Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Nik1239 said:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως και υπάρχει λύση 

Πληρώνω 24αρα σύνδεση και πιάνω 10σχεδον download και κοντά 1 upload γίνεται να ανέβουν αυτά τα νούμερα και να έχω καλύτερες ταχύτητες αν γίνεται να πάει στα 20 download 2 upload ;;

Πρέπει να ανεβάσεις τα στατιστικά γραμμής του ρουτερ σου πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Αυτό;

Screenshot 2021-03-04 182457.png

Δεν νομίζω να πάει παραπάνω. Λογικά τα υπόλοιπα παιδιά θα ξέρουν καλύτερα, αλλά εγώ βλέπω ότι απέχεις πολύ από το Α/Κ και η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις στο download είναι 11.9... Τώρα αν κάνω λάθος, σίγουρα θα υπάρχει και κάποιος πιο ειδικός εδώ μέσα να σε βοηθήσει! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adsl2+ είπε

Να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το noise margin σε 6 db από 9,4 db 

Αυτοί οι αριθμοί γίνεται να αλλάξουν αν βάλω πχ 50αρα γραμμή την σηκώνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχει vdsl καφάο στην γειτονιά σου άνετα θα έχεις 50αρα ταχύτητα χωρίς να αλλάξει το  noise margin. Αν τώρα είσαι στον cosmote με adsl γραμμή, αυτοί δεν αλλάζουν το  noise margin στα 6db για να σου ανάβει λίγο η ταχύτητα, προτιμούν τα 9 db για σταθερή γραμμή

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adsl2+ είπε

Αν υπάρχει vdsl καφάο στην γειτονιά σου άνετα θα έχεις 50αρα ταχύτητα χωρίς να αλλάξει το  noise margin. Αν τώρα είσαι στον cosmote με adsl γραμμή, αυτοί δεν αλλάζουν το  noise margin στα 6db για να σου ανάβει λίγο η ταχύτητα, προτιμούν τα 9 db για σταθερή γραμμή

Από ότι είδα στην σελίδα της cosmote  για το αν μπορώ να βάλω 50αρα γραμμή βάζοντας το σταθερό μου από ότι μου έβγαλε δεν μπορώ να βάλω πάνω από 24αρα γραμμή 

Θα μιλήσω μαζί τους για το αν γίνεται να πάρω τα 24down/up με κάποιο τρόπο ίσως με κάποια αναβάθμιση πακέτου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Nik1239 said:

Από ότι είδα στην σελίδα της cosmote  για το αν μπορώ να βάλω 50αρα γραμμή βάζοντας το σταθερό μου από ότι μου έβγαλε δεν μπορώ να βάλω πάνω από 24αρα γραμμή 

Θα μιλήσω μαζί τους για το αν γίνεται να πάρω τα 24down/up με κάποιο τρόπο ίσως με κάποια αναβάθμιση πακέτου 

Συνδέεσαι από dslam εξού και η ταχύτητα που έχεις και είναι φυσιολογική. Απ' ότι φαίνεται -δυστυχώς- δεν έχεις κάποια καμπίνα κοντά σου ακόμη ώστε να συνδεθείς από καμπίνα. Σε αυτήν την περίπτωση θα είχες 27/2,7 (down/up). Δυστυχώς και τηλέφωνο να τους πάρεις δεν θα μπορεί να γίνει κάτι μέχρι να μπει η καμπίνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Παιδιά . Θα ηθελα και εγω καποια βοηθεια με το ρουτερ -συνδεση-παροχο διοτι εχω κανει συνδεση nova 100 αρα γραμμη αλλα πιανω 16-17 download σας παραθετο καποια στατιστικα απο το ρουτερ , επισεις εχω περαση καινουργεια καλωδιοση utp cat 6 και απο των παροχο δινω κατευθειαν σε ενα spliter απο εκει φευγει για το ρουτερ και απο την αλλη παει στης πριζες του σπιτιου hdv.png.f67320c6aeb7c672331ff27e1c2977a8.pngmgg.png.82710af1ffc3ff75892c7923a126b325.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pcexpert2 φίλε μου κάποιο καλωδιακό πρόβλημα υπάρχει πιθανότατα, έχει πολύ εξασθένηση η γραμμή σου για VDSL.. ( 25dB)

Αν έχεις κάνει έλεγχο στην εσωτερική σου καλωδίωση, θα σου έλεγα να πάρεις τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη του παρόχου σου να δηλώσεις βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό ώστε να έρθει τεχνικός να μετρήσει..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kozanitis1 Απο το κουτι του οτε μεχρι το πρωτο κουτι μου μεσα στο σπιτι εχω βαλει utp 6 πρεσαριστο rj11 και συνδεω το σπλιτερ απο εκει παω κατευθειαν ρουτερ με cat 6 και τηλεφωνια φευγει απο το σπλιτερ παει παλι εξο και δινει στης πριζες , Υπαρχει περιπτωση να φτεει το σπλιτερ ; δοκιμασα και χωρις αυτο μονο με το ρουτερ αλλα ειχα κλειδωσει στα 14 download 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω κατα ποσο πεζει ρολο ομως εχω ενα κουτι του οτε στην πορτα και απο εκει φευγει και παει πανω ταρατσα , περσυ που εκανα κατι εργασιες στην ταρατσα το εκοψα γιατι ηταν χονευτα και δεν ηξερα αν πεζουν , τελικα επερνα εγώ και αλλοι 3 γειτονες αχαχαχ , λοιπων ηρθε ο οτε και εβαλε αλλο ενα κουτι στην ταρατσα , το καλοδιο αναμεσα στα 2 κουτια του οτε ειναι 25 ετιας και αρκετα ξεραμενω ειναι πανω απο 10 ζευγη διοτι πριν το κοψο περναναι 6 σπιτια απο αυτο τωρα περνω μονο εγω με 2 ζευγαρια , και σκευτομαι λοιπων να καταργησω το εξωτερικο κουτι του οτε στην πορτα μου και να περασω νεο απο το κουτιμεσα του σπιτιου εως την ταρατσα στο κουτι το νεο , στεκει αυτο που σκεφτομαι ; μπορει να χανω ταχυτητα απο αυτο ; η τσαμπα θα κατσω να ασχοληθω ; ειναι περιπου 20 μετρα ως την ταρατσα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πάρεις μια μέτρηση στο καλώδιο του ΟΤΕ, πριν τα UTP κλπ, να δεις πόσο πιάνει εκεί η γραμμή σου 

Ίσως υπάρχει κάποια φθορά και στου ΟΤΕ,  ή καποια κακή ένωση στο δικό σου ειδικά αν το βλέπει ο ήλιος συνέχεια κλπ..

Για τηλεφωνία δε θέλουμε πολλά μέτρα UTP

Ειδικά αν είναι εξωτερικό το καλώδιο, προτίμησε τηλεφωνικό PET (όσα σπίτια παίρνουν επί δύο, ώστε να έχεις ένα ζεύγος για εφεδρεία)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://ibb.co/RYsKMKr
https://ibb.co/80fM1Hz
https://ibb.co/LztyJGG
https://ibb.co/jZPnskp

 

Η γραμμη παει κατευθειαν στο σπλιτερ και απο εκει διαχωριζονται

Επεξ/σία από pcexpert2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...