Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα ρωτησω κατι τελευταιο..σε καταστήματα εξωτερικου που δεν έχουν paypal αλλά βάζεις κατευθειαν το νουμερο της κάρτας γίνετε να κάνουμε αγορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Nα ρωτησω κατι τελευταιο..σε καταστήματα εξωτερικου που δεν έχουν paypal αλλά βάζεις κατευθειαν το νουμερο της κάρτας γίνετε να κάνουμε αγορές;

 

αυτό φίλε ισχύει για τους έλληνες του εξωτερικού που έχουν μπει σε κατάστημα εκεί και πληρώνουν με την κάρτα επί τόπου είτε με card reader καρτών ή με το POS (ανέπαφης συναλλαγής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό φίλε ισχύει για τους έλληνες του εξωτερικού που έχουν μπει σε κατάστημα εκεί και πληρώνουν με την κάρτα επί τόπου είτε με card reader καρτών ή με το POS (ανέπαφης συναλλαγής)

Τι εννοείς; Για e-shops μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι εννοείς; Για e-shops μιλάω.

όχι, δεν μπορούμε να αγοράσουμε είτε με πιστωτική είτε με paypal οτιδήποτε από site εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλαξε?

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:
- μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
- εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:
- αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών,
- πληρωμές ξενοδοχείων,
- ενοικιάσεις αυτοκινήτων,
- πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών,
- πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications),
- πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα,
- πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.),
- πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

http://www.financialbox.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10813&Itemid=179

 

Σαν να χαλαρώνει λίγο η κατάσταση η μου φένεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλαξε?

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

- μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

- εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

- αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών,

- πληρωμές ξενοδοχείων,

- ενοικιάσεις αυτοκινήτων,

- πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών,

- πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications),

- πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα,

- πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.),

- πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

http://www.financialbox.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10813&Itemid=179

 

Σαν να χαλαρώνει λίγο η κατάσταση η μου φένεται?

 

 

Οι 3 προυποθέσεις είναι σωρευτικές, δηλαδή παίζουν όλες μαζί και όχι ξεχωριστά.

 

Επομένως, οι αγορές από το εξωτερικό, όπως τις ξέραμε προ CC, εξακολουθούν να απαγορεύονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει παραγγελία από amazon uk με χρεωστική και αυτή τη στιγμή η κατάσταση είναι  "Preparing for dispatch".

Απ'όσο θυμάμαι αυτό σημαίνει ότι πληρωμή έχει γίνει δεκτή, σωστά?

Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το status από την χθεσινοβραδυνή μου παραγγελία έχει αλλάξει σε:

"On the way

Dispatched on: Wednesday, 29 July 2015"

Άρα χρεωστική περνάει κανονικά στην Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια αν κανω την αγορα μου με. Paypal η την prepaid μου (alpha bank ειναι) μετα τις 00:00 και οσο πιο γρηγορα κ νωρις γινεται παιζει ν τα καταφερω ν κανω αγορα απο εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορούμε και με paypal αν προλάβουμε μετά τις 00:00 ή πρέπει αποκλειστικά με κάρτα?

μεχρι τωρα δεν εχω δει καποιον να λεει για ππ οτι καταφερε να βγαλει ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...