Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά, μήπως να έμενε το τόπικ καθαρό και να μεταφέρονταν τα μηνύματα που αφορούν το τουρνουά σε ένα δικό τους;

Είναι κρίμα νομίζω.

 

Ποστ 274, 275 και από 279 ως εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά, μήπως να έμενε το τόπικ καθαρό και να μεταφέρονταν τα μηνύματα που αφορούν το τουρνουά σε ένα δικό τους;

Είναι κρίμα νομίζω.

 

Ποστ 274, 275 και από 279 ως εδώ.

 

Διαφωνω. Μια χαρα ειναι εδω, μετα με 2 τοπικ θα ειναι πιο αβολο. :-D

Α τελειωσαν και 2 νεα παιχνιδια? Ποτε προλαβατε? :-D  Τα ανελυσα ολα τα τελειωμενα(9) εκτός απο ενα που κριθηκε στην 5η κινηση με τον λευκο να δινει κομματι οποτε δεν υπηρχε λογος σχολιασμου.

Γενικα παιζετε καπως περιεργα το ανοιγμα. Πολυ hypermodernism αλλά και οχι κλασικες βαριαντες. Γιατι δεν μενετε στην γνωστη θεωρια στις πρωτες 3-4 κινησεις? Μετα οκ κατανοω οτι πρεπει να μελετας ανοιγματα για να ξερεις τις συνεχειες και δεν το κανουμε ολοι αυτο(ουτε και εγω πλεον το κανω αν και τα προηγουμενα της ενασχολησης μου με το Σκακι δεν βγαινουν απο το μυαλο ακομη και τωρα. Ακομη και τωρα, μετα απο 10 χρονια, θυμαμαι μιας απο τις τελευταιες novelties που ειχα βρει για τον GM που δουλευα και που στο "τσακ" που λενε δεν μπορεσε να την παιξει αφου ο αντιπαλος επαιξε μια κατωτερη κινηση. Αντιθετα το τι εφαγα προχθες το εχω ξεχασει!!). Αλλά στο ανοιγμα οι πειραματισμοι πιο πολλες φορες αποτυγχανουν παρα πετυχαινουν. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παιζετε καπως περιεργα το ανοιγμα.

Προσωπικα μου αρεσει να παιζω ασυνηθιστες αλλα σωστες θεωρητικα βαριαντες η ανοιγματα για να βγαζω τον αντιπαλο μου απο οτιδηποτε τυχον ξερει καπως πιο καλα και να τον βαζω σε αγνωστες θεσεις που πρεπει να σκεφτει μονος του,χωρις απομνημονευσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μου αρεσει να παιζω ασυνηθιστες αλλα σωστες θεωρητικα βαριαντες η ανοιγματα για να βγαζω τον αντιπαλο μου απο οτιδηποτε τυχον ξερει καπως πιο καλα και να τον βαζω σε αγνωστες θεσεις που πρεπει να σκεφτει μονος του,χωρις απομνημονευσεις.

 

Ναι αμα τις εχει μελετησει καλα, καλα κάνεις διοτι ετσι η πιθανοτητα να λαθεψει ο αντιπαλος ειναι πολυ μεγαλη.

Εχω μανια με τα ανοιγματα παγιδες και εχω πολυ μεγαλη συλλογη απο αυτα. :devil:

 

Ανελυσα και τα 2 παιχνιδια που δεν ειχα αναλυσει(τα 2 τελευταια ΕΔΩ), τα οποια ειναι τα δικα σου και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στο ενα φτασαμε σε φιναλε(καημο το ειχα), αν και οχι προχωρημενο φιναλε(καποια στιγμη θα γινει και αυτο) αφου εληξε αδοξα με ενα κρισιμο λαθος απο τον αντιπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισοβαθμισουν καποιοι ποιος προκρινεται ? Και αν κριτηριο ειναι οι μεταξυ τους αγωνες τι γινεται στην περιπτωση που ειναι 1-1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετραει το tie break κοινως οι ποντοι που παιρνεις απο τους πόντους του άλλου παίκτη :)

Για να στο πω πιο απλα αυτος που θα κερδισει/φερει ισοπαλια με δυνατοτερο παικτη προκρινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λαθη σε μια παρτιδα ποτε δεν επιτρεπονται.

 

Δηλαδη? :-D

Σε καθε παιχνιδι που σχολιαζω γινονται καμια 10+ρια λαθη εκατερωθεν. :-D  Λογικο, αφου κανείς δεν ειναι επαγγελματιας.

Ειχαμε και παιχνιδι που χαθηκε λογω χρονου. Κριμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη? :-D

Σε καθε παιχνιδι που σχολιαζω γινονται καμια 10+ρια λαθη εκατερωθεν. :-D  Λογικο, αφου κανείς δεν ειναι επαγγελματιας.

Ειχαμε και παιχνιδι που χαθηκε λογω χρονου. Κριμα.....

 

Μονολογω για την παρτιδα μου με τον benign. Αλανθαστος ο ατιμος :P

Διαφωνω καπου στην αναλυση σουτ στο παιχνιδι μου με τον king_of_blues αλλα θα το ξαναδω.

 

Σε τι προγραμμα κανεις annotate? Εχεις να προτεινεις καποιον viewer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονολογω για την παρτιδα μου με τον benign. Αλανθαστος ο ατιμος :P

Εσενα πως σε λενε? Εννοω στο Chess.com.

 

A το βρηκα ο Assasin13 εισαι.

 

benign_man - Benign

eco_ - 3c0r1z

Fotis_13 - barca10

insomnian - Pap1980

Assasin13 - Anubis13

anelka39 - tr3quart1sta

King_of_Blues - bluesattack

manupao - gamanos (not absolutely sure)

Lanike - Lanike71

astrinos - noa113

kpartsi - kpartsi

Frod0 - Frod0

 

 

Διαφωνω καπου στην αναλυση σουτ στο παιχνιδι μου με τον king_of_blues αλλα θα το ξαναδω.

Για πες που διαφωνεις....

 

 

Σε τι προγραμμα κανεις annotate? Εχεις να προτεινεις καποιον viewer?

Τι εννοεις? Τι viewer θελεις ακριβως? Για να κάνεις τι εννοω.

Στο Chessbase το κανω(εκτός αν εννοεις ποια σκακιστικη μηχανη χρησιμοποιω οποτε η απαντηση ειναι γενικα το Houdini 4, το Stockfish 1401572076 και το Komodo 7 κυριως, καθως και διάφορα άλλα για διάφορες δουλειες πχ το Deep Fritz 10 για μερικες τακτικες θεσεις(δεν χρειαστηκε ως τωρα), το Deep Junior 8 για επιθεσεις(δεν χρειαστηκε ως τωρα), το Deep Shredder 12 με τις full 3+4+5 Shredderbases του για θεσεις φιναλε, κλπ).

 

 

Ο kpartsi ποιος ειναι?

Διοτι θελω να μου εξηγησει στο παιχνιδι kpartsi – eco_ γιατι επαιξε τις τελευταιες 2 κινησεις ετσι!! Ειναι σαν να θελεις να αυτοκτονησεις.

 

Τελειωσα και με τον σχολιασμο του τελευταιου παιχνιδιου που τελειωσε(εχω αφησει ασχολιαστα την μινιατουρα που κριθηκε σε 5 κινησεις οπου ο λευκος εδωσε κομματι τζαμπα και το αλλο το παιχνιδι που κριθηκε στην αρχη του μεσου της παρτιδας λογω χρονου): http://crocodile-23.blogspot.gr/2014/05/insomnia-ches-tournament.html

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχαμε και παιχνιδι που χαθηκε λογω χρονου. Κριμα.....

Ναι, το παιχνίδι με τον eco, το κέρδισα στον χρόνο, και 1 λπτό μετά μπήκε. Μου είπε πως είχε προβλήματα με τη σύνδεση. Κρίμα γιατί είχε ενδιαφέρον η παρτίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...