι τετοιο?Κ αν ναι τι φταιει?

Δεν έχουν μπει σε τράπεζες πλην Εθνικής λόγω της αργίας του Πάσχα των Καθολικών, η οποία επηρεάζει όλο το SEPA (ακόμη και εντός Ελλάδας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά ερώτηση η σύζυγός θέλει να μεταφέρει πόσο από την εθνική σε Πειραιώς σε λογαριασμό τριτου(για αγορά αυτοκινήτου) και να φανούν άμεσα πήγε σε  να ρωτήσει σε κατάστημα  και της είπαν με κόστος 27€ τα βλέπει σε 5 λεπτά στην Πειραιώς ξέρει κανείς αν ισχύει?(το ποσό είναι 9000 για αγορά αυτοκινήτου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xDante είπε

Παιδιά ερώτηση η σύζυγός θέλει να μεταφέρει πόσο από την εθνική σε Πειραιώς σε λογαριασμό τριτου(για αγορά αυτοκινήτου) και να φανούν άμεσα πήγε σε  να ρωτήσει σε κατάστημα  και της είπαν με κόστος 27€ τα βλέπει σε 5 λεπτά στην Πειραιώς ξέρει κανείς αν ισχύει?(το ποσό είναι 9000 για αγορά αυτοκινήτου) 

Μήπως πηγαίνει αναλογικά με το ποσό η χρέωση.

Εγώ μια φορά που χρειάστηκε άμεση συναλλαγή έδωσα +7€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, xDante είπε

Παιδιά ερώτηση η σύζυγός θέλει να μεταφέρει πόσο από την εθνική σε Πειραιώς σε λογαριασμό τριτου(για αγορά αυτοκινήτου) και να φανούν άμεσα πήγε σε  να ρωτήσει σε κατάστημα  και της είπαν με κόστος 27€ τα βλέπει σε 5 λεπτά στην Πειραιώς ξέρει κανείς αν ισχύει?(το ποσό είναι 9000 για αγορά αυτοκινήτου) 

Να μπει από το web banking και με 2.5 ευρώ αφού το στείλει εργάσιμη μέρα και εντός του ωραρίου 8:00 με 16:00 θα εμφανιστούν στον παραλήπτη σε λιγότερο απο 5 λεπτά με την υπηρεσία IRIS Online Payments.Θα το στείλει σαν έμβασμα με υψηλή προτεραιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας μια ερώτηση . Εκανε ένας φίλος μου μεταφορά χρημάτων από τη eurobank  στο λογαριασμό μου στη Πειραιώς τη παρασκευή μεσημέρι. Γνωρίζει κάποιος ποτέ περίπου θα μπουν τα χρήματα ;; Ευχαριστώ καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, konskots είπε

Γεια σας μια ερώτηση . Εκανε ένας φίλος μου μεταφορά χρημάτων από τη eurobank  στο λογαριασμό μου στη Πειραιώς τη παρασκευή μεσημέρι. Γνωρίζει κάποιος ποτέ περίπου θα μπουν τα χρήματα ;; Ευχαριστώ καλή συνέχεια.

Μπορεί και Τρίτη ανάλογως το πόσο μεσημέρι ήταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, konskots είπε

Ήταν 1 το μεσημέρι αλλά στο site της eurobank λέει για μια εργάσιμη οπότε νόμιζα ότι θα έχουν μπει μέχρι στιγμής.... Τεσπά ευχαριστώ πολύ

Μια εργασιμη να κανει εαν ειναι στην ιδια τραπεζα...για μια εργασιμη θελει ειτε εμβασμα με αμεση εκτελεση ειτε μεσω IRIS.

Ερωτηση,το IRIS τι προσφερει και ποιος ο λογος να το ενεργοποιησεις;

 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε ίδια τράπεζα, εάν δεν κάνω λάθος, πραγματοποιείται άμεσα.

Σε άλλη τράπεζα, εάν δεν κάνω λάθος, μέχρι την μεθεπόμενη μέρα;

Με μια κλήση στη τράπεζά μας μπορούμε να το μάθουμε.

Οποιαδήποτε ώρα και μέρα.

6 λεπτά πριν, Nikolas00 είπε

Ερωτηση,το IRIS τι προσφερει και ποιος ο λογος να το ενεργοποιησεις;

Εάν το βάλετε στο google θα ενημερωθείτε.

Εγώ το έβαλα. Δεν έχει κατεβατό. Μικρό είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...