Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, pcexpert2 είπε

https://ibb.co/RYsKMKr
https://ibb.co/80fM1Hz
https://ibb.co/LztyJGG
https://ibb.co/jZPnskp

 

Η γραμμη παει κατευθειαν στο σπλιτερ και απο εκει διαχωριζονται

Ανέβασε τα καλύτερα σαν επισυναπτόμενο αρχείο εικόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κατευθειαν συνδεση στο κουτι του οτε πιανω 8 down .. δεν με αφηνει να κανω επισιναψη ειναι μεγαλα μεγεθη

Επεξ/σία από pcexpert2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως παίζει μονοπολο, για αυτό και τόσο χαμηλά ο συγχρονισμός;

Δε γίνεται να έχεις μέσα περισσότερο από έξω

Γενικά τα καλώδια καλό είναι να  τα τερματίσουμε σε πρίζα και όχι βύσμα, μπορεί να μη τερματίσει σωστά και να μας κάνει προβλήματα..

Βρες το ζεύγος που έρχεται από τον ΟΤΕ, στο μεταλλικό κουτί εκεί στην ταράτσα αν έχεις πρόσβαση (ιδανικά) , κάνε μια μέτρηση εκεί και ανέβασε τα στατιστικά εδώ..

Ιδανικά οι συνδέσεις να γίνονται με scotchlok, αλλά αφού γίνουν οι μετρήσεις.. και βρεθούν τα σωστά ζεύγη..

Νομίζω πως παίζει μονοπολο καιρό..

Αν δεν έχεις VoIP τηλεφωνία, με ένα πολύμετρο μέτρα να δεις με ποιο συνδυασμό καλωδίων έχεις περίπου 50V τάση (+-3-4)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kozanitis1 υπαρχει περιπτωση να λειτουργει μονοπολο και να δουλευει κανονικα ινερνετ και τηλεφωνια ; το πιστευω γιατι οταν ηρθε ο τεχνικος και εβαλε το κουτι τους εφαγε ωρες για να βρει το ζευγος μου και ισως να μην ειναι το ενα αυτο .κατο σιγουρα ειναι τα δικα μου γιατι εχω 2 γραμες για καθε οροφο θα το κοιταξω  αυριο

Screenshot_20210307-173658_Chrome.jpg.da03ba52db91ca923537be8aed1ee27e.jpg

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μας ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα για να καταλάβουμε..

τηλέφωνο έχεις σε όλες τις πρίζες του σπιτιού ακόμα και όταν δε βάλεις το ρουτερ ή χρειάζεται το Ίντερνετ για να έχεις τηλέφωνο;

Αν έχεις ευρυζωνική τηλεφωνία (VoIP) τότε ίσως να παίξει και μονοπολο αλλά με πολύ χάλια χαρακτηριστικά.., αν όχι δε θα χτυπούσε το τηλέφωνο..

Ανοιξε το κουτί του ΟΤΕ εκεί που έρχεται το εναέριο καλώδιο και πάρε μια μέτρηση εκεί..

Εχει πολύ εξασθένηση η γραμμή σου, ίσως κάποια κακή σύνδεση ή καλωδιακή βλάβη..να έχουμε μια εικόνα πρώτα από την γραμμή όπως «φτάνει» στο σπίτι..

οταν λες έχω δυο γραμμές, εννοείς πως το καλώδιο του ΟΤΕ παραλληλίζει και δίνει σε δυο σπίτια; Αυτό είναι απαγορευτικό για σωστή λειτουργία του VDSL..

Επισης προσπάθησε να προμηθευτείς scotchlok της 3Μ, αυτά τα διπλά, ώστε οι ενώσεις να γίνουν με τέτοια..

κανε τη μέτρηση για αρχή και συνεχίζουμε..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω voip. Η συνδεση ειναι ptsn . Οχι ο αλλος οροφος ειναι τελειως αλλη γραμμη -ζευγος απο την γραμη μου .ολες της συνδεσεις τις ειχα κανει με scottcok τα πορτοκαλι τα εβγαλα για να κανω της μετρησεις τωρα και εβαλα προχειρα τα συστελομενα.. η μετρηση που ειχα βαλει το ρουτερ στο 1 κουτι ηταν χωρις σπλιτερ θα μετρησω σε λιγο εαν εχω ταση στο ζευγος

Λοιπων εκανα μετρηση στο κουτι το κατω και εχω 60 volt και κατι επομενως δεν πεζει για μονοπολο σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kozanitis1 Μετρηση και στο πανω κουτι 60. Volt σταθερα . Το ζευγος μου μπλε κοκκινο σχεδον ολλα ειναι αχρηστα εκει μονο τα 3 ζευγη ειναι σε λειτουργεια 

https://ibb.co/4PJnF58

Επεξ/σία από pcexpert2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, αν φέρεις μια πρίζα και συνδέσεις το ζεύγος που έχεις 60 volt (σύνδεση στις μεσαίες επαφές ή 2-3) , να κάνεις μια μέτρηση εκεί με το ρούτερ κουμπωμένο και να ανεβάσεις τα στατιστικά εδώ θα βοηθούσε..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kozanitis1Screenshot_20210308-172715_Chrome.jpg.d3073268ee37f5e738c4f004ec56e3e9.jpgΣυνδεσα ενα καλωδιο τηλεφωνικο στην διακλαδωση που δινη προς το σπιτι με την αλλη ακρη rj11   πανω στο modem χωρις σπλιτερ τιποτα 60 volt η ακρη το rj11 

Επεξ/σία από pcexpert2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εκεί βλέπω πως τα χαρακτηριστικά είναι χάλια.., πάρε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη του παρόχου σου και δήλωσε βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό να έρθει τεχνικός να μετρήσει, λογικά μετά θα χρειαστεί συνδυαστικό με ΟΤΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kozanitis1 Πεζει ρολο που εβαλα τηλεφωνικο καλοδιο τωρα ; η που το συνδεσα μαζι με την διακλαδωση που φευγει μεσα ; τι μπορει να το προκαλει αυτο  και να το ξερει ο οτε ;

Επεξ/σία από pcexpert2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τηλεφωνικό καλώδιο γενικά δε θέλουμε να έχει πολύ μήκος, βαριά 2 μέτρα..

Πιθανότατα κάποια βλάβη στο δίκτυο.., ήσουν μήπως σε περιοχή που είχατε προβλήματα με Μηδεια κλπ;

Αν η μέτρηση σου είναι αυτή, χωρίς να έχει άλλη διακλάδωση το καλώδιο τότε ίσως να υπάρχει βλάβη..

Καφαο έχουν αλλάξει στην περιοχή σου;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kozanitis1 oχι εδω κρητη δεν ειχαμαι τετοια φενομενα .. ναι αλαξαν στο 1 χιλιομετρο την τελευταια καμπινα πριν απο 5 -6 μηνες αλλη μια ερωτηση . Γιατι μσ το σπλιτερ  συνχρονιζει καλυτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...