Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 01/11/2019 at 16:37, tssotiris said:

update

πραγματικα προτεινω utp me rj11 όμως να ειναι φτιαγμένο σωστά. το δικό μου επαιξε 2 ημερες και μετα αποσυγχρονισμοί,πολλά crc και τελικα μου εμεινε το rj11 στο χέρι. επί του παρόντος poulinos έχεις δικιο. και ενα κοντο καλώδιο τηλεφωνικο κάνει ,αλλά όχι όλα. Εξηγούμαι : είχα 8 τηλεφωνικά καλώδια μικρά 1,5 m (ναι μαζευω γενικώς). Τα δοκίμασα όλα και κανένα δεν επαιζε όπως έπρεπε,και τελικά το τελευταίο ήταν αυτό που έψαχνα.

 
αυτά είναι τα στοιχεία της σ΄νδεσης μου τώρα. Με το utp cat 6 όταν ήταν οκ το rj11 είχα λιγο καλύτερο Attainable Rate  (82000)στο down και λίγο υψηλότερο noise margin.
Συμπέρασμα από εμένα αβυσσος η ψυχή των καλωδίων και του vdsl.
 
α και κάτι τελευταίο. έβγαλα το spliter και έβαλα διακλαδωτη στην πριζα και από το ένα έδωσα στο modem και στο άλλο σύνδεσα το τηλεφωνο με φίλτρο (adsl δεν ειχα άλλο)
 
ελπίζω να μην ασχοληθω ξανα με τα καλωδια.

και επειδη εχω απορία θα δοκιμασω και με τηλεφωνικο καλώδιο 0,20μ  να δω αν εχει διαφορά.

θα επανερθω αν εχει

to vdsl ειναι πολυ πιο απαιτητικο οποτε καλο ειναι να εχουμε οτι καλυτερο μπορουμε.βλεπω 10-12 μετρα τηλεφωνικα και μου πεφτουν τα μαλλια.

On 02/11/2019 at 13:44, razorkop said:

Καλησπέρα παραθέτω τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου . Έγινε αλλαγη πακέτου από adsl 24 σε vdsl 50 (wind) . Τα 35 που πιάνω είναι φυσιολογικά;; Μένω νεα ιωνια δίπλα στον ηλεκτρικό σταθμό. Να προσθέσω  ότι μετά τις υπογραφές για το καινούργιο συμβόλαιο ο εξοπλισμός και η ενεργοποίηση της γραμμής έγινε της επόμενη μέρα . Υπερβολικά γρήγορα δεν το βρίσκεται;; Μήπως αυτό σημαίνει ότι παίρνω από αστικό κέντρο;;

received_2550596468391046.jpeg

αν στο χαρτι με τις καμπινες  δεν βλεπεις καμπινες κοντα σου τοτε ειναι ακ σιγουρα.επισης αν κανεις μια βολτα εξω θα δεις αν υπαρχουν νεες καμπινες. και ναι 17 attenuation δειχνει καμποση αποσταση .οποτε ή θα επρεπε να εχεις την καμπινα μακρυα ή να παιρνεις απο το αστικο.που νεα ιωνια και καμπινα μακρυα δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 02/11/2019 at 20:42, filipN said:

Παίρνω από Αστικό κέντρο 50/5 και είναι 17a.

μπορει καποιος να δωσει οτι θελει απο το αστικο κεντρο απλα πολλες φορες δεν θα τα πιασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/11/2019 at 12:57, tssotiris said:

δεν το ανεβασα γιαυτο ,για πληροφόρηση,το ανέβασα.

και που ειπα εγώ ότι όλα τα Α/Κ του ΟΤΕ δουλεύουν με 8b?

Να κερδίσω τι ακριβώς ?

το ανέβασα για να δει ο razorkop

τα στατιστικά του.

εν πασει περιπτώσει εδώ λέει κάποια πράγματα (δεν ξέρω αν είναι σωστά ) μια διπλωματική εργασία.

https://pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/file/lib/default/data/2750663/theFile

ΤοVDSL2διαθέτει οκτώ 8 διαφορετικά προφίλ υλοποίησης,ώστε να μπορεί να λειτουργήσει στις διαφορετικές αρχιτεκτονικές προσφέροντας τους επιθυμητούς ρυθμούς μετάδοσης. Καθένα από τα προφίλ χρησιμοποιεί διαφορετική φασματική κατανομή και διαφορετικά φασματικά όρια. Στο Πίνακα2-2 παρουσιάζονται τα 8 προφίλ,με τη μέγιστη συχνότητα και τη θέση εγκατάστασης του DSLAM. Όπως γίνεται αντιληπτό, όσο υψηλότερα επεκτείνεται η φασματική περιοχή, τόσο πλησιέστερα στον τελικό χρήστη τοποθετείται το DSLAM.

 image.png.b9aab0834160bf6cb127272847c5377d.png

image.png.4e8c6299c2877d52d890708d4990189e.png

image.png.c3e9e57b2c1a645f53941d65db2684b8.png

             
           

τα στατιστικά του razorkop

δεν λένε για vectoring

εδώ δεν είμαστε  τεχνικοί. Λέμε τη γνώμη μας μηπως και βοηθήσουμε από τις προσωπικές μας εμπειρίες.

είναι forum απλών συνδρομητών, και όχι μόνο βέβαια ,εκτός και αν κατάλαβα λάθος.

             

γενικως απο αστικα κεντρα παιζουν 8b και μπορεις και 17a και απο kv 17a και 35b. τουλαχιστον για ελλαδα.

On 03/11/2019 at 12:58, razorkop said:

Για τι line attenuation μιλαμε ;;

αν εχει μεγαλη αποσταση δεν εχει νοημα το 17α.βεβαια μπορει καποιος να το δοκιμασει γιατι δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα και η ποιοτητα χαλκου

On 03/11/2019 at 13:50, filipN said:

Η ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής σου δεν εξαρτάται μόνο από την τιμή του line attenuation.

Εκτός αυτού τρία διαφορετικά modem/router που έχω δοκιμάσει στη δική μου γραμμή, γράφουν διαφορετικά νούμερα και είναι όλα λάθος, γιατί ξέρω ποια είναι η καλωδιακή μου απόσταση από το Α/Κ. Κατά συνέπεια δεν μπορούν να σε βοηθήσουν να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

το καθε chipset και dslam το διαβαζει διαφορετικα.επισης σε μερικα router βλεπεις 3 attenuation ενα για καθε φασμα συχνοτητων. αποσταση για να βγαλεις πιο σωστα βγαζεις με tdr και στο περιπου με capacitance.

On 03/11/2019 at 14:13, tssotiris said:

προσωπικά βλέπω ότι έχεις χαμηλο noise margin , kai υψηλό output power. To line attenuation σου δεν είναι τόσο κακό.

αρα ζορίζεται το ρουτερ να κρατησει ακόμα και αυτά τα νούμερα.

image.png.0194bfd9eccb52dbbfad6432facd885c.png

image.png

image.png

απο τα ακ συνηθως δινουν οσο παει το Output power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2019 στις 1:44 ΜΜ, razorkop είπε

Καλησπέρα παραθέτω τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου . Έγινε αλλαγη πακέτου από adsl 24 σε vdsl 50 (wind) . Τα 35 που πιάνω είναι φυσιολογικά;; Μένω νεα ιωνια δίπλα στον ηλεκτρικό σταθμό. Να προσθέσω  ότι μετά τις υπογραφές για το καινούργιο συμβόλαιο ο εξοπλισμός και η ενεργοποίηση της γραμμής έγινε της επόμενη μέρα . Υπερβολικά γρήγορα δεν το βρίσκεται;; Μήπως αυτό σημαίνει ότι παίρνω από αστικό κέντρο;;

received_2550596468391046.jpeg

Καλησπέρα, 

Με κάλεσαν σήμερα από ενα κινητό  για προσφορά vdsl wind 50mbps. Εγώ με την 24αρα που έχω τώρα είμαι στα 7-10 mbps. Επειδή αμφέβαλλα  ότι θα πιάνει καλά η 50αρα μου ανέφερε ότι είναι υποχρεωτικό να πιάνει το 75 % της ταχύτητας. Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Αυτες είναι οι μετρήσεις μου.. Υπάρχει περίπτωση να πιάνω όντως καλή ταχύτητα ή μια από τα ίδια? 

Screenshot_20191112-201706_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα και θα ήθελα τα φώτα σας..
Νεα σύνδεση vodafone 24ara, δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για παραπανω. (K.Πετραλωνα)
Ο τεχνικος οταν ειχε ερθει για ενεργοποιηση με το μηχανημα του σπιτι μου εβγαλε 9.5

ειχα ανοιξει βλάβη γιατι ειχα αποσυνδεσεις και επιανα 2-3 mbps ηρθαν το κοιταξαν, καναν κ κατι απο τον οτε και πηγα στα 4-5.
Αυτα με το 1ο ρουτερ της εικονας..
τωρα δοκιμαζω και το 2ο ρουτερ και εχω πολυ καλυτερο attenuation..
ειναι φισιολογικο να πιανω τετοιες ταχυτητες?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

με καινουριο ZXHN H108N firmware 1.2 έχω:

image.png.5bf24d0d8ab95130741ddeb7767204f3.png

με του πατρικου ZXHN H108N firmware 1.3 έχω:

image.png.fcdb873a3781b447038ceff9966dbd54.png

 

Επεξ/σία από Nikosgiann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/11/2019 at 20:20, l_kostas said:

Καλησπέρα, 

Με κάλεσαν σήμερα από ενα κινητό  για προσφορά vdsl wind 50mbps. Εγώ με την 24αρα που έχω τώρα είμαι στα 7-10 mbps. Επειδή αμφέβαλλα  ότι θα πιάνει καλά η 50αρα μου ανέφερε ότι είναι υποχρεωτικό να πιάνει το 75 % της ταχύτητας. Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Αυτες είναι οι μετρήσεις μου.. Υπάρχει περίπτωση να πιάνω όντως καλή ταχύτητα ή μια από τα ίδια? 

 

ισχυει.δεν εχει σημασια τι επιανες πριν αφου επαιρνες απο το αστικο κεντρο και τωρα θα παρεις απο το Kv.απλα για να παρεις τα Max πρεπει να μην εχεις παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

και εγω επιανα 10 και τωρα πιανω καρφωτα 50 mbit Με attainable 100 και περισσοτερο αναλογως τον εξοπλισμο(παροτι εχω και θεμα στην καλωδιωση)

On 13/11/2019 at 19:46, Nikosgiann said:

Καλησπέρα παιδιά,

αντιμετωπίζω το εξής θέμα και θα ήθελα τα φώτα σας..
Νεα σύνδεση vodafone 24ara, δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για παραπανω. (K.Πετραλωνα)
Ο τεχνικος οταν ειχε ερθει για ενεργοποιηση με το μηχανημα του σπιτι μου εβγαλε 9.5

ειχα ανοιξει βλάβη γιατι ειχα αποσυνδεσεις και επιανα 2-3 mbps ηρθαν το κοιταξαν, καναν κ κατι απο τον οτε και πηγα στα 4-5.
Αυτα με το 1ο ρουτερ της εικονας..
τωρα δοκιμαζω και το 2ο ρουτερ και εχω πολυ καλυτερο attenuation..
ειναι φισιολογικο να πιανω τετοιες ταχυτητες?

Ευχαριστω εκ των προτερων

με καινουριο ZXHN H108N firmware 1.2 έχω:

με του πατρικου ZXHN H108N firmware 1.3 έχω:

επαιζες 9 λογικα με κανα Profile 6 ή 9 (snr margin) και λογω αποσυνδεσεων σε εβαλαν σε 11αρι profile οποτε παιζεις χαλια.για τετοια αποσταση παιζεις πολυ χαλια οχι απλα χαλια και πιστευω οτι δικαιολογειται μια χαρα βλαβη στον οτε.ναι πετραλωνα δεν εχει vdsl ακομα.

το καθε ρουτερ καταλαβαινει διαφορετικα το attenuation απο οτι καποιο αλλο(διαφορετικα Chipset).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Απο οσο εχω κοιταξει απο προηγουμενα ποστ μπορω να καταλαβω οτι η γραμμη μου ειναι αρκετα αθλια.
Εχω vodafone με voip. KAI vodafone TV που δεν πολυ χρησιμοποιω.
 Σας παραθετω τα στοιχεια της. To router ειναι το ZXHN H108N V2.5


Τι μπορω να κανω για να φτιαξει? Ξερω οτι μπορω να ζητησω  να μειωσουν το Noise Margin στο 6 αν ειμαι τυχερος ή στο 9 που ειναι το τυπικο τους. Περαν απο αυτες τις επιλογες δεν μπορω να κανω τπτ αλλο? Μιλαμε για τραγικη κατασταση. Με εναν σταθερο και ενα λαπτοπ στο youtube και νετφλιξ αντιστοιχα δεν παιζει... ολο στο buffering ειναι.

Untitled.png

Untitled2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2019 στις 4:39 ΜΜ, poulinos είπε

ισχυει.δεν εχει σημασια τι επιανες πριν αφου επαιρνες απο το αστικο κεντρο και τωρα θα παρεις απο το Kv.απλα για να παρεις τα Max πρεπει να μην εχεις παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

και εγω επιανα 10 και τωρα πιανω καρφωτα 50 mbit Με attainable 100 και περισσοτερο αναλογως τον εξοπλισμο(παροτι εχω και θεμα στην καλωδιωση)

επαιζες 9 λογικα με κανα Profile 6 ή 9 (snr margin) και λογω αποσυνδεσεων σε εβαλαν σε 11αρι profile οποτε παιζεις χαλια.για τετοια αποσταση παιζεις πολυ χαλια οχι απλα χαλια και πιστευω οτι δικαιολογειται μια χαρα βλαβη στον οτε.ναι πετραλωνα δεν εχει vdsl ακομα.

το καθε ρουτερ καταλαβαινει διαφορετικα το attenuation απο οτι καποιο αλλο(διαφορετικα Chipset).

τα δικά μου δεδομένα

με spliter είχα attenuation 16.3

χωρίς spliter , με απλό διακλαδωτή, καλώδιο σε router και φίλτρο στο τηλεφωνο, attenuation 15.4 (με το ίδιο τηλεφωνικό καλώδιο από την πρίζα στο router με την προηγουμενη περίπτωση)

χωρίς spliter , με απλό διακλαδωτή, καλώδιο σε router και φίλτρο στο τηλεφωνο  ,αλλά με διαφορετικό καλώδιο από την προηγούμενη περίπτωση (από την πρίζα στο router) attenuation  16.3

πως να το εξηγησω εγω τώρα ;

αντε να καταλάβω το splitter μπορεί να μπερδεύει, αλλά το καλώδιο; όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post δοκίμασα πολλά καλώδια.

modem δεν δοκίμασα άλλο ,δεν έχω.

router zte 267n

01-11-2019 με splitter

image.png.fd520f81d689b5dbcaa8baa79f05b1bf.png

σήμερα xωρίς splitter

image.png.6e30a062b8232634d0f0f1a7c68c6d83.png

 

Επεξ/σία από tssotiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά

Μολις ενεργοποιηθήκε η VDSL και απο 13 πέταξα στα 49,9!!!

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 42812/74410 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 36.5/12.9 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 2.5/11.1 dB 
Output Power(Up/Down) 9/11.3 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 3/4 
FEC Errors(Up/Down) 0/59315
 
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
 
Ευχαριστώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 20/11/2019 at 15:03, thanasiskant said:

Καλησπερα και απο εμενα. Απο οσο εχω κοιταξει απο προηγουμενα ποστ μπορω να καταλαβω οτι η γραμμη μου ειναι αρκετα αθλια.
Εχω vodafone με voip. KAI vodafone TV που δεν πολυ χρησιμοποιω.
 Σας παραθετω τα στοιχεια της. To router ειναι το ZXHN H108N V2.5


Τι μπορω να κανω για να φτιαξει? Ξερω οτι μπορω να ζητησω  να μειωσουν το Noise Margin στο 6 αν ειμαι τυχερος ή στο 9 που ειναι το τυπικο τους. Περαν απο αυτες τις επιλογες δεν μπορω να κανω τπτ αλλο? Μιλαμε για τραγικη κατασταση. Με εναν σταθερο και ενα λαπτοπ στο youtube και νετφλιξ αντιστοιχα δεν παιζει... ολο στο buffering ειναι.

Untitled.png

Untitled2.png

πολλα μου βρωμανε.α.αν πραγματι εχεις attenuation 50 και παιζεις στα 8 Mbit με 11αρι Profile ειναι θαυμα.εκτος αν κατι τρεχει μεσα στο σπιτι και αναφερει λαθος το attenuation.Πχ να εχεις ξεχασει καπου φιλτρο ή να εχεις βαλει φιλτρο αναποδα κτλ.σκοπος ειναι να γινει δοκιμη στον κατανεμητη κατω για ναδ εις εκει ποσο συγχρονιζεις.και δοκιμη με αλλο ρουτερ για να δουμε τα στατιστικα.μετα ναι θα μπορουσαν να σου βαλουν 6 ή εστω 9 profile.αλλα κατι βρωμαει.με 50 attenuation και 8 mbit θεωρητικα σχεδον δεν γινεται ειδικα με 11 Margin

On 20/11/2019 at 23:06, spiroskt said:

καλησπέρα παιδιά

Μολις ενεργοποιηθήκε η VDSL και απο 13 πέταξα στα 49,9!!!

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 42812/74410 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 36.5/12.9 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 2.5/11.1 dB 
Output Power(Up/Down) 9/11.3 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 3/4 
FEC Errors(Up/Down) 0/59315
 
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
 
Ευχαριστώ

μια χαρα.για να εχεις τα minimum errors κοιτα και αυτο 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

πολλα μου βρωμανε.α.αν πραγματι εχεις attenuation 50 και παιζεις στα 8 Mbit με 11αρι Profile ειναι θαυμα.εκτος αν κατι τρεχει μεσα στο σπιτι και αναφερει λαθος το attenuation.Πχ να εχεις ξεχασει καπου φιλτρο ή να εχεις βαλει φιλτρο αναποδα κτλ.σκοπος ειναι να γινει δοκιμη στον κατανεμητη κατω για ναδ εις εκει ποσο συγχρονιζεις.και δοκιμη με αλλο ρουτερ για να δουμε τα στατιστικα.μετα ναι θα μπορουσαν να σου βαλουν 6 ή εστω 9 profile.αλλα κατι βρωμαει.με 50 attenuation και 8 mbit θεωρητικα σχεδον δεν γινεται ειδικα με 11 Margin

μια χαρα.για να εχεις τα minimum errors κοιτα και αυτο 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Οριστε η γραμμη μου παλι, χωρις να εχω τπτ συνδεδεμνο στην μπριζα του τηλεφωνου παρα μονο το ZTE. Για πες φιλε poulinos πως τα βλεπεις τα πραγματα?

Untitled.png

Untaitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/12/2019 at 17:38, thanasiskant said:

Οριστε η γραμμη μου παλι, χωρις να εχω τπτ συνδεδεμνο στην μπριζα του τηλεφωνου παρα μονο το ZTE. Για πες φιλε poulinos πως τα βλεπεις τα πραγματα?

Untitled.png

Untaitled.png

καταρχην επεσε το attenuation.τωρα τα νουμερα στεκουν καλυτερα.εχεις ακομα 9 margin.ζητα 6 μπας και παιξεις καλυτερα αλλα γενικα και 35 attenuation ειναι πανω απο 2,5 km οποτε μην περιμενεις πολλα. το μεγιστο θεωρητικο ειναι μεγαλυτερο αλλα στην πραξη αυτα ειναι τα ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.με 6 margin αν εχεις αποσυνδεσεις βεβαια θα σου ριχνει και το τηλεφωνο.και αν στο βαλουν 6 το Margin γιατι μπορει να σου πουν οτι δεν βαζουμε 6 για να μην εχει θεματα η τηλεφωνια.αν μπορεις να βαλεις vdsl τοτε αξιζει

On 20/11/2019 at 19:01, tssotiris said:

τα δικά μου δεδομένα

με spliter είχα attenuation 16.3

χωρίς spliter , με απλό διακλαδωτή, καλώδιο σε router και φίλτρο στο τηλεφωνο, attenuation 15.4 (με το ίδιο τηλεφωνικό καλώδιο από την πρίζα στο router με την προηγουμενη περίπτωση)

χωρίς spliter , με απλό διακλαδωτή, καλώδιο σε router και φίλτρο στο τηλεφωνο  ,αλλά με διαφορετικό καλώδιο από την προηγούμενη περίπτωση (από την πρίζα στο router) attenuation  16.3

πως να το εξηγησω εγω τώρα ;

αντε να καταλάβω το splitter μπορεί να μπερδεύει, αλλά το καλώδιο; όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post δοκίμασα πολλά καλώδια.

modem δεν δοκίμασα άλλο ,δεν έχω.

router zte 267n

01-11-2019 με splitter

σήμερα xωρίς splitter

to +1 ενα στο attenuation δεν μας πειραζει καν.οτιδηποτε μπαινει πανω στην γραμμη ειτε λεγεται splitter ειτε τηλεφωνικη συσκευή ειτε δεν ξερω τι μπορει να επηρεασει το attenuation.ακομα και Profile καποιος μπορει να αλλαξει και να δει αλλο attenuation.σε καθε περιπτωση το να αλλαζει +-1 ειδικα οταν βαζεις βγαζεις πραγματα δεν ειναι καν προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2019 στις 11:05 ΠΜ, poulinos είπε

καταρχην επεσε το attenuation.τωρα τα νουμερα στεκουν καλυτερα.εχεις ακομα 9 margin.ζητα 6 μπας και παιξεις καλυτερα αλλα γενικα και 35 attenuation ειναι πανω απο 2,5 km οποτε μην περιμενεις πολλα. το μεγιστο θεωρητικο ειναι μεγαλυτερο αλλα στην πραξη αυτα ειναι τα ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.με 6 margin αν εχεις αποσυνδεσεις βεβαια θα σου ριχνει και το τηλεφωνο.και αν στο βαλουν 6 το Margin γιατι μπορει να σου πουν οτι δεν βαζουμε 6 για να μην εχει θεματα η τηλεφωνια.αν μπορεις να βαλεις vdsl τοτε αξιζει

to +1 ενα στο attenuation δεν μας πειραζει καν.οτιδηποτε μπαινει πανω στην γραμμη ειτε λεγεται splitter ειτε τηλεφωνικη συσκευή ειτε δεν ξερω τι μπορει να επηρεασει το attenuation.ακομα και Profile καποιος μπορει να αλλαξει και να δει αλλο attenuation.σε καθε περιπτωση το να αλλαζει +-1 ειδικα οταν βαζεις βγαζεις πραγματα δεν ειναι καν προβλημα.

ευχαριστώ poulinos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα θέμα με αρκετές αποσυνδέσεις κάθε μέρα σε vdsl 50 φορθνετ

άλλαξα μοντεμ, τα ίδια, ακόμα και με μόνο το modem-router συνδεδεμένο. Τι λέτε να φταίει;

να ζητήσω να μου αλλάξουν port στο dslam;

 

vdsl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, tssotiris said:

ευχαριστώ poulinos

να σε καλα.οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

31 minutes ago, vision said:

έχω ένα θέμα με αρκετές αποσυνδέσεις κάθε μέρα σε vdsl 50 φορθνετ

άλλαξα μοντεμ, τα ίδια, ακόμα και με μόνο το modem-router συνδεδεμένο. Τι λέτε να φταίει;

να ζητήσω να μου αλλάξουν port στο dslam;

vdsl.jpg

πορτα δεν αλλαζουν ετσι απλα απο το παροχο του kv.για αρχη ξεκινα με αυτο https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να μην εχεις παραλληλα.ειναι MUST στο VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...