Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτησούλα. Για αγορά 250δολάρια ποιος τρόπος θα έχει λιγότερη προμήθεια; To paypal, η τράπεζα Πειραιώς στην Visa debit ή μήπως η Eurobank στην mastercard debit που χρεώνει 2,5€ για κάθε μετατροπή συναλλάγματος;

Νομίζω τα 2,5€ της Eurobank θα είναι λιγότερα, μετά θα είναι της Πειραιώς που είναι γύρω στο 2% και μετά του paypal γύρω στο 2,5 ή 3%. Σωστά θυμάμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχουμε και λέμε:

Σημερινη ισοτιμια marstercard 1usd = 0.906125eur Αρα 250$=226,53€

Με Eurobank: 229,03€

Με Paypal(οσο δινει ο converter του): 219,98€

Με Πειραιως: 232,19€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά! Πως ειναι ομως δυνατον το paypal να ειναι λιγοτερο και απο την Πειραιως; Γιατι τοτε ολοι εδω μεσα λενε να αφηνουμε την τραπεζα και οχι το pp να κανει την μετατροπη; 

 

Επίσης που βρήκες το converter στο paypal γιατι ή είμαι στραβός ή κοιμάμαι όρθιος :P

Edit: εναν converter στο pp που βρηκα μου βγαζει 235€ περιπου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε και λέμε:

Σημερινη ισοτιμια marstercard 1usd = 0.906125eur Αρα 250$=226,53€

Με Eurobank: 229,03€

Με Paypal(οσο δινει ο converter του): 219,98

Με Πειραιως: 232,19€

 

Πρέπει να είναι λανθασμένος ο υπολογισμός για τη μετατροπή του paypal.

Σήμερα το πρωί, το currency converter, για πληρωμή $250, υπολόγισε 235,50€ με ισοτιμία 1 EUR = 1.06157  USD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία για το paypal:

 

Τόσα χρόνια είχε συνδέδεμένη μια χρεωστική της πειραιώς στο paypal την οποία είχα κάνει και confirmation απ όσο θυμάμαι.

Τώρα πρόσθεσα και μια κάρτα revolut.

Πήγα λοιπόν να δω στο my profile τις κάρτες και η εικόνα που βλέπω είναι η παρακάτω:

 

post-123340-0-61291700-1446113260_thumb.jpg

 

Φαίνεται δηλαδή η κάρτα revolut και ο λογαριασμός της Πειραιώς στον οποίο αντιστοιχεί η χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Την ίδια την κάρτα όμως δεν την βλέπω κάπου αλλά θυμάμαι πως πριν λίγο καιρό υπήρχε κάπου γιατί ανανέωσα την ημερομηνία λήξης. Τώρα γιατί δεν εμφανίζεται?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως. :huh: Δε ξερω γιατι αλλά σε μενα τόσο το δειχνει...

 

 

attachicon.gifconv.png

 

 

 

Η διαφορά οφείλεται, προφανώς, στην επιλογή μεταξύ balance conversion και payment conversion αφού έχουν διαφορετικό rate και χρεώσεις. 

 

Εγώ υπολόγισα με payment conversion.

Έχω μια απορία για το paypal:

 

Τόσα χρόνια είχε συνδέδεμένη μια χρεωστική της πειραιώς στο paypal την οποία είχα κάνει και confirmation απ όσο θυμάμαι.

Τώρα πρόσθεσα και μια κάρτα revolut.

Πήγα λοιπόν να δω στο my profile τις κάρτες και η εικόνα που βλέπω είναι η παρακάτω:

 

attachicon.gifΚαταγραφή111.JPG

 

Φαίνεται δηλαδή η κάρτα revolut και ο λογαριασμός της Πειραιώς στον οποίο αντιστοιχεί η χρεωστική κάρτα της Πειραιώς. Την ίδια την κάρτα όμως δεν την βλέπω κάπου αλλά θυμάμαι πως πριν λίγο καιρό υπήρχε κάπου γιατί ανανέωσα την ημερομηνία λήξης. Τώρα γιατί δεν εμφανίζεται?

 

 

Για να μην δείχνει την κάρτα σημαίνει ότι κάποτε βγήκε.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις στο My Account/Profile/Add or Edit Credit Card.

Εάν και εκεί δεν σου δείχνει την κάρτα, σημαίνει ότι δεν είναι συνεδδεμένη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οπως φανταστηκα της eurobank συμφερει σε αυτη τη περιπτωση. Θα προσπαθησω να χρεωσω την καρτα απευθειας μεσω pp μπας και δουλεψει και μετα βλεπουμε. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 
Χθες κατάφερα να κανω μεταφορά στο balance του paypal λογαριασμου μου για να αγοράσω απο vickmall δύο xiaomi Redmi note 2 prime.Οταν πήγα να κανω το checkout στο paypal είχε 2 επιλογες:η πρώτη ήταν το balance του paypal και η δεύτερη ήταν με την συνδεδεμένη στο paypal κάρτα της τράπεζας Πειραιώς.Επελεξα την πρώτη μέθοδο που έγινε με το balance του paypal αλλα προς έκπληξη μου η ισοτιμία ευρώ δολαριου ήταν κάτι παραπάνω απο χάλια.Δηλαδη το συνολικό πόσο σε δολάρια που ήταν η παραγγελια ηταν 369$ και η μετατροπή σε ευρώ έγινε στα 349€ απο την στιγμή που στο site του vickmall η μετατροπή σε ευρώ ηταν στα 329€.υπηρχε κάποιος άλλος τρόπος που να είχα πετύχει καλύτερη ισοτιμια;θα μπορούσα δηλαδή να επιλέξω την συνδεδεμένη κάρτα της τράπεζας μου και να κάνει την ισοτιμία με βάση την τρέχουσα ισοτιμία της τράπεζας;;συγνωμη αν κουράζω απλά μαζί με το 3,4% που κρατάει το paypal σαν προμήθεια για μεταφορά στο balance μου φάνηκαν υπερβολικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι η ισοτιμία που χρησιμοποιεί το paypal είναι χειρότερη από εκείνη των οργανισμών Visa/MasterCard.

Αφού πλήρωσες από το balance του paypal, σε άλλο νόμισμα, έγινε η μετατροπή με την ισοτιμία του.

Εάν είχες πληρώσει με κάρτα, η μετατροπή θα γινόταν με την ισοτιμία του οργανισμού έκδοσης της κάρτας, αλλά θα είχες και επιβάρυνση με την προμήθεια της τράπεζας στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα (εκτός της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοειται οτι καλυτερα θα ηταν να επελεγες την καρτα.

Οταν πηγες στο checkout στην τελικη οθονη του paypal θα σου βγαλει αυτο που ειχα γραψει σε άλλο μηνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην δείχνει την κάρτα σημαίνει ότι κάποτε βγήκε.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις στο My Account/Profile/Add or Edit Credit Card.

Εάν και εκεί δεν σου δείχνει την κάρτα, σημαίνει ότι δεν είναι συνεδδεμένη.

 

Μα πως είναι δυνατόν να βγήκε?

Έχω κάνει τόσα χρόνια εκατοντάδες αγορές με αυτή την κάρτα μέσω paypal.

Πρόσφατα της ανανέωσα και την ημερομηνία λήξης άρα υπήρχε.

Δεν έκανα καμία ενέργεια ώστε να σβηστεί.

Μήπως επειδή έβαλα την revolut χθες σβήστηκε η άλλη?

 

Βασικά δεν έχω καταλάβει τί ρόλο βαράει ο τραπεζικός λογαριασμός. Ο τραπεζικός λογαριασμός που υπάρχει είναι αυτός που αντιστοιχεί στην χρεωστική κάρτα που σβήστηκε. Τί εξυπηρετεί να είναι δηλωμένος στο paypal αν είναι δηλωμένη η κάρτα που έτσι κι αλλιώς κουβαλάει μαζί της έναν τραπεζικό λογαριασμό?

 

Εγώ τώρα αν ξαναπροσθέσω την κάρτα που "σβήστηκε" θα πρέπει να δηλώσω κάπως ότι αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο αυτόν τραπεζικό λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις τις συνδέσεις της κάρτας και του λογαριασμού.

Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Είσαι από τους τυχερούς που έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό στο paypal και μπορείς να φορτώνεις χρήματα στο balance από αυτόν.

Από την εικόνα που έχεις ανεβάσει προκύπτει ότι ο λογαριασμός είναι Primary και από αυτόν τραβάει χρήματα όποτε κάνεις αγορά.

Δεν χρειάζεται να προσθέσεις την κάρτα αφού τραβάει χρήματα από το λογαριασμό που αυτή είναι συνδεδεμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις τις συνδέσεις της κάρτας και του λογαριασμού.

Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Είσαι από τους τυχερούς που έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό στο paypal και μπορείς να φορτώνεις χρήματα στο balance από αυτόν.

Από την εικόνα που έχεις ανεβάσει προκύπτει ότι ο λογαριασμός είναι Primary και από αυτόν τραβάει χρήματα όποτε κάνεις αγορά.

Δεν χρειάζεται να προσθέσεις την κάρτα αφού τραβάει χρήματα από το λογαριασμό που αυτή είναι συνδεδεμένη.

 

Γιατί από τους τυχερούς? Πλέον δεν γίνεται?

Παλιά πάντως υπήρχε η κάρτα. Μήπως έγινε κάπως αυτόματα αυτό το πράμα και μπήκε ο λογαριασμός?

 

Επίσης όταν κάνω μια αγορά στο ebay ή αλλού, πως μπορώ να επιλέγω αν θα πληρώσω από την από τον λογαριασμό ή από το balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πολύ δύσκολα συνδέεται λογαριασμός, μετά τα CC

2. Μπορείς να επιλέγεις, πριν πληρώσεις, μεταξύ του λογαριασμού και της κάρτας που έβαλες, αλλάζοντας primary, δηλαδή βάζοντας primary αυτό που θέλεις.

3. Εάν θέλεις να πληρώσεις από το balance, πρέπει να έχεις σ' αυτό τα απαιτούμενα χρήματα για την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...