Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι πριν κάποιον καιρό η apple δικαιολογούσε την αυξημένη τιμή λόγω της προχωρημένης εμπειρίας που έδινε στους καταναλωτές της. Τώρα αυτή η διαφορά με τους ανταγωνιστές έχει εξαϋλωθεί. Δεν δικαιολογείται τέτοια διαφορά στην τιμή, ακόμα και για τους φανατικούς φίλους της. Γι' αυτό και θα ρίξει τις τιμές. Απλά θέλει να το φέρει γλυκά. Μην αισθανθεί ο εως τώρα πελάτης εξαπατημένος. Οπότε: "άλλαξα υλικά κατασκεύης βρε, γι' αυτό πουλάω το iphone 250 ευρώ λιγότερα"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας περιμενουμε πρωτα να δουμε τι θα προσφερει αυτο το φτηνο iphone και μετα ας κανουμε τα σχολια μας... Παντως σχετικα με την κοντρα που υπαρχει μεταξυ Apple και υπολοιπων ειναι υποκειμενικο θεμα του καθενος. Ειμουν χρηστης συσκευων windows mobile και android για αρκετο καιρο. Προσφερουν πολλα και με λιγα χρηματα. Αυτο δεν το αμφισβητει κανεις... Για iphone και ipad δεν ηθελα ν ακουσω. Μεχρι που επεσε στα χερια μου ενα ipad 3 σε προσιτη τιμη και το πηρα. Το αποτελεσμα? Να βρω και ενα iphone 4s σε καλη τιμη να αγορασω. Δε λεω, ειναι τσουχτερες οι τιμες τους εαν τα παρεις καινουργια, εχουν ομως καλη μεταπωλητικη αξια... Προσωπικα πλεον δεν τ αλλαζω με αλλες συσκευες διοτι η ποιοτητα κατασκευης και το λετουργικο τους μ εχουν αφησει 100% ικανοποιημενο. Ευχρηστια, υποστηριξη και τελος τα κολληματα, επανεκκινησεις και restore που ειχα βαρεθει να κανω στις αλλες συσκευες... Αλλα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη μου επαναλαμβανω αποψη και εμπειρια... Οσοι δεν εχει χρησιμοποιησει καποια συσκευη της Apple απλα δοκιμαστε για λιγο καιρο και μετα βγαλτε τα συμπερασματα σας...

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περιμενουμε πρωτα να δουμε τι θα προσφερει αυτο το φτηνο iphone και μετα ας κανουμε τα σχολια μας... Παντως σχετικα με την κοντρα που υπαρχει μεταξυ Apple και υπολοιπων ειναι υποκειμενικο θεμα του καθενος. Ειμουν χρηστης συσκευων windows mobile και android για αρκετο καιρο. Προσφερουν πολλα και με λιγα χρηματα. Αυτο δεν το αμφισβητει κανεις... Για iphone και ipad δεν ηθελα ν ακουσω. Μεχρι που επεσε στα χερια μου ενα ipad 3 σε προσιτη τιμη και το πηρα. Το αποτελεσμα? Να βρω και ενα iphone 4s σε καλη τιμη να αγορασω. Δε λεω, ειναι τσουχτερες οι τιμες τους εαν τα παρεις καινουργια, εχουν ομως καλη μεταπωλητικη αξια... Προσωπικα πλεον δεν τ αλλαζω με αλλες συσκευες διοτι η ποιοτητα κατασκευης και το λετουργικο τους μ εχουν αφησει 100% ικανοποιημενο. Ευχρηστια, υποστηριξη και τελος τα κολληματα, επανεκκινησεις και restore που ειχα βαρεθει να κανω στις αλλες συσκευες... Αλλα αυτα βεβαια ειναι προσωπικη μου επαναλαμβανω αποψη και εμπειρια... Οσοι δεν εχει χρησιμοποιησει καποια συσκευη της Apple απλα δοκιμαστε για λιγο καιρο και μετα βγαλτε τα συμπερασματα σας...

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

Ακριβώς!

 

Αυτό πουλάει η Apple και όσοι δεν έχουν κάνει την κίνηση να αγοράσουν κάτι από την εταιρεία αυτή δεν μπορούν να το κρίνουν. 

 

Αρχίζουν όλοι όσοι βασίζονται σε γνώμες άλλων και σε 2 - 3 clicks που έχουν κάνει σε ένα μηχάνημα Apple (που από τα 2 - 3 clicks τα 10 συνοδευόντουσαν από την ερώτηση "Πού είναι αυτό;" ή "Τώρα τι πάτησα;") και λένε το μακρύ τους και το κοντό τους. Τους λένε οι χρήστες Apple τι βιώνουν, τι συμβαίνει και τι γίνεται αλλά ούτε που τους πιστεύουν... εκείνοι ξέρουν καλύτερα και ας μην έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι. Απλά ξέρουν. Κληρονομικό χάρισμα. 

 

 

Αυτό, λοιπόν, πουλάει η Apple και εφόσον το γνώρισε ο κόσμος μέσω του iPhone και του iPad δύσκολα θα χάσει τις πωλήσεις της η Apple. 

 

Κάτι παρόμοιο πάει και το Linux (και πάλι όχι όλες οι διανομές) να δώσει αλλά ακόμα θέλει δουλειά για να έχει την σταθερότητα που θα το κάνει 100% απροβλημάτιστο, άμεσο και Terminal-free σε όλους μα όλους του Η/Υ με Linux (σε τέτοιο βαθμό που να αντισταθμίσει το after market που έχει κάτι που δεν είναι FOSS, για τον αρχάριο χρήστη). 

 

(Μακάρι να έρθει πολύ γρήγορα αυτή η στιγμή γιατί τότε θα υπάρχει πραγματικά ανταγωνισμός σε καλά, σταθερά, Unix based λειτουργικά συστήματα και τότε, πραγματικά, θα κερδίσει ο χρήστης και όχι τώρα που πουλιέται ξεπερασμένη τεχνολογία DOS με 1000+2 patches για να δείχνει fancy.)

 

Το σίγουρο είναι πως όσοι είναι αντί - Apple, εάν αγοράσουν (έστω και μεταχειρισμένο) κάτι από την Apple κατά 90% θα στραφούν αποκλειστικά σε Apple. 

 

Δεν συμβαίνει το ίδιο και με άλλες εταιρείες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα το αγόραζα.  Όχι γιατί δεν είναι καλό τηλέφωνο, αλλά γιατί προτιμώ την ιδέα του Android ως open source πλατφόρμα. 

 

Κατά τα άλλα μια χαρα συσκευές είναι οι Apple απλά υπερτιμημένες.  Αυτό όμως είναι κάτι που ισχύει με τα περισσότερα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο και αν θα ειναι επανάσταση ε;ακομη ασχολείσαι με τις αναφορές στα μηνύματα;

Ναι ειναι σημαντικό. Στείλε τωρα out of the box αρχειο με bluetooth.

 

Καλοί, χρυσοί αλλά μήν έχετε και παρωπίδες ρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τις αναφορες τις εχω κοψει απο μονος μου χρονια τωρα. Η αποστολη με Bluetooth ειναι χρησιμη οχι γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος αλλα γιατι μπορει καποιος να μη θελει να περασει η φωτογραφια μεσα απο το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι..

 

Πάρε ακομη ενα "οτι να ναι" για να ηρεμησεις

 

ΥΓ και ακομη ειμαι στην 2 σελίδα..θα μου φύγουν τα ματιά με αυτα που λες ρε φίλε. :)

 

Πω πω φαντασου να γεννηθεί σημερον ημέρα ενα παιδί και να εχει επίθετο Παπανδρέου..Θα μείνει με το στίγμα για μια ζωή.Δεν θα μπορεί ούτε άποψη να εκφράσει..Ξανα "οτι να ναι" λέμε..και αυτη τη φορά ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑ

 

 

Αυτο και αν θα ειναι επανάσταση ε;ακομη ασχολείσαι με τις αναφορές στα μηνύματα;

Μια χαρά ηρεμότατος είμαι αγαπητέ. Εσύ μόλις φτάσεις στην τελευταία σελίδα πάρε και ένα χάπι.

 

Κανείς δεν είπε σε κανέναν ΤΙ θα κάνει και ΠΩΣ θα το κάνει, την άποψή του εξέφρασε.

 

Είπα επίσης ό,τι εφόσον κάποιος το χρειάζεται για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ λόγους είναι εκτός των όσων γράφω και δεν μιλάω για αυτές τις περιπτώσεις.

 

Εκείνος που δεν το χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους μπορεί να κάνει τη δουλειά του πολύ πολύ φτηνότερα και το ίδιο εύκολα με αντίστοιχα προιόντα. Αυτό είπα. Τώρα αν κάποιοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να το καταλάβουν ή επίσης δεν θέλουν να καταλάβουν πως ΟΛΕΣ αυτές οι εταιρείες πουλάνε εικόνα περισσότερο από ότι χρησιμότητα είναι δικό τους θέμα.

 

Πόσοι από εκείνους που έχουν iphone το χρειάζονται ή ακόμα και γνωρίζουν να το λειτουργούν και να αξιοποιούν τις συγκεκριμένες δυνατότητες που τους προσφέρει; Πόσοι είναι εκείνοι που απλά το έχουν επειδή είναι iphone και στην ουσία έχουν αγοράσει την εικόνα που τους πουλάνε και όχι το προιόν για τη χρησιμότητα που μπορεί να τους προσφέρει;

 

Το επιχείρημα ότι γουστάρω να τα σκάσω γιατί θέλω να το έχω επειδή αυτό μου αρέσει κι ας μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και φτηνότερα, το δέχομαι. Αλλά αυτό ως επιχείρημα δεν το λέει κανένας.

 

Αυτό σας αρέσει αυτό πάρτε. Προσωπικά αν μου άρεσε και είχα επιλέξει να το αγοράσω ΚΑΘΟΛΟΥ δεν θα με ένοιαζε/ενοχλούσε να διαβάσω από κάποιον άλλο αυτά που γράφω εγώ. Επιπλέον έχουμε γνωστούς που έχουν apple προιόντα και ξέρουμε από πρώτο χέρι τη δική τους άποψη. Πολλά από όσα λέω τα έχω ακούσει και από ΚΑΤΟΧΟΥΣ apple προιόντων.

 

Αυτό το "εγώ έχω apple άρα εγώ ξέρω ενώ εσύ δεν ξέρεις" εντάξει... ασχολίαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε λοιπόν:

 

- Γνώση των δυνατοτήτων ενός iPhone. "Πόσοι από αυτούς ξέρουν". Το θέμα όμως με αυτή την ερώτηση είναι ότι δεν αφορά αποκλειστικά το iPhone αλλά εν γένει τα smart phones. Οπότε, "πόσοι από αυτούς που έχουν smart phone ξέρουν" είναι η ερώτηση. Παρόλα αυτά όμως, στοχοποιείται η Apple λόγω τιμής. Άραγε, πόσο κάνει το πιο ακριβό Samsung smart phone; Το SIII έχει από 729€ (http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones.htm?Manufacturer=Samsung&sort=pricedesc) ενώ το iPhone 5 από 739€. Δηλαδή, αυτά τα 10€ ξεχωρίζουν το εάν έχει ή όχι δικαίωμα κάποιος να πάρει smart phone χωρίς να είναι developer; 

 

- Εμπειρία χρήσης. Καλώς ή κακώς, την εμπειρία χρήσης μπορεί να την κρίνει ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ. Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθεί κανείς αυτό. Το θέμα με αυτό όμως είναι πως ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ δεν είχαν ποτέ τους κάτι που να μην ήταν Apple. Οι πιο πολλοί ξεκινάν την "επαφή" τους με την τεχνολογία με κάτι που δεν είναι Apple (και αρκετά πιο λίγοι με κάτι που είναι FOS). Οπότε, είτε θέλουν μερικοί είτε όχι, την εμπειρία χρήσης δεν μπορούν να την συγκρίνουν σε σχέση με τους περισσότερους που έχουν Apple γιατί οι πρώτοι ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ενώ οι δεύτεροι ΕΙΧΑΝ και την μία και την άλλη "μεριά". 

 

- Τιμή. Όπως έγραψα, οι τιμές είναι με διαφορά 10€. ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ. Να το κάνω πιο μεγάλο; Δεν είδα κανέναν να λέει τα όσα τραγικά λέγονται από τους "γνώστες" σε αυτό το thread σε κάποιο παρόμοιο για κινητά Samsung. Δεν είδα κανέναν να βελάζει όταν γίνεται thread με κινητό samsung. Τα ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ είναι το θέμα; Στα 700+, σκέφτεται κανείς τα 10€; Τώρα βέβαια, θα βγουν οι super duper spec freaks και θα πουν ότι το SIII έχει οθόνη με 1bil pixels ενώ το iPhone όχι κτλ κτλ κτλ... Δηλαδή, εάν ένα τηλέφωνο έχει καλύτερα specs τότε μπορεί κανείς να το έχει χωρίς να είναι "γνώστης" και συγχωρείται και εξαιρείται από την ερώτηση "Πόσοι από αυτούς ξέρουν"; Δηλαδή, εάν ένα κινητό στέλνει out of the box με bluetooth τότε μπορεί κανείς να σκάσει 700+ € και δεν είναι θύμα και καταναλωτικό πρόβατο επειδή έχει out of the box bluetooth functionality; Ενώ εάν δεν την έχει, τότε είναι όλα τα προηγούμενα; 

 

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί τόσο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ από όσους δεν έχουν Apple. Γιατί είναι ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΑΤΑ όσοι δεν έχουν Apple και απλά ΒΕΛΑΖΟΥΝ σαν κνίτες ενάντια σε κάθε τι που έχει πάνω το μήλο. 

 

Δεν είπε κανείς ότι είναι όλα τέλεια... σε κανένα προϊόν. Αλλά γιατί τόσο φανατισμός από όσους δεν έχουν Apple... δεν μπορώ να το καταλάβω... Εδώ θα πουν πάλι μερικοί (δήθεν αντικειμενικοί) ότι "Την νοοτροπία σχολιάζουμε και όχι την Apple", μόνο που ΜΟΝΟ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΕΡΙ APPLE γίνεται όλο αυτό. 

 

Βέβαια... θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί πως κρίνουν από τον εαυτό τους... και για αυτό γράφονται τα τόσα περί "status symbols" κτλ.. (π.χ., σε ένα προηγούμενο μήνυμα μία κοπελιά είπε ότι πλέον δεν της λέει τίποτα να έχει ο άλλος iPhone, χωρίς να έχει η ίδια βέβαια)... επειδή οι ίδιοι το βλέπουν σαν status symbol γιατί δεν το έχουν και όλοι όσοι το έχουν απλά τους αρέσει. Δεν ξέρω.. τι να πω; 

 

Ευτυχώς τον τελευταίο καιρό έχουν ηρεμίσει οι φανατικοί αντί Apple και μπορεί ένα θέμα να μην είναι πόλεμος ευθύς εξαρχής. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακριβότερα μοντέλα που συγκρίνεις έχουν διαφορές στα specs. Όταν γίνεται σύγκριση τιμών με τον τρόπο που την κάνεις, γίνεται με συσκευές ίδιων ή παρόμοιων specs. Επομένως το να λες πως η διαφορά είναι 10 ευρώ πολύ απλά ΔΕΝ ισχύει. Η εμπειρία χρήσης μπορεί να είναι καλή. Εξίσου καλή είναι όμως και με άλλα προιόντα. Αλήθεια τα έχει δοκιμάσει κανείς όλα; Όλα έχουν τα + και τα - και η εμπειρία χρήσης που τόσο πολύ λέτε εξαρτάται και από το πως θέλει κάποιος να είναι αυτή... από το ΤΙ είδους χρήση κάνει στα μηχανήματά του. Η "εμπειρία χρήσης" είναι φράση βγαλμένη από σεμινάρια της apple...

 

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για όσους τα σκάνε για να έχουν τετραπύρηνο κινητό! ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβώς. Μόνο που εδώ το θέμα αφορά την apple (αυτό είναι το θέμα της είδησης!). Και η apple παρουσιάζει ΜΟΝΟ τέτοια προιόντα ενώ οι άλλες εταιρειές έχουν και φτηνότερα ή τελοσπάντως που καλύπτουν τις ανάγκες και άλλων σε λογικό κόστος....

 

Τα ίδια ακριβώς λέγονται και σε θέματα άλλων εταιρειών όταν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Από εμένα προσωπικά τουλάχιστον αλλά συχνότατα διαβάζω και από άλλους. Η απάντηση στο γιατί με  την apple γίνεται τόσο πολύ και πάντα είναι γιατί η apple κάνει ΠΑΝΤΑ αυτό... άρα πάντα αυτό θα γίνεται.

 

Κανείς δεν έχει φανατισμό απέναντι στην apple συγκεκριμένα. Και αν κάποιος έχει το έχει για λόγους λογικής/πρακτικών.

 

Υ.Γ Το σταθερό λογισμικό είναι τέτοιο επειδή γίνεται optimized για το συγκεκριμένο hardware στο οποίο "κουμπώνει". Το συγκεκριμένο hardware σχεδόν πάντα απέχει από τα αντίστοιχα που κυκλοφορούν στην υπόλοιπη αγορά. Δηλαδή πάντα μπορείς να πάρεις με λιγότερα χρήματα καλύτερο hardware. Γι' αυτό και ποτέ η apple δεν ήταν γνωστή για το h/w που έχουν τα μηχανήματά της και πουλούσε το λογισμικό και την εικόνα της (Άλλωστε το καλό marketing ήταν βασικότατος παράγοντας που την βοήθησε να επιστρέψει από την αφάνεια).Υπάρχουν βέβαια και γνωστοί μας που είχαν προβλήματα που παρουσιάζονται σε συσκευές άλλων εταιρειών στις apple συσκευές τους. Το "εγώ έχω apple άρα εγώ ξέρω" και πάλι ασχολίαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει επιτελους να ξεκολησουμε και οι μεν και οι δε απο τις απολυτες αποψεις που εχουμε και να δουμε το θεμα ποιο σφαιρικα. Ουτε η Apple ειναι τελεια, οπως ουτε τελεια ειναι η Samsung με τα Android... Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα υπαρχουν παντου οποτε δεν μπορει και δεν πρεπει καποιος να ειναι απολυτος σε κατι. Ειδικα αν δεν εχει χρησιμοποιησει ολα τα λειτουργικα και τους κατασκευαστες. Ο καθενας κρινει για τον εαυτο του και τις αναγκες του αλλα δεν ¨θαβει ¨ τον αντιπαλο χωρις τις περισσοτερες φορες να εχει δοκιμασει. <br>

Αλλοι διαλεγουν με βαση την τιμη, αλλοι με την αξιοπιστια, αλλοι με το status μιας συσκευης... Η Apple μπορει να μην εχει αναφορα μηνυματων η bluetooth συμβατο με αλλες συσκευες. Εχει ομως υποστηριξη και αναβαθμισεις, πραγματα που στις περισσοτερες android συσκευες δεν υπαρχουν. Οταν η Apple βγαζει καινουργια εκδοση για το iOS εγω που εχω iphone την κατεβαζω και την περναω σε 5 λεπτα και ειμαι ετοιμος... Στα android σε ποσες συσκευες δεν ισχυει αυτο? την πουλανε με μια εκδοση 2.3.5 και οταν βγει η 4.01 η εταιρια σφυριζει αδιαφορα και βγαζει καινουργιο κινητο με αυτη την εκδοση αντι να βγαλει update και για την παλια... Τωρα τελευταια και μετα απο πολυ κραξιμο αρχισαν να βγαζουν updates για τα hi-end κινητα τους.. Συγνωμη αλλα αυτο ειναι κοροιδια προς τον πελατη και οχι που η Apple θα βγαλει φτηνοτερο iphone... Γιατι οταν βγαζουμε κατι πρεπει και να το υποστηριζουμε μετα...<br><br>

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως χαίρομαι που μερικοί επιδεικνύουν τις γνώσεις τους λέγοντας ότι το User Experience είναι "φράση βγαλμένη από σεμινάρια της Apple". Επιτέλους φαίνεται το μέγεθος της φανατίλας και της ασχετίλας...

 

Αντιγράφω από Wikipedia:

 

 

ISO 9241-210[1] defines user experience as "a person's perceptions and responses that result from the use or anticipated use of a product, system or service". According to the ISO definition user experience includes all the users' emotions, beliefs, preferences, perceptions, physical and psychological responses, behaviors and accomplishments that occur before, during and after use. The ISO also list three factors that influence user experience: system, user and the context of use.

 
Πηγή: User Experience
 
Αλλά να φανταστώ ότι τον ISO τον χρηματοδότησε η Apple για να βγάλει φράση από τα σεμινάριά της...
 
 
Οπότε, για μία ακόμη φορά φαίνεται, εκτός από την ασχετίλα και φανατίλα, το ότι όποιος δεν έχει δεν γνωρίζει.-
 
 
Φιλάκια στα μπουτάκια.
 
 
Υ.Γ. Επίσης χαίρομαι που οι απαντήσεις επιλέγουν τμηματικά ό,τι θα μπορούσε να εξελιχθεί από την ερώτηση ως μία λιγότερο χειρότερη απάντηση. Θλίβομαι όμως γιατί τέτοιες τακτικές δείχνουν είτε πολύ λαμογίστικο τρόπο σκέψης είτε πολύ αδύναμη αντιληπτική ικανότητα. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οτι να ναι..

 

Πάρε ακομη ενα "οτι να ναι" για να ηρεμησεις

 

ΥΓ και ακομη ειμαι στην 2 σελίδα..θα μου φύγουν τα ματιά με αυτα που λες ρε φίλε. :)

 

Πω πω φαντασου να γεννηθεί σημερον ημέρα ενα παιδί και να εχει επίθετο Παπανδρέου..Θα μείνει με το στίγμα για μια ζωή.Δεν θα μπορεί ούτε άποψη να εκφράσει..Ξανα "οτι να ναι" λέμε..και αυτη τη φορά ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑ

 

 

Αυτο και αν θα ειναι επανάσταση ε;ακομη ασχολείσαι με τις αναφορές στα μηνύματα;

Μια χαρά ηρεμότατος είμαι αγαπητέ. Εσύ μόλις φτάσεις στην τελευταία σελίδα πάρε και ένα χάπι.

 

Κανείς δεν είπε σε κανέναν ΤΙ θα κάνει και ΠΩΣ θα το κάνει, την άποψή του εξέφρασε.

 

Είπα επίσης ό,τι εφόσον κάποιος το χρειάζεται για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ λόγους είναι εκτός των όσων γράφω και δεν μιλάω για αυτές τις περιπτώσεις.

 

Εκείνος που δεν το χρειάζεται για επαγγελματικούς λόγους μπορεί να κάνει τη δουλειά του πολύ πολύ φτηνότερα και το ίδιο εύκολα με αντίστοιχα προιόντα. Αυτό είπα. Τώρα αν κάποιοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν να το καταλάβουν ή επίσης δεν θέλουν να καταλάβουν πως ΟΛΕΣ αυτές οι εταιρείες πουλάνε εικόνα περισσότερο από ότι χρησιμότητα είναι δικό τους θέμα.

 

Πόσοι από εκείνους που έχουν iphone το χρειάζονται ή ακόμα και γνωρίζουν να το λειτουργούν και να αξιοποιούν τις συγκεκριμένες δυνατότητες που τους προσφέρει; Πόσοι είναι εκείνοι που απλά το έχουν επειδή είναι iphone και στην ουσία έχουν αγοράσει την εικόνα που τους πουλάνε και όχι το προιόν για τη χρησιμότητα που μπορεί να τους προσφέρει;

 

Το επιχείρημα ότι γουστάρω να τα σκάσω γιατί θέλω να το έχω επειδή αυτό μου αρέσει κι ας μπορώ να κάνω τη δουλειά μου και φτηνότερα, το δέχομαι. Αλλά αυτό ως επιχείρημα δεν το λέει κανένας.

 

Αυτό σας αρέσει αυτό πάρτε. Προσωπικά αν μου άρεσε και είχα επιλέξει να το αγοράσω ΚΑΘΟΛΟΥ δεν θα με ένοιαζε/ενοχλούσε να διαβάσω από κάποιον άλλο αυτά που γράφω εγώ. Επιπλέον έχουμε γνωστούς που έχουν apple προιόντα και ξέρουμε από πρώτο χέρι τη δική τους άποψη. Πολλά από όσα λέω τα έχω ακούσει και από ΚΑΤΟΧΟΥΣ apple προιόντων.

 

Αυτό το "εγώ έχω apple άρα εγώ ξέρω ενώ εσύ δεν ξέρεις" εντάξει... ασχολίαστο...

Δεν με ενδιαφέρει αν η πλειοψηφία των κατόχων iPhone το εχει αγοράσει μη γνωρίζοντας ουσιαστικά την λειτουργικότητα του κινητού.Αυτοι ειναι πρόβατα.Και ναι όντως υπάρχουν τέτοιοι.Εσυ όμως εξεφρασες δυσαρέσκεια ακομη κ σε άτομα που σε διαβεβαίωσαν οτι το αγόρασαν γιατι πολυ απλα ειναι μακράς πιο εύχρηστο,σταθερό,λειτουργικό,απλό απο οποιοδήποτε κινητο κυκλοφορεί αυτη τη στιγμή.Και αυτα ειναι facts και οχι υποκειμενικες αερολογίες.Το υπέρ τούμπανο κινητο με τους 4πυρηνες πες μου τι να το κάνω.ειναι σαν σαν συγκρίνεις ενα Pc με μια κονσόλα και να υποστηρίζεις οτι το PC κάνει πιο γρήγορα boot και launch game απο οτι η κονσόλα.Η κονσόλα φτιάχτηκε για να παίζει μόνο παιχνίδια,το pc οχι.Η κονσόλα κάνει μόνο καλα αυτο για το οποίο εχει κατασκευαστεί.Με το pc μπορείς να κανεις οτι γουσταρεις κ μάλιστα να παίξεις κ παιχνίδια σε καλύτερη ανάλυση απο αυτη που θα σου αποδώσει η κονσόλα.με ενα τίμημα όμως.να τρως απονοτα κολληματα,να πρεπει να αλλάζεις συνεχώς drivers,να δημιουργούνται conflicts απο το πουθενα γιατι κατεβασες κάποιο αλλο προγραμμα,να σου εχει γαμηθει η registry κοκ..Αντίθετα στην κονσόλα βάζεις το παιχνίδι σου κ τελειωσες.Ετσι απλα.Το ίδιο ακριβώς σου προσφέρει το iPhone.Αν εσυ είσαι Anti-apple πρόβλημα σου αλλα ειλικρινά βαρέθηκα να ακούω τις μαλ*κιες σουSent from my iPhone using Insomnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...