Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το pc της υπογραφής μου είναι πραγματικά ότι πιο αθόρυβο είχα! Αφού δεν βάζω κάρτα γραφικών για να μην χαλάσω την ησυχία :P

Σχημα οξυμωρο να εχεις την μαμα ψυκτρα και να μη θες καρτα γραφικων για ησυχια :P Αν και οσο το βαλεις τοσο γυρναει το ανεμιστηρι. Και με το silencio δε νομιζω να ειχες θεμα με καρτα γραφικων :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχα...μπα μη σε ανυσηχει η καρτα δεν εχει φασαρια..οι δισκοι μονο εχουν..καιγω τους εχω ξηλωσει πλεον γιαυτο το λογο και μονο...

 

Για τον ίδιο λόγο πριν 1,5 χρόνο αφαίρεσα κι εγώ τον μηχανικό δίσκο και τον 840 evo 120gb και έβαλα στην θέση τους τον 850 evo 250gb. Όμως με τις τιμές των ssd να έχουν κατρακυλήσει από τότε, αν έκανα την αλλαγή σήμερα θα έβαζα τουλάχιστον τον 500άρι 850 evo.

Σχημα οξυμωρο να εχεις την μαμα ψυκτρα και να μη θες καρτα γραφικων για ησυχια :P Αν και οσο το βαλεις τοσο γυρναει το ανεμιστηρι. Και με το silencio δε νομιζω να ειχες θεμα με καρτα γραφικων :)

 

Κι όμως η μαμά ψύκτρα είναι απίστευα αθόρυβη στις χαμηλές στροφές στις οποίες δουλεύει σχεδόν πάντα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο πριν 1,5 χρόνο αφαίρεσα κι εγώ τον μηχανικό δίσκο και τον 840 evo 120gb και έβαλα στην θέση τους τον 850 evo 250gb. Όμως με τις τιμές των ssd να έχουν κατρακυλήσει από τότε, αν έκανα την αλλαγή σήμερα θα έβαζα τουλάχιστον τον 500άρι 850 evo.

 

Κι όμως η μαμά ψύκτρα είναι απίστευα αθόρυβη στις χαμηλές στροφές στις οποίες δουλεύει σχεδόν πάντα!

Εξαρταται απο την χρηση!

All it is , ειναι οι δισκοι. Ακομη και με 6 ανεμιστηρια στο phanteks ΟΝΤΩΣ τελικα οι δισκοι ακουγονται ενα κλικ περισσοτερο, απλα γινεται συνηθεια καποια στιγμη :-)  (3 hdd ειναι way too much :P

Στο δικο σου κουτακι εισαι αρχοντας απο θεματα θορυβου :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα στο μικρο corsair carbide series 88r να το κανω τακτοποιημενο και ομορφο οσο μπορω,

το αποτελεσμα ειναι αυτο

 

post-234625-0-00476400-1465080464_thumb.jpg

 

θελω να κανω μια δυο διορθωσεις μικρες και θα βαλω και αλλη ψυκτρα

 

βεβαια για οποιον τον ενδιαφερει

με 30 βαθμους στο δωματιο 34-35 βαθμους οι δισκοι,να πω την αληθεια περιμενα πιο πολυ

βεβαια εχω δυο 120 μπροστα fan και το μαμα του κουτιου πισω,παιρνει και στην οροφη δυο δοκιμασα τον εναν επανω δοκιμασα χωρις κανεναν πανω και δοκιμασα χωρις κανενα και με κλειστες τις τρυπες πανω οπου ειδα τις καλυτερες θερμοκρασιες,καμια ιδεα παντως ειναι ευπροσδεκτη τι να βαλω για ''ταβανι'' να το κλεισω,σκεφτηκα ενα κομματι πλεξι γκλας που εχω

 

στη τοποθετηση το μονο που εκανα αναποδα ειναι τον ssd αντι να τον βαλω απο μεσα να μην φαινεται παρα μονο λιγο το πισω μερος του τον εβαλα οπως στη φωτο πιο πολυ οχι για να φαινεται αλλα για τα καλωδια κουμπωναν σωστα ετσι,και ακριβως απο πισω με βοηθησε να κρυψω πολυ καλωδιο

 

post-234625-0-66121400-1465081391_thumb.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλτρε ..οχι ρε συ μη το κλεισεις πανω... δε ξερω πως εγινε να το μετρησες ποιο κατω με κλειστο πανω...παντως κουλο μου φενεται..

ιδανικα αφηνεις τους μπροστα να βαζουν και βαζεις και δυο πανω να βγαζουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέθαψα από την αποθήκη το pc που είχα στο 2002 :-D

 

CPU: AMD Athlon XP 2000+
Mobo: MSI K7N2 (NVIDIA nForce2)
RAM: DDR-266MHz 768MB
GPU: MSI GeForce4 Ti 4600
HDD: 120GB

025.jpg

 

024.jpg

 

026.jpg

στα 3 τελευταία expansion slots είχα ένα 56κ modem, tv tuner, και κάτι extra usb ports, τα οποία δεν θυμάμαι τι απέγιναν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλτρε ..οχι ρε συ μη το κλεισεις πανω... δε ξερω πως εγινε να το μετρησες ποιο κατω με κλειστο πανω...παντως κουλο μου φενεται..

ιδανικα αφηνεις τους μπροστα να βαζουν και βαζεις και δυο πανω να βγαζουν...

 

προτεινεις τη πισω εξαγωγη δηλαδη να την βαλω μαζι μαλλον εναν πανω?η και πισω και πανω?

παντως νομιζω ισως εχει να κανει η ψυκτρα που δε τραβαει αλλα πεταει πανω στη cpu.οταν βαλω την αλλη ψυκτρα ειμαι σχεδον σιγουρος με ανοιχτες τις τρυπες απο πανω θα δροσιζει καλυτερα

παντως τωρα μεσα απτο προγραμμα της μητρικης και κανα δυο αλλα ειναι 1,5-2 βαθμους χαμηλοτερα οταν κλεινω την οροφη με κατι

 

η ψυκτρα που θα βαλω ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/s/417189/Arctic-Freezer-7-Pro-Rev-2.html

την εχω ηδη και μια που μπαινει σε 1151 και ευθυγραμιζει με τον πισω ανεμιστηρα λεω να την τοποθετησω

 

οποια γνωμη φυσικα δεκτη,ευχαριστω για τα σχολια και που αρεσε το κουτακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέθαψα από την αποθήκη το pc που είχα στο 2002 :-D

 

CPU: AMD Athlon XP 2000+

Mobo: MSI K7N2 (NVIDIA nForce2)

RAM: DDR-266MHz 768MB

GPU: MSI GeForce4 Ti 4600

HDD: 120GB

025.jpg

 

024.jpg

 

026.jpg

στα 3 τελευταία expansion slots είχα ένα 56κ modem, tv tuner, και κάτι extra usb ports, τα οποία δεν θυμάμαι τι απέγιναν.

Χάχα τι μου θύμησες! Μέσα στις γιορτές του Πάσχα που πήγα στο πατρικό μου, άνοιξα κι εγώ το pc μου από το 2003. Αντίστοιχα specs με nvidia GeForce 440 η 4400 (δεν την συγκράτησα). Ήθελα να πειραματιστώ και να βάλω Win10 άλλα όταν είδα τη Ram, άφησα γκάζι (αλήθεια με 2 giga ram θα μπορεί να παίξει με 10άρια; ). 2 κάρτες ήχου πάνω γιατί τον είχα για djing στα τριγύρω μαγαζιά... Μεγάλες εποχές.

 

Αν μπορέσω θα βάλω κι εγώ φωτογραφίες τι συντομότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παλιά τα συστήματα έχουν πολύ πλάκα, μοιάζουν πιο μερακλίδικα... Πες το λόγω ηλικίας τα λέω αυτά...  :-)

 

Αλήθεια η μπλέ ανάποδη PCI κάτω κάτω στην MSI του mkp για τι ήτανε? Sound slot?

 

Σας υπόσχομαι σε κανα μήνα θα ποστάρω έναν Pentium 3 που έχω στο πατρικό, με τότε cable managment και ledoταινία. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάχα τι μου θύμησες! Μέσα στις γιορτές του Πάσχα που πήγα στο πατρικό μου, άνοιξα κι εγώ το pc μου από το 2003. Αντίστοιχα specs με nvidia GeForce 440 η 4400 (δεν την συγκράτησα). Ήθελα να πειραματιστώ και να βάλω Win10 άλλα όταν είδα τη Ram, άφησα γκάζι (αλήθεια με 2 giga ram θα μπορεί να παίξει με 10άρια; ). 2 κάρτες ήχου πάνω γιατί τον είχα για djing στα τριγύρω μαγαζιά... Μεγάλες εποχές.

 

Αν μπορέσω θα βάλω κι εγώ φωτογραφίες τι συντομότερο.

Θα είχε ενδιαφέρον να βαλής τα 10άρια να δεις πως πάει, αν και τα cpu εκείνης τις εποχής είναι πολύ χώμα ακόμα και για άπλα πράματα, εγώ που το δοκίμασα σε xp στο youtube για παράδειγμα πήγα να δω σε 360p και το cpu usage εκτοξευτικέ στο 100% και δεν ήταν καθόλου smooth

 

 

Αλήθεια η μπλέ ανάποδη PCI κάτω κάτω στην MSI του mkp για τι ήτανε? Sound slot?

ACR Slot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παιξουν απο θεμα CPU τα δεκαρια. Βαλτα καλυτερα τον χειμωνα για να κανεις μια πολυ ωραια σομπα :P 

Στον pentium 4 Prescott που εχω (αλλη σομπα απο εκει) , με 1gb ram και μια pixelview geforce ti 4200 , εβαλα Lubuntu για να πεις οτι ειναι λειτουργικος (και με πετσοκομμενα ΧΡ παιζει μια χαρα). Ο Maxtor ακομη δε τραγουδησε. Yay. Οταν βρω ευκαιρια θα ποσταρω και γω φωτο, αν και εχει χαθει η μαγεια του πρωτου κουτιου που τον ειχα (το εχω δωσει και εχει μπει σε ενα aerocool v3x). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινεις τη πισω εξαγωγη δηλαδη να την βαλω μαζι μαλλον εναν πανω?η και πισω και πανω?

παντως νομιζω ισως εχει να κανει η ψυκτρα που δε τραβαει αλλα πεταει πανω στη cpu.οταν βαλω την αλλη ψυκτρα ειμαι σχεδον σιγουρος με ανοιχτες τις τρυπες απο πανω θα δροσιζει καλυτερα

παντως τωρα μεσα απτο προγραμμα της μητρικης και κανα δυο αλλα ειναι 1,5-2 βαθμους χαμηλοτερα οταν κλεινω την οροφη με κατι

 

η ψυκτρα που θα βαλω ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/s/417189/Arctic-Freezer-7-Pro-Rev-2.html

την εχω ηδη και μια που μπαινει σε 1151 και ευθυγραμιζει με τον πισω ανεμιστηρα λεω να την τοποθετησω

 

οποια γνωμη φυσικα δεκτη,ευχαριστω για τα σχολια και που αρεσε το κουτακι

το κουτι σου περνει πεντε ανεμιστηρες 12αριδες

θα βαλεις οπως εχεις τωρα τους 2 μπροστα να βαζουν αερα μεσα...

τον ενα πισω οπως ειναι τωρα να βγαζει..

και θα παρεις αλλους 2 και θα τους βαλεις πανω να βγαζουν αερα...

ψυχτρα την εχεις ψαξει καλα ? δε ξερω τι πραγματα εχεις μεσα αλλα δε μου φενεται αρκετη να κανει τη διαφορα...

φυσικα απο την αλλη δε ξερω καν αν χρειαζεται αλλα τεσπα...

αμα θες δωσε λεπτομερειες για τα πραγματα σου..και θερμοκρασιες...να δουμε τι και κατα ποσο χρειαζεται και μπορεις να βαλεις..

 

α να ξερεις μονο πριν παρεις ανεμιστηρες..να δεις τι και πως θα τους βαλεις...

εκτος αν εχεις κοντρολερ οποτε οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...