Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καιρό να παίξω αλλά θυμάμαι πόση μεγάλη διαφορά μου είχαν κάνει τα jumps 15-20Ly  στο φορτηγάκι μου. Και νόμιζα ότι πήγαινα σχετικά αξιοπρεπώς, μέχρι που μου έδειξε χθες φίλος το μαξαρισμένο Anaconda του με 800m κόστος, 35m rebuy και FSD  πάνω από 50Ly. Ειδικά το τελευταίο ήταν game changer τελείως. Άρχισα να ξαναψήνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε κάνε υπομονή, όλο και κάποιο "exploit" θα σκάσει μύτη με το νέο patch να βγάλουμε 2-3 billions να ηρεμήσει το κεφάλι μας από τα φράγκα. Το Federation rank είναι σχετικά εύκολο grind...πρέπει να βρω και κανά καλό σημείο για Empire rep. Για όταν θα έχω αρκετά λεφτά να πάρω και το Cutter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meloku είπε

Σε πρώτη φάση το FSD range μπορείς να βελτιώσεις. Το δικό μου Asp-X ήταν αρχικά κάπου στα 32 ly και το πήγα πριν το patch στα 42-43. Μπορεί άνετα να πάει μέχρι τα 47-48 με σωστά rolls στους engineers. Βέβαια εγώ το έχω καθαρά για long range εξερεύνηση. A-rated FSD και όλα τα άλλα D-rated για να είναι ελαφριά.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλους engineers έχεις κάνει unlock.

Εγώ πάντως έχω βρεί ένα ωραίο σημείο για να ανεβάζω Federation ranks πολύ γρήγορα. Ήδη από χτες που ήμουν μεν Allied, αλλά unranked...έφτασα σε μερικά runs να είμαι Lieutenant με 82% προς Lieutenant Commander.

Το θεμα ειναι ,αντε και βελτιωνω το fsd range,μετα αν παρω αλλο καραβι θα μπορω να το βελτιωσω και εκει η ειναι μια φορα και τελος?Να τα κρατησω καβατζα δηλαδη αν ειναι.

Παντως αν μυριστειτε κανα exploit ριξτε κανα συρμα και εδω.Βαριεμαι και εγω το grinding.\

Μου αρεσουν αποστολες που ειναι στο rank μου μεν αλλα σου λεει κατεστρεψε 170 πλοια να παρεις 100000CR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιεί ίδιο μέγεθος FSD μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παλιό. Αλλιώς πρέπει να βελτιώσεις και το νέο FSD...πάλι για range λογικά.

Για exploit δεν έχω δει τίποτα ακόμα. Το καλύτερο so far που ξέρω (που υπήρχε και πριν το 3.0) είναι το Road to Riches.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Federation Rank πας HIP 50506 και HIP 50660 και μεταφέρεις Data. Όταν πήγα ήταν σε Boom φάση, αλλά τώρα μάλλον παίζει πόλεμος και προς το τέλος έκανα πολλά refresh το panel για να βγαλει Data Transfer Missions.
Από Ensing έγινα Rear Admiral σε 2 βράδια. Με την νέα προσθήκη του Patch που διαλέγεις το Reward σου, επιλέγεις πάντα Rep.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Fed rank έχω βρει το Appel Outpost στο Gang Yun system και το Clough Survey σe ένα κοντινό (το ξεχνάω το σύστημα...10-11 Ly απόσταση). Έχει σχεδόν πάντα αρκετά data transfers...άντε να χρειαστεί να κάνεις μια φορά board hop για να φτάσεις τα 20.

Όσο για το Rep...αυτό δεν μετράει στα τοπικά factions? Μετράει και για το ranking με Fed? Γιατί χτες έπαιρνα τα φράγκα και άλλαζα μόνο για όταν είχε materials σε κάποιο από τα rewards. Το rep νόμιζα ότι δεν μου χρειάζεται γιατί είμαι ήδη allied με όλα τα μικρά factions της περιοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, meloku είπε

Για Fed rank έχω βρει το Appel Outpost στο Gang Yun system και το Clough Survey σe ένα κοντινό (το ξεχνάω το σύστημα...10-11 Ly απόσταση). Έχει σχεδόν πάντα αρκετά data transfers...άντε να χρειαστεί να κάνεις μια φορά board hop για να φτάσεις τα 20.

Όσο για το Rep...αυτό δεν μετράει στα τοπικά factions? Μετράει και για το ranking με Fed? Γιατί χτες έπαιρνα τα φράγκα και άλλαζα μόνο για όταν είχε materials σε κάποιο από τα rewards. Το rep νόμιζα ότι δεν μου χρειάζεται γιατί είμαι ήδη allied με όλα τα μικρά factions της περιοχής.

Το rep έχει αντίκτυπο στο superpower που είναι προσκείμενο το minor faction :)

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίκτυπο στο rep με το superpower ναι...αλλά εγώ είμαι ήδη 100% allied με Federation. Το ζήτημα είναι αν μετράει και στα ranks. Θα το δοκιμάσω σήμερα με ένα full board 20 missions να ζητήσω full reputation να δούμε αν θα έχει διαφορά. Άλλωστε τα ποσά είναι μικρά και δεν μου λένε και τίποτα...τα time bonus είναι πιο σημαντικά από τα Missions τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw το τσέκαρα και είχες δίκιο. Το rep βοηθάει και στο rank-up με Fed, οπότε τα Rep+++ rewards είναι ξεκάθαρα ο στόχος στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ήδη 70% Post Commander, οπότε το Rear Admiral δεν αργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, meloku είπε

Btw το τσέκαρα και είχες δίκιο. Το rep βοηθάει και στο rank-up με Fed, οπότε τα Rep+++ rewards είναι ξεκάθαρα ο στόχος στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ήδη 70% Post Commander, οπότε το Rear Admiral δεν αργεί.

Ναι, με αυτόν τον τρόπο που το έφτιαξαν, το ranking γίνεται πανεύκολο. Τώρα θα πάω για Imperial Rank να ξεκλειδώσω και το Cutter :)
Αλλά θέλω ένα διαλλειματάκι πρώτα με λίγο πιστολίδι γιατί μου έλειψε :P. Έπηξα να κάνω τον κούριερ με το παπί να μοιράζω φακέλους :P
 

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rep βοηθάει γιατί μπορείς να πάρεις περισσότερες αποστολές, δε νομίζω να παίζει ρόλο με κάποιο άλλο τρόπο στο rank up, εκτός αν άλλαξαν κάτι πρόσφατα και δεν το πήρα είδηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Δοκίμασε να δώσεις 3 αποστολές με επιλογή reward rep+....και άλλες 3 παρόμοιες αποστολές με επιλογη rep+++ και δες πόση διαφορά θα έχει στο ποσοστό του rank σου. Εγώ το έκανα σε outposts που ήμουν ήδη allied με όλα τα τοπικά factions, οπότε ήδη έπαιρνα τις "top" αποστολές που μπορούν να δώσουν.

43% Post Captain btw...άλλες 2 βόλτες να κάνω το βραδάκι και πήγα Rear Admiral. Και εγώ θέλω λίγο πιστολίδι, αλλά πρέπει πρώτα να αλλάξω το outfit του Python. Τώρα είμαι με 2 μεσαία beam turrets και 3 μεγάλα gimbal burst lasers. Άλλα και θερμοκρασία ανεβάζει...και δεν είμαι αρκετά καλό απέναντι στα hull. Οι ασπίδες πέφτουν αέρα, αλλά μάλλον θέλει 1-2 multicannons για να γίνει δουλειά.

Καμιά ιδέα για το βέλτιστο mod για multicannons? Απ'οσα έχω δει μάλλον το Overcharged πρέπει να είναι.

Για τα turret beams καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, meloku είπε

Κι όμως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Δοκίμασε να δώσεις 3 αποστολές με επιλογή reward rep+....και άλλες 3 παρόμοιες αποστολές με επιλογη rep+++ και δες πόση διαφορά θα έχει στο ποσοστό του rank σου. Εγώ το έκανα σε outposts που ήμουν ήδη allied με όλα τα τοπικά factions, οπότε ήδη έπαιρνα τις "top" αποστολές που μπορούν να δώσουν.

43% Post Captain btw...άλλες 2 βόλτες να κάνω το βραδάκι και πήγα Rear Admiral. Και εγώ θέλω λίγο πιστολίδι, αλλά πρέπει πρώτα να αλλάξω το outfit του Python. Τώρα είμαι με 2 μεσαία beam turrets και 3 μεγάλα gimbal burst lasers. Άλλα και θερμοκρασία ανεβάζει...και δεν είμαι αρκετά καλό απέναντι στα hull. Οι ασπίδες πέφτουν αέρα, αλλά μάλλον θέλει 1-2 multicannons για να γίνει δουλειά.

Καμιά ιδέα για το βέλτιστο mod για multicannons? Απ'οσα έχω δει μάλλον το Overcharged πρέπει να είναι.

Για τα turret beams καμιά ιδέα?

Κοίτα, εγώ έχω βάλει efficient με corrosive shell και incendiary rounds και είναι αρκετά αποτελεσματικό. Είχα δοκιμάσει το overcharged αλλά δεν με ενθουσίασε. Με αυτό το setup που έχω, ρίχνω ασπίδες με τα beam και σκίζω το hull με τα MC σε καλό χρόνο. Τώρα βέβαια δεν έχω ψάξει και πάρα πολύ, μπορεί να υπάρχουν αποτελεσματικότερα setup.

ΥΓ: Λεφτά για την κορβέτα έχεις? :P

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ. Παίζω λιγότερο από μήνα και μόλις πήρα ένα A-rated Python και έχω αλλά 100 μύρια ρέστα. Θα μπορούσα να πάρω Conda αλλά θα ήταν μόνο το κέλυφος.

Το overcharged MC πάντως ειναι 70% damage αντί για 24% που είναι το efficient. Σημαντική διαφορά.

Efficient θα κάνω λογικά τα beams. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...