Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και μικρά τα ποσά, ενημερώνω ότι παρέλαβα και 2 πακετάκια με EMS από Κορέα (άρα παρέλαβα από ΕΛΤΑ Courier). Συνολική αναγραφόμενη αξία του καθενός με μεταφορικά, περίπου $50. 

 

Δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω, παρ' όλο που το ένα το άνοιξαν στο τελωνείο (υπήρχε περιγραφή του προϊόντος πάντως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για κόστος και μεταφορικά από 22 έως 150€, από τρίτες χώρες, πληρώνεις ΦΠΑ, στη χειρότερη.

φίλε μου αγόρασα ενα ταμπλετ απο geekbuying..αναγραφόμενη αξία 20$ αν το ανοιξουν ομως θα μαθουν οτι το πηρα 157 ευρώ..περνάει οριακά τα 150...Τι γινεται σε τετοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ανοίξουν και βρουν μέσα την απόδειξη, θα σε χρεώσουν με βάση το νέο καθεστώς (ΦΠΑ + δασμό).

Αν δεν έχει μέσα απόδειξη, και θέουν να το προσχωρήσουν, θα σου ζητήσουν απόδειξη είτε κάρτας είτε paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ανοίξουν και βρουν μέσα την απόδειξη, θα σε χρεώσουν με βάση το νέο καθεστώς (ΦΠΑ + δασμό).

Αν δεν έχει μέσα απόδειξη, και θέουν να το προσχωρήσουν, θα σου ζητήσουν απόδειξη είτε κάρτας είτε paypal.

δηλαδη πάω στο 23+2.5= 25.5%...βγαίνει ενα 40ρικο περίπου...ας μην ειμαι ατυχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κόστος και μεταφορικά από 22 έως 150€, από τρίτες χώρες, πληρώνεις ΦΠΑ, στη χειρότερη.

Πήρα μια θήκη 2ε έτσι για να δω πως θα πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα ήθελα να ρωτήσω για αγορά θήκης κινητού από Αμερική αξίας usd 34,95 με δωρεάν μεταφορικά γνωρίζετε πόσο θα μου κοστίσει να το παραλάβω γιατί κοίταξα το προϊόν στο amazon.co.uk και πήγαινε + 15 ευρώ στο σύνολο για να έρθει Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Καλήμερα, λοιπόν η θήκη ήρθε προχθές ήταν με δωρεάν μεταφορικά, με USPS την στείλανε, το μόνο περίεργο είναι ότι με τον κωδικό αποστολής μου δείχνει ότι είναι ακόμα στο Los Angeles και δεν πλήρωσα τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ..ΜΕ UPS,ΑΞΙΑΣ 21 ΕΥΡΩ + ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 18,17 ΕΥΡΩ ΠΕΡΝΑΩ ΤΕΛΩΝΕΙΟ?

Λογικα οχι αλλα δεν ειναι 100%.

φίλε μου αγόρασα ενα ταμπλετ απο geekbuying..αναγραφόμενη αξία 20$ αν το ανοιξουν ομως θα μαθουν οτι το πηρα 157 ευρώ..περνάει οριακά τα 150...Τι γινεται σε τετοια περίπτωση?

Εχουν περασει πολλα απο geekbuying,κατα 95% θα περασει.Θα δεις κατασταση στο track ''ΕΙΣΑΓΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ''.

Ελπιζω απλα να διαλεξες καποιο POST και οχι courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ..ΜΕ UPS,ΑΞΙΑΣ 21 ΕΥΡΩ + ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 18,17 ΕΥΡΩ ΠΕΡΝΑΩ ΤΕΛΩΝΕΙΟ?

 

Λογικά, ΝΑΙ, επειδή το δέμα έρχεται με courier και η αξία CIF είναι 39,17€, δηλαδή παραπάνω από τα 22€ της ατέλειας.

Οι εταιρείες courier προσπαθούν, κατά κανόνα, να εκμεταλλευτούν κάθε αποστολή κερδίζοντας κάποια χρήματα κατά τον εκτελωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Κάνω αυτήν την ανάρτηση με αφορμή τον έξοχο οδηγό “Link.png Site: αγορέςαπό το εξωτερικό ” του χρήστη Makfil, στον οποίον πιστεύω ότι αξίζουν συγχαρητήρια όχι μόνο για τον κόπο στον οποίο μπήκε, αλλά και για την ποιότητα, πληρότητα και κατανοησιμότητα των πληροφοριών που ο οδηγός εμπεριέχει.

 

Έχοντας όμως διαβάσει και τις 35 σελίδες του παρόντος thread, μου δημιουργήθηκαν (είτε συνδυαστικά με τον οδηγό, είτε ανεξάρτητα) κάποιες απορίες:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1η απορία (η οποία, μη με χτυπήσετε, περιέχει τέσσερις “υπο-απορίες” !!!):

 

Στην ανάρτηση Νο #453 στη σελίδα 31 του παρόντος thread, ο χρήστης Makfil αναφέρει ότι “με το νέο πλαίσιο για την εισαγωγή από τρίτες χώρες (εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης), πληρώνουμε ΦΠΑ και δασμό 2,5% για αντικείμενα από 45 έως 700€.”

 

Επιπλέον (και πάντα για χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης), στον οδηγό του ιδίου αναφέρεται ότι:

 

“Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

α) Για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.

β) Για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) Για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 €, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.

Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις. Τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α. Tα είδη των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € ανά αποστολή, απαλλάσσονται από το δασμό.”

 

Άρα, αν κατάλαβα καλά, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΠΛΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ COURIER, ισχύουν τα εξής:

 

Α. Αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα:

 

Α1 (0 έως 45 ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη (στο συνοδευτικό τιμολόγιο ή απόδειξη) αξία (συν μεταφορικά) και τέλος. Ούτε δασμοί, ούτε ΦΠΑ.

 

Α2 (45 έως 700 ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη αξία (συν μεταφορικά).

Πληρώνεις επί αυτών δασμό 2,5%.

Πληρώνεις ΦΠΑ ο οποίος υπολογίζεται στο σύνολο: κόστος + μεταφορικά + δασμός.

Για παράδειγμα, για κάτι που κοστίζει 140 ευρώ και έχει μεταφορικά 60 ευρώ, θα πληρώσεις 140 + 60 = 200 ευρώ, συν 2,5% επί αυτών (δηλαδή συν 5 ευρώ), συν ΦΠΑ στο συνολικό ποσό των 205 ευρώ, δηλαδή συν 47,15 ευρώ, οπότε το τελικό ποσό τελικά είναι 200 + 5 + 47,15 = 252,15 ευρώ.

 

1η υπο-απορία:

Παρόλο που πλέον στην περίπτωση Α2 πληρώνεις και δασμό (ενώ μέχρι περίπου το τέλος του 2013 αν δεν κάνω λάθος δεν ίσχυε κάτι τέτοιο), δεν εξακολουθεί να συμφέρει περισσότερο σε σχέση με courier, μια και πάλι γλυτώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού ή την ταλαιπωρία του να κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό;

 

Α3 (700 έως άπειρα ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη αξία (συν μεταφορικά).

Πληρώνεις τους ισχύοντες δασμούς και φόρους.

 

2η υπο-απορία:

Στην περίπτωση Α3, ποιοι είναι αυτοί οι ισχύοντες δασμοί και φόροι; Δεν είναι 2,5% και 23% αντίστοιχα; Είναι διαφορετικοί;

 

Β. Αποστολές εμπορικού χαρακτήρα:

 

Β1 (0 έως 22 ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη (στο συνοδευτικό τιμολόγιο ή απόδειξη) αξία (συν μεταφορικά) και τέλος. Ούτε δασμοί, ούτε ΦΠΑ.

 

Β2 (22 έως 150 ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη αξία (συν μεταφορικά).

Δεν πληρώνεις δασμό.

Πληρώνεις ΦΠΑ ο οποίος υπολογίζεται στο σύνολο: κόστος + μεταφορικά.

Για παράδειγμα, για κάτι που κοστίζει 140 ευρώ και έχει μεταφορικά 60 ευρώ, θα πληρώσεις 140 + 60 = 200 ευρώ, συν ΦΠΑ στο συνολικό ποσό των 200 ευρώ, δηλαδή συν 46 ευρώ, οπότε το τελικό ποσό τελικά είναι 200 + 46 = 246 ευρώ.

 

Β3 (150 έως άπειρα ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη αξία (συν μεταφορικά).

Πληρώνεις ΦΠΑ ο οποίος υπολογίζεται στο σύνολο: κόστος + μεταφορικά + δασμός.

Πληρώνεις (προφανώς!!) και δασμό.

 

3η υπο-απορία:

Στην περίπτωση Β3, τι δασμό πληρώνεις; 2,5% ή κάτι άλλο;

 

4η υπο-απορία:

Όλα τα υπόλοιπα τα έχω καταλάβει σωστά;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2η απορία:

 

Πώς ξέρουν στο ταχυδρομείο (ή στο τελωνείο) ότι το δέμα είναι εμπορικού χαρακτήρα; Τι γίνεται αν βάλω το προσωπικό μου όνομα στην απόδειξη και όχι την εταιρική ονομασία της εταιρείας μου;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

3η απορία:

 

Το ΑΦΜ της εταιρείας μου (ή αντίστοιχα το προσωπικό μου ΑΦΜ, αν πρόκειται για δέμα μη εμπορικού χαρακτήρα) πρέπει να αναγράφεται στο τιμολόγιο του αποστολέα; Γενικότερα, ποια στοιχεία πρέπει να αναγράφονται στο τιμολόγιο του αποστολέα;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

4η απορία:

 

Πώς ξέρω ότι το δέμα μου έφτασε στο ελληνικό ταχυδρομείο; Με ειδοποιούν σαν συστημένο ή έρχεται με τον ταχυδρόμο στη διεύθυνση που έχω δηλώσει;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

5η απορία:

 

Πώς μπαίνει tracking number στο δέμα μου; Πώς μπορώ να το παρακολουθώ; Ανάλογα την υπηρεσία με την οποία μου έρχεται (EMS, DHL κλπ) πρέπει να μπαίνω και σε κάποιο άλλο website; Ποια sites είναι αυτά;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

6η απορία:

 

Καθαρά πληροφοριακά, όταν κάποιο e-shop (πχ το αμερικάνικο Amazon) μου χρεώνει (προπληρωμή) κάποια εκτιμώμενα έξοδα εκτελωνισμού, πώς καταλήγουν τελικά αυτά στο ελληνικό κράτος;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

7η απορία:

 

Τηλεφώνησα σε έναν υπερχονδρέμπορο για να φέρω μέσω εκείνου κάποια πράγματα από Κίνα. Μου είπε ότι πράγματι συμφέρει να το κάνω μέσω εκείνου (λες και υπήρχε περίπτωση να πει κάτι άλλο!), επειδή, πέρα από το ότι δεν θα ασχοληθώ με τίποτα αλλά θα τα παραλάβω στην πόρτα μου, η εταιρεία του με δικούς της ανθρώπους στην Κίνα ελέγχει πριν την αποστολή αν η παραγγελία μου είναι 100% εντάξει.

Πόσο έγκυρο λέτε να είναι αυτό;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

8η απορία:

 

Ο ίδιος άνθρωπος μου είπε ότι αν κάποιο ηλεκτρονικό προϊόν δεν έχει λάβει πιστοποίηση CE, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εισαχθεί για εμπορικούς σκοπούς στην Ευρωπαϊκή Ένωση, και επιτρέπεται να εισαχθεί μόνο από ιδιώτη για προσωπική του χρήση (μη εμπορικού χαρακτήρα δηλαδή). Ισχύει αυτό;

Συγκεκριμένα, εγώ δεν θέλω να φέρω κάτι για να το πουλήσω ως έχει, αλλά θέλω να φέρω ηλεκτρονικά εξαρτήματα για να φτιάξω μια ηλεκτρονική κατασκευή με αυτά (έναν συναγερμό) και να πουλάω αυτόν (εννοείται έχω εταιρεία). Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

9η απορία:

 

Στον οδηγό αλλά και στο παρόν thread αναφέρεται καθαρά ότι αν φέρεις κάτι με courier πληρώνεις έξοδα εκτελωνισμού, ενώ με απλό ταχυδρομείο όχι.

Τι συνιστά όμως το “απλό ταχυδρομείο” όταν μιλάμε για Κίνα;

Συγκεκριμένα, ποιες από τις παρακάτω πέντε υπηρεσίες εμπίπτουν στην κατηγορία “απλό ταχυδρομείο”;

 

EMS

China Post Air Mail

China Post Air PARCEL

HongKong Post Air Mail

Singapore Post

(η τελευταία δεν είναι κινέζικη, αλλά το προϊόν που θέλω και που έρχεται με αυτήν υπάρχει σε σελίδα του κινέζικου e-shop Aliexpress).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ΥΓ

Προφανώς το αν και πώς θα απαντήσετε επαφίεται στη διακριτική σας ευχέρεια. :-)

Αν μπορώ όμως να κάνω μια παράκληση, προκειμένου να είναι πιο κατανοητές οι όποιες απαντήσεις, θα το εκτιμούσα αν ήταν της μορφής:

 

1η υπο-απορία:

ΜΠΛΑ – ΜΠΛΑ – ΜΠΛΑ – ΜΠΛΑ ……

 

…...

 

5η απορία:

ΜΠΛΑ – ΜΠΛΑ – ΜΠΛΑ – ΜΠΛΑ ……

 

κλπ κλπ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα με τη μακροσκελή μου ανάρτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, βλέποντας ότι αυτό είναι το 2ο post σου, σκέφτηκα να σε καλωσορίσω στο forum, αλλά μετά είδα ότι είσαι μέλος από το 2008 (!!!).

 

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα με τη σειρά, για να δούμε τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Όταν έμαθα το νέο πλαίσιο εκτελωνισμού δεμάτων από τρίτες χώρες (ICIS, ηλεκτρονική εξουσιοδότηση κλπ) ανάρτησα την είδηση και τα σχετικά στοιχεία, αρχικά, την 16/1/2014, στο post #632 σελ. 43 του θέματος "Αγορές από το εξωτερικό", στο οποίο παρέθεσα και το αυτούσιο απαντητικό κείμενο του εγχειριδίου στη σχετική ερώτηση 198 "Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από τρίτη χώρα ειδών". Λίγες μέρες αργότερα (20/1/2014), ενημέρωσα όσους διάβαζαν το παρόν θέμα, με το post #346 σελ. 24

 

Στην πρώτη περίοδο εφαρμογής του νέου πλαισίου, δεν είχε παρατηρηθεί πιστή τήρηση των νέων διατάξεων, όπως είναι φυσικό και αναμενόμενο, αφενός λόγω της μη άμεσης ενημέρωσης των τελωνειακών υπηρεσιών αφετέρου λόγω της περιόδου των Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς. Έτσι, από τις μαρτυρίες συμφορουμιτών προέκυπτε το συμπέρασμα ότι δεν τηρούσαν πιστά τις διατάξεις των δεμάτων "εμπορικού χαρακτήρα", όπως είναι όλα όσα αγοράζουμε από τρίτες χώρες, αλλά εκείνες των "μη εμπορικού χαρακτήρα" (πληρωμή ΦΠΑ για αξία CIF από 45 έως 700€) και έτσι γράφτηκε το post #453 στη σελίδα 31 του παρόντος thread, στο οποίο αναφέρεσαι, στην αρχή του σκεπτικού σου.

 

Ξεκαθαρίζοντας, και πάλι, ότι τα είδη που αγοράζουμε συνήθως από τρίτες χώρες και πληρώνουμε χρήματα γι' αυτά, κατατάσσονται στην κατηγορία "εμπορικού χαρακτήρα", ανεξάρτητα από το αν εισάγονται στη χώρα είτε με ΕΛΤΑ είτε με courier, διευκρινίζω ότι η διάκριση των δύο αυτών κατηγοριών υπήρχε και στο προηγούμενο πλαίσιο εισαγωγής ειδών, όπως θα διαβάσεις στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού, στο οποίο παρατίθενται και τα σχετικά links (επικαιροποιημένη έκδοση στα wiki). Επομένως, και αν ξεπεράσουμε το γεγονός ότι, είδη "μη εμπορικού χαρακτήρα" σπανίως συζητιέται στο παρόν θέμα, και πολύ περισσότερο, στο θέμα "Αγορές από το εξωτερικό", ο διαχωρισμός σε είδη που στέλνονται είτε με ταχυδρομείο είτε με courier, στο κεφάλαιο Α του post σου και η 1η υποαπορία δεν έχει βάση συζήτησης . Επιπλέον, στη 2η υποαπορία η απάντηση είναι ότι για είδη άνω των 700€ επιβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι, δηλαδή εκτός από ΦΠΑ και ο δασμός που προκύπτει από τη δασμοφορολογική κλάση του είδους. Το ίδιο ισχύει, άλλωστε, και για την 3η υποαπορία.

 

Από τις πρώτες αλλά και τις υπόλοιπες απορίες, προκύπτει ξεκάθαρα το συμπέρασμα ότι τις βάζεις ως έμπορος που θέλεις να εισάγεις είδη για μεταπώληση. Επομένως, θα πρέπει να συμβουλευτείς, εκτός από το λογιστή σου, και ένα εκτελωνιστή, αφενός για να κατοχυρώσεις τα συμφέροντά σου αφετέρου για να είσαι σωστός απέναντι στις υποχρεώσεις σου.

 

Κατ' εξαίρεση, θα απαντήσω στη 2η απορία, διαευκρινίζοντας ότι τελωνειακή υπηρεσία υπάρχει σε κάθε σημείο εισόδου στη χώρα και το νομοθετικό πλαίσιο εκτελωνισμού ειδών είναι σαφές με τη διάκριση των ειδών σε "εμπορικού" και "μη εμπορικού χαρακτήρα". Η διάκριση αποδεικνύεται από το αυτοκόλλητο που βάζει ο πωλητής πάνω στο δέμα, από το οποίο προκύπτουν η αξία του είδους και των μεταφορικών. Σε περίπτωση που ο πωλητής δεν αναγράφει την αξία, το τελωνείο ζητάει απόδειξη είτε κάρτας είτε Paypal είτε άλλο στοιχείο. Φυσικά, για τα είδη που εισάγονται για μεταπώληση απαιτείται τιμολόγιο και λοιπές διαδικασίες, που τις γνωρίζει καλά ο λογιστής σου.

 

Αν επιμένεις, για απαντήσεις και στις υπόλοιπες απορίες σου, σε επόμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συμφορουμίτη Makfil,

 

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντηση. Αν κατάλαβα καλά, όλες ουσιαστικά οι αγορές από το εξωτερικό (δηλαδή όταν πληρώνεις χρήματα) είναι εμπορικού χαρακτήρα. Το είχα μπερδέψει, νόμιζα ότι "εμπορικού χαρακτήρα" είναι όταν την αγορά την κάνει μια εταιρεία, ενώ "μη εμπορικού χαρακτήρα" όταν την αγορά την κάνει κάποιος ιδιώτης. :-)

 

Άρα μάλλον "μη εμπορικού χαρακτήρα" πρέπει να είναι δώρα κλπ. Σωστά; (πληροφοριακά καθαρά ρωτάω).

 

Πράγματι, εφόσον είναι έτσι, η 1η υπο-απορία δεν έχει λόγο ύπαρξης, αφού μας αφορούν μόνο οι αποστολές "εμπορικού χαρακτήρα". Όσον αφορά λοιπόν σε αυτές, έχω καταλάβει σωστά; Ισχύει δηλαδή αυτούσιο το παρακάτω;

 

"Αποστολές εμπορικού χαρακτήρα:

 

1 (0 έως 22 ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη (στο συνοδευτικό τιμολόγιο ή απόδειξη) αξία (συν μεταφορικά) και τέλος. Ούτε δασμοί, ούτε ΦΠΑ.

 

2 (22 έως 150 ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη αξία (συν μεταφορικά).

Δεν πληρώνεις δασμό.

Πληρώνεις ΦΠΑ ο οποίος υπολογίζεται στο σύνολο: κόστος + μεταφορικά.

Για παράδειγμα, για κάτι που κοστίζει 140 ευρώ και έχει μεταφορικά 60 ευρώ, θα πληρώσεις 140 + 60 = 200 ευρώ, συν ΦΠΑ στο συνολικό ποσό των 200 ευρώ, δηλαδή συν 46 ευρώ, οπότε το τελικό ποσό τελικά είναι 200 + 46 = 246 ευρώ.

 

3 (150 έως άπειρα ευρώ):

Πληρώνεις την αναγραφόμενη αξία (συν μεταφορικά).

Πληρώνεις δασμό όχι απαραίτητα 2,5%, αλλά αναλόγως τη δασμοφορολογική κλάση του είδους.

Πληρώνεις ΦΠΑ ο οποίος υπολογίζεται στο σύνολο: κόστος + μεταφορικά + δασμός."

 

?????

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Το συμπέρασμά σου είναι σωστό: Την όλη ανάρτηση την έκανα ως έμπορος που θέλω να εισάγω είδη για μεταπώληση. Εννοείται ότι για τις λεπτομέρειες θα ρωτήσω έναν λογιστή και ίσως και έναν εκτελωνιστή, απλά ήθελα μια πρώτη ενημέρωση για τα βασικά, ώστε να μην γίνω εντελώς "ρεζίλι" ρωτώντας τους, αλλά να έχω μια μικρή ιδέα. :-)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στη 2η απορία μου, αν κατάλαβα σωστά, εφόσον το δέμα έχει επάνω του αυτοκόλλητο που αναγράφει την αξία του είδους και των μεταφορικών, δηλαδή εφόσον ουσιαστικά δηλώνει ότι η συναλλαγή γίνεται με χρήματα, αυτόματα θεωρείται ότι είναι "εμπορικού χαρακτήρα". Σωστά;

 

(Παρένθεση: Προτίθεμαι όντως να λέω στον πωλητή να βάζει τέτοιο καρτελάκι. Παραδόξως ή όχι, θέλω να πάω με τον "σταυρό στο χέρι"!)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τέλος, όσον αφορά στις υπόλοιπες απορίες μου, η λέξη "επιμένω" είναι σχετικά έντονη και δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Θα πω απλά ότι ναι, θα προτιμούσα αν εσύ ή κάποιος άλλος γνώστης των θεμάτων αυτών είχε την όρεξη και τον χρόνο να μου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 2 κάνεις λάθος τους υπολογισμούς του παραδείγματος γιατί αφού η αξία CIF (κόστος¨+μεταφορικά+ ασφάλεια) είναι πάνω από 150€, θα πληρώσεις ΦΠΑ και δασμό.

Στο 3 πληρώνεις ΦΠΑ και δασμό πάνω στην αξία CIF για το καθένα.

 

Αλλά ξαναλέω ότι, σαν έμπορος, θα ακολουθήσεις άλλες διαδικασίες, με βάση τις οδηγίες αυτών που θα συμβουλευτείς.

Και μάλιστα, στο θέμα του να "είσαι σωστός" πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασίες με την Εφορία που θα σου πει ο λογιστής σου.

Δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, όπως αυτά που συζητάμε εδώ.

 

Σωστά κατάλαβες για τη 2η απορία, αλλά επαναλαμβάνω ότι το αυτοκόλλητο που βάζει ο πωλητής δεν σε καλύπτει στην περίπτωση που εμπορεύεσαι αυτά που αγοράζεις από το εξωτερικό.

 

Η συνέχεια ...σε επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια για μια μπαταρια που θελω να παραγγειλω για το Mac μου ισχυουν τα παραπανω?Αυτη ειναι... http://www.ebay.com/itm/270962822390?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, ναι, και επιπλέον, ο πωλητής, αν και στην Αμερική, δεν ζητάει imprort charges για αποστολή στην Ελλάδα.

Επομένως, οι πιθανότητες είναι ισχυρές, για να την παραλάβεις χωρίς παραπάνω έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...