Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vision είπε

Αυτή είναι η γραμμή μου, το ZTE συγχρονίζει 5/50 ωστόσο μόνο τόσα δεν έχω ακόμα και με ethernet. Με WiFi, κλάφτα χαράλαμπε.

Πολλά CRC Errors βλέπω σε 1 λεπτό λειτουργίας, σε 6 λεπτά έχει βγάλει 14000. Με άλλο ρούτερ θα πάρω τα μέγιστα ή μήπως θέλει και η γραμμή φτιάξιμο από forthnet και κατά προέκταση ΟΤΕ;

Τρέχοντας ένα απλό speedtest.net με καλώδιο ethernet, παίρνω , 21Mpbs down, 4.3 Up... ασύρματα ούτε λόγος

dsl1.jpg

αυτα έχω εγω με ιδια θεωρητικά με τη δικη σου γραμμη. Μάλλον έχεις θέμα και πρέπει να το κοιτάξεις. Με wifi έχω τα ίδια περίπου

vdsl results.JPG

Επεξ/σία από tssotiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vision είπε

πιο ρούτερ έχεις πάνω;

εχω το zte 267n και έχω σαν access to xiaomi mi4a gigabit. Για τα crc errors πάντως δεν πιστεύω ότι φταίει το router. πριν χρόνια που είχα θεμα με πολλά errors και αποσυνδέσεις ,τη μια φορά ήταν πρόβλημα στο KV και την άλλη ήταν πρόβλημα στη σύνδεση έξω από το σπίτι. ειχε σφηκοφωλιά μέσα στο κουτί.

Επεξ/σία από tssotiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vision είπε

τα ίδια χαρακτηριστικά γραμμής έχεις ακριβώς; μπορείς να ποστάρεις ένα bitmap;

εισαι και σε μικρότερη απόσταση από εμένα μάλλον από το kv. Διάβασε και αυτό

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

vdsl bitmap.JPG

Επεξ/σία από tssotiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ZTE γιατί δεν το καταργείς τελείως να δουλέψεις με το άλλο;

 

και διπλή πρίζα έχω βάλει κτλ, συχρονίζει κανονικά 5/50. Από κει και πέρα πιστεύω το ρούτερ φταίει.

Επεξ/σία από vision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vision είπε

το ZTE γιατί δεν το καταργείς τελείως να δουλέψεις με το άλλο;

και διπλή πρίζα έχω βάλει κτλ, συχρονίζει κανονικά 5/50. Από κει και πέρα πιστεύω το ρούτερ φταίει.

το άλλο ειναι σκετο router ;oxi modem router

το zte συγχρονιζει εκεί που πρέπει,εχει  μια gigabit θύρα ,στη θύρα αυτη έχω συνδέσει switch gigabit και σε άλλο δωματιο έχω συνδεσει το xiaomi και από εκει παίρνει η tv και άλλα διάφορα. όλες οι ασυρματες συσκευες συνδεονται στο xiaomi .Tο wifi του zte το έχω κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/09/2019 at 11:17, tssotiris said:

αλλαξα το καλωδιο από την πριζα στο router ,είχα καλώδιο 6 μέτρα και πλέον έχω ενα καλώδιο 1,20 m . κλειδωνω πλέον στα 49999 down 4998 up. Επίσης έβαλα και ενα xiaomi mi4a gigabit στον επάνω όροφο μέσω ethernet και έχω wifi παντου και μάλιστα 5g (733mbps στο huawei p20).

Καταγραφή vdsl.JPG

6 μετρα τηλεφωνικο καλωδιο.ντροπη.απαπαπα. αν θελεις μεγαλο τηλεφωνικο τοτε βαζεις καλωδιο δικτυου και χρησιμοποιεις το ενα ζευγαρι απο τα 4 ως τηλεφωνικο.

On 23/09/2019 at 11:18, vision said:

Αυτή είναι η γραμμή μου, το ZTE συγχρονίζει 5/50 ωστόσο μόνο τόσα δεν έχω ακόμα και με ethernet. Με WiFi, κλάφτα χαράλαμπε.

Πολλά CRC Errors βλέπω σε 1 λεπτό λειτουργίας, σε 6 λεπτά έχει βγάλει 14000. Με άλλο ρούτερ θα πάρω τα μέγιστα ή μήπως θέλει και η γραμμή φτιάξιμο από forthnet και κατά προέκταση ΟΤΕ;

Τρέχοντας ένα απλό speedtest.net με καλώδιο ethernet, παίρνω , 21Mpbs down, 4.3 Up... ασύρματα ούτε λόγος

dsl1.jpg

ασυρματα στα 2,4 ghz μην περιμενεις να πιασεις full ταχυτητα.με καλωδιο δοκιμασε και απο αλλο pc να δεις τι γινεται γιατι θα πρεπε να παιρνεις 50Mbit.επισης δοκιμασε διαφορετικες ωρες για να δεις αν αλλαζει ή αν μενει το ιδιο.εχεις attainable 60 κατι οποτε δεν εισαι τελειως οριακα.και το βασικο την καλωδιωση οτι ειναι σωστη.  

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 23/09/2019 at 16:08, tssotiris said:

αυτα έχω εγω με ιδια θεωρητικά με τη δικη σου γραμμη. Μάλλον έχεις θέμα και πρέπει να το κοιτάξεις. Με wifi έχω τα ίδια περίπου

vdsl results.JPG

αν παιζεις 5ghz wifi ειναι πολυ ευκολο να τα πιασεις τα 50mbit. αλλα στα 2,4 ghz πολλες φορες ειναι δυσκολακι

On 23/09/2019 at 16:19, tssotiris said:

εχω το zte 267n και έχω σαν access to xiaomi mi4a gigabit. Για τα crc errors πάντως δεν πιστεύω ότι φταίει το router. πριν χρόνια που είχα θεμα με πολλά errors και αποσυνδέσεις ,τη μια φορά ήταν πρόβλημα στο KV και την άλλη ήταν πρόβλημα στη σύνδεση έξω από το σπίτι. ειχε σφηκοφωλιά μέσα στο κουτί.

συνηθως ειναι δυσκολο να φταιει το ρουτερ. πολλες φορες φταιει και η εσωτερικη καλωδιωση ειδικα στο vdsl αμα καποιος εχει bridge taps.

On 23/09/2019 at 16:26, tssotiris said:

εισαι και σε μικρότερη απόσταση από εμένα μάλλον από το kv. Διάβασε και αυτό

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

vdsl bitmap.JPG

βεβαια και ιδια αποσταση να εχετε μπορει ο ενας να εχει καινουριο καλωδιο και ο αλλος να εχει διαλυμενο καλωδιο.

On 23/09/2019 at 16:33, vision said:

το ZTE γιατί δεν το καταργείς τελείως να δουλέψεις με το άλλο;

και διπλή πρίζα έχω βάλει κτλ, συχρονίζει κανονικά 5/50. Από κει και πέρα πιστεύω το ρούτερ φταίει.

το xiomi ειναι router/access point. το βασικο ειναι να εχεις σωστα την καλωδιωση σου.

On 23/09/2019 at 19:00, tssotiris said:

το άλλο ειναι σκετο router ;oxi modem router

το zte συγχρονιζει εκεί που πρέπει,εχει  μια gigabit θύρα ,στη θύρα αυτη έχω συνδέσει switch gigabit και σε άλλο δωματιο έχω συνδεσει το xiaomi και από εκει παίρνει η tv και άλλα διάφορα. όλες οι ασυρματες συσκευες συνδεονται στο xiaomi .Tο wifi του zte το έχω κλειστό.

ειναι λιγο ξεφτιλα να βλεπεις vdsl modem router με 2,4 ghz band only

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/09/2019 at 13:04, poulinos said:

6 μετρα τηλεφωνικο καλωδιο.ντροπη.απαπαπα. αν θελεις μεγαλο τηλεφωνικο τοτε βαζεις καλωδιο δικτυου και χρησιμοποιεις το ενα ζευγαρι απο τα 4 ως τηλεφωνικο.

ασυρματα στα 2,4 ghz μην περιμενεις να πιασεις full ταχυτητα.με καλωδιο δοκιμασε και απο αλλο pc να δεις τι γινεται γιατι θα πρεπε να παιρνεις 50Mbit.επισης δοκιμασε διαφορετικες ωρες για να δεις αν αλλαζει ή αν μενει το ιδιο.εχεις attainable 60 κατι οποτε δεν εισαι τελειως οριακα.και το βασικο την καλωδιωση οτι ειναι σωστη.  

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν παιζεις 5ghz wifi ειναι πολυ ευκολο να τα πιασεις τα 50mbit. αλλα στα 2,4 ghz πολλες φορες ειναι δυσκολακι

συνηθως ειναι δυσκολο να φταιει το ρουτερ. πολλες φορες φταιει και η εσωτερικη καλωδιωση ειδικα στο vdsl αμα καποιος εχει bridge taps.

βεβαια και ιδια αποσταση να εχετε μπορει ο ενας να εχει καινουριο καλωδιο και ο αλλος να εχει διαλυμενο καλωδιο.

το xiomi ειναι router/access point. το βασικο ειναι να εχεις σωστα την καλωδιωση σου.

ειναι λιγο ξεφτιλα να βλεπεις vdsl modem router με 2,4 ghz band only

συμφωνω σε ολα poulinos

  το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι οταν έγινε το σπίτι το 2004 έβαλα αντι για απλό καλώδιο τηλεφωνου , καλώδιο ethernet cat5e και κατεβαίνουν σε μονωμένο σπιραλ στην πρίζα. και το καλώδιο που  έρχεται από έξω και συνδέεται με την κεντρικη παροχή του ΟΤΕ είναι utp . Όλες οι πρίζες είναι rj45 και όλες παίρνουν από ένα switch gigabit , το οποίο είναι συνδεδεμένο με τη gigabit θυρα του zte(προσωρινά). Moιραζω και τις ταινίες του κεντρικου υπολογιστη σε media players(tv box) αλλων δωματιων, μεσω του οικιακού δικτυου. Μέχρι τωρα ειχα στον επάνω όροφο ένα παλιο router για wifi σαν acess point μεσω ethernet. to xiaomi to πηρα για το 5g και για το gigabit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/09/2019 at 14:51, tssotiris said:

συμφωνω σε ολα poulinos

  το καλό στην περίπτωση μου είναι ότι οταν έγινε το σπίτι το 2004 έβαλα αντι για απλό καλώδιο τηλεφωνου , καλώδιο ethernet cat5e και κατεβαίνουν σε μονωμένο σπιραλ στην πρίζα. και το καλώδιο που  έρχεται από έξω και συνδέεται με την κεντρικη παροχή του ΟΤΕ είναι utp . Όλες οι πρίζες είναι rj45 και όλες παίρνουν από ένα switch gigabit , το οποίο είναι συνδεδεμένο με τη gigabit θυρα του zte(προσωρινά). Moιραζω και τις ταινίες του κεντρικου υπολογιστη σε media players(tv box) αλλων δωματιων, μεσω του οικιακού δικτυου. Μέχρι τωρα ειχα στον επάνω όροφο ένα παλιο router για wifi σαν acess point μεσω ethernet. to xiaomi to πηρα για το 5g και για το gigabit

εσυ εκανες την καλυτερη δουλεια.δομημενη καλωδιωση και εισαι αρχοντας.οτι θες κανεις.βαζεις access points κανεις επιστροφες τηλεφωνων.τα παντα.δυστυχως τα περισσοτερα σπιτια δεν ειναι ετσι. ακομα και αυτα που εχουν Utp ειναι στην σειρα οχι παραλληλα οποτε στην πραξη τα χρησιμοποιεις για τηλεφωνο και για επιστροφες και οχι σαν ethernet.μονο με πατεντα γινεται ethernet να περασεις ethernet μεσα απο δυο ζευγαρια αλλα αυτο θα γινει μονο μεταξυ δυο πριζων. το xiaomi καλη φαση αλλα νευριαζω να παιζει με το app και το Interface  Κινεζικα οπως λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

On 30/09/2019 at 21:31, tssotiris said:

poulinos το δικό μου xiaomi είναι με αγγλικά από gearbest νομίζω.

γεια σας και πάλι. τελικά έχω πολλά crc errors. Το παράξενι είναι ότι μπορεί να μην έχω για 24 ωρες  και ξαφικά το πρωί να δώ 24000. σε τρεις ημέρες έχω και μια επαννεκίνηση από μόνο του. Με την adsl δεν είχα θέμα επανεκκινήσεων , crc errors δεν κοιτούσα. Επίσης ενώ μπορεί να έχω download 49999 μετα την επανεκκίνηση μπορεί να είναι 46000. Βγάζω το καλώδιο της τηελεφωνικής γραμμης πίσω από το router το ξαναβάζω και πάλι 49999.

Γνώμες?

update 10-10

νομίζω βρήκα άκρη. ισως βοηθηθεί και κάποιος άλλος. Αρχικά δεν είναι όλα τα τηλεφωνικά καλώδια που έχουν μέσα τα router ιδια. Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ. Για να μην έχω λοιπόν crc τι έκανα

σταθεροποίησα το spliter ώστε να μην κρέμεται

γενικά ότι καλώδιο έφευγε από τηνη πρίζα ή το router είναι πλέον σταθεροποιημένο χωρίς να κουνιέται

δεν ακουμπάει το καλώδιο ρεύματος του router με το τηλεφωνικό καλώδιο που φεύγει από το router

αποτέλεσμα είναι ότι

crc έχω περίπου 60 την ώρα που πιστευω ότι είναι οκ

και επανεκκινησεις να κάνω η ταχύτητα από 49985-49999

Attainable Rate(Up/Down) 69000 και πάνω

δεν έκανα τιποτα άλλο από το να σταθεροποιήσω και να τακτοποιήσω τα καλώδια. ( έχω αρκετα διότι εκεί είναι και τα καλώδια δικτυου με το switch)

αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 30/09/2019 at 21:31, tssotiris said:

poulinos το δικό μου xiaomi είναι με αγγλικά από gearbest νομίζω.

στο web interface ή στο app?στο app λενε οτι ειναι αγγλικα αλλα οτι στο web interface αμα μπεις απο ip οτι δεν ειναι αγγλικα.με καποιο Custom firmware αλλαζει σε μερικα αλλα δεν το εχω ψαξει.

On 10/10/2019 at 21:35, tssotiris said:

γεια σας και πάλι. τελικά έχω πολλά crc errors. Το παράξενι είναι ότι μπορεί να μην έχω για 24 ωρες  και ξαφικά το πρωί να δώ 24000. σε τρεις ημέρες έχω και μια επαννεκίνηση από μόνο του. Με την adsl δεν είχα θέμα επανεκκινήσεων , crc errors δεν κοιτούσα. Επίσης ενώ μπορεί να έχω download 49999 μετα την επανεκκίνηση μπορεί να είναι 46000. Βγάζω το καλώδιο της τηελεφωνικής γραμμης πίσω από το router το ξαναβάζω και πάλι 49999.

Γνώμες?

update 10-10

νομίζω βρήκα άκρη. ισως βοηθηθεί και κάποιος άλλος. Αρχικά δεν είναι όλα τα τηλεφωνικά καλώδια που έχουν μέσα τα router ιδια. Αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ. Για να μην έχω λοιπόν crc τι έκανα

σταθεροποίησα το spliter ώστε να μην κρέμεται

γενικά ότι καλώδιο έφευγε από τηνη πρίζα ή το router είναι πλέον σταθεροποιημένο χωρίς να κουνιέται

δεν ακουμπάει το καλώδιο ρεύματος του router με το τηλεφωνικό καλώδιο που φεύγει από το router

αποτέλεσμα είναι ότι

crc έχω περίπου 60 την ώρα που πιστευω ότι είναι οκ

και επανεκκινησεις να κάνω η ταχύτητα από 49985-49999

Attainable Rate(Up/Down) 69000 και πάνω

δεν έκανα τιποτα άλλο από το να σταθεροποιήσω και να τακτοποιήσω τα καλώδια. ( έχω αρκετα διότι εκεί είναι και τα καλώδια δικτυου με το switch)

αυτα

το θεμα δεν ειναι αν κρεμιεται ή οχι.εχει Rj11 κλιπς οποτε δεν μπορει να βγει.το προβλημα ειναι οτι ενα καλωδιο ειδικα τηλεφωνικο μπορει να εχει θεμα.οπως εχω πετυχει και προβληματικα splitter. και σε μια φιλη το τηλεφωνικο καλωδιο εκανε προβληματα.μια επαιζε σωστα μια οχι ενω δεν φαινοταν χτυπημενο.το κακο με το τηλεφωνικο καλωδιο ειναι οτι ειναι λεπτο και πολυκλωνο και μπορει ευκολα να χαλασει.καλο ειναι ειδικα οταν καποιος εχει αρκετα μετρα να χρησιμοποιουμε Utp>ενα ζευγαρι απο ολα το κανεις για τηλεφωνικο αφου του βαλεις Rj11 clip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

στο web interface ή στο app?στο app λενε οτι ειναι αγγλικα αλλα οτι στο web interface αμα μπεις απο ip οτι δεν ειναι αγγλικα.με καποιο Custom firmware αλλαζει σε μερικα αλλα δεν το εχω ψαξει.

sto web interface είναι στα αγγλικά.

το θεμα δεν ειναι αν κρεμιεται ή οχι.εχει Rj11 κλιπς οποτε δεν μπορει να βγει.το προβλημα ειναι οτι ενα καλωδιο ειδικα τηλεφωνικο μπορει να εχει θεμα.οπως εχω πετυχει και προβληματικα splitter. και σε μια φιλη το τηλεφωνικο καλωδιο εκανε προβληματα.μια επαιζε σωστα μια οχι ενω δεν φαινοταν χτυπημενο.το κακο με το τηλεφωνικο καλωδιο ειναι οτι ειναι λεπτο και πολυκλωνο και μπορει ευκολα να χαλασει.καλο ειναι ειδικα οταν καποιος εχει αρκετα μετρα να χρησιμοποιουμε Utp>ενα ζευγαρι απο ολα το κανεις για τηλεφωνικο αφου του βαλεις Rj11 clip.

εβαλα utp cat 6 με rj11 clip. οκ αλλη κατασταση χωρις crc errors, σταθερότητα, ανεβηκε το noise margins διότι ανέβηκε το Attainable Rate(Up/Down) 18442/75752 kbps από 65000 που εφτανε το down. Γενικά θελει οπωσηποτε αλλαγμα το τηλεφωνικό καλώδιο για να παρεις τα μεγιστα. το καλωδιο που ειχα χρησιμοποιησει ηταν αυτο που ειχε το router στη συσκευασία

 

στο web interface ή στο app?στο app λενε οτι ειναι αγγλικα αλλα οτι στο web interface αμα μπεις απο ip οτι δεν ειναι αγγλικα.με καποιο Custom firmware αλλαζει σε μερικα αλλα δεν το εχω ψαξει.

στο web interface ετσι μου ηρθε από το gearbest

το θεμα δεν ειναι αν κρεμιεται ή οχι.εχει Rj11 κλιπς οποτε δεν μπορει να βγει.το προβλημα ειναι οτι ενα καλωδιο ειδικα τηλεφωνικο μπορει να εχει θεμα.οπως εχω πετυχει και προβληματικα splitter. και σε μια φιλη το τηλεφωνικο καλωδιο εκανε προβληματα.μια επαιζε σωστα μια οχι ενω δεν φαινοταν χτυπημενο.το κακο με το τηλεφωνικο καλωδιο ειναι οτι ειναι λεπτο και πολυκλωνο και μπορει ευκολα να χαλασει.καλο ειναι ειδικα οταν καποιος εχει αρκετα μετρα να χρησιμοποιουμε Utp>ενα ζευγαρι απο ολα το κανεις για τηλεφωνικο αφου του βαλεις Rj11 clip.

έβαλα καλωδιο 1,5 μ utp cat 6 me clip rj11. άλλη κατασταση!!! σταθερότητα σχεδόν καθόλου crc errors (περίπου 18/ωρα)

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 4998/49989 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 18442/75752 kbps   (εδώ ανέβηκε το down από 65000)
Noise Margin(Up/Down) 23.6/13.5 dB (εδω επαιζε συνήθως στο 9,8-10,5)
Line Attenuation(Up/Down) 7/16.2 dB
Output Power(Up/Down) 8.4/11.6 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/265
Interleave Delay(Up/Down) 0/9 ms
INP(Up/Down) 0/1.2 symbols
Profile 17a
Showtime Start 46 h 37 min 39 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 5/844 (σε τόσες ώρες θα είχα τουλάχιστον 6900) ίσως λόγω μεγαλύτερου noise margin

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...