Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα. Εγώ απο την άλλη μια χαρα ικανοποιημενος ήμουν/είμαι με το S μου. Πειραματιζόμουν μόνο επειδη μπορούσα, και όχι γιατι είχε καποια έλλειψη.

Δεν είναι θέμα ελλείψεων, ελλείψεις, αν θες, έχει περισσότερες το iOS. Το θέμα είναι ότι το Android δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε όλοι μας. Αυτή τη στιγμή έχω στο 5άρι και στο Note το facebook. Ε γμ τα λεφτά μου και την ομορφιά μου! Σέρνεται στο Note 2, φυσάει στο 5άρι. 550 ευρώ πλήρωσα και υποτίθεται ότι είναι 4πύρηνο στα 1.6! Γιατί σέρνεται στο Note και πάει βούτυρο στο άλλο; Γιατί ανοίγει πιο γρήγορα τις σελίδες ο Safari; Γιατί όταν το γυρίζω σε landscape δεν κάνει ταχύτατα αυτό το υπέροχο animation που κάνει το 5άρι αλλά σβήνει για λίγο η οθόνη, αναπροσαρμόζει τη σελίδα στο πλάτος της οθόνης με καθυστέρηση, καμιά φορά κολλάει κλπ; Γιατί όταν η οθόνη είναι κλειστή αντί να ανοίξει αμέσως, καθυστερεί και καμιά φορά μου δείχνει πρώτα τη home screen και μετά από λίγο τη Lock screen; Γιατί δεν ψάχνει το γ@μημένο ημερολόγιο το google search; (αυτό το έχω γράψει εκατοντάδες φορές, έχω γίνει κουραστικός). Γιατί, γιατί, γιατί; ... Δεν υπάρχει απάντηση. Άρα, βολευόμαστε με αυτό που έχουμε και κόβουμε τις μαγκιές και τις ανούσιες συγκρίσεις και συγκρούσεις και τους χαρακτηρισμούς σε χρήστες άλλων λειτουργικών, ειδικά όταν υπάρχουν δεκάδες λόγοι που δεν θα έπρεπε να μιλάμε (εμείς οι iOS users, εμείς οι Android users κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Για ποιες ευκολίες λες iMarilina;</p>

 

Από τα αγαπημένα μου είναι τα Activator,IntelliscreenX, messages+, Sbsettings, iFile, kuaidial. Και ναι, για να σας προλάβω, ξέρω οτι τα αντροιντ έχουν κάποια παρόμοια χαρακτηριστικά/tweaks χωρίς να χρειάζεται να γίνουν root κλπ κλπ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μάλιστα. Εγώ απο την άλλη μια χαρα ικανοποιημενος ήμουν/είμαι με το S μου. Πειραματιζόμουν μόνο επειδη μπορούσα, και όχι γιατι είχε καποια έλλειψη.

Δεν είναι θέμα ελλείψεων, ελλείψεις, αν θες, έχει περισσότερες το iOS. Το θέμα είναι ότι το Android δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε όλοι μας. Αυτή τη στιγμή έχω στο 5άρι και στο Note το facebook. Ε γμ τα λεφτά μου και την ομορφιά μου! Σέρνεται στο Note 2, φυσάει στο 5άρι. 550 ευρώ πλήρωσα και υποτίθεται ότι είναι 4πύρηνο στα 1.6! Γιατί σέρνεται στο Note και πάει βούτυρο στο άλλο; Γιατί ανοίγει πιο γρήγορα τις σελίδες ο Safari; Γιατί όταν το γυρίζω σε landscape δεν κάνει ταχύτατα αυτό το υπέροχο animation που κάνει το 5άρι αλλά σβήνει για λίγο η οθόνη, αναπροσαρμόζει τη σελίδα στο πλάτος της οθόνης με καθυστέρηση, καμιά φορά κολλάει κλπ; Γιατί όταν η οθόνη είναι κλειστή αντί να ανοίξει αμέσως καθυστερεί και καμιά φορά μου δείχνει πρώτα τη home screen και μετά από λίγο τη Lock screen; Γιατί δεν ψάχνει το γ@μημένο ημερολόγιο το google search; (αυτό το έχω γράψει εκατοντάδες φορές, έχω γίνει κουραστικός). Γιατί, γιατί, γιατί; ... Δεν υπάρχει απάντηση. Άρα, βολευόμαστε με αυτό που έχουμε και κόβουμε τις μαγκιές και τις ανούσιες συγκρίσεις και συγκρούσεις και τους χαρακτηρισμούς σε χρήστες άλλων λειτουργικών, ειδικά όταν υπάρχουν δεκάδες λόγοι που δεν θα έπρεπε να μιλάμε (εμείς οι iOS users, εμείς οι Android users κλπ).
Γιατί; Γιατί είναι 4πύρηνο :-) ΥΓ συμπαθητικό το note αλλά too big. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Γιατί είναι 4πύρηνο :-)

Ναι, χτύπα και συ! Αρκετά με δούλεψε προηγουμένως η γυναίκα μου όταν επιχείρησε να μπει για λίγο από το note στο λογαριασμό της στο fb. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευκολίες μας έφαγαν... Να ήταν και πραγματικές και ουσιαστικές αυτές οι ευκολίες κάτι πάει κι έρχεται... αλλά δεν...

 

Αυτό που βλέπω εγώ είναι πως πάνω από όλα, ΟΛΟΙ και όχι μόνο η apple, περισσότερο πουλάνε την εικόνα τους παρά το προιόν τους. Και δεν εννοώ τη "μούρη". Εννοώ όλη αυτή την εικόνα που δημιουργούν στους καταναλωτές μέσω των διαφημίσεων και του marketing, η οποία αν πας να τη δοκιμάσεις στην πράξη απέχει κατά πολύ από την πραγματικότητα πολλές φορές. Διόλου τυχαίο το γεγονός ότι δαπανούν υπέρογκα ποσά (μήπως και περισσότερα από το κόστος της συσκευής; ) για την διαφήμιση και προώθησή τους.

 

Ακόμα και τα επιχειρήματα μερικών μοιάζουν βγαλμένα από τα σεμινάρια των εταιρείων στους υπαλλήλους και πωλητές τους.

 

Υ.Γ Όσοι επιλέγεται να μπήτε σε διαδικασία συγκρίσεων βάλτε και την παράμετρο του πόσο χρόνο για ανάπτυξη είχε το κάθε λογισμικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με θλίβει το σχόλιο μίας κοπέλας πιο πρίν

 

" Εμένα ήδη έχει αρχίσει να μη μου λέει τίποτα αν κάποιος έχει iPhone. Ιδίως όταν δεν ξέρει καν να το χρησιμοποιεί πλήρως.. Ούτε καν "μούρη" δεν μου κάνει γιατί έγινε πλέον σούπα.."

 

Αυτό έχουμε-είχαμε γίνει..το να κρίνεις έναν άλλον από ένα μηχανάκι που χρησιμοποιεί.Κοινωνικός ρατσισμός.Και μόνο εμείς οι ηλίθιοι έλληνες το καταφέραμε αυτό...

 

Πραγματικά θλίβομαι..

 

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superuser : Αυτά γίνονται αν χαρίζονται λεφτά για 30 χρόνια συνέχεια, χωρίς αντίστοιχη αύξηση του πνευματικού επιπέδου. Και μάλιστα την τελευταία 3ετία φθάνουν λεφτά μόνο στην τσέπη των πιο τεμπέληδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμ*** να πουλάνε γιατί προορίζονται πλέον σε δήθεν και κολλημένους και όχι κόσμο που του αρέσει το τεχνολογικά καλύτερο άσχετος εταιρίας.

 

Οτι να ναι..

 

Κατ' αρχάς το "smoothness" και η εμφάνιση (και ειδικά το δεύτερο) ΔΕΝ είναι το ίδιο σημαντικά για όλους. Αντίθετα τα usb ports, η υποστήριξη μνήμης κλπ είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικά για πολλούς.

 

Σίγουρα όμως το πόσο κατανοητό είναι σε κάποιον ΜΗ εξοικειωμένο με αυτά δεν είναι το μόνο που δείχνει αν είναι απλό και εύχρηστο. Το ότι θες πατέντες για να το κάνεις να συνεργαστεί με μια άλλη συσκευή (άλλης μάρκας) σίγουρα δεν το κάνει ούτε απλό ούτε εύχρηστο. Επίσης με ένα δείγμα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα γιατί ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά το ίδιο πράγμα. Σε κάποιον άλλο δηλαδή μπορεί να συμβεί το ανάποδο από ότι στη μαμά σου.

 

Ποιο δεν υστερεί έναντι ποιου; Θα μας πεις και τιμές των μοντέλων που σύγκρινες; Να δούμε τη διαφορά στη τιμή όταν όλα τα άλλα είναι πάνω κάτω ίδια;

 

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τη μούρη του μήλου που φωσφορίζει φόρα παρτίδα με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή που κανείς πέρα από τους γνώστες δεν ξέρει πως υπάρχει....; Ο τετραπύρηνος πιθανόν να συμβάλει και στην απόδοση του κινητού. Το μήλο που φωσφορίζει σε τι συμβάλει; Φωτάκι νυκτός;

 

2 iphone και 1 ipad μέτρησα (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο idevice...) κατά τα άλλα αν υπολογίσω και όσα είπες ΔΕΝ είσαι fangirl.... Και το ψάχνεις πολύ.....

 

Δε σε πιστεύω αλλά είμαι πολύ καχύποπτος μη με παρεξηγείς.

 

Υ.Γ τα 2 cent κράτησέ τα μην τα ψάχνεις του χρόνου για να πάρεις το iphone 6... imarilina που ΔΕΝ είσαι fangirl.

Πάρε ακομη ενα "οτι να ναι" για να ηρεμησεις

 

ΥΓ και ακομη ειμαι στην 2 σελίδα..θα μου φύγουν τα ματιά με αυτα που λες ρε φίλε. :)

 

Κανέναν απολύτως έλεγχο δεν έκανα ούτε στην τσέπη σου ούτε σε κανενός άλλου. Φυσικά και ο καθένας μπορεί να αγοράζει ότι προιόν θέλει. Τη γενικότερη (και όχι επί προσωπικού, γιατί στο προσωπικό του καθενός ενδεχομένως μπαίνουν και άλλες παράμετροι) άποψή μου επί του θέματος όμως και για το αν είναι αδικαιολόγητη δαπάνη, γι' αυτά που προσφέρει, μπορώ να την εκφράζω! Φυσικά και όσα λέω με χαρακτηρίζουν όπως συμβαίνει με ΟΛΟΥΣ.

 

Τα όσα γράφουμε όμως πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους. Και επειδή οι τόσες συσκευές i και το ότι "το έψαξε" πολύ (ενώ ήδη ήταν εξοικειωμένη με idevices...) χωρίς να μας πει και τι ακριβώς έψαξε καθώς και το imarilina ενώ κατά τα άλλα είναι απολύτως σεβαστά δεν ταιριάζουν με τη δήλωση "δεν είμαι fangirl". Δεν μπορείς κατά τη γνώμη μου να θες να μιλάς ως αντικειμενικός ενώ στην πραγματικότητα δεν είσαι και αυτό σε μένα τουλάχιστον ήταν φανερό. Πέραν αυτού ο καθένας κάνει ότι νομίζει και ο καθένας έχει και την άποψή του.

 

Υ.Γ Συχωρεμένος :P

 

Υ.Γ Το ότι είπα φωσφορίζει και όχι γυαλίζει ενόχλησε βλέπω :P

Πω πω φαντασου να γεννηθεί σημερον ημέρα ενα παιδί και να εχει επίθετο Παπανδρέου..Θα μείνει με το στίγμα για μια ζωή.Δεν θα μπορεί ούτε άποψη να εκφράσει..Ξανα "οτι να ναι" λέμε..και αυτη τη φορά ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑ

 

 

Παρόλα τα tweaks, αναφορά στα μνμτ δεν εχουνε. Η βάλανε στο ιΟS6?

Αυτο και αν θα ειναι επανάσταση ε;ακομη ασχολείσαι με τις αναφορές στα μηνύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι πολυ θα γελασω με ολους αυτους που ενω εκραζαν, θα τσιμπησουν το iPhone "του φτωχου".

Πολυ καλη κινηση απο την Apple για τα συμφεροντα της, αφου θα αποκτησει καινουριους πελατες χωρις ομως να χασει οσους το αγοραζουν σαν status symbol.

 

Και φανταζομαι οι διαφορες δεν θα σταματουν στο πλαστικο, θα συνεχιζονται και στα τεχνικα χαρακτηριστικα.

Δεν θα μου κανει εντυπωση αν το δουμε μονο σε μια εκδοση 4 ή 8 Gb.

 

Τι ακριβός status συμβολίζει το iphone; Όπως και να έχει αν βγεί mini έκδοση μικρότερη από 4' inch, πλέον δεν είναι στην μόδα τα -4' κινητά και δεν θα αξίζει πάλι να δώσεις 400-500 ευρώ για μικρότερο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευκολίες μας έφαγαν... Να ήταν και πραγματικές και ουσιαστικές αυτές οι ευκολίες κάτι πάει κι έρχεται... αλλά δεν...

 

Αυτό που βλέπω εγώ είναι πως πάνω από όλα, ΟΛΟΙ και όχι μόνο η apple, περισσότερο πουλάνε την εικόνα τους παρά το προιόν τους. Και δεν εννοώ τη "μούρη". Εννοώ όλη αυτή την εικόνα που δημιουργούν στους καταναλωτές μέσω των διαφημίσεων και του marketing, η οποία αν πας να τη δοκιμάσεις στην πράξη απέχει κατά πολύ από την πραγματικότητα πολλές φορές. Διόλου τυχαίο το γεγονός ότι δαπανούν υπέρογκα ποσά (μήπως και περισσότερα από το κόστος της συσκευής; ) για την διαφήμιση και προώθησή τους.

 

Ακόμα και τα επιχειρήματα μερικών μοιάζουν βγαλμένα από τα σεμινάρια των εταιρείων στους υπαλλήλους και πωλητές τους.

 

Υ.Γ Όσοι επιλέγεται να μπήτε σε διαδικασία συγκρίσεων βάλτε και την παράμετρο του πόσο χρόνο για ανάπτυξη είχε το κάθε λογισμικό.

 

 

Για αυτό ακριβώς τσαντίζομαι στα θέματα της Apple.

 

Μπαίνει ο καθένας που ποτέ του δεν έχει χρησιμοποιήσει Apple μηχάνημα (και όταν λέμε να χρησιμοποιήσει εννοούμε να είναι δικό του ή στην δουλειά του και όχι σε φάση "να το δω λίγο;" ) και κάνει το ζήτημα κοινωνικό. 

 

Και μετά αρχίζουν οι αναλύσει και δε συμμαζεύεται.

 

 

Αλλά αναρωτιέμαι... εφόσον τέτοιοι τύποι έχουν το μυαλό για αναλύσεις... δεν το έχουν να σκεφτούν ότι αφού δεν ξέρουν λένε παπατζιλίκια; Δεν το έχουν να σκεφτούν ότι αφού λένε παπατζιλίκια και συνεχίζουν κάτι τρέχει; 

 

Τι να πω....; 

 

 

Δηλαδή νισάφι με τους κολλημένου αντι Apple. Δεν είχαν ποτέ τους, δεν ξέρουν και όταν τους λες "φίλε, μου κάνει την δουλειά μου καλύτερα από ό,τι την έκανα πριν" αντί να αναρωτηθούν, να ρωτήσουν, να σκεφτούν... λένε ό,τι παπάτζα τους κατέβει. 

 

Και δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα λέμε (μιας και δεν είχαν ποτέ τους) αλλά και ξέρουν καλύτερα από αυτούς που έχουν Apple. 

 

Και το παράλογο δεν σταματάει εκεί.... εάν τους τα τρίψεις στη μούρη αρχίζουν να λένε τους άλλους κολλημένους επειδή αντιδράνε σε αυτό τον παραλογισμό!

 

 

 

Πραγματικά.... το βλέπει κανείς άλλος αυτό το παράλογο ή είμαι στη ζώνη του λυκόφωτος; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα αγοράζει μόνο εξειδικευμένο κοινό τότε δεν είναι αρκετά "γενικά"... 

 

Εάν τα αγοράζουν "άσχετοι", τότε "εκεί κατάντησαν"...

 

 

Αποφασίστε. Τελικά το λειτουργικό που έχει η Apple (και στην ουσία αυτό πουλάει) είναι για γενικό σκοπό ή μόνο για ειδικό; Γιατί και στα δύο μία χαρά τα πάει. Από το iOS (ΕΛΕΟΣ!!! Ο ορθογραφικός έλεγχος του MAC μου δεν έχει ως σωστή λέξη το "iOS" και το βγάζει "ios") μέχρι και το MAC OS. 

 

 

Επίσης, εάν κάποιοι ψάχνουν να αγοράσουν ως δώρο στις κοπέλες τους Samsung τηλέφωνα, αυτομάτως σημαίνει το ίδιο με το να ψάχνουν να αγοράσουν Apple τηλέφωνα και gadgets; 

 

 

 

Εν κατακλείδι. Η Apple είναι μία εταιρεία που βγάζει ΛΙΓΑ προϊόντα και με αυτά έχει ΜΕΓΑΛΗ απήχηση. Εάν θέλει κανείς συγκρίσεις, τότε να δει ΜΟΝΟ ένα τηλέφωνο από μία άλλη εταιρεία, ΜΟΝΟ ένα 15'' laptop, ΜΟΝΟ ένα 13'' laptop κ.ο.κ. 

 

Με το iPhone μου, περνάω μία επαφή και ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ περνιέται σε όλα τα Apple μηχανήματά μου. Δεν χρειάστηκε να κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε καν κάτι install.

 

Τ Ι Π Ο Τ Α. 

 

Βάζω ένα νέο task στο calendar, το ίδιο ακριβώς. Ούτε ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με το πως θα γίνει. Απλά γίνεται. 

 

Το ίδιο με την λίστα για τα ψώνια. Απλά την συμπληρώνω σε οποιοδήποτε Apple μηχάνημά μου και αυτόματα την έχω σε όλα. 

 

 

Δεν λέω πως δεν γίνεται με άλλη τεχνολογία/λειτουργικό. Αυτό που λέω είναι ότι μόνο στην Apple γίνεται χωρίς να ασχοληθείς. Χωρίς να μάθεις καν τι σημαίνει η λέξη sync ή cloud. Απλά ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Απλά γίνεται. 

(Απλά ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ) Μα για ακριβώς αυτόν τον λόγο στα αρπάζει η Apple, γιατί δεν σε νοιάζει να μάθεις περαιτέρω... Για το τι είναι cloud, τι εναλλακτικές έχεις... Και σαφώς την συμφέρει την Apple αλλά και κάθε εταιρία με τέτοια πολιτική, ο καταναλωτής να είναι άσχετος και να μην τον νοιάζει, για να μπορεί να του τα αρπάζει αδικαιολογήτως ΧΟΝΤΡΑ όπως και κάνει άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικαιολογήτως ΧΟΝΤΡΑ .

Αφού εκείνον τον ικανοποιεί και κάνει τη δουλειά του γρήγορα και αποτελεσματικά, γιατί αδικαιολογήτως χοντρά; Δικαιολογημένα χοντρά του τα αρπάζει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...