Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ξεκινήσουμε από το τελευταίο.

Η ατέλεια για αγορές από τρίτες χώρες είναι 22€ και όχι $50 και από τον ΙΟΥΝ εφαρμόζεται αυστηρότερα η νομοθεσία.

 

1. Αφού έχεις πληρώσει ΦΠΑ, δεν θα κολλήσει στο τελωνείο.

2. Δεν απαγορεύεται η εισαγωγή καθαριστικού υγρού. Ναι, μπορεί να χρεωθείς ΦΠΑ+τέλος εκτελωνισμού είτε για αξία $32,50 είτε για εκείνη που θα ορίσει ο τελωνειακός.

3. Με άφιξη δέματος 17/10 λόγω tracking είναι νωρίς ακόμη για να σκαναριστεί και να μπει επίσημα στη χώρα.

σε ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις. δηλαδη ποσο καιρο θα περιμενω για το βινυλιο? κανα μηνα ακομα?

εφοσον στο αμαζον πληρωνω το φπα, δε θα εχω λογικα ποτε θεμα σωστα? αμα η αξια παραμενει κατω απο 50 ευρω?

 

πιστευετε πως ολη αυτη η κατασταση αναγκαστικα θα ξεμπουκωσει συντομα? δε μπορει να τα καθυστερουν ολα τοσο. αρα ειτε θα πρεπει να προσλαβουν παραπανω κοσμο, ειτε να χαλαρωσουν? γιατι ετσι που πανε, οι αποθηκες θα γεμιοσυν συντομα στο αεροδρομιο ξερω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

​Οχι οτι κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα δεν κατανοω γιατι αυτη η οδηγια με τις κατασχεσεις ισχυει μονο εδω. Εχω φιλο Γερμανια που κανονικα τα αγοραζει απο Ε.Ε , μιλαμε για υγρα κυριως, και mod απο Κινα και τα παραλαμβανει κανονικα. Να φανταστω οτι εμεις εδω ειμαστε ποιο μπροστα απο τους αλλους? Ιδιως για τους ατμιστες αυτο που κανουν ειναι μια αλητεια και μιση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως όπως το λες, αλητεια. Ευρωπη παραλαμβανουν, κι ας παιρνουν και καλυτερους μισθους από εμας, ενώ η σημερινη δικη μας κυβερνηση που εχουμε φτασει τοσο χαλια οικονομικα, μας ποδοπατάει ακομη και σ αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε για τις απαντησεις. δηλαδη ποσο καιρο θα περιμενω για το βινυλιο? κανα μηνα ακομα?

εφοσον στο αμαζον πληρωνω το φπα, δε θα εχω λογικα ποτε θεμα σωστα? αμα η αξια παραμενει κατω απο 50 ευρω?

 

πιστευετε πως ολη αυτη η κατασταση αναγκαστικα θα ξεμπουκωσει συντομα? δε μπορει να τα καθυστερουν ολα τοσο. αρα ειτε θα πρεπει να προσλαβουν παραπανω κοσμο, ειτε να χαλαρωσουν? γιατι ετσι που πανε, οι αποθηκες θα γεμιοσυν συντομα στο αεροδρομιο ξερω γω...

 

Δέματα έχουν καθυστερήσει 1-2 μήνες να σκαναριστούν από τα ΕΛΤΑ για να μπουν στη χώρα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις τα 50€. Γιατί το θεωρείς όριο;

 

Κανείς δεν γνωρίζει αν θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση αλλά οι αποθήκες έχουν γεμίσει και οι σάκοι βρίσκονται σε υπαίθριους χώρους, όπως φαίνονται σε φωτο που έχουν ανέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω από την 349 σελ. και έπειτα, για να καταλάβω το πρόβλημα είναι γενικό σε όλα ως προς το κόλλημα στις "αποθήκες" ή μόνο σε κατηγορίες προϊόντων;

Εγώ έχω παραγγήλει αναγκαστικά μπαταρία για kindle επειδή δεν υπάρχει εδώ η συγκεκριμένη, και διαβάζω αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω ότι θα πάρει πάρα πολύ χρόνο,

Η παραγγελία έγινε 29/9 οπότε δεν έχω απαιτήσεις  :-)

 

 

 

post-240314-0-36321200-1510125007_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στις καθυστερήσεις είναι γενικό γιατί από τον ΙΟΥΝ ξεκίνησε η ανάθεση του εκτελωνισμού των δεμάτων σε ιδιώτη και, όπως είναι προφανές, ο μεγαλύτερος αριθμός δεμάτων (αν όχι όλα) προωθείται στο τελωνείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα φιλε μου, και τι δεν του ειπα στο τηλ του προισταμενου στο τελωνειο, πολιτισμένα παντα εννοείτε. Εστω αφήστε το να γυρισει πισω το δεμα, να παρω τα χρηματα μου πισω τουλάχιστον, δεν είμαι καποιος που εχει και δεν τον νοιαζει. Τιποτα αυτος μιλαμε, η συνεχομενη απαντηση του "Όχι δεν θα γυρισει πισω. Το δεμα κατασχετε". Μιλαμε τετοια δικτατορια στα 49 μου χρονια πρωτη φορα μιλαμε συνανταω.

Κατανοείς την διαφορά ανάμεσα στα " Άρνηση / Κατάσχεση "  και " Δικτατορική απόφαση / Νόμιμη ενέργεια "   ;;;;;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στις καθυστερήσεις είναι γενικό γιατί από τον ΙΟΥΝ ξεκίνησε η ανάθεση του εκτελωνισμού των δεμάτων σε ιδιώτη και, όπως είναι προφανές, ο μεγαλύτερος αριθμός δεμάτων (αν όχι όλα) προωθείται στο τελωνείο.

 

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις, δεν εκτελωνίζει πλέον η υπηρεσία του Ταχυδρομείου την έχουν εκχωρήσει σε ιδιώτη την εκτελώνιση;  

Διότι αγοράζοντας από Αμερική π.χ λάπτοπ κοιτούσα για USPS και όταν έφτανε εδώ γίνονταν η δασμολόγηση από τα ΕΛΤΑ πληρώνοντας λιγότερα από τις "ιδιωτικές", τώρα τέλος οι καλές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έχεις καταλάβει τη διαδικασία του εκτελωνισμού και τη λογική του αντίστοιχου τέλους των ΕΛΤΑ.

 

Με τη νέα διαδικασία, ο ιδιώτης που έχει αναλάβει τον εκτελωνισμό, κάνει, στην ουσία, τη χαρτούρα που χρειάζεται και αντιστοιχεί στο τέλος των 15€ που πληρώνουμε. Αντί να την κάνει υπάλληλος των ΕΛΤΑ, που δεν είναι αρκετοί, βρήκανε τη λύση με τον ιδιώτη (που πληρώνεται μειοδοτικά με το κομμάτι).

 

Όπως είναι προφανές, ο ιδιώτης ενδιαφέρεται να αυξάνει το ποσό που θα εισπράττει στο τέλος του μήνα και στέλνει στο τελωνείο όλα (ή σχεδόν όλα) τα δέματα και ο τελωνειακός αποφασίζει σε ποια θα χρεώσει έξοδα και ποια θα περάσουν ελεύθερα. Μετά απ' αυτό, οι υπάλληλοι του ιδιώτη κάνουν τη χαρτούρα, για να φύγει το δέμα με τις χρεώσεις προς το κατάστημα που εξυπηρετεί τον παραλήπτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Οχι οτι κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα δεν κατανοω γιατι αυτη η οδηγια με τις κατασχεσεις ισχυει μονο εδω. Εχω φιλο Γερμανια που κανονικα τα αγοραζει απο Ε.Ε , μιλαμε για υγρα κυριως, και mod απο Κινα και τα παραλαμβανει κανονικα. Να φανταστω οτι εμεις εδω ειμαστε ποιο μπροστα απο τους αλλους? Ιδιως για τους ατμιστες αυτο που κανουν ειναι μια αλητεια και μιση..

κατσε να δεις που σε κανα 5μηνο, δεν θα σε αφηνουν να ταξιδεψεις απο και προς Βενιζελο αν εχεις πανω σου ηλ. τσιγαρο. 

Α, περιμενε.. σκεφτηκα λυση, αν ειστε παρεα, θα το αποσυναρμολογισεις και θα δωσεις τα κομματια απο δω κ απο κει για να μην θεωρειται ολοκληρωμενο..  :cry:   :cry:   :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Οχι οτι κανω ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα δεν κατανοω γιατι αυτη η οδηγια με τις κατασχεσεις ισχυει μονο εδω. Εχω φιλο Γερμανια που κανονικα τα αγοραζει απο Ε.Ε , μιλαμε για υγρα κυριως, και mod απο Κινα και τα παραλαμβανει κανονικα. Να φανταστω οτι εμεις εδω ειμαστε ποιο μπροστα απο τους αλλους? Ιδιως για τους ατμιστες αυτο που κανουν ειναι μια αλητεια και μιση..

 

 

Ακριβως όπως το λες, αλητεια. Ευρωπη παραλαμβανουν, κι ας παιρνουν και καλυτερους μισθους από εμας, ενώ η σημερινη δικη μας κυβερνηση που εχουμε φτασει τοσο χαλια οικονομικα, μας ποδοπατάει ακομη και σ αυτό

 

όπως έχει γραφτεί στο ελληνικό φόρουμ ηλεκτρονικού τσιγάρου, εδώ και πολλούς μήνες,

η ΕΕ εξέδωσε οδηγία και το κάθε κράτος την ενσωμάτωσε στην νομοθεσία του, με διαφορετικό όμως τρόπο.

Έτσι, άλλα κράτη αυξήσανε τους δασμούς, άλλα κράτη απαγόρευσαν τελείως τις εισαγωγές ενώ υπάρχουν και κράτη που ακόμα δεν έχουν νομοθετήσει τίποτα και αναμένεται να το κάνουν μέχρι την Άνοιξη, όπως έχουν δικαίωμα.

 

Το θέμα με τις εισαγωγές ατμιστικών προϊόντων είναι πως ο νόμος έχει ψηφιστεί από πέρσι, από όταν και άρχισαν να πουλάνε υγρά σε συσκευασίες των 10μλ και απλά τώρα εφαρμόζεται.

Δεν είναι κάτι καινούριο. Όλοι το περιμένανε ότι θα γίνει κάποια στιγμή, απλά λέγανε ότι με το μπάχαλο που επικρατεί εδώ, σιγά μην κάθονται να τα ελέγχουνε.

 

Το ίδιο δηλαδή που ισχύει με όλους τους δασμούς που πέφτουν τώρα στις αγορές από χώρες εκτός ΕΕ.

Όλοι ξέραμε ότι ο νόμος λέει αυτό για τα 22€, απλά δεν εφαρμόζεται.

Στο Η.Τ. όμως είναι χειρότερα τα πράγματα γιατί δεν έχεις καν το δικαίωμα να τα πληρώσεις ένα μεγάλο δασμό και να παραλάβεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τέτοιες φάσεις οι οδηγίες ενσωματώνονται και εφαρμόζονται άμεσα. 

Σε άλλες περιπτώσεις όπως οι εγγυήσεις προϊόντων που πρέπει να είναι δυο χρόνια τουλάχιστον σου λένε ότι δεν είναι νόμος αλλά οδηγία.

Σε άλλη περίπτωση άσχετη με το θέμα μας, που στις προσλήψεις  πριν συγκεκριμένων περιπτώσεων  δεν πρέπει να υπάρχει όριο ηλικίας λόγω διακρίσεων αυτό δεν εφαρμόζεται. Ακόμα και ιδιώτης απαγορεύεται να βάλει όριο σε αγγελία πχ για υπάλληλο στα goody's. Μπορεί βέβαια να σε απορρίψει για άλλους λόγους.

Όπου τους συμφέρει δηλαδή.

Περιμένω 2 cd από Αυστραλία τα οποία εδώ και δυο μήνες δεν έχουν εμφανισθεί. Περιεχόμενο. Φωτογραφίες από διάφορα τοπία.

Ενώ του είπα του συγγενή να τις ανεβάσει σε ένα ''σύννεφο'' μου λέει δεν ξέρω από αυτά.

Φαντάζεστε να πληρώσω κιόλα. Θα του πω του τελώνη να τα φάει..

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έχεις καταλάβει τη διαδικασία του εκτελωνισμού και τη λογική του αντίστοιχου τέλους των ΕΛΤΑ.

 

Με τη νέα διαδικασία, ο ιδιώτης που έχει αναλάβει τον εκτελωνισμό, κάνει, στην ουσία, τη χαρτούρα που χρειάζεται και αντιστοιχεί στο τέλος των 15€ που πληρώνουμε. Αντί να την κάνει υπάλληλος των ΕΛΤΑ, που δεν είναι αρκετοί, βρήκανε τη λύση με τον ιδιώτη (που πληρώνεται μειοδοτικά με το κομμάτι).

 

Όπως είναι προφανές, ο ιδιώτης ενδιαφέρεται να αυξάνει το ποσό που θα εισπράττει στο τέλος του μήνα και στέλνει στο τελωνείο όλα (ή σχεδόν όλα) τα δέματα και ο τελωνειακός αποφασίζει σε ποια θα χρεώσει έξοδα και ποια θα περάσουν ελεύθερα. Μετά απ' αυτό, οι υπάλληλοι του ιδιώτη κάνουν τη χαρτούρα, για να φύγει το δέμα με τις χρεώσεις προς το κατάστημα που εξυπηρετεί τον παραλήπτη.

 

ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση και χωρίς να θέλω καταχρασθώ τη καλοσύνη σου να απαντάς, όποτε μπορέσεις πες μου/μας εάν αυτή η καινούργια διαδικασία έχει φορτώσει παραπάνω τις τιμές εκτελωνισμού που χρέωνε παλαιότερα ο ΕΛΤΑ σε σχέση με την χρέωση του Μπεΐνόγλου π.χ που χρέωνε πολύ περισσότερα ως υπηρεσία εκτελωνισμού, ή έχει να κάνει μόνο ως προς το κομμάτι της "χαρτούρας" και οι τιμές χρεώσεις καθορίζονται από τα ΕΛΤΑ όπως παλιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια προαλλες εκανα μια παραγγελια ενα σουγια απο ebay αμερικη το οποιο εχει αξια 26 δολλαρια+13 δολλαρια μεταφορικα μας εκανε 39 δολλαρια τωρα στην τρακινγ λεει οτι ειναι για εκτελωνισμο τι ποσο λετε θα πληρωσω εχετε καμια ιδεα μαζι με εκτελωνισμο και φπα αν ειναι μπορω να μην το παραλαβω και να επιστραφει πισω για να μπορεσω να παρω τα λευτα του πισω ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...