Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να αγοράσω κάτι απο ΗΠΑ και έχω μπερδευτεί με το φόρο στο τελωνείο.

Απο το κατάστημα μου λένε οτι έχει κωδικό taric 68109900 ο οποίος είναι 1,7%. Απο τα τελωνεία μου απάντησαν στο mail που έστειλα οτι ανήκει στον κωδικό 39264000 με φόρο 6,5%.

Όταν έρθει, με τί συντελεστή θα φορολογηθεί; Με αυτό που δηλώνουν στο κατάστημα, αυτό που μου απάντησαν ή ότι τους καβλώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός που αναφέρεις αντιστοιχεί σε προιόντα τσιμέντου (αγάλματα κλπ). Στην ΕΕ τα είδη αυτά κατηγοριοποιούνται στον κωδικό 39264000 με φόρο 6,5%.

 

Επομένως, το πιθανότερο είναι ότι και το ελληνικό τελωνείο θα εφαρμόσει την οδηγία της ΕΕ, που επιβεβαιώνεται με την απάντηση που πήρες από το τελωνείο.

 

Όπως έχουμε πει πολλές φορές οτι, ο τελωνειακός έχει δικαίωμα αμφισβήτησης της δηλωμένης αξίας στο αυτοκόλλητο του δέματος και πολλές φορές προσδιορίζει την αξία του εισαγόμενου αντικειμένου με δικά του κριτήρια. Εάν, λοιπόν, συμβεί κάτι τέτοιο, και ο φόρος που θα επιβάλλει θα είναι μεγαλύτερος από το 6,5%, θα έχεις μαζί σου την απάντηση που πήρες από το τελωνείο για να παλέψεις το θέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά. Έκανα κανονικά την παραγγελία μου από Amazon.de με την Prepaid της Πειραιώς χωρίς κανένα πρόβλημα. Η κοπέλα στο ταμείο μου είπε (όταν ρώτησα αν γίνονται κανονικά οι ηλεκτρονικές αγορές) ότι είναι ανάλογα το κατάστημα και την τράπεζα. Κάποια δουλεύουν, κάποια όχι. Ευτυχώς το amazon αποδείχτηκε να δουλεύει κανονικά. Καλές αγορές σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση...αν κανεις εμβασμα απο μια ελληνικη τραπεζα στο paypal δινει τα στοιχεια του κανονικα και στα ανεβασει αυτο κανονικα τα λεφτα στο paypal balance μετα δεν θα μπορεις να πληρωνεις κανονικα σε ολα τα site που τωρα σε μπλοκαρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα τζιφος...ουτε αυτο με τα 2 account στο paypal να στειλεις λεφτα δουλευει σε μενα το κανει παλι deny...οποτε υπαρχει καμοια εφικτη λυση για αγορα μεσω ebay ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά. Έκανα κανονικά την παραγγελία μου από Amazon.de με την Prepaid της Πειραιώς χωρίς κανένα πρόβλημα. Η κοπέλα στο ταμείο μου είπε (όταν ρώτησα αν γίνονται κανονικά οι ηλεκτρονικές αγορές) ότι είναι ανάλογα το κατάστημα και την τράπεζα. Κάποια δουλεύουν, κάποια όχι. Ευτυχώς το amazon αποδείχτηκε να δουλεύει κανονικά. Καλές αγορές σε όλους!

Eβαλες λεφτά στην κάρτα από την τράπεζα κανονικα; Το αμαζον γερμανιας στελνει Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eβαλες λεφτά στην κάρτα από την τράπεζα κανονικα; Το αμαζον γερμανιας στελνει Ελλάδα;

Ναι, απλα πηγα στην Πειραιως, περιμενα 40 λεπτα (...) και τη φορτισα στο ταμειο. Απο ΑΤΜ δεν γινεται φορτιση δυστυχως.

 

Το αμαζον στελνει κανονικα, με μεταφορια 8-11€ αναλογα αν θες express η normal delivery. Αυριο (λογικα) περιμενω το πακετο μου με DHL :-) Αποτι διαβασα και το amazon.it στελνει ελλαδα (εγω εχω παρει μονο απο .co.uk και τωρα απ το .de). Καλες αγορες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

το aliexpress από ό,τι βλέπω δεν έχει paypal και φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια να δώσω κάρτα έτσι.

Με αυτό που λέει στην εικόνα κάτω από το rating έχει λιγότερα από 10 ratings? Το ποσό που θέλω να πάρω είναι γύρω στα 18-20 ευρω αλλα και πάλι..

 

Καλύτερα να κρατηθώ μακριά;

post-94983-0-73876400-1442397281_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

το aliexpress από ό,τι βλέπω δεν έχει paypal και φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια να δώσω κάρτα έτσι.

Με αυτό που λέει στην εικόνα κάτω από το rating έχει λιγότερα από 10 ratings? Το ποσό που θέλω να πάρω είναι γύρω στα 18-20 ευρω αλλα και πάλι..

 

Καλύτερα να κρατηθώ μακριά;

Καταρχάς τα στοιχεία της κάρτας δεν τα βλέπει ποτέ ο πωλητής. Με τι κάρτα θα κάνεις αγορά? Γιατί εάν πρόκεται για Ελληνική τότε το ξεχνάς το να αγοράσεις από το ali αλλιώς εάν έχεις κάρτα εξωτερικού τότε γίνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τα στοιχεία της κάρτας δεν τα βλέπει ποτέ ο πωλητής. Με τι κάρτα θα κάνεις αγορά? Γιατί εάν πρόκεται για Ελληνική τότε το ξεχνάς το να αγοράσεις από το ali αλλιώς εάν έχεις κάρτα εξωτερικού τότε γίνεται κανονικά.

Η κάρτα είναι απο αγγλική τράπεζα. Ο πωλητής δεν τα βλέπει αλλά αν δεν είναι αξιόπιστος και δεν στείλει πχ  το προϊόν,χωρίς paypal και dispute δεν έχω κάποια εγγύηση ότι θα τα πάρω πίσω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο post από εμένα, απλά ήθελα να πω ότι το amazon είναι καταπληκτικό. Έλεγε ότι με express delivery θα έχω το προϊόν στις 16/9. Έκανα την παραγγελία Δευτέρα 14/9 γύρω στις 15:00. Τώρα μόλις παρέλαβα το δέμα μου. Καταπληκτικό service και delivery, και δέχτηκαν και την ελληνική κάρτα μου. :-D Και έτσι, σε 2 μέρες μου ήρθαν οι μνήμες για το PC, που ότι ελληνικό κατάστημα ρώτησα μου είπαν 7+ εργάσιμες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχω παραγγειλει την sj4000 απο banggoods.

την επομενη μερα ελαβα ειδοποιηση οτι σταλθηκε το δεμα,αλλα στο tracking number δεν εμφανιζεται τποτ.

ειχα διαβασει παρομοια σκηνικα,αλλα δε μπορω να βρω το νημα τωρα.

ξερουμε τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...