Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

'Εχω κάνει αγορά απο Αμερική "cherry culture" στις 19/11 και δεν μου έχει έρθει ακόμα.

Μπορεί μήπως να με βοηθήσει κάποιος;;;

 

Το tracking number που μου έχουνε δώσει είναι LN187735629US.

 

Σας ευχαριστ'ω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα ήρθαν τα ακριβά πράγματα που πήρα. Και το πρώτο ήρθε με UPS σπίτι μου ενώ δεν με είχαν ενημερώσει καν πως το έστειλαν ούτε μου είχαν δώσει κωδικό. (ρώτησα για κωδικό και  μου τον έδωσε ο πωλητής την ημέρα που το έλαβα κιόλας :P ) Το δεύτερο στην ώρα του όπως έλεγε το tracking number. Πολύ καλά δηλαδή, ούτε που κουνήθηκα από το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα σε ολους.

Λογικα αυτο ειναι το σωστο θεμα για να ποσταρω....

Λοιπον.

Τι παιζει με το τελωνειο και τις αγορες μεσω αμερικανικων ιστοσελιδων? για παραδειγμα: amazon, sweetwater κλπ....

θελω να αγορασω ενισχυτη απο  τετοιες ιστοσελιδες, γιατι συμφερει πολυ σε σχεση με την ευρωπη(δεν αναφερομαι καν στην ελλαδα). για παραδειγμα ο ιδιος ενισχυτης στο amazon.com κανει 130 δολλαρια και στο αγγλικο...143 λιρες! καταλαβαινετε λοιπον. οι τιμες των παραπανω ιστοσελιδων συμφερουν πολυ περισσοτερο σε σχεση με european retailers σαν το thomann.

το θεμα ειναι πως ΔΕΝ μπορω να ελπιζω στο "ελαφρυ" δεμα, αφου οι ενισχυτες ειναι τουλαχιστον 7-10 κιλα, χωρις την συσκευασια...υπαρχει τροπος να μην το ανοιξουν στο τελωνειο? 

απο αγορες κινητου απο κινα γνωριζω το κολπακι 25$ + gift....αλλα εκει το πακετο ειναι <1kg...

 

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορικα δε θα πληρωσεις;;;;

εστω οτι πληρωνεις τελωνειο (που δε το κοβψ να το γλυτωνεις)...

μηπως σε συμφερει τελικα η αγορα απο ελλαδα ή ΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορικα δε θα πληρωσεις;;;;

εστω οτι πληρωνεις τελωνειο (που δε το κοβψ να το γλυτωνεις)...

μηπως σε συμφερει τελικα η αγορα απο ελλαδα ή ΕΕ?

ευχαριστω για την απαντηση.

μεταφορικα εννοειται. αλλα δεν νομιζω τα 190 ευρω του αγγλικου αμαζον χωρις μεταφορικα να τα ξεπερασουν τα μεταφορικα του 116 ευρω στο αμερικανικο...

συν οτι απο ευρωπη περιοριζεσαι πραχτικα ή στο νακα που πεφτει κλοπη λογω ελλαδας, ή στο thomann που ομως ειναι και αυτος περιορισμενος καπως στην ποικιλια του, ειδικα στο low end κομματι που βρισκομαι εγω. Απο ιστοσελιδες οπως το sweetwater μπορω να βρω και μεταχειρισμενα σε mint κατασταση, και καινουρια σε πολυ πιο ανταγωνιστικες τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

μεταφορικα εννοειται. αλλα δεν νομιζω τα 190 ευρω του αγγλικου αμαζον χωρις μεταφορικα να τα ξεπερασουν τα μεταφορικα του 116 ευρω στο αμερικανικο...

συν οτι απο ευρωπη περιοριζεσαι πραχτικα ή στο νακα που πεφτει κλοπη λογω ελλαδας, ή στο thomann που ομως ειναι και αυτος περιορισμενος καπως στην ποικιλια του, ειδικα στο low end κομματι που βρισκομαι εγω. Απο ιστοσελιδες οπως το sweetwater μπορω να βρω και μεταχειρισμενα σε mint κατασταση, και καινουρια σε πολυ πιο ανταγωνιστικες τιμες...

 

Στο αμερικάνικο αμαζον, κατα το checkout θα πληρώσεις προκαταβολικά το τελωνείο. Κάνε προφίλ, σύνδεσε μια κάρτα και κάνε μια δοκιμή. Θα δεις ότι θα ανέβει η τιμή κατα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αμερικάνικο αμαζον, κατα το checkout θα πληρώσεις προκαταβολικά το τελωνείο. Κάνε προφίλ, σύνδεσε μια κάρτα και κάνε μια δοκιμή. Θα δεις ότι θα ανέβει η τιμή κατα πολύ.

κριμα.... :( ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Cannada xpresspost international με τι θα παραλάβω Ελλάδα; Ελτα,  ελτά κουριερ ; κάποιο άλλο;

 

Πλήρωσα express πάντως και μου δίνει estimation οτι θα παραλάβω σε μια εβδομάδα.. Σαν λίγο δεν είναι απο Καναδά - Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει 2 παραγγελιες απο aliexpress.

Η μια εγινε στις 22/12 και η αλλη στις 31/12.

Απο το http://intmail.183.com.cn/icc-itemtraceen.jspδεν καταφερα ποτε να δω track της προκοπης οποτε κατεφευγα στην λυση του http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx .

 

Η πρωτη ειναι αφαντη.

Ενω εγινε στις 22/12, το μονο που μπορω να δω ειναι :

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-12-2014 11:28 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-12-2014 16:06 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

 

Ενω η δευτερη που εγινε στις 31/12, γραφει:

 

ΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-01-2015 16:12 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-01-2015 09:57 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 25-01-2015 10:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-01-2015 27:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-01-2015 04:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. **** 27-01-2015 08:15 Μ.Δ. ****

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 27-01-2015 11:00 Μ.Δ. ****

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 27-01-2015 12:09 Μ.Δ. ****

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. **** 27-01-2015 14:00 Μ.Δ. ****

ΑΦΙΞΗ ΣΕ **** - ΕΛΤΑ 28-01-2015 09:10 **** - ΕΛΤΑ

 

 

Υποθετω οτι με το ειδοποιηση, αφησαν εκεινο το κλασσικο ασπρο χαρτι για να παω να παραλαβω. Το θεμα ειναι οτι τετοιο χαρτακι ΔΕΝ βρηκα ποτε στο γραμματοκιβωτιο.

Αν παω απο εκει με την ταυτοτητα, θα βγαλω ακρη? Το καιγομαι οσο να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πήγαινε με τον αριθμό αποστολής και την ταυτότητα σου και λογικά θα στο δώσουν. Ετσι είχαν κάνει και σε μένα μια άλλη φορά.

 

Για καλό και για κακό κάνε πρώτα ενα τηλ. στα ΕΛΤΑ της περιοχής σου να δείς αν είναι όντως εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει 2 παραγγελιες απο aliexpress.

Η μια εγινε στις 22/12 και η αλλη στις 31/12.

Απο το http://intmail.183.com.cn/icc-itemtraceen.jspδεν καταφερα ποτε να δω track της προκοπης οποτε κατεφευγα στην λυση του http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx .

 

Η πρωτη ειναι αφαντη.

Ενω εγινε στις 22/12, το μονο που μπορω να δω ειναι :

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-12-2014 11:28 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-12-2014 16:06 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

 

 

Ενω η δευτερη που εγινε στις 31/12, γραφει:

 

ΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-01-2015 16:12 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-01-2015 09:57 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 25-01-2015 10:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-01-2015 27:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 27-01-2015 04:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. **** 27-01-2015 08:15 Μ.Δ. ****

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 27-01-2015 11:00 Μ.Δ. ****

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 27-01-2015 12:09 Μ.Δ. ****

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. **** 27-01-2015 14:00 Μ.Δ. ****

ΑΦΙΞΗ ΣΕ **** - ΕΛΤΑ 28-01-2015 09:10 **** - ΕΛΤΑ

 

 

Υποθετω οτι με το ειδοποιηση, αφησαν εκεινο το κλασσικο ασπρο χαρτι για να παω να παραλαβω. Το θεμα ειναι οτι τετοιο χαρτακι ΔΕΝ βρηκα ποτε στο γραμματοκιβωτιο.

Αν παω απο εκει με την ταυτοτητα, θα βγαλω ακρη? Το καιγομαι οσο να'ναι.

 

 

Μην ανησυχείς για την πρώτη σου παραγγελία. Η δική μου με πρώτη αναφορά στην κίνα στις 19 Δεκέμβρη, προχθές φάνηκε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

 

Επειδή είχα καεί πριν 2-3 χρόνια από το τελωνείο (DHL απο USA --> εκτελωνισμός από εμένα--->τελική τιμή σχεδόν τόσα όσα έδωσα για τα προϊόντα που αγόρασα) είχα σταματήσει να αγοράζω απο Αμερική

 

Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω το site byserv.com που αναφέρεται και στο παρόν άρθρο. Εφόσον το πείραμα στέφθηκε με επιτυχία αποφάσισα να σας περιγράψω την εμπειρία μου

 

1)Αρχικά κάνετε εγγραφή στο site.

 

2)Συμπληρώνετε την φόρμα παραγγελίας του site.

Στο στάδιο αυτό συμπληρώνετε μια φόρμα (την επισυνάπτω σε 2 μέρη) για κάθε προϊόν που θέλετε τα οποία μπορούν να είναι και από διαφορετικό κατάστημα. Αν θέλετε μπορούν να χρησιμοποιήσουν promo codes κτλ αναφέροντας το στα σχόλια ή στην μεταξύ σας επικοινωνία.Όταν δηλώσετε ολα τα προϊόντα που θέλετε πατάτε τέλος παραγγελίας.

 

3)Αφού γίνει το παραπάνω βήμα θα στείλουν ενα e-mail στο οποίο θα σας ενημερώνουν πόσο θα κοστίσει η αποστολή. Η τιμή αυτή ειναι τελική και περιλαμβάνονται τα πάντα( αγορά,μεταφορικά,τελωνεία κτλ).Αν συμφωνείς συνεχίζεις στην πληρωμή αλλιώς σταματάς.Την αγορά την κάνουν αυτοί όπως και την αποστολή.

 

4)Πληρωμή γίνεται με paypal ή με κατάθεση (σε ελληνική τράπεζα). Εγώ επέλεξα την κατάθεση γιατι το paypal εχει προμήθεια. Στην κατάθεση σου ζητούν να βάλεις ενα μέρος του ποσού της παραγγελίας (θα σου πουν αυτοί το πόσο) σαν προκαταβολή.

 

5) Σε ενημερώνουν οτι έκαναν την αγορά και οτι θα τα στείλουν, Υποτίθεται οτι μέσα σε 2-3 εβδομάδες πρέπει να παραλαβεις. Εμένα πήρε 1 μήνα και κάτι αλλά υποθέτω οτι αυτό έγινε λόγο του οτι έπεσα μέσα στις γιορτές.

 

6)Η παραλαβή γίνεται απο τα ΕΛΤΑ με αντικαταβολή (η οποία ειναι το υπόλοιπο ποσό της παραγγελίας)

 

EDIT: Γενικά η παραγγελία μου ήταν 13 αντικείμενα (geek stuff όπως τα καταστήματα οctapus) συνολικής αξίας 224$. Αν τα αγόραζα μόνος μου θα έπρεπε να δώσω 224$ +88$ για DHL (δεν είχα άλλη επιλογή) + οτι θα έδινα στο τελωνείο. Χωρίς τα έξοδα τελωνείου είναι περίπου 277€ με την σημερινή ισοτιμία. Εγώ έδωσα για όλα μαζί 258€ και η προκαταβολή ήταν 80€

 

Αυτά :)

post-139629-0-40795300-1422440666_thumb.jpg

post-139629-0-22714900-1422440679_thumb.jpg

Επεξ/σία από Soulseeker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και την προσωπική σου εμπειρία με τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Είναι βέβαιο ότι όσοι ενδιαφέρονται για αγορές από την Αμερική θα βοηθηθούν αρκετά.

 

Νομίζω, όμως, ότι θα βοηθούσες ακόμη περισσότερο αν έδινες περισσότερες λεπτομέρειες για τη συνολική αγορά που έκανες, όπως πχ τη συνολική αξία και το είδος των αντικειμένων που αγόρασες (πχ ηλεκτρονικά, ρουχισμό κλπ), τα μεταφορικά, τα έξοδα εκτελωνισμού, τα έξοδα που πλήρωσες στην εταιρεία για τις υπηρεσίες της, καθώς και κάθε άλλο στοιχείο που νομίζεις ότι θα φανεί χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Cannada xpresspost international με τι θα παραλάβω Ελλάδα; Ελτα,  ελτά κουριερ ; κάποιο άλλο;

 

Πλήρωσα express πάντως και μου δίνει estimation οτι θα παραλάβω σε μια εβδομάδα.. Σαν λίγο δεν είναι απο Καναδά - Ελλάδα;

Έχω παραγγείλει καμιά 10αρια φορές από Καναδά με απλό ταχυδρομείο, και ερχοντουσαν σπίτι μου μετά από 1-2 εβδομάδες περίπου.

Για express δεν μου φαίνονται λίγες οι 7 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...