Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το amazon uk μιας και πρωτη φορα θα αγορασω κατι απο κει. 

Θα πληρωσω μεσω καρτας οπως γινεται στο amazon και απλα θα κανει μονο του την μετατροπη σε λιρες? Θα κρατηθει κατι παραπανω απο την τραπεζα μου ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να πληρώσεις σε λίρες και η μετατροπή να γίνει από την τράπεζά σου, με βάση την ισοτιμία του οργανισμού (Visa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα σου, αφού η ισοτιμία του Amazon είναι χειρότερη.

 

Περισσότερα στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω δέμα από Κίνα και στο κινέζικο τράκινγκ βλέπω αυτό:

 

    2015-09-16, 2015-09-16, Acceptance, CHINA
    2015-09-19, Export of international mail, China
    2015-09-24, Processing, left China
    2015-09-25, Import of international mail
    2015-09-28, Handed to customs
    2015-09-30, Customs clearance completed
    2015-10-05, Processing,, Sorting

 

Είναι ακόμα στο τελωνείο το δικό τους ή έχει μπει στο δικό μας είκοσι μέρες τώρα;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι αυτό το κατάλληλο νήμα για παρόμοιες πληροφορίες, γνωρίζω ότι το κινέζικο ταχυδρομείο είναι πολύ αργό και το αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους.

 

Από τα παραπάνω στοιχεία, συμπεραίνω ότι στις 5/10 έφυγε από το τελωνείο της Κίνας.

Τη συνέχεια θα την παρακολουθήσεις στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω κατι αγορες απο αγγλια. θα μπορεσω να το κανω λογω καπιταλ κοντρολς?και  αν ναι, θα υπαρχει καποια επιβαρυνση(τελωνειο, φπα)

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο πωλητής είναι πραγματικά στην Αγγλία, δεν έχεις θέμα τελωνείου.

Οι αγορές από το εξωτερικό, με κάρτες, είναι θέμα τύχης και περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στο σχετικό νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πληρώσεις με paypal, μόνο αν έχεις χρήματα στο balance.

Για να βάλεις χρήματα στο balance υπάρχουν αρκετοί τρόποι που θα τους βρεις σε άλλα νήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παραγγέλνει κανείς από Κίνα, ο χρόνος άφιξης του αντικειμένου επηρρεάζεται από το κατάστημα?

Για παράδειγμα θέλω να παραγγείλω τώρα ένα digitizer. Αν το πάρω από ebay ή aliexpress ή από άλλο κατάστημα θα επηρρεάσει τον χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες με βασικούς τη διαθεσιμότητα του αντικειμένου και την επιλογή του τρόπου αποστολής (ταχυδρομείο η courier).

 

Εάν ξεπεράσουμε αυτόν τον παράγοντα, και θεωρώντας ότι η ερώτηση αφορά σε αποστολή με ταχυδρομείο. υπάρχει μια αρχική καθυστέρηση για την ετοιμασία του δέματος και από την ώρα που θα ετοιμάσει το δέμα ο πωλητής (ιδιώτης ή κατάστημα) και θα σε ενημερώσει με το tracking #, μέχρι την ώρα που θα το παραλάβει ο μεταφορέας από το χώρο του παρατηρείται μια χρονική καθυστέρηση που μπορεί να παίζει από 1 έως 8 μέρες, ανάλογα με το φόρτο παραγγελιών του πωλητή.

 

Στη συνέχεια, υπάρχει καθυστέρηση γα τη διαδικασία διαχωρισμού, από το μεταφορέα, των δεμάτων ανά ήπειρο και αρχικό κέντρο διαλογής και τοποθέτηση των δεμάτων σε αντίστοιχους σάκους. Υπάρχουν ταχυδρομικές υπηρεσίες, όπως πχ η κινέζικη, που καθυστερούν αρκετά στα στάδιο αυτό.

 

Ο επόμενος παράγοντας καθυστέρησης είναι τα δρομολόγια που ακολουθεί ο μεταφορέας για να μεταφέρει το σάκο από τη χώρα προέλευσης στη χώρα προορισμού. Τέλος, σημαντική καθυστέρηση παρατηρείται και στα ΕΛΤΑ από την ώρα που θα φτάσει ο σάκος στην πύλη εισόδου στη χώρα μέχρι να σκαναριστεί κάθε δέμα και να ξεκινήσει τη διαδρομή του προς το αντίστοιχο Κέντρο του παραλήπτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες με βασικούς τη διαθεσιμότητα του αντικειμένου και την επιλογή του τρόπου αποστολής (ταχυδρομείο η courier).

 

Εάν ξεπεράσουμε αυτόν τον παράγοντα, και θεωρώντας ότι η ερώτηση αφορά σε αποστολή με ταχυδρομείο. υπάρχει μια αρχική καθυστέρηση για την ετοιμασία του δέματος και από την ώρα που θα ετοιμάσει το δέμα ο πωλητής (ιδιώτης ή κατάστημα) και θα σε ενημερώσει με το tracking #, μέχρι την ώρα που θα το παραλάβει ο μεταφορέας από το χώρο του παρατηρείται μια χρονική καθυστέρηση που μπορεί να παίζει από 1 έως 8 μέρες, ανάλογα με το φόρτο παραγγελιών του πωλητή.

 

Στη συνέχεια, υπάρχει καθυστέρηση γα τη διαδικασία διαχωρισμού, από το μεταφορέα, των δεμάτων ανά ήπειρο και αρχικό κέντρο διαλογής και τοποθέτηση των δεμάτων σε αντίστοιχους σάκους. Υπάρχουν ταχυδρομικές υπηρεσίες, όπως πχ η κινέζικη, που καθυστερούν αρκετά στα στάδιο αυτό.

 

Ο επόμενος παράγοντας καθυστέρησης είναι τα δρομολόγια που ακολουθεί ο μεταφορέας για να μεταφέρει το σάκο από τη χώρα προέλευσης στη χώρα προορισμού. Τέλος, σημαντική καθυστέρηση παρατηρείται και στα ΕΛΤΑ από την ώρα που θα φτάσει ο σάκος στην πύλη εισόδου στη χώρα μέχρι να σκαναριστεί κάθε δέμα και να ξεκινήσει τη διαδρομή του προς το αντίστοιχο Κέντρο του παραλήπτη. 

 

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

 

Συνοψίζω τους παράγοντες λοιπόν για απλό ταχυδρομείο:

  1. Διαθεσιμότητα αντικειμένου
  2. Χρόνος προετοιμασίας δέματος
  3. Χρόνος παραλαβής από τον μεταφορέα (εξαρτάται από φόρτο πωλητή)
  4. Διαχωρισμός δεμάτων από μεταφορέα
  5. Δρομολόγια μεταφορέα
  6. Διαλογή δεμάτων από ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο

Απ ότι καταλαβαίνω τα 4-6 δεν μπορεί να τα επηρρεάσει κάποιος από την επιλογή πωλητή. Τα 1 και 2 επηρρεάζονται από την επιλογή πωλητή αλλά δεν μπορείς να ξέρεις ποιος πωλητής θα καθυστερήσει και ποιος θα στο στείλει την επόμενη μέρα.

Οπότε απ ότι καταλαβαίνω είναι τελείως στην τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να αγοράσω είναι ένα digitizer  για να επισκευάσω το τηλέφωνό μου.

Πριν αποφασίσω να το αγοράσω και να το φτιάξω μόνος μου μίλησα με 2-3 τεχνικούς που μου υποσχέθηκαν πως θα παραλάβουν το ανταλλακτικό σε 15-20 μέρες.

Αυτοί από που παραγγέλνουν? Εκτός αν με δούλευαν μέχρι να το παραγγείλω και μετά μου έλεγαν πως απλώς καθυστέρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.επειδη προσφατα ειχα παει να κανω μια αγορα απο εξωτερικο και μου την απερριψε οπως συνηθως την καρτα

 

μου,θα μπορουσατε να μου πειτε ποια ειναι τα διασημα σαιτς τα οποια δεν εχουνε επηρεαστει απο τα cc??Πχ στο ebay επιτρεπεται να

 

κανω παραγγελια αυτη τη στιγμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς στο ebay ούτε στο ali και γενικά δεν υπάρχει κάτι σίγουρο.

Άμα κάνεις 800 προσπάθειες μπορεί κάποια να πιάσει.

Στο amazon μόνο εγώ δεν είχα πρόβλημα.

 

Αλλά γιατί παιδεύεσαι? Μπες στο thread με τους τρόπους ξεπεράσματος των cc και κάνε revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...