Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, poulinos είπε

να σε καλα.οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

πορτα δεν αλλαζουν ετσι απλα απο το παροχο του kv.για αρχη ξεκινα με αυτο https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να μην εχεις παραλληλα.ειναι MUST στο VDSL

Ναι αυτά που λέει το PDF τα έχω κάνει. Με διπλή πρίζα δουλεύω, έχω δοκιμάσει στην διπλή πρίζα μόνο το καλώδιο του internet (και με splitter και χωρίς), ωστόσο πάλι κάποιες αποσυνδέσεις θα τις κάνει μέσα στην ημέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2019 at 16:24, vision said:

Ναι αυτά που λέει το PDF τα έχω κάνει. Με διπλή πρίζα δουλεύω, έχω δοκιμάσει στην διπλή πρίζα μόνο το καλώδιο του internet (και με splitter και χωρίς), ωστόσο πάλι κάποιες αποσυνδέσεις θα τις κάνει μέσα στην ημέρα.

α.οι αποσυνδεσεις μπορει να ειναι και λογω χαλκου απεξω,μπορει να ειναι και λογω ποιοτητας γραμμης ,μπορει και λογω port στο dslam>πολλα μπορει.απλα η καλωδιωση καλο ειναι αν ειναι σωστη ετσι και αλλιως για να παρεις τα μεγιστα και να εισαι οσο πιο σταθερος γινεται

On 16/12/2019 at 12:12, vision said:

πόσο SNR Margin πρέπει να έχω για πει κανείς πως είναι σταθερή η γραμμή;

δεν υπαρχει απαντηση.σε adsl υπαρχουν ατομα με 9 Margin που εχουν αποσυνδεσεις και αλλοι με 4 margin παιζουν μια χαρα.στο vdsl παιζουν 8-9 snr margin απο default που ειναι μια χαρα.

καποιος βεβαια μπορει να εχει και παραπανω απο 8-9.να εχει πχ 16-18-20 αναλογως ποσο καλη γραμμη εχει.πιο μεγαλο δεν μας πειραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/12/2019 στις 12:23 ΜΜ, poulinos είπε

δεν υπαρχει απαντηση.σε adsl υπαρχουν ατομα με 9 Margin που εχουν αποσυνδεσεις και αλλοι με 4 margin παιζουν μια χαρα.στο vdsl παιζουν 8-9 snr margin απο default που ειναι μια χαρα.

καποιος βεβαια μπορει να εχει και παραπανω απο 8-9.να εχει πχ 16-18-20 αναλογως ποσο καλη γραμμη εχει.πιο μεγαλο δεν μας πειραζει

Έχω παρατηρήσει το εξής κουφό.

Όταν ανάβω ένα, δυνατό όμως, led που είναι κοντά στο ρούτερ, κάνει μια αποσύνδεση 10-20 sec και χάνει 10Mbps περίπου και ανεβαίνει ταυτόχρονα το snr margin.

Προφανώς επηρεάζεται από το συγκεκριμένο led η σύνδεση. Αν το ξανανάψω μετά από λίγη ώρα θα χάσει άλλα τόσα περίπου...και θα ανέβει κι άλλο το snr. Όσο λιγότερη ταχύτητα τόσο μεγαλύτερο snr.

Βεβαίως η λύση είναι να μην το ανάβω ή να το αλλάξω όμως φαίνεται κουφό.

Με επαννεκίννηση απ' το κουμπί στρώνει πάλι στα 5/50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα. 

Τελευταία ξανάπιασα το online gaming και σκέφτηκα να γυρίσω σε fastpath την adsl συνδεση μου. 

Σήμερα κάλεσα την vodafone και τους ζήτησα απο snr 6 και interleavde να με βάλουν σε snr 9 και fastpath.

To modem μου είναι ενα tp link archer VR600. Στα στατιστικά του βλέπω την αλλαγή του SNR που ζήτησα απο vodafone πουθενά όμως δεν δείχνει σε τι mode είμαι (fastpath/interleaved)

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος να δώ αν μου το γυρίσανε σε fastpath ? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 10:35 ΠΜ, FLOOFLIS είπε

Καλημέρα. 

Τελευταία ξανάπιασα το online gaming και σκέφτηκα να γυρίσω σε fastpath την adsl συνδεση μου. 

Σήμερα κάλεσα την vodafone και τους ζήτησα απο snr 6 και interleavde να με βάλουν σε snr 9 και fastpath.

To modem μου είναι ενα tp link archer VR600. Στα στατιστικά του βλέπω την αλλαγή του SNR που ζήτησα απο vodafone πουθενά όμως δεν δείχνει σε τι mode είμαι (fastpath/interleaved)

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος να δώ αν μου το γυρίσανε σε fastpath ? Ευχαριστώ!

Κανείς ? 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2020 at 10:35, FLOOFLIS said:

Καλημέρα. 

Τελευταία ξανάπιασα το online gaming και σκέφτηκα να γυρίσω σε fastpath την adsl συνδεση μου. 

Σήμερα κάλεσα την vodafone και τους ζήτησα απο snr 6 και interleavde να με βάλουν σε snr 9 και fastpath.

To modem μου είναι ενα tp link archer VR600. Στα στατιστικά του βλέπω την αλλαγή του SNR που ζήτησα απο vodafone πουθενά όμως δεν δείχνει σε τι mode είμαι (fastpath/interleaved)

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει άλλος τρόπος να δώ αν μου το γυρίσανε σε fastpath ? Ευχαριστώ!

α.μεσα απο το router.

b.ping τον dns σου.αν δεις κατω απο 10 εισαι fast/fast

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα που εχω το tp link 100v δεν βρισκω καπου το data path να δω αν ειμαι interleaved ή fast path 

δειχνει το snr , download errors κτλ αλλα οχι το data path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά ας κάνω μια προσπάθεια.Έχω ενα tp link 8960 και για δυόμιση χρόνια ήμουν πολύ ικανοποιημένος.Τον τελευταίο καιρό όμως μία δύο φορές την ημέρα, όταν συνδέω μια συσκευή στο wifi του κάνει reboot.Πχ μπαίνω σπίτι ανοίγω το wifi του κινητού και το router κάνει reboot.Αυτό που θέλω είναι μία γνώμη για το τι μπορεί να φταίει,αν και έχω κάνει τα πάντα και αν δε βγάλω άκρη μία πρόταση για ένα αξιόπιστο και φθηνό ρούτερ με ότι μου προσφέρει το υπάρχον συν πείραγμα snr.Τα χαρακτηριστικά που δεν θέλω να χάσω είναι το guest network και η πολύ χρήσιμη για μένα ρύθμιση της ισχύος του wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paris2019 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά ας κάνω μια προσπάθεια.Έχω ενα tp link 8960 και για δυόμιση χρόνια ήμουν πολύ ικανοποιημένος.Τον τελευταίο καιρό όμως μία δύο φορές την ημέρα, όταν συνδέω μια συσκευή στο wifi του κάνει reboot.Πχ μπαίνω σπίτι ανοίγω το wifi του κινητού και το router κάνει reboot.Αυτό που θέλω είναι μία γνώμη για το τι μπορεί να φταίει,αν και έχω κάνει τα πάντα και αν δε βγάλω άκρη μία πρόταση για ένα αξιόπιστο και φθηνό ρούτερ με ότι μου προσφέρει το υπάρχον συν πείραγμα snr.Τα χαρακτηριστικά που δεν θέλω να χάσω είναι το guest network και η πολύ χρήσιμη για μένα ρύθμιση της ισχύος του wifi.

Γεια σου αυτό σου κάνει που έδειχνε το Βίντεο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα ενώ όλα ήταν οκ 2 χρόνια τώρα, ξαφνικά σε ένα απόγευμα άρχισαν οι συνεχείς αποσυνδέχεις (ούτε 1' δεν μπορεί να συνδεθεί), ενώ όσο πρόλαβα να δω απο τα στατιστικά ενώ το attainable down το δίνει στα 14444, το actual είναι 6000 περίπου (απο 11200 που είχα τόσους μήνες) και μετα απο λιγι τι attain πεφτει στα 2000 και κανει αποσυνδεση... Ξέρετε τι μπορεί να παίζει και να χάλασε τόσο ξαφνικά;

ΥΓ Το τεχνικο τμημα της cosmote τραγικο. Το σηκωσε μια κοπελιτσα που το μονο που μου ειπε ειναι αν εβγαλα το ρουτερ απο την πριζα, δεν μπορουσε να δει τα στατιστικα της γραμμης κ στο τελος απλα μου ανοιξε ειναι αιτημα βλαβης με ημερομηνια επιλυσης 6 μερες μετα...

 

 

20200228_024311.jpg

20200228_024215.jpg

Επεξ/σία από Gkostas2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ηρθε τεχνικος του ΟΤΕ, μου ειπε οτι το θεμα ηταν στην γραμμη του ΟΤΕ (δεν χρειαστηκε καν να ερθει σπιτι μου) και πως μου αλλαξε πορτα. Απ οτι φαινεται με πηγε και σε fast. Μετα απο σχεδον 9 ωρες δεν ειχα καμια αποσυνδεση. Ελπιζω να λυθηκε το θεμα. Πιο πολυ με προβληματιζει το fast και πως το actual με το attainable down ειναι πολυ κοντα 

 

20200228_181834.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σε ολους! αγορασα το tp w9980,το συνδεσα και ολα μια χαρα οι ταχυτητες που πιανει ειναι καλες αλλα βλεπω πολλα errors στο upstream μπορειτε να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο επισης οι τιμες ειναι φυσιολογικες ειμαι σε fast path,να αναφερω οτι σε games εχω lag spikes δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο και με το προηγουμενο ρουτερ ειχα αλλα με αυτο μετα απο 3-4 ωρες εχω περισσοτερα.τι μπορει να φταιει?719434222_.png.de80484686a37c58b75bcf064d57b19b.png

Επεξ/σία από zeus2014
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 14/03/2020 at 11:05, zeus2014 said:

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 28/02/2020 at 18:22, Gkostas2007 said:

Τελικα ηρθε τεχνικος του ΟΤΕ, μου ειπε οτι το θεμα ηταν στην γραμμη του ΟΤΕ (δεν χρειαστηκε καν να ερθει σπιτι μου) και πως μου αλλαξε πορτα. Απ οτι φαινεται με πηγε και σε fast. Μετα απο σχεδον 9 ωρες δεν ειχα καμια αποσυνδεση. Ελπιζω να λυθηκε το θεμα. Πιο πολυ με προβληματιζει το fast και πως το actual με το attainable down ειναι πολυ κοντα 

20200228_181834.jpg

ζητα interleave να κερδισεις σε ταχυτητα και σταθεροτητα.

On 15/01/2020 at 11:05, vision said:

Έχω παρατηρήσει το εξής κουφό.

Όταν ανάβω ένα, δυνατό όμως, led που είναι κοντά στο ρούτερ, κάνει μια αποσύνδεση 10-20 sec και χάνει 10Mbps περίπου και ανεβαίνει ταυτόχρονα το snr margin.

Προφανώς επηρεάζεται από το συγκεκριμένο led η σύνδεση. Αν το ξανανάψω μετά από λίγη ώρα θα χάσει άλλα τόσα περίπου...και θα ανέβει κι άλλο το snr. Όσο λιγότερη ταχύτητα τόσο μεγαλύτερο snr.

Βεβαίως η λύση είναι να μην το ανάβω ή να το αλλάξω όμως φαίνεται κουφό.

Με επαννεκίννηση απ' το κουμπί στρώνει πάλι στα 5/50.

κανεις δοκιμες χωρις αυτο.μπορει κατι στο τροφοδοτικο του Led να επηρεαζει.μου θυμιζει τον αλλον που ανοιγε το φως στο μπανιο και επεφτε το ιντερνετ ή ο αλλος που λεει εβαζε ενα τροφοδοτικο απο λαπτοπ στην πριζα και επεφτε το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...