Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!ζητω τη βοηθεια-γνωμη οποιουδηποτε γνωριζει να μου απαντησει στο εξης:ενας φιλος μου που μενει στη γερμανια παρηγγειλε,χωρις να γνωριζει και πολλα απο ιντερνετ,κατι παπουτσια,που δεν τα εβρισκε πουθενα στη γερμανια,απο ενα αγγλικο site,και συγκεκριμενα το   bugmania.com!πληρωσε το προηγουμενο Σαββατο με πιστωτικη visa,για 2 ζευγαρια παπουτσια και μολις ολοκληρωσε την παραγγελια,του εστειλαν e-mail επιβεβαιωσης της παραγγελιας!να σημειωσω εδω οτι πουθενα δεν ελεγε το site για το χρονο παραδοσης απο Αγγλια σε Γερμανια!απο τοτε,οχι μονο δεν του ηρθαν ακομη τα παπουτσια(θα 'λεγε κανεις οτι μπορει να ειναι ''στο δρομο'' και να ερχονται),αλλα,το πιο ανησυχητικο απ' ολα ειναι οτι δεν του εστειλαν κανενα περαιτερω e-mail σχετικως με την ταχυδρομηση της παραγγελιας,αν αυτη εχει tracking number,που βρισκεται τωρα και σε ποσες μερες ειναι η εκτιμωμενη ημερα παραδοσης των παπουτσιων!αυτα ολα τα τελευταια,τα ρωτησε ο φιλος μου σε μηνυμα που τους εστειλε προχτες,στο οποιο ομως δεν απαντησε κανεις ακομα!!και φυσικα ο ανθρωπος εχει τρελαθει και ανησυχει μηπως του εφαγαν τα λεφτα!ξερει κανεις παρακαλω τι πρεπει να κανει τωρα,ποσο να περιμενει,που να αποτανθει?μακαρι να του ερθουν τα παπουτσια,αλλα σε περιπτωση που επεσε πανω σε απατεωνες,δεν μπορει,θα υπαρχει τροπος να παρει πισω τα χρηματα του και να καταγγειλει τους αγυρτες,ειτε απο τη visa,ειτε απο τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος της γερμανιας κτλ!δεν ξερω,υποθετω!ξερει κανεις τι ακριβως πρεπει να κανει,ποτε και που;

ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικως οποιον μπορει να με διαφωτισει απο το site!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους!ζητω τη βοηθεια-γνωμη οποιουδηποτε γνωριζει να μου απαντησει στο εξης:ενας φιλος μου που μενει στη γερμανια παρηγγειλε,χωρις να γνωριζει και πολλα απο ιντερνετ,κατι παπουτσια,που δεν τα εβρισκε πουθενα στη γερμανια,απο ενα αγγλικο site,και συγκεκριμενα το   bugmania.com!πληρωσε το προηγουμενο Σαββατο με πιστωτικη visa,για 2 ζευγαρια παπουτσια και μολις ολοκληρωσε την παραγγελια,του εστειλαν e-mail επιβεβαιωσης της παραγγελιας!να σημειωσω εδω οτι πουθενα δεν ελεγε το site για το χρονο παραδοσης απο Αγγλια σε Γερμανια!απο τοτε,οχι μονο δεν του ηρθαν ακομη τα παπουτσια(θα 'λεγε κανεις οτι μπορει να ειναι ''στο δρομο'' και να ερχονται),αλλα,το πιο ανησυχητικο απ' ολα ειναι οτι δεν του εστειλαν κανενα περαιτερω e-mail σχετικως με την ταχυδρομηση της παραγγελιας,αν αυτη εχει tracking number,που βρισκεται τωρα και σε ποσες μερες ειναι η εκτιμωμενη ημερα παραδοσης των παπουτσιων!αυτα ολα τα τελευταια,τα ρωτησε ο φιλος μου σε μηνυμα που τους εστειλε προχτες,στο οποιο ομως δεν απαντησε κανεις ακομα!!και φυσικα ο ανθρωπος εχει τρελαθει και ανησυχει μηπως του εφαγαν τα λεφτα!ξερει κανεις παρακαλω τι πρεπει να κανει τωρα,ποσο να περιμενει,που να αποτανθει?μακαρι να του ερθουν τα παπουτσια,αλλα σε περιπτωση που επεσε πανω σε απατεωνες,δεν μπορει,θα υπαρχει τροπος να παρει πισω τα χρηματα του και να καταγγειλει τους αγυρτες,ειτε απο τη visa,ειτε απο τη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος της γερμανιας κτλ!δεν ξερω,υποθετω!ξερει κανεις τι ακριβως πρεπει να κανει,ποτε και που;

ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικως οποιον μπορει να με διαφωτισει απο το site!

The domain bugmania.com is for sale. To purchase, call Afternic.com at +1 339-222-5147 or 866-836-6791. Click here for more details.

 

Ας μιλησει με την τραπεζα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το ότι είναι για πούλημα το domain, δείχνει ότι ασχολείται με παιχνίδια !!!

 

Πως κατάφερε να παραγγείλει παπούτσια ο φίλος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το shipping & returns προκύπτει ότι στέλνει με EMS που σημαίνει ότι το μαγαζί βρίσκεται στην Κίνα.

Όσο και αν έψαξα για να βρω που έχει έδρα, δεν τα κατάφερα.

 

Επομένως, ας οπλιστεί με υπομονή ο φίλος σου και να εύχεται να φτάσει το δέμα στην Ελλάδα, έστω και αν πληρώσει κάτι παραπάνω στον εκτελωνισμό του δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω δεν καταφερα να βρω με τιποτα εδρα!ο φιλος μου ειναι στη γερμανια και οχι στην ελλαδα!δεν ξερεις με ποιον τροπο και απο που θα ζητησει τα λεφτα του πισω?

Παντως,αν ειναι οντως στην Κινα το μαγαζι και εχει καταληξη ''co.uk'',μιλαμε σιγουρα για απατεωνια,ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι πλήρωσε με κάρτα και όχι με Paypal, οπότε θα είχε την προστασία του.

 

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αμφισβητήσει τη συναλλαγή αλλά δεν ξέρω πως διαχειρίζεται η γερμανική τράπεζα παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειχε paypal,ετσι κι αλλιως!για την ακριβεια,δειχνει ενα κουτακι paypal στην πρωτη σελιδα,αλλα οταν πας να κανεις την παραγγελια,το paypal αφαντο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω!αυτος ομως ο δυστυχης δεν το ηξερε και τα ηθελε με τρελα τα παπουτσια,τι να τον κανουμε τωρα,να τον κρεμασουμε?

τωρα τι κανει ειναι το ζητημα!κοντευει να παθει εγκεφαλικο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδιά προσπαθώ να δώσω μια παραγγελία από gearbest.com και να πληρώσω με paypal αλλα δεν μου δέχεται την πληρώμη....

Ισχύουν ακόμα οι απαγορεύσεις απο το εξωτερικο γιατι καποιος μου ειπε οτι με paypal μπορώ πλέον...Εχει δοκιμασει κανεις εστω και απο ebay να μου πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ισχύουν τα CC δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το paypal με την κάρτα που έχεις συνδεδεμένη σ' αυτό.

 

Μπορείς, όμως, αν έχεις χρήματα στο balance του Paypal και αν δεν έχεις μπορείς να μεταφέρεις με τη διαδικασία που περιγράφεται σ' αυτό το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα να ρωτησω κατι εστω οτι πουλαω κατι στο ebay και ο πελατης μου θελει να το επιστρεψει εγω ομως του το εστειλα απο το amazon δηλαδη dropshipping τι κανουμε ποια ειναι η διαδικασια ?

σας ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα να ρωτησω κατι εστω οτι πουλαω κατι στο ebay και ο πελατης μου θελει να το επιστρεψει εγω ομως του το εστειλα απο το amazon δηλαδη dropshipping τι κανουμε ποια ειναι η διαδικασια ?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Το ebay δεν υποςτηριζει dropshipping γενικά. Για τους λογους του reputation, κτλ μςταξυ χρηστων. Ωστοσο το ανεχεται μονο κ εφ' οσον ο πωλητης μπορει να υποστηριξει την υψηλή ποιοτητα των υπηρεσιων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...