Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μακαρι το μονο σιγουρο ειναι οτι το θεμα το ειχε ο κατανεμητης και φυσικα διορφωθηκε ολη η πολυκατοικια οχι μονο εγω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, kosgreece said:

μακαρι το μονο σιγουρο ειναι οτι το θεμα το ειχε ο κατανεμητης και φυσικα διορφωθηκε ολη η πολυκατοικια οχι μονο εγω :-)

τοτε μαλλον καλωδιακη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2019 στις 3:10 ΜΜ, poulinos είπε

παιζεις οριακα οποτε ειναι λογικο να βλεπεις καθε φορα και διαφορετικο sync. για τις βουτιες δοκιμασε να εισαι με καλωδιο.αν συνδεθεις ασυρματα να εισαι στα 5ghz και οχι στα 2,4 αν το υποστηριζει η συσκευη.αλλα για δοκιμη βαλε ethernet για να δεις αν ειναι θεμα γραμμης ή θεμα wifi. ελπιζω να εχεις σωστα την καλωδιωση 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να παρεις τα μεγιστα.

δοκιμασε να απενεργοποιησεις το Sra απο το speedport plus να δεις αν θα αλλαξει κατι. θα ειναι εκει που εχει και τα πρωτοκολλα για adsl και vdsl.(g.dmt/adsl2/17a,35b) κτλ.

Παλι δεν ειναι πολλα.και σε vdsl ειναι πιο ευκολο επειδη ζοριζεις την γραμμη να εχεις παραπανω errors.

Καλημερα. Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Εκανα αυτα που μου ειπες (εκλεισα το sra) αλλα δεν ειδα καποια διαφορα και το ξανανοιξα. 

Παρολα αυτα σημερα ο συγχρονισμος ειναι στο 95/10 (ανεβηκε δηλαδη). 

Το speedport plus παντως ειναι χαλια σε σχεση με το προηγουμενο ρουτερ. Μου εχει δημιουργησει φοβερο drain στις μπαταριες των συσκευων που συνδεονται σε αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, karn said:

Καλημερα. Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Εκανα αυτα που μου ειπες (εκλεισα το sra) αλλα δεν ειδα καποια διαφορα και το ξανανοιξα. 

Παρολα αυτα σημερα ο συγχρονισμος ειναι στο 95/10 (ανεβηκε δηλαδη). 

Το speedport plus παντως ειναι χαλια σε σχεση με το προηγουμενο ρουτερ. Μου εχει δημιουργησει φοβερο drain στις μπαταριες των συσκευων που συνδεονται σε αυτο...

καποιος ειχε δει διαφορα για το sra για αυτο σου ειπα να το δοκιμασεις.ειναι γνωστο το θεμα με το Drain δυστυχως και δεν ξερω αν εχει βγει κανα firmware που να το φτιαχνει. εχει το καλο οτι ειναι Dual band αλλα απο την αλλη τι να το κανεις αμα σου σκιζει την μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

τοτε μαλλον καλωδιακη :)

Ναι απλά έκοψε το κεντρικό καλώδιο που ερχόταν από καμπίνα το ξανακουμπωσε και βουαλα αυτό ήταν τόσο απλό :-) τώρα πως έγινε αυτό και δεν το έκανε όταν ήρθε την πρώτη φορά άλλο θεμα ελλας το μεγαλείο σου μόνο αυτό έχω να πω,τέλος καλό όλα καλά,τώρα θα ανοίξω νέο θέμα :-) για το wifi του 267n της zte που δεν είναι ότι καλύτερο,όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kosgreece said:

Ναι απλά έκοψε το κεντρικό καλώδιο που ερχόταν από καμπίνα το ξανακουμπωσε και βουαλα αυτό ήταν τόσο απλό :-) τώρα πως έγινε αυτό και δεν το έκανε όταν ήρθε την πρώτη φορά άλλο θεμα ελλας το μεγαλείο σου μόνο αυτό έχω να πω,τέλος καλό όλα καλά,τώρα θα ανοίξω νέο θέμα :-) για το wifi του 267n της zte που δεν είναι ότι καλύτερο,όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου

μην περιμενεις πολλα πραγματα απο το wifi του 267. αν θες κατι καλυτερο σε wifi βαλε ενα access point.το wifi του zte 267 ουτε θα αντεξει 100 ατομα ουτε ειναι dual band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

μην περιμενεις πολλα πραγματα απο το wifi του 267. αν θες κατι καλυτερο σε wifi βαλε ενα access point.το wifi του zte 267 ουτε θα αντεξει 100 ατομα ουτε ειναι dual band

Και είχα ένα access point της tp link και το πούλησα :-( τωρα θα πάω για ένα καινούργιο και θα το συνδέσω με ethernet από ότι ενοεις φανταζομαι εχουμε κάτι κατά νου για ποια συσκευή μπορώ να πάρω για να μπορώ να πάρω και τα μέγιστα σε αυτό έχω μείνει λίγο πίσω γιατί και αυτό που είχα ποτέ δεν το χρησιμοποίησα δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, kosgreece said:

Και είχα ένα access point της tp link και το πούλησα :-( τωρα θα πάω για ένα καινούργιο και θα το συνδέσω με ethernet από ότι ενοεις φανταζομαι εχουμε κάτι κατά νου για ποια συσκευή μπορώ να πάρω για να μπορώ να πάρω και τα μέγιστα σε αυτό έχω μείνει λίγο πίσω γιατί και αυτό που είχα ποτέ δεν το χρησιμοποίησα δυστηχως

σε φτηνα κανα tp link>σε πιο ακριβα κανα ubiquiti https://www.skroutz.gr/s/7970030/Ubiquiti-AP-AC-Lite.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωριζει κανεις να μ πει αν ειναι καλη η συνδεση μου σε γενικες γραμμες με βαση τα νουμερα

Αυτα τα crc errors τι φαση?πρεπει να ανυσηχω?

ukuiu.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gg i carry said:

Αν γνωριζει κανεις να μ πει αν ειναι καλη η συνδεση μου σε γενικες γραμμες με βαση τα νουμερα

Αυτα τα crc errors τι φαση?πρεπει να ανυσηχω?

ukuiu.jpg

rural.μια χαρα και εχεις ακομα η γραμμη να παιξει καλυτερα.

καλο ειναι η καλωδιωση σου να ειναι σωστη

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν αποφασισεις να πας σε 100αρι ή 200. 

με την σωστη καλωδιωση ολα παιζουν καλυτερα.

3 minutes ago, kosgreece said:

Τα ποιο πολλά παίρνουν σήμα με ethernet αν δεν κάνω λάθος μέχρι 100mbps κανένα να παίρνει παραπάνω δεν υπαρχει

access point= Παιρνει με ethernet δίνειασυρματα.

https://www.skroutz.gr/s/7970030/Ubiquiti-AP-AC-Lite.html

gigabit εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 gigabit  δεν θέλω τόσο μεγάλο αλλά κάπως ένα φθηνό σχετικά δλδ σε 30 με 35 ευρώ και να έχει ταχύτητα lan πάνω από 100mbps αλλά μάλλον δεν υπάρχει πχ 150mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, kosgreece said:

1 gigabit  δεν θέλω τόσο μεγάλο αλλά κάπως ένα φθηνό σχετικά δλδ σε 30 με 35 ευρώ και να έχει ταχύτητα lan πάνω από 100mbps αλλά μάλλον δεν υπάρχει πχ 150mbps

100 (fast ethernet) ή 1000(gigabit ethernet).δεν υπαρχει ενδιαμεσο.

μιλαμε για το ενσυρματο και οχι για το ασυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2019 στις 6:55 ΜΜ, tssotiris είπε

καλησπέρα

4 ημέρες με vdsl nova . Eίμαι οκ πιστευετε?

Καταγραφή 24.JPG

αλλαξα το καλωδιο από την πριζα στο router ,είχα καλώδιο 6 μέτρα και πλέον έχω ενα καλώδιο 1,20 m . κλειδωνω πλέον στα 49999 down 4998 up. Επίσης έβαλα και ενα xiaomi mi4a gigabit στον επάνω όροφο μέσω ethernet και έχω wifi παντου και μάλιστα 5g (733mbps στο huawei p20).

Καταγραφή vdsl.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτή είναι η γραμμή μου, το ZTE συγχρονίζει 5/50 ωστόσο μόνο τόσα δεν έχω ακόμα και με ethernet. Με WiFi, κλάφτα χαράλαμπε.

Πολλά CRC Errors βλέπω σε 1 λεπτό λειτουργίας, σε 6 λεπτά έχει βγάλει 14000. Με άλλο ρούτερ θα πάρω τα μέγιστα ή μήπως θέλει και η γραμμή φτιάξιμο από forthnet και κατά προέκταση ΟΤΕ;

Τρέχοντας ένα απλό speedtest.net με καλώδιο ethernet, παίρνω , 21Mpbs down, 4.3 Up... ασύρματα ούτε λόγος

dsl1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...