Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42.9?

Ω, πολλα ειναι και παλι.

Εγω ειχα πληρωσει 25 και περιλαμβανε την προμηθεια του τυπου που με εξυπηρετησε.

 

Συστημενο ταχυδρομειο (Registered Airmail) και Δεμα με καραβι (Seamail) και περασαν

χωρις καμια χρεωση. EMS δεν παιρνω ποτε λογω μεγαλυτερης τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42.9?

Ω, πολλα ειναι και παλι.

Εγω ειχα πληρωσει 25 και περιλαμβανε την προμηθεια του τυπου που με εξυπηρετησε.

 

Συστημενο ταχυδρομειο (Registered Airmail) και Δεμα με καραβι (Seamail) και περασαν

χωρις καμια χρεωση. EMS δεν παιρνω ποτε λογω μεγαλυτερης τιμης.

Από όσο έχω καταλάβει πάει με το βάρος και την ποσότητα των αλμπουμ γιατί δεν είναι απλά cd αλλά έχουν και photobook που είναι κανονικά βιβλία (και αν προσθέσω/αφαιρέσω κάποιο αλμπουμ αλλάζει και η τιμή των μεταφορικών) και συνολικά είναι 6 αλμπουμ...Θα το ψαξω λίγο περισσότερο πριν τα παραγγείλω γιατί είναι εταιρεία και δεν ξέρω με τις προμήθειες κτλπ. Πάντως ευχαριστώ πολύ!

Γνωστή μου είχε παραγγείλει (από άλλο site όμως) πάλι από Νότια Κορέα 2 αλμπουμ που μαζί με μεταφορικά πήγαινε γύρω στα 50$ και δεν χρεώθηκε τίποτα έξτρα, γι αυτό και αναρωτιέμαι μήπως επειδή είναι αλμπουμ να μην περνάνε ή αν περνάνε να μην χρεώνονται. (Δεν ξέρω καθόλου από αυτά οποτε ότι λέω είναι απλά υποθέσεις μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

Το λεμε συνεχεια το Priority ειναι 100% ασφαλες, ειναι μεσω ευρωπης οποτε παιρναει χωρις ελεγχο τιποτα

 

όπως & το priority direct mail του BangGood

μέσω Ολλανδίας μου έρχονται μέχρι τωρα!

σε 7 με 12 μέρες με κόστος 2 έως 4 ευρώ συνήθως

έως 45 ευρώ δεν είχα θέμα έως τώρα

 

το priority line του GearBest είναι από Αγγλία η οποία παραμένει στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο κατά όπως φαίνεται

κι έχει συμβαση με την ACS εδώ Ελλάδα, αρα αποφεύγουμε τις καθυστερησεις από έλλειψη προσωπικού των ΕΛΤΑ!

και δεν εχει τελωνείο καθώς είναι εκτελωνισμένα Αγγλία. τελωνειακος παράδεισος θα γινει

είναι ομως ακριβο priority γυρω στα 15 με 20 ευρώ για αξιες εως 100 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει πολλα μικρα χαζοπραγματα κατω απο 22 ευρω και στα 2 μεγαλα (ali/bangood).

Αξιζουν? Υπαρχει ατελεια στα μικρα ποσα και στην χειροτερη να πληρωσεις 3 ευρω που στην τελικη τα θεωρεις και μεταφορικα.

Η ερωτηση ειναι γιατι κανεις δεν αναφερει κατι τοσο μικρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει πολλα μικρα χαζοπραγματα κατω απο 22 ευρω και στα 2 μεγαλα (ali/bangood).

 

Αξιζουν? Υπαρχει ατελεια στα μικρα ποσα και στην χειροτερη να πληρωσεις 3 ευρω που στην τελικη τα θεωρεις και μεταφορικα.

 

Η ερωτηση ειναι γιατι κανεις δεν αναφερει κατι τοσο μικρο...

Έχει καταργηθεί το 3€ οπότε πάρε άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως & το priority direct mail του BangGood

μέσω Ολλανδίας μου έρχονται μέχρι τωρα!

σε 7 με 12 μέρες με κόστος 2 έως 4 ευρώ συνήθως

έως 45 ευρώ δεν είχα θέμα έως τώρα

 

το priority line του GearBest είναι από Αγγλία η οποία παραμένει στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο κατά όπως φαίνεται

κι έχει συμβαση με την ACS εδώ Ελλάδα, αρα αποφεύγουμε τις καθυστερησεις από έλλειψη προσωπικού των ΕΛΤΑ!

και δεν εχει τελωνείο καθώς είναι εκτελωνισμένα Αγγλία. τελωνειακος παράδεισος θα γινει

είναι ομως ακριβο priority γυρω στα 15 με 20 ευρώ για αξιες εως 100 ευρω

Ναι ρε... και εγω που πηρα το One Plus 5 πληρωσα 21.80 ευρω Priority 

Από newegg global και amazon international πληρώνεις τελωνείο όταν έρθει η στο checkout?

Στο checkout πληρωνεις τουλαχιστον για το amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε τελικα ειδοποιητήριο για το πρωτελευταιο δεμα που περιμενω απο Ιαπωνια, οπου κολλησε απο τελη Ιουνη. Δειχνει επισης στο tracking πως ξεκολλησε και αυτο που εχει το τελωνειο απο αρχες Ιουλη.

Θα ενημερωσω το θεμα με τις εξελιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φέρω ένα δέμα από την Αμερική αξίας 1000 $ .Δυστυχώς δεν θέλουν  να μου το στείλουν σαν δώρο και οι δασμοί εδώ είναι πολλοί.Άκουσα για την Reship.com  όπου δηλώνεις μια διεύθυνση στη Βρετανία, πάει το δέμα εκεί χωρίς δασμούς και επιβαρύνσεις γιατι έχουν ελεύθερη διακίνηση οι δύο χώρες  και μετά έρχεται εδώ όπου δεν πληρώνει δασμούς σαν ενδοκοινοτική αποστολή.

Το πρώτο ερώtημα έιναι αν το δέμα θα επιβαρυνθεί με φόρους , δασμούς κτλπ μεταξύ ΗΠΑ  και Βρετανίας.

Το δεύτερο αν θα επιβαρυνθεί από την Βρετανία στην Ελλάδα.Από την Reship.com (ΗΠΑ) έλαβα μια περίεργη απάντηση που σας  παραθέτω :When the package passes through the UK border, there may be customs duties or fees owed, the warehouse can not accept packages with fees owed. You may pay these fees again once the packages reached Greece. It may be more convenient to ship the package from the US warehouse to Greece. Thank you. Τι εννοεί ο ποιητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φέρω ένα δέμα από την Αμερική αξίας 1000 $ .Δυστυχώς δεν θέλουν  να μου το στείλουν σαν δώρο και οι δασμοί εδώ είναι πολλοί.Άκουσα για την Reship.com  όπου δηλώνεις μια διεύθυνση στη Βρετανία, πάει το δέμα εκεί χωρίς δασμούς και επιβαρύνσεις γιατι έχουν ελεύθερη διακίνηση οι δύο χώρες  και μετά έρχεται εδώ όπου δεν πληρώνει δασμούς σαν ενδοκοινοτική αποστολή.

Το πρώτο ερώtημα έιναι αν το δέμα θα επιβαρυνθεί με φόρους , δασμούς κτλπ μεταξύ ΗΠΑ  και Βρετανίας.

Το δεύτερο αν θα επιβαρυνθεί από την Βρετανία στην Ελλάδα.Από την Reship.com (ΗΠΑ) έλαβα μια περίεργη απάντηση που σας  παραθέτω : When the package passes through the UK border, there may be customs duties or fees owed, the warehouse can not accept packages with fees owed. You may pay these fees again once the packages reached Greece. It may be more convenient to ship the package from the US warehouse to Greece. Thank you. Τι εννοεί ο ποιητής;

Σου λεει ότι θα πληρωσεις φόρους οταν φτασει στη Βρετανία και αν δεν το κανεις δε θα μπορουν να το παραλαβουν. Κοινως, δε γλυτωνεις το τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβασεις σε διαφορα φορουμ οι Αγγλοι βριζουν και αυτοι το τελωνειο τους....αρα εχουν και αυτοι τα ιδια θεματα με μας κυριως απο Αμερικη και Κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Είχα την εντύπωση ότι δεν έχουν δασμούς μεταξύ τους η Βρετανία με τις ΗΠΑ και γίνεται ελεύθερη διακίνηση εμπορευμάτων.,έχει πάψει να ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Είχα την εντύπωση ότι δεν έχουν δασμούς μεταξύ τους η Βρετανία με τις ΗΠΑ και γίνεται ελεύθερη διακίνηση εμπορευμάτων.,έχει πάψει να ισχύει;

Αφού η Αγγλία είναι ακόμη εντός της ΕΕ , κανονικά έχει δασμούς από ΗΠΑ, δεν έχει δικαίωμα να τους σταματήσει μονομερώς, αλλιώς πως θα είχαμε ενιαία εσωτερική αγορά;

 

https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad/tax-and-duty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Είχα την εντύπωση ότι δεν έχουν δασμούς μεταξύ τους η Βρετανία με τις ΗΠΑ και γίνεται ελεύθερη διακίνηση εμπορευμάτων.,έχει πάψει να ισχύει;

Δεν ξερω ποτε και αν ισχυε αυτο, απο το 2002 ομως ξερω ατομα που αγοραζουνε απο ΗΠΑ στην Αγγλια, και πληρωναν φορους και δασμους κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα την παραγγελια από iherb.Η παραγγελια έκανε 59 ευρώ την κοστολογήσαν 84 με το έτσι θέλω και πλήρωσα 35 ευρώ για το τελωνείο.15 εκτελωνισμός και 20 το ΦΠΑ.

Ποσες ημερες σου ηρθε το χαρτι για να παραλαβεις απο την στιγμη που εστειλες συστημενο την εγκριση απο τον Ε.Ο.Φ;

 

Εχουν περασει 13 ημερες απο τοτε που τους εστειλα συστημενο και ακομα καμια κινηση.. Σημερα τους εστειλα e-mail να δω τι θα μου πουν..

 

post-248498-0-01091400-1505600052_thumb.png

 

 

Επισης διαβαζω οτι σε πολλους ο τελωνας εβαλε τιμη μεγαλυτερη απο αυτη που πληρωσαν. Αυτο δεν ειναι παρανομο; Απο τη στιγμη που εχουμε στειλει στον ΕΟΦ την αποδειξη πληρωμης.

 

 

 

Έχει καταργηθεί το 3€ οπότε πάρε άφοβα.

Υπαρχουν υπαλληλοι που στα ΕΛΤΑ το ζητανε.

 

 

 

Από newegg global και amazon international πληρώνεις τελωνείο όταν έρθει η στο checkout?

Το αμαζον παρατηρω οτι εχει κατι επιλογες για τελωνειο και καλα, αλλα δε ξερω τι ακριβως παιζει..

 

 

αν διαβασεις σε διαφορα φορουμ οι Αγγλοι βριζουν και αυτοι το τελωνειο τους....αρα εχουν και αυτοι τα ιδια θεματα με μας κυριως απο Αμερικη και Κινα

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι μια χαρα σε σχεση με εμας. Αν σκεφτεις οτι πχ. οι παραγγελιες με EuExpress πανε Αγγλια πρωτα και μετα Ελλαδα, που σημαινει οτι απο Κινα σε Αγγλια δεν υπαρχει κανενα προβλημα..

 

 

Δεν καταλαβαινω απο την αλλη, γιατι η επιλογη EuropeExpress απο Gearbest καποιες φορες περναει τελωνειο, απο τη στιγμη που τα πραγματα ερχονται απο την Γαλλια. Περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...