Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέσσερα εκατομμύρια αναβαθμίσεις σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανοίγοντας κάθε θέμα που έχει σχέση με τα windows 8, καταλήγω να διαβάζω δεκάδες αντιπαραθέσεις για το... "πρώην" metro!

 

Κάθε έκδοση των windows είχε κάπως διαφοροποιημένο το start menu. Ε φέτος η αλλαγή είναι λίγο μεγαλύτερη! Ένα start menu είναι και αυτό που πιάνει όλη την οθόνη. Απλά του έδωσαν μεγαλύτερες δυνατότητες αφού μπορεί κάποιος να το χειριστεί και με την αφή και έχει δυνατότητα να τρέχει τα δικά του προγράμματα! Δηλαδή εκεί που είχες μικρά εικονίδια τώρα έχεις μεγαλύτερα! Οκ!

 

Είναι πιο δύσχρηστα για το desktop με το ποντίκι? Συμφωνώ απόλυτα! Μια custom λύση για επαναφορά του classic menu και είμαστε οκ. Δεν είναι το μόνο πράγμα στα windows που χρησιμοποιούμε custom λύση γιατί δεν μας αρέσει αυτό που βλέπουμε! Εγώ πχ χρησιμοποιώ πάντα ένα object dock (στυλ mac) που δεν μου παρέχει η ms. Δεν είναι τραγικό που δεν έχει την επιλογή από την αρχή. Γι' αυτό είναι τα windows, για να μπορείς να τα φέρνεις στα μέτρα σου με διάφορες μόντες. Αλλιώς πήγαινες σε mac ή ακόμα χειρότερα σε ios (χωρίς jb :P ).

 

Το λειτουργικό όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ που μπορείς να τις διορθώσεις εύκολα!!! Είναι η ταχύτητα του (σαφώς ανώτερη των 7), η σταθερότητα του (φαίνεται η ίδια πολύ καλή των 7), η υποστήριξη του (έχει κάποιες ελλείψεις αλλά θέλουν λίγο χρόνο), η προσβασιμότητα του (σαφώς βελτιώθηκε με την χρήση αφής) και οι λειτουργίες του (αρκετές βελτιώσες σε πολλά σημεία)!

 

Το metro είναι μια επιπλέον επιλογή. Την θεωρώ απόλυτα σωστή για ένωση των desktop με τα tablets και ελπίζω σε άριστη συνεργασία με smartphones. Αυτό είναι το μέλλον, αυτό πρέπει να είναι το μέλλον, για να ξεφύγουμε από τα διαφορετικά οικοσυστήματα που το κάθε ένα θέλει την εκπαίδευσή του και τις γνώσεις του, το hardware του. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα...! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα εγκατάσταση τον chrome και το skype για metro interface. Αν ακους ενα τραγούδι στο youtube και γυρίσεις στο μενού ή πας κάπου αλλού σταματάει, το ίδιο και στο skype κλείνει η συνομιλία! Με ποια λογική το κάνανε αυτό?

Κατά τα άλλα είναι πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου εξηγησει καποιος πως το metro του φαινεται ποιο γρηγορο και ευχρηστο απο το start ...

Ειναι απλο!

Το ενα,ειναι απλα,ενα εργαλειο του ui ( desktop) και το αλλο ειναι ενα ολοκληρο,νεο ui(metro)!

Απλα και ωραια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη σημειωση!

Εδω και δυο χρονια,εχω σε ολα μου τα PC/laptops, με win,απενεργοποιημενα ολα τα εφε!

Ειμαι δλδ. μ'αυτο το "αντιαισθητικο" για πολλους,γριζο πλεσιο.

Και ομως μετα τη μεταβαση στα w8,η διαφορα στην ταχυτητα και αποδοση,ηταν κατι παρα πανω απο αισθητη!

Επ'εκει και περα,ο καθενας ας κρινει,με βαση τη δικη του εμπειρια!

 

placebo effect.

φανταζομαι δεν εκατσες να χρονομετρησεις και να συγκρινεις τους χρονους φορτωσης 7 και 8 σε φρεσκα installs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όσοι βρίζετε το Μέτρο, πάρτε ένα υβριδικό ultrabook/tablet (αυτά δηλαδή που θα είναι η αιχμή του δόρατος για την MS και τις συνεργάτιδές της εταιρείες για φέτος) κάτι μετά από λίγο ελάτε να μου πείτε αν δεν έχετε κολλήσει πάνω του σαν μύγες στο μυγόχαρτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

placebo effect.

φανταζομαι δεν εκατσες να χρονομετρησεις και να συγκρινεις τους χρονους φορτωσης 7 και 8 σε φρεσκα installs.

http://thenextweb.co...ster-windows-7/

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2406668,00.asp

http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/09/08/delivering-fast-boot-times-in-windows-8.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρα τα λινκς που παραθεσες kirileman.

ο ektor7 ειναι ενας μεσος χρηστης με μηχανηματα καθημερινης χρησης, ο οποιος αποτυπωνει μια αποψη που βασιζεται σε μια εντυπωση και οχι σε δεδομενα που εχουν παρθει απο πραγματικες μετρησεις σε ελεγχομενες συνθηκες.

ειμαι σιγουρος οτι αν τον βαλεις να ανοιξει τα μηχανηματα του με καθαρα install των 7 και 8, δεν προκειται να καταλαβει την διαφορα στην φορτωση τους, θα του φαινονται και τα δυο εξισου γρηγορα, ειδικα αν τα τρεχει σε ssd.

εκει παει το σχολιο μου για το placebo effect.

 

το ιδιο πραμα συμβαινει και με τον chrome, που πολυ κοσμος νομιζει οτι ειναι ελαφρυς στην χρηση resources επειδη ειναι πιο snappy αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πολυ βαρυς στην καταναλωση πορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

placebo effect.

φανταζομαι δεν εκατσες να χρονομετρησεις και να συγκρινεις τους χρονους φορτωσης 7 και 8 σε φρεσκα installs.

10 μηνες που εχω τα 8,δεν νωμιζω να τα εχω αφησει τοσο φρεσκα!

Και επειδη ειμαι σε dualboot,οτι εχω στο ενα,εχω και στο αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως και δεν με καταλαβες...

1)Εγραψα το post απο το Ipad και στα εγραψα ολα σε μια προταση

5)Η ms στην ουσια δεν ειναι μονοπωλιο ----- Τα linux?ασχολιαστο..

7)Δεν σου κανω προσωπικη επιθεση δεν με νοιαζει το ποιος εισαι η τι κανεις εξαρχης με ενοχλησε η λεξη εμετικη που δεν τεκμηριωσες την αποψη σου και εγραψες ενα post εντελως 15χρονου

8)Δεν περιμενω να καταλαβεις και δεν με νοιαζει.

 

Βασικά, τα είπες όλα...! Δεν χρειάζεται καν να μιλήσω εγώ, τα γραπτά σου.... ΜΙΛΟΥΝ από μόνα τους :blink: :blink: :wacko: :wacko: :P :P

 

Σχόλια: Πάλι γράφεις ακαταλαβίστικα, χωρίς κόμματα, χωρίς στίξη, όλα ένας τυφλοσούρτης... Και επειδή γράφεις από ipad πρέπει να κουράζεις τους υπόλοιπους που διαβάζουν; Καλό θα ήταν να μην δολοφονούμε την γλώσσα μας. Μια γλώσσα, η οποία είναι η ομορφότερη του πλανήτη...

 

Τα Linux, γράφεις... Σε πληροφορώ πως είναι ΤΟ Linux, γιατί Linux είναι πυρήνας λειτουργικού συστήματος, και είναι ένας, και είναι 5 για να πεις... Τα Linux. H κακή συνήθεια με... "τα windows" ---> τα παράθυρα , μπερδεύει αρκετό κόσμο. Ο πυρήνας Linux πλαισιώνεται με software ώστε να μπορεί να γίνει λειτουργικός. Αυτό χονδρικά και μπακάλικα το ονομάζουμε ΔΙΑΝΟΜΗ (distribution). Οπότε η σωστότερη φράση που θα έπρεπε να γράφεις θα ήταν: Με τις διανομές Linux; Ασχολίαστο! --- Sorry, αλλά θεώρησα σωστό να κάνω την επισήμανση αυτή. Από εκεί κατάλαβα επίσης το επίπεδο γνώσεων που υπάρχει... Τα έγραψες μόνος σου βασικά όλα και μιλούν από μόνα τους τα γραπτά σου...

 

Και τέλος, post 15 χρονου, επειδή δεν συμφωνεί με την λειψή, χωρίς τεχνολογικό υπόβαθρο άποψη σου; Που από την αδυναμία του να απαντήσεις με γνώσεις και επιχειρήματα, απαντάς με τυφλοσούρτη χωρίς κόμματα, τελείες, με απουσία γνώσεων και περιμένεις να σε καταλάβω όπως λές; Ε όχι φιλαράκο, δεν μπορώ να σε καταλάβω...

 

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον, και δεν έχεις τις γνώσεις να το κάνεις, δεν απαντάς σε ένα νήμα, απλά το παρακολουθείς. Έτσι προσωπικά κάνω και εγώ σε τομείς που δεν γνωρίζω. Δεν πετάγομαι να μιλήσω χωρίς να ξέρω τουλάχιστον τα βασικά για το αντικείμενο της συζήτησης, κοινώς χωρίς να ξέρω για το τι μιλάω...

 

Και το σταματώ εδώ, και δεν θα απαντήσω ξανά δημόσια για το ίδιο θέμα... (με πμ ίσως)

Διότι η υπομονή έχει και όρια... Όπως και η ασχετοσύνη.... :)

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ενα μήνα με τα windows 8 έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος (και τα 7 ήταν ικανοποιητικά για εμένα).

 

Γενικά ειναι ωραία εμπειρία, αλλά θέλει touchscreen. Για εμένα που ακόμη έχω 2ετιας laptop και desktop δεν εκμεταλλευομαι τα χαρακτηριστικά τους. Το μέλλον όμως αναμένεται λαμπρό. Καιρός να πετάξω tablet και laptop για να έχω ενα μηχάνημα που θα κάνει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 μηνες που εχω τα 8,δεν νωμιζω να τα εχω αφησει τοσο φρεσκα!

Και επειδη ειμαι σε dualboot,οτι εχω στο ενα,εχω και στο αλλο!

 

δεν λεει κατι αυτο.

παλι μια εντυπωση εκφραζεις, μαλιστα αρκετα αναξιοπιστη αφου οπως λες δουλευεις σποραδικα τα 7 εδω και 10 μηνες.

 

Τα Linux, γράφεις... Σε πληροφορώ πως είναι ΤΟ Linux

 

σωστο ειναι και τα Linux, αφου υπαρχουν πολλα Linux-ειδη λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεει κατι αυτο.

παλι μια εντυπωση εκφραζεις, μαλιστα αρκετα αναξιοπιστη αφου οπως λες δουλευεις σποραδικα τα 7 εδω και 10 μηνες.

 

 

 

σωστο ειναι και τα Linux, αφου υπαρχουν πολλα Linux-ειδη λειτουργικα.

Οτι ειναι με βαση εμπειριας ενως χρηστη,δεν αποτελει αξιοπιστη πηγη,για τους υπολοιπους,αλλα μονο για τον εαυτο του!

Αξιοπιστες,ομως ειναι οι πηγες που σου παραθεσε,ο kirilleman,που βασιζονται πανω σε μετρησεις!

Δε περιμενω και ουτε επιμενω,να με πιστεψεις,σ'αυτα που αναφερα!Εγω απλα μοιραστικα μαζι σας,τη δικη μου εμπειρια,οσο αφορα τη συγκρινση των δυο λογισμικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο για το θέμα...Αν είναι τα 8 να τα παίρνουμε 15 ευρά με το κλειδί στο χέρι ας κάνουν και άλλες τόσες ενεργοποιήσεις. Χαλάλι τους. (Βέβαια kudos σε google, apple και όλες τις εταιρείες που παράγουν μηχανάκια με Android και αναγκάσαν το "μονοπώλιο" να κάνει τέτοιες κινήσεις για ένα κομμάτι στη πίτα τον smartphones, tablets)

Επεξ/σία από paredwse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι ειναι με βαση εμπειριας ενως χρηστη,δεν αποτελει αξιοπιστη πηγη,για τους υπολοιπους,αλλα μονο για τον εαυτο του!

Αξιοπιστες,ομως ειναι οι πηγες που σου παραθεσε,ο kirilleman,που βασιζονται πανω σε μετρησεις!

Δε περιμενω και ουτε επιμενω,να με πιστεψεις,σ'αυτα που αναφερα!Εγω απλα μοιραστικα μαζι σας,τη δικη μου εμπειρια,οσο αφορα τη συγκρινση των δυο λογισμικο!

 

φυσικα και δεν σε πιστευω, οχι οταν μου λες οτι εχεις τα 7 με απενεργοποιημενο τελειως το theme του και ανοιγει πιο αργα απο τα 8 που εχουν ενεργοποιημενο το theme του.

εκτος και αν εχεις διαλυσει τελειως τα 7.

εγω σου λεω το εξης:

βαλε δυο φρεσκα install των win7 και win8. το ιδιο γρηγορα θα σου φαινονται τα λειτουργικα στην εκινηση, ασχετα αν τα 8 τρεχουν 2-3 δευτερολεπτα πιο γρηγορα.

Επεξ/σία από paredwse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκάζομαι να ξανακάνω offtopic. Δεν το κάνω εξεπίτηδες... :(

 

μια διανομη ειναι απο μονη της ενα πληρες λειτουργικο συστημα = Αυτό λέμε, ότι το σύνολο του kernel με τα επιμέρους "προγράμματα" κάνουν την διανομή, άρα και το ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα

 

αρα εφοσων υπαρχουν πολλες διανομες, υπαρχουν πολλα λειτουργικα συστημα. = όχι, γιατί οι διανομές, έχουν τον "ίδιο" πυρήνα, είναι Linux δηλαδή. Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος με τον οποίο "πλαισιώνουν" τα... "προγράμματα" μαζί με τον πυρήνα. Αυτό δεν το κάνει άλλο λειτουργικό σύστημα, είναι το ίδιο λειτουργικό σύστημα. Επίσημα λέγεται GNU/Linux. Κάνε μια αναζήτηση :).

 

Υ.Γ: Δεν υπάρχει στο ip.board του insomnia (invision board), tag που να σου δίνει την δυνατότητα να χαρακτηρίσεις ένα μήνυμα που γράφεις σαν offtopic ; Anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...