Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα αν π.χ. μπω τώρα στο e-banking κάποιας ελληνικής τράπεζας και στείλω 200Ε σε έναν λογαριασμό κάποιου μαγαζιού στην Γερμανία υπάρχει περίπτωση όντως να φτάσουν τα λεφτά εκεί; Πρέπει να εγκρίνει το αίτημά μου η Επιτροπή της τράπεζας; Και αν ναι, με ποια κριτήρια γίνεται αυτό και πόσο καιρό διαρκεί;

 

Δεν έχει καθοριστεί, με την υπ. απόφαση και τις χθεσινές αποφάσεις. η διαδικασία που θα ακολουθηθεί σ' αυτή την περίπτωση.

 

Στο νήμα για τα CC υποστήριξα, με βάση τη γενική απαγόρευση μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό και την εξαίρεση στην αρχική ΠΝΠ, ότι η διαδικασία θα είναι αντίστοιχη με εκείνη, δηλαδή μέσω τράπεζας και όχι μέσω e-banking. Υπήρξε αντίλογος που στηριζόταν, όμως, στα δεδομένα των περιορισμών και της λογικής των CC.

 

Από την άλλη, αυτό που προτείνεις δεν είναι εύκολο να γίνει γιατί σχεδόν όλα τα καταστήματα αυτού του είδους πουλάνε είτε με paypal είτε με κάρτα και όχι με κατάθεση χρημάτων. Μια δοκιμή ίσως δώσει απάντηση στο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δοκίμασα και μου λέει ότι η συναλλαγή εκτελεστηκε επιτυχώς και ότι η μεταφορά θα γίνει την επόμενη εργάσιμη. Ωστόσο δεν φαίνεται κάποια αλλαγή στο υπόλοιπο του λογαριασμού μου. Πήγα και στην τράπεζα τώρα το πρωί αλλά δεν ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται και μου είπαν να περιμένουμε μέχρι την Τρίτη να δούμε αν θα εκτελεστεί η συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έχεις απάντηση στο θέμα, ενημέρωσε το νήμα.

 

 

Edit

Ξαναδιαβάζοντας την ερώτηση 19 του χθεσινού δελτίου τύπου της ΕΕΤ, για το ποιες μεταφορές κεφαλαίων στο εξωτερικό επιτρέπονται, αναφέρεται στο τέλος ότι:

 

Οι ως άνω επιτρεπόμενες συναλλαγές θα διεκπεραιώνονται απευθείας από το δίκτυο καταστημάτων των τραπεζών.

 

Επομένως, μάλλον δεν θα πραγματοποιηθεί η μεταφορά που έκανες μέσω e-banking.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθεσινή αγορά απο Nike(ευρωπης) , η Visa της πειραιως δεν περνουσε οποτε δοκιμασα το Request Money με το Paypal , εχασα 5 ευρω με τα εξοδα μεταφορας αλλα η συναλλαγη εγινε κανονικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα την παραγγελεια μεσω balance απο sportsdirect το ποσο που εβαλα ηταν 160 ευρω κρατησε προμηθεια 5,79 ! Στο balance μου εχει υπολοιπο 1,62 τι γινεται με αυτο το ποσο? αν αργοτερα σταματησουν τα capital controls πως θα το κανω να τραβαει κατευθειαν απο την καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal???παρακαλω απαντηστε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα την παραγγελεια μεσω balance απο sportsdirect το ποσο που εβαλα ηταν 160 ευρω κρατησε προμηθεια 5,79 ! Στο balance μου εχει υπολοιπο 1,62 τι γινεται με αυτο το ποσο? αν αργοτερα σταματησουν τα capital controls πως θα το κανω να τραβαει κατευθειαν απο την καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal???παρακαλω απαντηστε μου

Πολύ απλά μόλις τελειώσει το balance τότε θα τραβάει από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Χθες στο Ebay δε με αφησε να πληρωσω 240 ευρω σε παραγγελια, μεχρι τωρα αγοραζα τα παντα μεχρι 50 ευρω,
υπαρχει περιπτωση να ισχυει ημερησιο οριο συναλλαγων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χαθει λιγο με το ολο θεμα ρε παιδια.
Θελω να κανω κατι αγορες απο eBay-Sportsdirect και NIKE.

 

Εχω προπληρωμενη της Πειραιως και μια Maestro της Εθνικης.Μπορω να κανω αγορα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χαθει λιγο με το ολο θεμα ρε παιδια.

Θελω να κανω κατι αγορες απο eBay-Sportsdirect και NIKE.

 

Εχω προπληρωμενη της Πειραιως και μια Maestro της Εθνικης.Μπορω να κανω αγορα?

 

Την maestro την ξεχνάς γιατί δεν κάνει για αγορές μέσω διαδικτύου. Εάν θες πήγαινε στην Εθνική να σου την αλλάξουν σε mastercard και κατά τα άλλα δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το winbank μου:

 

attachicon.gif500.png

 

Η εξέλιξη αυτή μπορεί να θεωρηθεί ένα ακόμη βήμα προς την άρση των CC, αλλά δεν είναι λύση στις αγορές από το εξωτερικό αφού τα περισσότερα μαγαζιά και ιδιώτες πουλάνε μέσω paypal και καρτών.

 

Η αποστολή εμβάσματος σε τράπεζα του paypal είναι μια λύση αλλά θέλει διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά κινητού από merimobiles.

 

Το status του Singapore Post λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα από τις 9/10.

 

http://www.17track.net/m/en/result/post-details.shtml?pt=0&cm=0&cc=0&nums=RP323114534SG

 

 

Το status των ΕΛΤΑ λέει:

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 06-10-2015 12:40 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Τι παίζει να έχει γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...