Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσοχή στο κενό ανάμεσα στο όλοι το σκέφτονται και όλοι το κάνουν............

 

Εχεις δικιο σ'αυτο.Δεν ειναι σιγουρο οτι θα ενεργησουμε ετσι απλα σκεφτηκαμε και αυτη την εκδοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα σήμερα δύο untracked πακέτα (φελιζολενια κουτιά με tempered μεσα) χωρίς κανένα αυτοκόλλητο/χρέωση και ένα με tracking (ενα λουρι/μπρελόκ λαιμου) με αυτοκόλλητο ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΥΕΘΕΡΟ, ήταν μέσα σε φακελάκι.

 

Αυτό σημαίνει ότι το άνοιξαν το πακέτο, είδαν ότι δεν έχει κάτι αξίας και το άφησαν ελεύθερο; Είχε μια γραμμή (σαν να σκίστηκε λίγο και από πάνω ταινία). Όμως δεν φαινόταν κάτι τραγικό, σαν να το έφτιαξε ο Κινέζος δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου με το ωραιο ονομα ο καθενας νομιζω αυτο θα σκεφτοταν.δεν θα χρεωσουμε το ελληνικο δημοσιο μην φοβασαι.

 

 

Φιλε διαφωνω στο πρωτο σκελος οταν προκειται για εταιρειες κολοσσους η λεξη κουτοπονηρια δεν ισχυει.Δεν θα πτωχευσουν  αν σου επιστρεψουν ενα ποσο της ταξεως των 55ε οταν καθε μερα βγαζουν εκατομυρια.Παντως ειμαστε οι μονοι που το σκεφτηκαμε αυτο εσεις σαν εντιμοι πολιτες δεν θα σας περναγε με τιποτα απο το μυαλο. Οσο για το δευτερο σκελος ευχαριστω για την ενημερωση.

 

Το συνεχίζεις κιόλας, προσπαθώντας, μάταια πιστεύω, να το παίξεις επαναστάτης…?

Στο τέλος για να μπορέσεις να αισθάνεσαι καλύτερα, μπορείς να σκέπτεσαι ότι κάνεις μια νέα αναδιανομή πλούτου από το κακό κεφάλαιο σε έναν προλετάριο!

Venceremos  Σύντροφε!

 

ΥΓ. όπως και να βαφτίσεις την Κουτοπονηριά… πάλι Κουτοπονηριά μένει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε.

 

Με τέτοιες "πονηρές" τακτικές μόνο μαύρο θα φάμε εν μια νυκτί και θα ησυχάσουν από εμάς.

 

Πάντως κ άλλο μέλος το είχε κάνει αυτό,κ του είχαμε πει μην το κάνεις κτλπ και μετά από μερικές μέρες τσίμπησε ban στο account

 

Κέρδος του 12€ ΟΛΟΚΛΗΡΑ.

 

Ουαου σώθηκε!!

 

Και γενικά δεν σημαίνει ότι αν παρεις πονηρά ένα κινητό από Κινέζο κάτι έγινε.

Το "κακό" θα είναι πολύ μεγαλύτερο μετέπειτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gif 1.jpg

attachicon.gif 2.jpg

 

Σήμερα παρέλαβα το δέμα (μια οθόνη κινητού + case) απο κίνα μέσω Ολλανδίας (το περιμένω απο 29/8/2017) το δέμα έχει ανοιχτεί απο τελωνιακό αλλά δεν είχε κάποια χρέωση

πολύ τυχερος διοτι στο δέμα γράφει χωρα προέλευσης Κίνα ΜΕ ΓΕΙΑ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απαραδεκτο είναι άλλο, οτι μετα από τηλεφωνικη μου επικοινωνια με προισταμενο στο τελωνειο, ότι ουτε καν δεχονται να τα αφησουν να επιστρεψουν πισω στον αποστολεα. Πολύ απλα για να τα κρατησουν και να τα καρπωθουν αυτοι. Αν αυτό με τη πραγματικη λογικη δεν είναι "ληστεια" τοτε τι είναι? Ψαχνω να βρω τι διαφορα εχει ενας ληστης που μας ληστευει ενώ ερχεται σπιτι μας, ενώ αυτοι μας ληστευουν και με το ονομα του νομου. Οσο και να το ψαχνω δεν βρισκω καμια διαφορα.

 

Με άρνηση παραλαβης, ανεξάρτητα του αν χάνεις τα λεφτά σου ή όχι, δεν πάει πίσω στον πωλητή παιδιά? Τέτοια αυθαιρεσία δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρνηση παραλαβης, ανεξάρτητα του αν χάνεις τα λεφτά σου ή όχι, δεν πάει πίσω στον πωλητή παιδιά? Τέτοια αυθαιρεσία δηλαδή?

Ο φίλος λέει για κατάσχεση για δέμα με ηλεκτρονικό τσιγάρο όχι για άρνηση παραλαβής, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτούς που μετα το refund Παραλαμβάνουν το δέμα και νομίζουν ότι $55 είναι σταγόνα στον ωκεανό

 

ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ... (πέρα απο την κουτοπονηριά ή λαμογιά ή όπως αλλιως θα τηνα χαρακτηρίσει κάποιος)

ο Κινέζος που πουλησε ενα αντικείμενο ή κινητό αξίας $55 μπορει να εία ένας ΣΑΝ οποιονδήποτε απο εμάς και ιδιώτης μάλιστα.

Οπότε το να χάσει ο άνθρωπος τα $55 δολλάρια για κάτι ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ διοτι έκανε καλά την δουλειά του και το ΑΓΟΡΑΣΕ (σε κάποιο κόστος,) ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ίσως και $8-10 δολλάρια) το πακετάρισε και έφθασε σε εμας στην Ελλαδίτσα μας να το χαρουμε διοτι γλυτώσαμε κάποια λεφτα απο το ότι αν το αγοράζαμε απο Ελλάδα (και πολύ καλά κάναμε για την τσέπη μας κατ' εμέ)

 

ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΑΜΕ του καυμένου του πωλητή ΟΛΑ τα $55 δολλάρια επειδή εδω τα τελωνεία και τα ΕΛΤΑ είναι υπηρεσίες τριτοκοσμικής χώρας, πως μπορουμε να κοιμόμαστε ήσυχοι όταν γνωρίζουμε οτι αυτός ο άνθρωπος (που ανοιξε ενα account στο Alixepress για να μας στέλνει καλουδια σε εμας πιο φθηνά) ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ 5-6 κινητά για να βγάλει την χασούρα του χωρίς να φταίει σε τίποτα?

 

Αυτά απο εμένα και συγνώμη αν μακρυγόρησα, αλλά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ (τροφή για σκέψη)

 

ευχαριστω

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρνηση παραλαβης, ανεξάρτητα του αν χάνεις τα λεφτά σου ή όχι, δεν πάει πίσω στον πωλητή παιδιά? Τέτοια αυθαιρεσία δηλαδή?

 

Υπάρχουν 3 διαφορετικές περιπτώσεις.

 

1. Εάν δηλώσεις στο κατάστημα ότι δεν παραλαμβάνεις το δέμα, αυτό θα επιστρέψει άμεσα στον πωλητή.

2. Εάν δεν παραλάβεις το δέμα σου, χωρίς να εμφανιστείς στο κατάστημα, αυτό επιστρέφει στον πωλητή μετά από 20 μέρες.

3. Εάν απαγορεύεται η εισαγωγή του περιεχομένου του δέματος, αυτό κατάσχεται.

 

Το post που παρέθεσες αναφέρεται στην 3η περίπτωση και όχι σε άρνηση παραλαβής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το παΐδι αγοράζει μια φορά το χρόνο απο κίνα όποτε αν θα φάμε μαύρο απο τους κινέζους στα τέτοια του, το  χοντρό πρόβλημα θα το έχουμε οι υπόλοιποι που είτε λόγο επαγγέλματος είτε λόγο χόμπι χρειαζόμαστε πράγματα που δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα κυρίως γιατί είμαστε μικρή αγορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρνηση παραλαβης, ανεξάρτητα του αν χάνεις τα λεφτά σου ή όχι, δεν πάει πίσω στον πωλητή παιδιά? Τέτοια αυθαιρεσία δηλαδή?

Αστα φιλε μου, και τι δεν του ειπα στο τηλ του προισταμενου στο τελωνειο, πολιτισμένα παντα εννοείτε. Εστω αφήστε το να γυρισει πισω το δεμα, να παρω τα χρηματα μου πισω τουλάχιστον, δεν είμαι καποιος που εχει και δεν τον νοιαζει. Τιποτα αυτος μιλαμε, η συνεχομενη απαντηση του "Όχι δεν θα γυρισει πισω. Το δεμα κατασχετε". Μιλαμε τετοια δικτατορια στα 49 μου χρονια πρωτη φορα μιλαμε συνανταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7/11/17 18:56 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

7/11/17 16:56 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

 

7/11/17 16:48 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

6/9/17 04:14 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

 

 

 

 

Παιδιά ιδέα μου είναι η δεν πέρασε τελωνείο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος λέει για κατάσχεση για δέμα με ηλεκτρονικό τσιγάρο όχι για άρνηση παραλαβής, τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του

Ναι για ένα mod ηλεκτρονικου τσιγαρου λεω. Αλλα το απαραδεκτο είναι απαραδεκτο. Μπορουσαν να το αφησουν να γυρισει πισω εστω. Και για πληροφορηση, εχω γνωστους γαλλια γερμανια που παραλαμβανουν μια χαρα μεχρι και πριν λιγες μερες mod ηλεκτρονικου τσιγαρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. διαβασα τις τελευταιες σελιδες και εχω καποιες αποριες.

 

πρωτον

εκανα μια παραγγελια απο το αμερικανικο αμαζον, συνολο 56 δολαρια. 2 βινυλια. στο αμαζον πληρωθηκε κανονικα το φπα κτλ. αρα λογικα δε θα εχω θεμα με τελωνεια. το λεω καλα? ή οχι? θα κολησει και αυτο τελωνειο ή λογω αμαζον περνανε πιο γρηγορα αυτα?

 

δευτερον, θελω να παρω ενα μικρο μπουκαλακι (60 ml) που περιεχει καθαριστικο υγρο για βινυλια. παιζει να το απαγορευσουν επειδη ειναι υγρο? επισης ο πωλητης μου ειπε θα βαλει αποδειξη που θα λεει πως εχει αξια δεκα δολλαρια. + 22.5 τα μεταφορικα συνολο 32.5 δολαρια. παιζει να πληρωσω τελωνειο για τοσο μικρο ποσο και τοσο μικρο αντικειμενο?

τριτον εχω παρει ακομα ενα δισκο μεταχειρισμενο απο αμερικη. κοστος 7 δολαρια ο δισκος. φαινεται οτι ειναι το εξωφυλλο σε μετριακατασταση.

ο πωλητης μου εστειλε αυτο το λινκ

https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input?qtc_tLabels1=UA920074355US

δεν καταλαβαινω πολλα. το δεμα ειναι κολλημενο στο τελωνειο, ή απλα περιμενει να σκαναριστει για να ερθει? θα γραψει κατι αλλο αμα ειναι να περασει τελωνειο? ο ελτα πως σε ειδοποιει? ερχεται χαρτακι σπιτι σου? ευχαριστω πολυ

υγ. αν και εχει απαντηθει και παλαιοτερα, ρωταω μηπως αλλαξει κατι. ισχυει αυτο που κατω απο 50 δολαρια συνηθως δεν τρως καμπανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από το τελευταίο.

Η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες είναι 22€ και όχι $50 και από τον ΙΟΥΝ εφαρμόζεται αυστηρότερα η νομοθεσία.

 

1. Αφού έχεις πληρώσει ΦΠΑ, δεν θα κολλήσει στο τελωνείο.

2. Δεν απαγορεύεται η εισαγωγή καθαριστικού υγρού. Ναι, μπορεί να χρεωθείς ΦΠΑ+τέλος εκτελωνισμού είτε για αξία $32,50 είτε για εκείνη που θα ορίσει ο τελωνειακός.

3. Με άφιξη δέματος 17/10 λόγω tracking είναι νωρίς ακόμη για να σκαναριστεί και να μπει επίσημα στη χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...