Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Πολύ δύσκολα συνδέεται λογαριασμός, μετά τα CC

2. Μπορείς να επιλέγεις, πριν πληρώσεις, μεταξύ του λογαριασμού και της κάρτας που έβαλες, αλλάζοντας primary, δηλαδή βάζοντας primary αυτό που θέλεις.

3. Εάν θέλεις να πληρώσεις από το balance, πρέπει να έχεις σ' αυτό τα απαιτούμενα χρήματα για την αγορά.

 

Σε μένα πάντως παλιά ήταν η κάρτα.

Άρα έγινε αυτόματα?

 

Τώρα που τελικά εγώ έχω λογαριασμό αντί για κάρτα, μπορώ να κάνω topup μέσω του λογαριασμού και θα στέλνονται τα χρήματα παρά τα cc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη δεν προτιθεμαι να βγαζω νεα καρτα (οταν μαλιστα πρεπει να δωσω στοιχεια ταυτοτητας online) μηπως μπορει καποιος να μου πει αν οι υπηρεσιες package forwarding ειναι αξιοπιστες;;Εχει χρησιμοποιησει καποιος προσφατα καμια για να μου πει ποια να επιλεξω;;

 

υπ'οψιν:εχω διαβασει τον οδηγο του makfil,αλλα ελεγα μηπως καποιος ειχε καποια προσφατη εμπειρια για byserv και priceusa γιατι δεν ξερω ποιο να διαλεξω,ή απλα να μου προτεινει καποιο αλλο

κανεις ρε παιδια;;;μια μικρη βοηθεια για την επιλογη μεταξυ των 2 εταιρειων;;;(απο αποψη αξιοπιστιας παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πάντως παλιά ήταν η κάρτα.

Άρα έγινε αυτόματα?

 

Τώρα που τελικά εγώ έχω λογαριασμό αντί για κάρτα, μπορώ να κάνω topup μέσω του λογαριασμού και θα στέλνονται τα χρήματα παρά τα cc?

 

Συμμετέχεις στο νήμα των CC και πρέπει να έχεις διαβάσει την προσπάθεια πολλών συμφορουμιτών για να προσθέσουν λογαριασμό στο Paypal..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμμετέχεις στο νήμα των CC και πρέπει να έχεις διαβάσει την προσπάθεια πολλών συμφορουμιτών για να προσθέσουν λογαριασμό στο Paypal..

 

Δεν το παρατήρησα, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το πρήξιμο αλλά δεν έχω καταλάβει κάποια πράματα οπότε ξαναρωτάω.
 

Είσαι από τους τυχερούς που έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό στο paypal και μπορείς να φορτώνεις χρήματα στο balance από αυτόν.
Από την εικόνα που έχεις ανεβάσει προκύπτει ότι ο λογαριασμός είναι Primary και από αυτόν τραβάει χρήματα όποτε κάνεις αγορά.

 

Για να καταλάβω. Τώρα που έχω συνδεδεμένο τον λογαριασμό, όταν κάνω μια αγορά:

  1. θα τραβήξει λεφτά κατευθείαν απ τον λογαριασμό όπως κάνει με μια κάρτα
  2. ή θα πρέπει να έχω κάνει εγώ από πριν έμβασμα από τον λογαριασμό στο balance ώστε τελικώς τα λεφτά να τραβηχτούν απ το balance?
     

Είναι γνωστό ότι η ισοτιμία που χρησιμοποιεί το paypal είναι χειρότερη από εκείνη των οργανισμών Visa/MasterCard.
Αφού πλήρωσες από το balance του paypal, σε άλλο νόμισμα, έγινε η μετατροπή με την ισοτιμία του.
Εάν είχες πληρώσει με κάρτα, η μετατροπή θα γινόταν με την ισοτιμία του οργανισμού έκδοσης της κάρτας, αλλά θα είχες και επιβάρυνση με την προμήθεια της τράπεζας στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα (εκτός της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια).

 
Αν στο παραπάνω ερώτημα ισχύει το 2 σημαίνει πως κάθε φορά θα πληρώνω περισσότερο αν η συναλλαγή γίνεται από το balance. Οπότε γενικά με συμφέρει να κάνω αγορές μέσω κάρτας και όχι balance, σωστά?

 

Επίσης αν ισχύει το 2 θα πρέπει κάθε φορά που κάνω έμβασμα να πληρώνω και fees στην τράπεζα ή γίνεται με κάποιο τρόπο ατελώς?
 

Δεν χρειάζεται να προσθέσεις την κάρτα αφού τραβάει χρήματα από το λογαριασμό που αυτή είναι συνδεδεμένη.

 

Οπότε αν ισχύει το 2 τελικά χρειάζεται να προσθέσω κάρτα γιατί με το balance το κόστος είναι μεγαλύτερο.

Φυσικά όσο ισχύουν τα cc δεν έχει νόημα να την συνδέσω καθώς δεν θα μπορεί να κάνει αγορά αλλά μέχρι τότε με συμφέρει να κάνω αγορές με την κάρτα revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν έχεις χρήματα στο balance, θα τραβήξει από εκεί και αν δεν έχεις θα τραβήξει από τον λογαριασμό αφού τον έχεις primary. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη νέα κάρτα, πρέπει να ορίσεις αυτή primary.

 

2. Χωρίς έξοδα δεν λειτουργεί το Paypal. Θα τα πάρει είτε από τη μετατροπή του συναλλάγματος είτε από προμήθεια μεταφοράς χρημάτων από κάρτα revolut είτε από αλλού. Στις αγορές μας πρέπει να προσέχουμε την ελαχιστοποίηση των προμηθειών αλλά στην περίοδο των CC κάνουμε αναγκαστικά παραδοχές.

 

3. Μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αυτά που έγραψα, για το θέμα της λειτουργίας του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έκανα μια αγορά και υποτίθεται ότι το paypal χρέωσε μία mastercard debit της Eurobank. Μάλιστα η χρέωση φαίνεται ολοκληρωμένη στο pp καθώς και το κατάστημα πέρασε την παραγγελία αλλά δε βλέπω έστω κάποια δέσμευση στα χρήματα στο ebanking. Πως γινεται αυτό; Πέτυχε η χρέωση εφόσον περάστηκε στο paypal, ή μπορεί να ακυρωθεί;

 

Edit: Μου ήρθε και η απόδειξη με email από το paypal...

 

Edit2: ώπα ώπα ώπα δεσμέυτηκε το ποσό.. Φάνηκε πριν λίγο στο ebanking. Δε το πιστεύω, πέτυχε με την πρώτη; Αγορά από vickmall μέσω paypal με χρεωστική mastercard της Eurobank.

 

Και όπως είπε η Mary στην προηγούμενη σελίδα τα 250$ τα χρεώθηκα προς το παρόν σαν 226,55€ + 2,5 η χρέωση μετατροπής συναλλάγματος που θα εμφανιστεί αργότερα. Οι βλάκες τα 2,5€ για την μετατροπή δε τα χρεώνουν αμέσως, αλλά μετά από κάνα δυο μέρες που περνάει η χρέωση στο λογιστικό υπόλοιπο. Αν εγώ σε αυτό το διάστημα πάρω όλα τα λεφτά από τον λογαριασμό, που θα μου χρεώσουν τα 2,5€; :P

Επεξ/σία από .::NikoS::.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν έχεις χρήματα στο balance, θα τραβήξει από εκεί και αν δεν έχεις θα τραβήξει από τον λογαριασμό αφού τον έχεις primary. Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη νέα κάρτα, πρέπει να ορίσεις αυτή primary.

 

2. Χωρίς έξοδα δεν λειτουργεί το Paypal. Θα τα πάρει είτε από τη μετατροπή του συναλλάγματος είτε από προμήθεια μεταφοράς χρημάτων από κάρτα revolut είτε από αλλού. Στις αγορές μας πρέπει να προσέχουμε την ελαχιστοποίηση των προμηθειών αλλά στην περίοδο των CC κάνουμε αναγκαστικά παραδοχές.

 

3. Μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αυτά που έγραψα, για το θέμα της λειτουργίας του paypal.

 

οκ τώρα κατάβαλα.

Οπότε εμένα ως προς τα έξοδα τι με συμφέρει περισσότερo από τα 3?

  1. Αγορά από το υπόλοιπο στο balance? (όπου συνυπολογίζουμε και το κόστος εμβάσματος για να πάνε τα λεφτά στο balance)
  2. Αγορά με μηδενικό balance όπου τα λεφτά τραβηχτούν από τον συνδεδεμένο λογαριασμό?
  3. Αγορά από χρεωστική κάρτα (και τώρα που έχουμε cc, αναγκαστικά την revolut)

 

Σχετικά με το 2., η πληρωμή στον πωλητή φαίνεται άμεσα όπως με κάρτα ή θα περιμένει 2-3 μέρες οπότε θα καθυστερούν οι παραγγελίες μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εάν δεν πουλάς, για να πηγαίνουν οι εισπράξεις στο balance, και πρέπει να το τροφοδοτείς, θα σκεφτείς με ποιο τρόπο σε συμφέρει οικονομικά η τροφοδοσία (συμφέρει με revolut).

2. Αυτός είναι ο οικονομικότερος τρόπος, με μειονέκτημα την ισοτιμία μετατροπής όταν αγοράζεις  σε συνάλλαγμα. Η συναλλαγή φαίνεται αμέσως στο λογαριασμό σου (e-banking ή τηλεφωνικά).

3. Και αυτός είναι οικονομικός τρόπος εφόσον η μετατροπή γίνεται από την κάρτα και όχι από το paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο paypal εχω μια προπληρωμενη Πειραιως,visa! Γενικα Εχω και μια εθνοκας ταμιευτηριου...αλλα ειχα δοκιμασει πριν 15 μερες να κανω το κολπακι στο πειπαλ κ εφαγα ακυρο...δοκιμασα και με we buy πειραιως επισης ακυρο :P (κ ειχα δοκιμάσει μικρο ποσο 50 ευρω τοτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα ένα digitizer από aliexpress και 5 μέρες μετά την πληρωμή θυμήθηκε ο πωλητής να μου πει ότι είναι out of stock.

Μου ζήτησε να κάνω cancelation με αιτιολογια οτι δεν θέλω πλέον το αντικείμενο και πως μετά αυτός θα μου κάνει άμεσο refund.

  • Είναι ασφαλές αυτό ή παίζει να χάσω την ασφάλεια του aliepay έτσι?
  • Γιατί ζήτησε την συγκεκριμένη αιτιολογία και όχι την αληθινή, δηλαδή το out of stock?
  • Επίσης γιατί δεν το ακυρώνει αυτός?
  • Επίσης επειδή μου την έδωσε θέλω να του αφήσω αρνητικό feedback. Γίνεται μετά την ακύρωση?

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.transport-to-greece.gr/gr

το εχει χρησιμοποιήσει κανεις?

ειναι εμπιστο και κανει αυτα που λεει?

δηλαδη να αν αγορασεις κατι απο πχ γερμανια και δεν το στελνει ο πωλητης στην ελλαδα να το στειλουν σε μια διευθυνση της γερμανιας και μετα αυτοι απο το trasfer to greece να το στειλουν σε εμενα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γραφτεί πολλά θετικά γι' αυτούς, που είναι, άλλωστε, ελληνική μεταφορική (Κατερίνη).

Μπορείς να μιλήσεις μαζί τους για λεπτομέρειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...