Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα χρήματα δεν χάνονται γιατί δεν φεύγουν από το λογαριασμό, όπως είπαμε παραπάνω.

Είναι καθαρά τραπεζική διαδικασία σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, άρα εμένα ίσως αύριο να αποδεσμευτούν.Τέλος πάντων, αρκεί να μην έχω χάσει τα χρήματά μου.

 

Να συμπληρώσω ότι, στην περίπτωση μου, άλλαξε το status της συναλλαγής στο paypal σε canceled και μετά απο 5 μέρες αποδεσμευτηκαν τα χρήματα.

Στην δική σου συναλλαγή τι γράφει στο status αυτη τη στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γράφει ''completed''.


Τα χρήματα δεν χάνονται γιατί δεν φεύγουν από το λογαριασμό, όπως είπαμε παραπάνω.

Είναι καθαρά τραπεζική διαδικασία σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Μακάρι να 'ναι όπως τα λες, γιατί δεν τα γνωρίζω καλά αυτά και έχω ψιλο-αγχωθεί είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γράφει ''completed''.

Μακάρι να 'ναι όπως τα λες, γιατί δεν τα γνωρίζω καλά αυτά και έχω ψιλο-αγχωθεί είναι η αλήθεια.

 

Εγραψες οτι σου ακύρωσαν την συναλλαγή, νόμιζα ότι ειναι canceled. Απο όμως την στιγμή που γράφει completed, δεν έχει ακυρωθεί καμια συναλλαγή.

Γι αυτό και σωστά σου είπαν απο paypal ότι το κατάστημα τράβηξε τα λεφτά. Βέβαια στην περίπτωση σου, είναι απλώς δεσμευμένα, αλλά δεν πρόκειται να αποδεσμευτούν αν δεν αλλάξει το status σε canceled.

Μίλησε ξανά με το κατάστημα και πες τους να ακυρώσουν την συναλλαγή , γιατί στο paypal δεν φαίνεται να εχει ακυρωθεί.

Μην κλήσεις το dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα κάθε συναλλαγή, στην τράπεζα φαίνεται λίγες μέρες μετά. Αυτοί τράβηξαν τα λεφτά και μάλλον σήμερα-αύριο, θα εμφανιστεί και η αγορά στον λογαριασμό σου.

Αν το κατάστημα δεν σου επιστρέψει τα χρήματα, θα κάνεις αμφισβήτηση της συναλλαγής μέσω της Πειραιώς. Πήγαινε στην τράπεζα, να μιλήσεις με κάποιον αρμόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο πωλητής ακύρωσε αμέσως τη συναλλαγή, από το λάθος της διεύθυνσης, δηλαδή αμέσως μετά τη δέσμευση των χρημάτων.

Επίσης, η τράπεζα λέει ''Λογιστικό υπόλοιπο'' 373 ευρώ (Το ποσό που πλήρωσα)", όπως αναφέρει ο Psycho_Warhead.

 

Γιατί υποστηρίζεις ότι o πωλητής πήρε τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής δεν έχει τα χρήματα αφού το σύστημα ακύρωσε αυτόματα την παραγγελία.Τα λεφτά είναι δεσμευμένα στην τράπεζα και περιμένω να αποδεσμευτούν αφού ο πωλητής δεν θα τα τραβήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω γιατί σαν λογιστικό υπόλοιπο για κάποιες μέρες, φαίνονται όλες οι συναλλαγες μας, είναι είναι ολοκληρωμένες είτε όχι.

 

Το βλέπω σε κάθε αγορά μου, που έχει να κάνει με λογαριασμο της Πειραιώς.

 

Είτε είναι να αφαιρεθούν χρήματα, είτε είναι να επιστραφούν χρήματα,ή να αποδεσμευτούν απο κάποια συναλλαγή, όλες αυτές οι κινήσεις, εμφανίζονται σε 4-5 μέρες.

Επίσης στο paypal δείχνει completed ενώ θα έπρεπε να γράφει canceled.

 

Εύχομαι να κάνω λάθος και να αποδεσμευτουν τα χρήματα του συμφορουμίτη αλλά οφείλω να τον ενημερώσω ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο, να έχει πάρει τα χρήματα ο εμπορος, για να ξέρει το παιδί τι να κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εύχομαι να κάνω λάθος και να αποδεσμευτουν τα χρήματα του συμφορουμίτη αλλά οφείλω να τον ενημερώσω ότι υπάρχει και το ενδεχόμενο, να έχει πάρει τα χρήματα ο εμπορος, για να ξέρει το παιδί τι να κάνει.

 

 

Μα, είπαμε στα προηγούμενα posts ότι τέτοιο ενδεχόμενο δεν υπάρχει αφού ο πωλητής δεν πραγματοποίησε τη συναλλαγή επειδή είδε διαφορετική διεύθυνση από τη δηλωμένη στο Paypal.

 

Τέλος πάντων, ίσως δεν διάβασες προσεκτικά το αρχικό post. Δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..Τα λεφτά τα τράβηξαν αφού έφυγαν από το λογαριασμό μου, ποσό σε δέσμευση 1 ευρώ μόνο..Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε σου ξου μούξου μανταλάκια και ότι θα έχω απάντηση αύριο..Μάλλον πρέπει να κλάψω τα λεφτά μου από τώρα, ειδικά τώρα που έκλεισα και το dispute..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν..Τα λεφτά τα τράβηξαν αφού έφυγαν από το λογαριασμό μου, ποσό σε δέσμευση 1 ευρώ μόνο..Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε σου ξου μούξου μανταλάκια και ότι θα έχω απάντηση αύριο..Μάλλον πρέπει να κλάψω τα λεφτά μου από τώρα, ειδικά τώρα που έκλεισα και το dispute..

Νομίζω ότι μπορείς να ξανανοίξεις. Δοκίμασε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο στο Paypal, το dispute θα ανοίξει πάλι και μάλιστα θα κάνουν escalate-claim..Ευτυχώς δεν πέρασαν οι δύο μέρες από τότε που το έκλεισα, γιατί δεν θα θα μπορούσε να ανοίξει πάλι..Οπότε οι Γερμανοί έχουν δύο επιλογές, ή στέλνουν την κάρτα ή τα λεφτά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δυστυχώς είχα δίκιο.

Κατάλαβα πολύ καλά, ότι το κατάστημα είπε ότι ακυρώθηκε η παραγγελία, αλλά εσείς δεν καταλάβατε αυτό που έλεγα εγώ.
Σε ολοκληρωμένη completed συναλλαγή, τα λεφτά τα έχει τραβήξει το κατάστημα, αλλά στον λογαριασμό μας φαίνονται ως λογιστικό υπόλοιπο για λίγες μέρες.

Λοιπόν dispute σύμφωνα με τους όρους του PayPal δεν μπορεί να ξανά ανοίξει.. Αν υπάρχει κάποιο παραθυράκι σε αυτό δεν ξέρω.
Σίγουρα όμως μπορεί να κάνει αμφισβήτηση της συναλλαγής στην τράπεζα.

 

edit: Την στιγμή που απαντούσα ποσταρες και τώρα είδα ότι άνοιξε και πάλι η υπόθεση σου.

Πάρα πολύ ωραία!!  Αφου έγινε αυτό , τα λεφτά σου δεν θα τα χάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...