Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια περιμενω ενα πακετακι μικρο απο αμερικη(η αγορα εγινε μεσω etsy ) και εχει σταλθει απο 21/08...με usps first class μου το εστειλε και ο κωδικος ειναι LC792410034US αλλα οταν το βαζω δεν μου βγαζει τιποτα !!!ρωτησα αν εκανε λαθος τον κωδικο και μου ειπε οχι!η πωλητρια ειναι εμπιστη οσοι ειχαν αγορασει κανεις δεν ειχε παραπονα(βεβαια κανενας απο ελλαδα)...τι πρεπει να κανω;πως μπορω να δω που βρισκεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εκεινη επιμενει πως δεν ειναι δεν ξερω τι να πω ειλικρινα...στο usps γραφει πως δεν ειναι διαθεσιμο το tracking για αυτο το πακετο για την ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα έκανα αγορές μόνο από ebay κι έτσι δεν ξέρω από amazon απ το οποίο έκανα την πρώτη μου αγορά πριν μερικές μέρες.

Γι αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

 

Σύμφωνα με την ένδειξη του amazon το προϊόν θα έπρεπε κανονικά να μου παραδωθεί μέχρι 5/9. Αυτό δεν συνέβει.

Στο ebay ξέρω πως ανοίγεις case μέχρι ένα χρονικό όριο και σου γίνεται refund αν δεν έρθει.

 

Με το amazon τί γίνεται? Tracking number δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεινη επιμενει πως δεν ειναι δεν ξερω τι να πω ειλικρινα...στο usps γραφει πως δεν ειναι διαθεσιμο το tracking για αυτο το πακετο για την ελλαδα

 

Το αμερικάνικο ταχυδρομείο δίνει στοιχεία μέχρι την έξοδο του δέματος από τη χώρα.

Μετά το παρακολουθείς στα ΕΛΤΑ, αλλά το συγκεκριμένο δεν φαίνεται σε κανένα από τα γνωστά.

Μέχρι τώρα έκανα αγορές μόνο από ebay κι έτσι δεν ξέρω από amazon απ το οποίο έκανα την πρώτη μου αγορά πριν μερικές μέρες.

Γι αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

 

Σύμφωνα με την ένδειξη του amazon το προϊόν θα έπρεπε κανονικά να μου παραδωθεί μέχρι 5/9. Αυτό δεν συνέβει.

Στο ebay ξέρω πως ανοίγεις case μέχρι ένα χρονικό όριο και σου γίνεται refund αν δεν έρθει.

 

Με το amazon τί γίνεται? Tracking number δεν έχει.

 

Δεν διευκρινίζεις το κατάστημα amazon από το οποίο αγόρασες και τον τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμερικάνικο ταχυδρομείο δίνει στοιχεία μέχρι την έξοδο του δέματος από τη χώρα.

Μετά το παρακολουθείς στα ΕΛΤΑ, αλλά το συγκεκριμένο δεν φαίνεται σε κανένα από τα γνωστά.

 

Δεν διευκρινίζεις το κατάστημα amazon από το οποίο αγόρασες και τον τρόπο αποστολής.

 

Δεν ήξερα πως παίζει ρόλο.

Είναι από το uk και πλήρωσα με χρεωστική της Πειραιώς. Βιβλίο πήρα.

 

Να επικοινωνήσω με τον πωλητή?

Προβλέπεται refund αν ένα προιόν δεν έρθει όπως στο ebay?

Υπάρχει deadline εντός του οποίου πρέπει να επικοινωνήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έρχεται με Royal Mail, δεν σημαίνει ότι έρχεται την πρώτη μέρα, πολύ περισσότερο αφού ήταν ΣΑ.

Θα περιμένεις μερικές μέρες και μάλλον θα το παραλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω τρόπο για αγορά από compiteruniverse. Δοκίμασα με κατάθεση στη τράπεζα αλλά το έμβασμα παίρνει αρκετές μέρες οπότε το ακύρωσα. Μήπως μέσω E banking σταλλουν πιο γρήγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έρχεται με Royal Mail, δεν σημαίνει ότι έρχεται την πρώτη μέρα, πολύ περισσότερο αφού ήταν ΣΑ.

Θα περιμένεις μερικές μέρες και μάλλον θα το παραλάβεις.

 

Γενικά το amazon προσφέρει ασφάλεια όπως το ebay λόγω paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πήρε το μάτι μου πως ότι έρχεται από Κίνα για Θεσσαλονίκη περνάει φουλ έλεγχο και εκτελωνιζεται. Ο λόγος για κάποιον καινούργιο υπάλληλο που μάλλον κάνει σωστά την δουλειά του. Γνωρίζει κάποιος κάτι για το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πήρε το μάτι μου πως ότι έρχεται από Κίνα για Θεσσαλονίκη περνάει φουλ έλεγχο και εκτελωνιζεται. Ο λόγος για κάποιον καινούργιο υπάλληλο που μάλλον κάνει σωστά την δουλειά του. Γνωρίζει κάποιος κάτι για το θέμα;

Αυτό μας έλειπε τώρα. Ελπίζω να μην ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να κανω request money με καρτα τις πειραιως και δεν δεχοταν την πληρωμη, μετα εκανα με mastercard χρεωστικη της εθνικης και εγινε κανονικα. Παντως να ξερεται επειδει εκανα λαθος και δεν ηξερα τις προμηθειες που κραταει και δεν εφτασε το ποσο για τις αγορες που ηθελα, εκανα request ξανα αλο 1 ευρω και η καρτα χρεωθηκε 1.90 σε ευρω κι απο στο paypal μπηκε 67σεντς του ευρω. Οποτε με αυτον τον τροπο μιλαμε για διπλη ταριφα μια της τραπεζας και μια τα fee του paypal.

 

Γιατι αυτη η διπλη ταριφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλάρωσαν τα capital controls για δοκιμάστε μήπως μπορούμε να κάνουμε αγορές από το ebay 

 

Αγόρασα κανονικά από ebay πριν από λίγο μέσω Paypal, με χρήση χρεωστικής κάρτας Πειραιώς. Η πιστωτική που δοκίμασα δεν λειτουργεί και απ' ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας στα φόρα, όσοι κατάφεραν να κάνουν αγορές χρησιμοποίησαν χρεωστική εν΄ψ είχαν πρόβλημα με την πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...