Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα

κυκλοφορεί μια φήμη ότι έχουν αρθεί τα capital control για της πιστωτικές κάρτες κατάφερε κάνεις να κάνει καμία αγορά ή είναι ράδιο αρβύλα  ένα άλλο άρθρο που διάβασα έλεγε ότι τέλους του χρόνου θα υποχωρήσουν τα capital controls

 

η εγκυρότητα το μακελειού απλά με ξεπερνά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από τις απίθανες φήμες που κυκλοφορούν ΚΑΙ για τα CC, η πραγματικότητα είναι ότι σήμερα τα ξημερώματα βρέθηκε μια λύση για αγορές από το εξωτερικό μέσω paypal και όλες οι λεπτομέρειες έχουν καταγραφεί στο σχετικό νήμα.

 

Αυτός που βρήκε τη λύση έγραψε ένα tutorial  και πολλοί το ακολούθησαν και μετέφεραν χρήματα στο Paypal Balance τους και μερικοί έκαναν ήδη αγορές.

 

Έχουν γραφτεί αρκετά για τις κάρτες που μπόρεσαν να κάνουν τη μεταφορά και συμπερασματικά δεν μπορεί να λειτουργήσει η διαδικασία με κάρτες της Πειραιώς.

 

Περισσότερα στο νήμα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα του Amazon δεν έχει να κάνει με τους τρόπους πληρωμής. Απλά, πάρα πολλά αντικείμενα είτε το Amazon  είτε οι πωλητές που τα διαθέτουν μέσω Amazon δεν τα στέλνουν Ελλάδα. Είναι ζήτημα αποστολής και οχι πληρωμής και γινόταν και προ Capital Controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι άκουσα ότι έκαναν αγορές με κάρτες (Χρεωστικές κανονικά)κάποια παιδιά για gaming online με κάρτες Alphabank και Πειραιώς,για κοιτάξτε το μήπως άρθηκαν εκεί οι περιορισμοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαβάστε αυτό:

 

επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών

ΦΕΚ Β'1721/17-08-2015 Άρθρο 1   http://cdn.enikonomia.gr/data/files/be77c457aaf41185eafaa4e7b3307674.pdf

Αν καταλαβαίνω καλά, τι λέτε μας φτάνουν 500€ το μήνα για αγορές από το εξωτερικό? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλειψες την αρχική φράση της συγκεκριμένης προσθήκης (παρ. 1) αλλά και τη σύνδεσή της με το κείμενο της ΠΝΠ 18/7/2015, το οποίο συμπληρώνει (Μετά την παράγραφο 5 του άρθρου πρώτου της από 18 Ιουλίου 2015 πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 84) προστίθεται παράγραφος 5α).

 

 

Το πλήρες κείμενο της επίμαχης παρ. 1 είναι

Κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών».

 

Η παρ. 4 του άρθρου 1 της ΠΝΠ ορίζει ότι:

4. Η μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό, με κάθε τρόπο, απαγορεύεται, περιλαμβανομένης της εντολής μεταφοράς κεφαλαίων σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικά ιδρύματα που εδρεύουν και λειτουργούν στο εξωτερικό, καθώς και της μεταφοράς κεφαλαίων με τη χρήση πιστωτικών, προπληρωμένων και χρεωστικών καρτών για διασυνοριακές πληρωμές.

 

Η παρ. 5 ορίζει ότι:

5. Κατά παρέκκλιση των προβλεπόμενων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών στο εξωτερικό για αγορές αγαθών ή υπηρεσιών χωρίς μετρητά έως το ανώτατο όριο που ορίζεται ανά πιστωτικό ίδρυμα με απόφαση της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

 

Από το συνδυασμό όλων αυτών προκύπτει κάποια (μικρή) αλλαγή στα περιοριστικά μέτρα, αλλά αυτή θα προσδιοριστεί με το δελτίο τύπου της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών, που δεν έχει εκδοθεί ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, κάθε δέμα αξίας CIF (κόστος+μεταφορικά+ ασφάλεια) από 22 έως 150€ πληρώνει ΦΠΑ.

Σημαντικός είναι και ο τρόπος αποστολής. Με courier το δέμα κάνει στάση οπωσδήποτε στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερώτηση.

Έχω βρεί κάτι που θέλω απο Αμερική με συνολική αξία 505€ το οποίο έρχεται με FedΕx απ'οτι είδα. Μπορώ να υπολογίσω πόσα θα είναι τα έξοδα εκτελωνισμού; Αν το πάρω, θα πάω μόνος μου για τον εκτελωνισμό.

 

Στην παραγγελία μου κάτι και για EU duty fee

 

post-202580-0-64045900-1440241173_thumb.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merci ισχύει έκανα topup στο PayPal από winbank :)

 

Παρέλειψες την αρχική φράση της συγκεκριμένης προσθήκης (παρ. 1) αλλά και τη σύνδεσή της με το κείμενο της ΠΝΠ 18/7/2015, το οποίο συμπληρώνει (Μετά την παράγραφο 5 του άρθρου πρώτου της από 18 Ιουλίου 2015 πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 84) προστίθεται παράγραφος 5α).

 

 

Το πλήρες κείμενο της επίμαχης παρ. 1 είναι

Κατά παρέκκλιση των προβλεπομένων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η εντολή μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τα εποπτευόμενα από την Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύματα πληρωμών, συμπεριλαμβανομένων των αντιπροσώπων αυτών, έως του ποσού των ευρώ πεντακοσίων (500) ανά συναλλασσόμενο φυσικό πρόσωπο ανά μήνα, και μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των ανωτέρω ιδρυμάτων πληρωμών, το οποίο θα ορίζει και θα κατανέμει, ανά ίδρυμα πληρωμών, με απόφασή της η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών».

 

Η παρ. 4 του άρθρου 1 της ΠΝΠ ορίζει ότι:

4. Η μεταφορά κεφαλαίων ή μετρητών στο εξωτερικό, με κάθε τρόπο, απαγορεύεται, περιλαμβανομένης της εντολής μεταφοράς κεφαλαίων σε λογαριασμούς που τηρούνται σε πιστωτικά ιδρύματα που εδρεύουν και λειτουργούν στο εξωτερικό, καθώς και της μεταφοράς κεφαλαίων με τη χρήση πιστωτικών, προπληρωμένων και χρεωστικών καρτών για διασυνοριακές πληρωμές.

 

Η παρ. 5 ορίζει ότι:

5. Κατά παρέκκλιση των προβλεπόμενων στην παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου, επιτρέπεται η χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών στο εξωτερικό για αγορές αγαθών ή υπηρεσιών χωρίς μετρητά έως το ανώτατο όριο που ορίζεται ανά πιστωτικό ίδρυμα με απόφαση της Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών.

 

Από το συνδυασμό όλων αυτών προκύπτει κάποια (μικρή) αλλαγή στα περιοριστικά μέτρα, αλλά αυτή θα προσδιοριστεί με το δελτίο τύπου της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών, που δεν έχει εκδοθεί ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ερώτηση.

Έχω βρεί κάτι που θέλω απο Αμερική με συνολική αξία 505€ το οποίο έρχεται με FedΕx απ'οτι είδα. Μπορώ να υπολογίσω πόσα θα είναι τα έξοδα εκτελωνισμού; Αν το πάρω, θα πάω μόνος μου για τον εκτελωνισμό.

 

Στην παραγγελία μου κάτι και για EU duty fee

 

attachicon.gifparagelia.PNG

 

 

1. Θα απέφευγα οπωσδήποτε αποστολή δέματος με courier, για τους λόγους που έχω αναπτύξει πολλές φορές εδώ αλλά και στο άλλο σχετικό θέμα.

2.Η εισαγωγή δέματος με courier σημαίνει, εκτός του ΦΠΑ, και δασμού, αφού η αξία CIF υπερβαίνει τα 150€, ΚΑΙ αμοιβή εκτελωνιστή+ αποθήκευτρα + μικροέξοδα. Στην περίπτωση που το εκτελωνίσεις εσύ, θα γλυτώσεις μόνο την αμοιβή και όχι τα υπόλοιπα.

3. Σε ότι αφορά στο EU duty free, α) έχει υπολογιστεί ένα ποσό 30,82€, που αντιστοιχεί στο 6,10% της αξίας 505 που αναφέρεις, αλλά δεν νομίζω ότι υπολογίστηκε πάνω σ' αυτήν, και β) δεν έχει υπολογιστεί ο ΦΠΑ, και φυσικά όλα τα υπόλοιπα έξοδα λόγω courier. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα απέφευγα οπωσδήποτε αποστολή δέματος με courier, για τους λόγους που έχω αναπτύξει πολλές φορές εδώ αλλά και στο άλλο σχετικό θέμα.

2.Η εισαγωγή δέματος με courier σημαίνει, εκτός του ΦΠΑ, και δασμού, αφού η αξία CIF υπερβαίνει τα 150€, ΚΑΙ αμοιβή εκτελωνιστή+ αποθήκευτρα + μικροέξοδα. Στην περίπτωση που το εκτελωνίσεις εσύ, θα γλυτώσεις μόνο την αμοιβή και όχι τα υπόλοιπα.

3. Σε ότι αφορά στο EU duty free, α) έχει υπολογιστεί ένα ποσό 30,82€, που αντιστοιχεί στο 6,10% της αξίας 505 που αναφέρεις, αλλά δεν νομίζω ότι υπολογίστηκε πάνω σ' αυτήν, και β) δεν έχει υπολογιστεί ο ΦΠΑ, και φυσικά όλα τα υπόλοιπα έξοδα λόγω courier. 

 

Μόνο με κούριερ στέλνει καθώς είναι ογκώδες (μισό μέτρο ύψος, 14kg βάρος) και εύθραυστο.

Ο ΦΠΑ υπολόγισα οτι είναι 116,15€. Αποθήκευτρα δεν χρεώνει μόνο αν μείνει πολλές μέρες ή είναι στάνταρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...