Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι σίγουρος; Κι εμένα το κλασσικό χαρτάκι μου ήρθε, αλλά όταν πήγα ΕΛΤΑ, αντί για δέμα με περίμενε το ραβασάκι για την αποστολή παραστατικών. Ήθελα νά'ξερα, αφού χαρτιά είναι και τα 2, γιατί δεν έφεραν με τη μία την επιστολή του τελωνείου και με ανάγκασαν να τρέχω. Ό,τι νά'ναι.

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου μου ποστ: Έχει κανείς εμπειρία με εκτελωνισμό δέματος iHerb ή γενικότερα συμπληρωμάτων/φαρμάκων; Πόσο χρόνο μετά την αποστολή των παραστατικών έκανε να έρθει; Όχι τίποτα άλλο, αλλά το να καθυστερήσει 4 μήνες μια ηλεκτρονική συσκευή, ελεεινό μεν (μια GPU ή ένα κινητό παίζει να κοστίζει τα μισά τη στιγμή της παραλαβής απ'όσα πλήρωσες) αλλά τουλάχιστον θα λειτρουργεί κανονικά. Ένα πακέτο Ω3 από την άλλη, παίζει να έχει χάσει τη μισή και βάλε διάρκεια ζωής του.

Από τη στιγμη που παρελαβαν τα χαρτια που ζητανε στο τελωνειο ο ένας και μόνο που έχει αναφέρει σε αυτό το φόρουμ ότι το παρέλαβε το πήρε σε περίπου 7 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είσαι σίγουρος; Κι εμένα το κλασσικό χαρτάκι μου ήρθε, αλλά όταν πήγα ΕΛΤΑ, αντί για δέμα με περίμενε το ραβασάκι για την αποστολή παραστατικών. Ήθελα νά'ξερα, αφού χαρτιά είναι και τα 2, γιατί δεν έφεραν με τη μία την επιστολή του τελωνείου και με ανάγκασαν να τρέχω. Ό,τι νά'ναι.

Πρακολούθησα στο tracking την πορεία, δε πέρασε από το τελωνείο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμη που παρελαβαν τα χαρτια που ζητανε στο τελωνειο ο ένας και μόνο που έχει αναφέρει σε αυτό το φόρουμ ότι το παρέλαβε το πήρε σε περίπου 7 μέρες.

Ωραίος, ευχαριστώ.

 

Πρακολούθησα στο tracking την πορεία, δε πέρασε από το τελωνείο. 

Μια χαρά. Εμένα η DHL έχει τελευταίο update στις 31 Ιουλίου κάπου στο Illinois. To tracking number αφ'ότου πέρασε στα ΕΛΤΑ το έμαθα με το χαρτί του τελωνείου μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος; Κι εμένα το κλασσικό χαρτάκι μου ήρθε, αλλά όταν πήγα ΕΛΤΑ, αντί για δέμα με περίμενε το ραβασάκι για την αποστολή παραστατικών. Ήθελα νά'ξερα, αφού χαρτιά είναι και τα 2, γιατί δεν έφεραν με τη μία την επιστολή του τελωνείου και με ανάγκασαν να τρέχω. Ό,τι νά'ναι.

 

 

Εμένα πάντως χθες μου έφεραν απευθείας την επιστολή από το τελωνείο και απλώς υπέγραψα γιατί ήταν συστημένο. Μάλλον δεν σε βρήκαν και σου άφησαν το σημείωμα για να πας να το παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποναει λιγο η ψυχη μου μ'αυτα που διαβαζω.

Ενα πληκτρολογιο ηθελα και δεν ψηνομουν ιδιαιτερα για το τελωνειο, ετσι ειπα : ''θα παραγγειλω απο Ευρωπη''.

Μπαινω χαλαρος στο amazon.co.uk και βλεπω πληκτρολογιο σε τρελη τιμη. Το αγοραζω. Λεει 7 μερες αποστολη. 

Δυο μερες μετα(σημερα) τσεκαρω tracking number κτλ. Βλεπω DHL. Επισης Καναδα... *sigh*

Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι ο πωλητης ηταν καναδα αλλα για καποιο λογο η πωληση εγινε απ'το βρετανικο amazon?

Η τιμη του ειναι 105 λυρες (117 ευρω) και δεν ειμαι σιγουρος τι θα παιξει με τελωνειο. Αν τιποτα,τουμπανα. Αλλιως....

Γενικα,αμα η τιμη παει +50 ευρω,θα κανω αρνηση παραγγελιας.

Επισης βλεπω πολλους κατω απο 20 ευρω να μην εχουν θεμα,ισχυει οντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποναει λιγο η ψυχη μου μ'αυτα που διαβαζω.

 

Ενα πληκτρολογιο ηθελα και δεν ψηνομουν ιδιαιτερα για το τελωνειο, ετσι ειπα : ''θα παραγγειλω απο Ευρωπη''.

 

Μπαινω χαλαρος στο amazon.co.uk και βλεπω πληκτρολογιο σε τρελη τιμη. Το αγοραζω. Λεει 7 μερες αποστολη. 

 

Δυο μερες μετα(σημερα) τσεκαρω tracking number κτλ. Βλεπω DHL. Επισης Καναδα... *sigh*

 

Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι ο πωλητης ηταν καναδα αλλα για καποιο λογο η πωληση εγινε απ'το βρετανικο amazon?

 

Η τιμη του ειναι 105 λυρες (117 ευρω) και δεν ειμαι σιγουρος τι θα παιξει με τελωνειο. Αν τιποτα,τουμπανα. Αλλιως....

 

Γενικα,αμα η τιμη παει +50 ευρω,θα κανω αρνηση παραγγελιας.

 

Επισης βλεπω πολλους κατω απο 20 ευρω να μην εχουν θεμα,ισχυει οντως?

 

Η ψυχή ή μάλλον το μυαλό σου έπρεπε να λειτουργήσει σωστά πριν πατήσεις το κουμπί για την παραγγελία και να διαβάσεις από που στέλνει και με ποιο τρόπο ο πωλητής και όχι να αγχώνεσαι κατόπιν εορτής.

 

Η άρνηση παραγγελίας δεν σημαίνει τίποτε, αφού ήδη ταξιδεύει το δέμα, και άρνηση παραλαβής σημαίνει ότι θα χάσεις τα χρήματά σου αφού ο πωλητής δεν φταίει σε τίποτε αν δεν διάβασες αυτά που έγραφε στην ιστοσελίδα του.

 

Όταν φτάσει στην Ελλάδα το δέμα, θα σε καλέσει η DHL για να σου ζητήσει την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση και θα σου πει τι θα κοστίσει ο εκτελωνισμός (αμοιβή εκτελωνιστή, ΦΠΑ, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα).

 

ΥΓ

Υπάρχει ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλιση) κάτω από 22€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα.Ξέρει κανείς αν δεν παραλάβεις το δέμα αν μπορείς να κάνεις dispute για να πάρεις refund από AliExpress?

Αν υπαρχει tracking number και βλεπουν οτι ειναι στο τελωνειο μονο αν το δεχτει ο πωλητης αλλιως δεν παιζει να το κερδισεις , μιας και ολοι αναφερουν οτι τα εξοδα τελωνειου ειναι ευθηνη του πελατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει tracking number και βλεπουν οτι ειναι στο τελωνειο μονο αν το δεχτει ο πωλητης αλλιως δεν παιζει να το κερδισεις , μιας και ολοι αναφερουν οτι τα εξοδα τελωνειου ειναι ευθηνη του πελατε

Μιλάω για όταν πάει να παρέλθει το δίμηνο και να κοντεύει να λήξη ή προθεσμία της AliExpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο από iherb με έγκριση από ΕΟΦ πήρε περίπου μια βδομάδα να το ελευθερώσουν αφού τους έστειλα την έγκριση με συστημένη επιστολή και αλλά 2 email ότι έχει φτάσει η επιστολή και την έγκριση σκαναρισμένο.Αγορα 26/6 ,άφιξη στο αεροδρόμιο 1 Ιουλίου,στα χέρια μου το είχα 10 Σεπτέμβρη...με ένα πακέτο ω3 να είναι όλα κολλημένα...άμα ήταν μέσα στην ζέστη και στην υγρασία το βλέπω λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο από iherb με έγκριση από ΕΟΦ πήρε περίπου μια βδομάδα να το ελευθερώσουν αφού τους έστειλα την έγκριση με συστημένη επιστολή και αλλά 2 email ότι έχει φτάσει η επιστολή και την έγκριση σκαναρισμένο.Αγορα 26/6 ,άφιξη στο αεροδρόμιο 1 Ιουλίου,στα χέρια μου το είχα 10 Σεπτέμβρη...με ένα πακέτο ω3 να είναι όλα κολλημένα...άμα ήταν μέσα στην ζέστη και στην υγρασία το βλέπω λογικό.

Παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ. Έχω διαβάσει στο παρελθόν, ψάχοντας σχετικά, ότι γενικότερα η παραγγελεία συμπληρωμάτων το καλοκαίρι είναι λίγο ρίσκο γιατί οι συνθήκες είναι κακές για τη συντήρησή τους κι αν μείνουν κανένα δίμηνο στη ζέστη τότε κινδυνεύουν να πάνε άκλαυτα. Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια διαδικασία αποζημίωσης για τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιλάω για όταν πάει να παρέλθει το δίμηνο και να κοντεύει να λήξη ή προθεσμία της AliExpress.

Εμένα μου έκλεισαν το dispute και είπαν να μιλήσω με τελωνείο, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυχή ή μάλλον το μυαλό σου έπρεπε να λειτουργήσει σωστά πριν πατήσεις το κουμπί για την παραγγελία και να διαβάσεις από που στέλνει και με ποιο τρόπο ο πωλητής και όχι να αγχώνεσαι κατόπιν εορτής.

 

Η άρνηση παραγγελίας δεν σημαίνει τίποτε, αφού ήδη ταξιδεύει το δέμα, και άρνηση παραλαβής σημαίνει ότι θα χάσεις τα χρήματά σου αφού ο πωλητής δεν φταίει σε τίποτε αν δεν διάβασες αυτά που έγραφε στην ιστοσελίδα του.

 

Όταν φτάσει στην Ελλάδα το δέμα, θα σε καλέσει η DHL για να σου ζητήσει την ηλεκτρονική εξουσιοδότηση και θα σου πει τι θα κοστίσει ο εκτελωνισμός (αμοιβή εκτελωνιστή, ΦΠΑ, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα).

 

ΥΓ

Υπάρχει ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες για αντικείμενα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ασφάλιση) κάτω από 22€.

 

Χαχαχααχχααχχα,ισχυει και αυτο. Δεν ειχα παραγγειλει ποτε απο εξωτερικο (εκτος ΕΕ δηλαδη) και δεν περιμενα να συναντησω αυτον τον ντορο. Ουτε απο Κινα εχω παρει κατι για να αποφυγω κατι τετοιο,αλλα να που συνεβη.

 

Η αληθεια ειναι οτι αυτοι ειχαν σελιδα πωλητη στο amazon.co.uk, οπως εγραψα και πιο πανω. Δεν θεωρησα τον πωλητη οτι θα λειτουργει εκτος ΕΕ. Τελος παντων επικοινωνησα με τα παιδια και μου ειπαν ειναι DDP (πληρωμενος δασμος.) Επισης το amazon δεν ειχε αλλη επιλογη,μονο standard και δεν ελεγε καν κατι για DHL. Φανταζομαι επιλογη της εταιριες?

 

Επισης,επειδη ημουν ο πρωτος τους πελατης (φαση ανοιξαν τριτη,παραγγειλα Τεταρτη.) μου ειπαν οτι δασμοι συμβουν στην πορεια θα τους πληρωσουν οι ιδιοι και θα μου δωσουν την διαφορα με paypal,εφοσον και τους στειλω την αποδειξη. Αρα ειτε μια ειτε η αλλη, μαλλον το γλυτωνω το τελωνειο. Η απορια μου ειναι γιατι στην Ελλαδα βαρανε ολοι τις τιμες εκει που δεν πρεπει? Ναι,καταλαβαινω οτι η εισαγωγη απο την Κινα εφευγε αβερτα και αυτο δεν βοηθουσε το κρατος,αλλα να χουμε και ενα οριο. 

 

Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα,συμφερει πραγματικα κατι εκτος ΕΕ? Μονο αν δεν μπορεις να το βρεις ΕΕ και ειναι ακριβο,να κανεις τριγωνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...