Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δίνεις 800€ για να πάρεις ένα κινητό (iPhone 5) με τεράστιες ελλείψεις, την ώρα που η τεχνολογία αναπτύσσεται τρέχοντας.

 

Σκεφτείτε λοιπόν, τί θα κουρέψουν πρώτα για να μειώσουν το κόστος? Μόνο την οθόνη και το πλαστικό? Απο+κλείεται.. Ας φανταστούμε όλοι τί άλλο θα λείπει.. Μηνύματα θα στέλνει  άραγε?

«Τεράστιες ελλείψεις». Μάλιστα. Anyway...

 

Μη σου πω, ότι πέρα από τα μηνύματα, δε θα παίρνει και τηλέφωνο. Ούτε στο internet θα μπαίνει. Βασικά, μπορεί να μην ανοίγει καν, να μη κάνει τίποτα... άλλωστε, δεν αρκεί το μηλαράκι για να δώσεις 400€ που θα έχει; Αρκεί. Γιατί να δουλεύει κιόλας; </irony_mode>

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα το πω διαφορετικά: ούτε έλεγχο ανέχομαι να κάνει κάποιος στην τσέπη μου ούτε να με θεωρεί άσχετο καταναλωτή επειδή προτιμώ προϊόντα μίας εταιρείας. Οπότε το να κάτσεις να μετράς τις συσκευές άλλου μέλους για να τον χαρακτηρίσεις ούτε κομψό είναι ούτε ανεκτό.

 

Το να εκφράζεις τη γνώμη σου είναι θεμιτό, άλλωστε η γνώμη σου σε χαρακτηρίζει όπως σε χαρακτηρίζουν και οι ασυναρτησίες, όπως ο ισχυρισμός για το φωτιζόμενο μηλαράκι ή για το ότι οι υπολογιστές της Apple δεν λειτουργούν καλά με περιφερειακά άλλων κατασκευαστών - προφανώς δικές σου επινοήσεις αφού δεν συμβαίνουν στην πραγματικότητα.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και ζητώ συγγνώμη που δεν έχω ζητήσει την άδειά σου για να αγοράσω iPhone ή iMac ή οποιοδήποτε άλλο από τα προϊόντα της εν λόγω εταιρείας.

Κανέναν απολύτως έλεγχο δεν έκανα ούτε στην τσέπη σου ούτε σε κανενός άλλου. Φυσικά και ο καθένας μπορεί να αγοράζει ότι προιόν θέλει. Τη γενικότερη (και όχι επί προσωπικού, γιατί στο προσωπικό του καθενός ενδεχομένως μπαίνουν και άλλες παράμετροι) άποψή μου επί του θέματος όμως και για το αν είναι αδικαιολόγητη δαπάνη, γι' αυτά που προσφέρει, μπορώ να την εκφράζω! Φυσικά και όσα λέω με χαρακτηρίζουν όπως συμβαίνει με ΟΛΟΥΣ.

 

Τα όσα γράφουμε όμως πρέπει να ταιριάζουν μεταξύ τους. Και επειδή οι τόσες συσκευές i και το ότι "το έψαξε" πολύ (ενώ ήδη ήταν εξοικειωμένη με idevices...) χωρίς να μας πει και τι ακριβώς έψαξε καθώς και το imarilina ενώ κατά τα άλλα είναι απολύτως σεβαστά δεν ταιριάζουν με τη δήλωση "δεν είμαι fangirl". Δεν μπορείς κατά τη γνώμη μου να θες να μιλάς ως αντικειμενικός ενώ στην πραγματικότητα δεν είσαι και αυτό σε μένα τουλάχιστον ήταν φανερό. Πέραν αυτού ο καθένας κάνει ότι νομίζει και ο καθένας έχει και την άποψή του.

 

Υ.Γ Συχωρεμένος :P

 

Υ.Γ Το ότι είπα φωσφορίζει και όχι γυαλίζει ενόχλησε βλέπω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung Galaxy SII,SIII, Nexus, Lumia 900, Sony Xperia Arc. Μερικά καθαρά μερικά customized roms.

 

Tablets: Acer iconia, Motorola Xoom, samsung galaxy tab I-II.

 

Και δεν συνεχίζω τη συζήτηση γιατί προφανώς υπάρχει αδυναμία συννενόησης και κατανόησης του παράγοντα "προσωπική άποψη" την οποία δική μου προσωπική άποψη για ανεξήγητο λόγο προσπαθείς να τη βγάλεις άκυρη και λάθος κλπ. Μάλλον δεν είμαι εγώ αυτή με το κολλημα :)

 

ΥΓ: το i στο όνομά μου μπήκε πολύ αργότερα από την απόκτηση συσκευής γιατί έτσι έκανα κέφι όταν γράφτηκα σε αντίστοιχο φόρουμ (όχι ότι χρειάζεται να εξηγηθώ σε σένα ή σε κανέναν άλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung Galaxy SII,SIII, Nexus, Lumia 900, Sony Xperia Arc. Μερικά καθαρά μερικά customized roms.

 

Tablets: Acer iconia, Motorola Xoom, samsung galaxy tab I-II.

 

Και δεν συνεχίζω τη συζήτηση γιατί προφανώς υπάρχει αδυναμία συννενόησης και κατανόησης του παράγοντα "προσωπική άποψη" την οποία δική μου προσωπική άποψη για ανεξήγητο λόγο προσπαθείς να τη βγάλεις άκυρη και λάθος κλπ. Μάλλον δεν είμαι εγώ αυτή με το κολλημα :)

 

ΥΓ: το i στο όνομά μου μπήκε πολύ αργότερα από την απόκτηση συσκευής γιατί έτσι έκανα κέφι όταν γράφτηκα σε αντίστοιχο φόρουμ (όχι ότι χρειάζεται να εξηγηθώ σε σένα ή σε κανέναν άλλο).

Για τα κινητά τουλάχιστον η διαφορά είναι περίπου 150 ευρώ φτηνότερο, το ακριβότερο από όσα ανέφερες (το οποίο και είναι πολύ καλύτερο από το iphone από άποψη χαρακτηριστικών) και φτάνει μέχρι και στα 400 ευρώ για το Lumia. Είναι προφανές λοιπόν αυτό που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περιέργεια να δώ τι θα βγάλουν από την συσκευή και τελικά πόσο χαμηλότερη τιμή θα έχει.

Μερικές ιδέες :

1) Μικρότερη οθόνη

2) Μικρότερη ανάλυση προφανώς

3) Μικρότερη κάμερα (3,2 mp)

4) Ας βγάλουμε και το φλάς

5) Όλο πλαστικό

Κόστος $$$$$

Τελικά τι θα μείνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήλο.

 

Αξία? Ανεκτίμητη.

 

iMarilita, αναφερθηκες στις custom roms.

 

Οι android συσκευές τα πάνε θαυμάσια out of the box, και κανουν τα πάντα για έναν μέσο προς ψαγμένο χρήστη, ακόμα και unrooted,χρησιμοποιώντας δωρεάν εφαρμογές του play store.

 

Με τις custom roms ικανοποιούμε 2 πράγματα:

α) την επιθυμία μας για ουσιαστικό tweaking και όχι απλά defacing της συσκευής μας

β)Εκμεταλευόμαστε την δυναμη του ελευθερου και δωρεάν λογισμικού, τιμώντας την κοινότητα που ξοδεψε χρονο και resources δημιουργώντας κατι χρησιμότερο μονο και μόνο επειδή είχε την κ@υλα να το κάνει, και τα κάκαλα να το διαθέσει δωρεαν σε όλους μας.

 

Υπάρχει διαφορά νοοτροπίας στους χρηστες android και iDevices.

 

Και επειδή όλοι oi ψαγνένοι κάνατε jailbreak για τα tweaks, φανταζομαι τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει και δεν είναι δωρεάν τις έχετε πληρώσει κανονικά, έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ θα καταλάβετε ότι δεν μπορει να κατηγοριοποιηθει κάποιος συμφωνα με το λειτουργικό του τηλεφώνου του; Υπάρχουν χρήστες του android που δεν ξέρουν πως λέγεται η εκδοση που έχουν ή το τι είναι το android. Κάποιοι έχουν και τα 2. Κάποιοι δεν ξέρουν τι είναι το iOS. Για ποια νοοτροπία μιλάτε;;;;;;;;;

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι android συσκευές τα πάνε θαυμάσια out of the box, και κανουν τα πάντα για έναν μέσο προς ψαγμένο χρήστη, ακόμα και unrooted,χρησιμοποιώντας δωρεάν εφαρμογές του play store.

 

2) Με τις custom roms ικανοποιούμε 2 πράγματα:

α) την επιθυμία μας για ουσιαστικό tweaking και όχι απλά defacing της συσκευής μας

β)Εκμεταλευόμαστε την δυναμη του ελευθερου και δωρεάν λογισμικού, τιμώντας την κοινότητα που ξοδεψε χρονο και resources δημιουργώντας κατι χρησιμότερο μονο και μόνο επειδή είχε την κ@υλα να το κάνει, και τα κάκαλα να το διαθέσει δωρεαν σε όλους μας.

 

Υπάρχει διαφορά νοοτροπίας στους χρηστες android και iDevices.

 

3) Και επειδή όλοι oi ψαγνένοι κάνατε jailbreak για τα tweaks, φανταζομαι τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει και δεν είναι δωρεάν τις έχετε πληρώσει κανονικά, έτσι δεν είναι?

1) Σκατά τα πάνε! Η πρώτη συσκευή που λέγεται ότι είναι πολύ καλή out of the box σε τέτοιο βαθμό ώστε να μη χρειάζεται να περάσεις custom, είναι το Note 2 (που έχω).

2) Λόγω του 1, περνάμε custom roms και kernels για να βελτιώσουμε την άθλια αυτονομία για την οποία σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται το android, να αντικαταστήσουμε ορισμένες μαμά εφαρμογές που αν ήμαστε τυχεροί έχουν και hardware acceleration και φυσικά να του αλλάξουμε τα φώτα γενικότερα (αλλιώς, γιατί να αγοράσει κανείς android; ). Περιμένουμε σαν παλαβοί την επόμενη έκδοση και εκστασιαζόμαστε μετά από κάθε καινούριο φλασάρισμα λέγοντας "ουάου, κοίτα πόσο πιο smooth και snappy έγινε, σχεδόν σαν το iPhone"... Γέλια!

3) Ναι, τις έχουμε πληρώσει. Και ο ανιψιός μου που είναι 2 ετών γνωρίζει ότι οι iOs users σκάνε πολλαπλάσια λεφτά από τους android users σε εφαρμογές. Και είναι και λογικό γιατί οι iOs users μένουν αρκετό καιρό χωρίς jailbreak, οι δε εφαρμογές πολλές φορές είναι "πειρασμός".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Εγώ απο την άλλη μια χαρα ικανοποιημενος ήμουν/είμαι με το S μου. Πειραματιζόμουν μόνο επειδη μπορούσα, και όχι γιατι είχε καποια έλλειψη.

 

Οσον αφορα τις εφαρμογες.

Μάλλον μιλάς για εσένα και για κάποιους καθως πρέπει χρήστες, γιατί ο κάθε μήτρογλου που αφήνει τα 700 ευρώ στο τραπεζάκι της καφετεριας στο μπουρναζι και κάνει αναπαντητες να τον παρουνε γιατι δεν εχει κάρτα, σίγουρα δεν έχει και να τις αγοράσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Εγώ απο την άλλη μια χαρα ικανοποιημενος ήμουν/είμαι με το S μου. Πειραματιζόμουν μόνο επειδη μπορούσα, και όχι γιατι είχε καποια έλλειψη.

Κι εγώ μια χαρά ικανοποιημένος ήμουν με το SE K800i μου πριν κάτι χρόνια. Αλλά επειδή δεν είχα ζήσει με κάτι καλύτερο. Τώρα, μετά από 3+ χρόνια με iOS εάν με αναγκάσεις να μείνω μόνιμα με τέτοιου τύπου κινητού (το οποίο τότε ήταν φαντεζί) θα σου πω "shoot me".

 

Και ενώ το SGS (φαντάζομαι σε αυτό αναφέρεσαι λέγοντας "S") ήταν για την εποχή του από τα πιο οκ Android-based smartphones, απείχε πολύ από το να λειτουργεί τόσο σωστά και hassle-free όσο μια iOS-based συσκευή.

 

Δεν είναι όλα θέμα «ελλείψεων» ούτε «δυνατοτήτων». Μερικές φορές προτιμούμε να κάνουμε 10 πράγματα σωστά, παρά 15 και τα 8 από αυτά να διαλύουν τη μπαταρία/ κολλάνε το κινητό/ κάνουν μπαμ/ whatevah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τώρα με το App store που επεκτάθηκε και στο MAC OS το να είναι κανείς συνειδητός αγοραστής εφαρμογών έχει βελτιωθεί. 

 

Συν ότι οι τιμές για πολλές εφαρμογές είναι αρκετά καλές. Π.χ., αγόρασα το Velvet Assassin (game) στα 2,5€ περίπου. Το Pages (αντίστοιχο του Word), το Keynote (αντίστοιχο του PowerPoint) και το Numbers (αντίστοιχο του Excel) κάνουν 15€ έκαστο. Οπότε, γιατί κανείς να μην τα αγοράσει, εάν με αυτή του την αγορά τα έχει αυτόματα σε όλες τις συσκευές του; Συν ότι εάν τα κάνει uninstal η αγορά του "παραμένει" για να ξανακατεβάσει όποτε θελήσει την εφαρμογή. 

 

Θαρρώ πως και οι αγοραστές λογισμικού θα πρέπει επιτέλους να ωριμάσουν. Θέλει κανείς να αγοράσει κάποια εφαρμογή; Ας το κάνει. Δεν θέλει; ΝΑ ΜΗΝ την σπάσει αλλά να εγκαταστήσει κάποιο αντίστοιχο FOSS. 

 

 

Υ.Γ. Για όσους έχουν MAC, το velvet assassin ακόμα 2,5€ έχει και αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά αυτά. 

 

edit: 2,99€ το Velvet assassin και όχι 2,5€. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το μήλο.</p>

<p> </p>

<p>Αξία? Ανεκτίμητη.</p>

<p> </p>

<p>iMarilita, αναφερθηκες στις custom roms.</p>

<p> </p>

<p>Οι android συσκευές τα πάνε θαυμάσια out of the box, και κανουν τα πάντα για έναν μέσο προς ψαγμένο χρήστη, ακόμα και unrooted,χρησιμοποιώντας δωρεάν εφαρμογές του play store.</p>

<p> </p>

<p>Με τις custom roms ικανοποιούμε 2 πράγματα:</p>

<p>α) την επιθυμία μας για ουσιαστικό tweaking και όχι απλά defacing της συσκευής μας</p>

<p>β)Εκμεταλευόμαστε την δυναμη του ελευθερου και δωρεάν λογισμικού, τιμώντας την κοινότητα που ξοδεψε χρονο και resources δημιουργώντας κατι χρησιμότερο μονο και μόνο επειδή είχε την κ@υλα να το κάνει, και τα κάκαλα να το διαθέσει δωρεαν σε όλους μας.</p>

<p> </p>

<p>Υπάρχει διαφορά νοοτροπίας στους χρηστες android και iDevices.</p>

<p> </p>

<p>Και επειδή όλοι oi ψαγνένοι κάνατε jailbreak για τα tweaks, φανταζομαι τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει και δεν είναι δωρεάν τις έχετε πληρώσει κανονικά, έτσι δεν είναι?</p>

Προσωπικά δεν είχα ποτέ σπασμένες εφαρμογές, όλες όσες ήθελα και χρειάστηκα είναι αγορασμένες και επίσης παρακολουθώ καθημερινά προσφορές κλπ μεσω εφαρμογής. Ναι το jailbreak για τα tweaks και το customization το έκανα (προς το παρόν δεν υπάρχει σε 5αρι), και εκεί αγορασμένα όσα αξίζουν. Το ένα πράγμα που δε συγχωρώ στην Apple είναι η άρνηση παραχώρησης μερικών ευκολιών που χαλαρά θα μπορούσε να βάλει ή που βάζει με το σταγονόμετρο και αναγκάζεο χρήστεσ σαν εμένα πχ να κάνουμε jailbreak. Απο κει και πέρα και χωρίς μια χαρά ειμαι γιατί δεν εξαρτώμαι απο τζαμπατζιές.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...