Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας! Αν κάποιος έχει στο paypal balance χρήματα και δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσει, χρειάζομαι 110 ευρώ για μια αγορά και να του τα καταθέσω στην τράπεζα. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνώμη το ξερω 100 ατομα ρωταν το ιδιο αλλά για να μαι σίγουρη ...Στο παυπαλ κανω send money τα στελνω σε δικό μου εμαιλ που αντιστοιχεί σε παυπαλ λογαριασμό και αυτό ήταν ?Εχω πλέον λεφτά στο balance? Η διαδικασία αυτή γίνεται κατευθείαν ή χρειαζεται 1-3 μερες για να επιβεβαιωθεί(μαζί με τη δημιουργια του λογαριασμού στο παυπαλ...το ενα ευρώ που χρεωνουν αρχικά από που θα το πάρουν )? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια 

Κάνεις Request money απο το Pay pal σε ενα "δικό σου" Mail,ανοίγεις το Mail που έλαβες και ακολουθείς τα βήματα που σου λέει και πληρώνεις με την επιλογή της κάρτας (δεν κάνεις και άλλο λογαριασμό Pay pal) αν ολα πήγαν καλά, μπήκαν τα χρήματα στο Balance του pay pal λογαριασμού σου (απο το οποίο ζήτησες χρήματα)και τα χρησιμοποιείς για να πληρώσεις για αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πλήρωσα τους κωλ-φόρους του ebay γτ μου είχαν παγώσει τον λογαριασμό...Αλλά... τα τράβηξε από την κάρτα .Πως γίνεται αυτό; Αυτό σημαίνει πως μπορώ να αγοράσω κάτι από ebay?Μήπως ακόμα δεν έχει εξαντληθεί το ημερήσιο όριο της τράπεζας;


Με λίγα λόγια 

Κάνεις Request money απο το Pay pal σε ενα "δικό σου" Mail,ανοίγεις το Mail που έλαβες και ακολουθείς τα βήματα που σου λέει και πληρώνεις με την επιλογή της κάρτας (δεν κάνεις και άλλο λογαριασμό Pay pal) αν ολα πήγαν καλά, μπήκαν τα χρήματα στο Balance του pay pal λογαριασμού σου (απο το οποίο ζήτησες χρήματα)και τα χρησιμοποιείς για να πληρώσεις για αυτό που θέλεις.

Με την ίδια κάρτα που έχω συνδεδεμένη στο κανονικό paypal account μου γίνεται να στείλω τα χρήματα;...(συγγνώμη αλλά το email που θα βάλω για να κάνω request δεν θα πρέπει να έχει λογαριασμο στο παυπαλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αφήστε τους διπλούς λογαριασμούς και τα send/request money και τις προμήθειες. Μόνη λύση είναι η κάρτα revolut. Την παραγγέλνεις μέσω εφαρμογής και φυσικά ειναι κάρτα εξωτερικού. Την προσθέτεις στο paypal και κάνεις αγορές κανονικότατα. Και το καλύτερο: ΔΕΝ έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Όσο για το πως βάζεις τα λεφτά, τα στέλνεις με έμβασμα από τον λογαριασμό που έχεις στην Χ ελληνική τράπεζα προς τον λογαριασμό σου στο revolut. Όπως όταν στέλνεις λεφτά από μια τράπεζα στην άλλη. Υπόψην, λόγω cc το μηνιαίο όριο για εμβάσματα απο ελληνικές τράπεζες προς εξωτερικό (revolut) είναι 500 ευρώ αλλά νομίζω αρκούν για τους περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αφήστε τους διπλούς λογαριασμούς και τα send/request money και τις προμήθειες. Μόνη λύση είναι η κάρτα revolut. Την παραγγέλνεις μέσω εφαρμογής και φυσικά ειναι κάρτα εξωτερικού. Την προσθέτεις στο paypal και κάνεις αγορές κανονικότατα. Και το καλύτερο: ΔΕΝ έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Όσο για το πως βάζεις τα λεφτά, τα στέλνεις με έμβασμα από τον λογαριασμό που έχεις στην Χ ελληνική τράπεζα προς τον λογαριασμό σου στο revolut. Όπως όταν στέλνεις λεφτά από μια τράπεζα στην άλλη. Υπόψην, λόγω cc το μηνιαίο όριο για εμβάσματα απο ελληνικές τράπεζες προς εξωτερικό (revolut) είναι 500 ευρώ αλλά νομίζω αρκούν για τους περισσότερους.

πόσο κοστίζει και από που μπορείς να την προμηθευτείς καλύτερα να την έχουμε γιατί όλα είναι αβέβαια με τα cc και την άρση τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δωρεάν και την παραγγέλνεις μέσω της εφαρμογής:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.revolut.revolut

 

Η εφαρμογή λειτουργεί και ως ebanking του λογαριασμού, εκεί βλέπεις κινήσεις κλπ. Μέχρι να σου έρθει η φυσική κάρτα (αν τη ζητήσεις), σου δίνονται από την πρώτη στιγμή όλα τα στοιχεία της κάρτας για να μπορέσεις να την προσθέσεις στο paypal. Εννοείται ότι η διαδικασία είναι η γνωστή, δηλαδή το paypal θα κάνει confirm την κάρτα τραβώντας $1 (το οποίο μετά επιστρέφει πίσω). Γι' αυτό πριν την προσθήκη στο paypal φροντίζουμε να έχουμε στείλει να έχει μερικά ευρώ μέσα η κάρτα.

 

Αρκετές απορίες λύνει το FAQ:

https://revolut.com/faq

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κατέβασα την εφαρμογή και ζήτησα να μου στείλουν και την κάρτα είναι δωρεάν η αποστολή της ή θα κρατήσουν χρήματα από την φόρτωση ; Όσο για στοιχειά θεωρώ ότι είναι λίγα ή θα στείλουν email για να στείλω φωτοτυπία της ταυτότητας  όπως λέει ο arma1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν προτιθεμαι να βγαζω νεα καρτα (οταν μαλιστα πρεπει να δωσω στοιχεια ταυτοτητας online) μηπως μπορει καποιος να μου πει αν οι υπηρεσιες package forwarding ειναι αξιοπιστες;;Εχει χρησιμοποιησει καποιος προσφατα καμια για να μου πει ποια να επιλεξω;;

υπ'οψιν:εχω διαβασει τον οδηγο του makfil,αλλα ελεγα μηπως καποιος ειχε καποια προσφατη εμπειρια για byserv και priceusa γιατι δεν ξερω ποιο να διαλεξω,ή απλα να μου προτεινει καποιο αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το revolut παιδια αλλα να στελνουμε φωτοτυπιες ταυτοτητες κλπ κλπ δεν ειναι και οτι καλυτερο

Σου ζητήσαν φωτοτυπίες ταυτότητας κλπ? Είσαι ο πρώτος που ακούω να αναφέρει κάτι τέτοιο, γι' αυτό ρωτάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητήσαν φωτοτυπίες ταυτότητας κλπ? Είσαι ο πρώτος που ακούω να αναφέρει κάτι τέτοιο, γι' αυτό ρωτάω!

Δεν παρακολουθείς το θεμα των capital controls.

Στέλνει ταυτότητα για να γίνει verified, δεν είναι υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρακολουθείς το θεμα των capital controls.

Στέλνει ταυτότητα για να γίνει verified, δεν είναι υποχρεωτικό.

Thanks Silverage, μπήκα τώρα στο thread για τα cc και είδα τι γράφουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...