Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, stelios_2809 είπε

Είμαι σε ένα σπίτι χρονολογίας 2012. Μένω τώρα 5 χρόνια και το επέλεξα καθώς ήταν νέα κατασκευή και εντός budget. Από το πρώτο χρόνο έσκαγαν μικρό ζημιές με τα υδραυλικά που καμία από αυτές δεν τις αναλάμβανε ο ιδιοκτήτης. Το τελευταίο καιρό έχουν χαλάσει κάτι βρύσες και έχω κ αλλά θέματα πχ. Στάζει η παροχή του θερμοσίφωνα στάζει και η παροχή του νιπτήρα. Καταλαβαίνω τη βρύση την ανοιγοκλείνω. Τα αλλά που δεν έχω ακουμπήσει ποτε γιατί να τα χρεωθω; Θεωρώ ότι όλα αυτά ξεκινάνε ότι έχουν πολύ φθηνά υλικά τοποθετημένα. Ιδανικά δεν θέλω να πληρώσω τίποτα. Θέλω απλά να μην έχω διαρροές...

Βασικα εχεις πεσει σε ενα ειδος "κενου". Δηλαδη, οπως τα περιγραφεις και ιδιαιτερα με το "πολυ φθηνα υλικα", η ευθυνη και η ζημια ειναι καθαρα προβλημα του ιδιοκτητη, επειδη ομως τουλαχιστον στην παρουσα φαση αυτες οι ζημιες ειναι αμελητεες, πολυ δυσκολα αυτος να τις παραδεχθει και ακομα δυσκολοτερα να τις πληρωσει. Εκτος κι αν ο ανθρωπος ειναι λογικος, του εχεις δειξει το προβλημα με σαφηνεια και το εχει καταλαβει. Ιδιαιτερα τονιζω το "φθηνα υλικα σε νεα οικοδομη".

Πρακτικα λοιπον, δυστηχως και πιθανοτατα θα πληρωνεις εσυ το κοστος επικευης μεχρις οτου να φτασει ο καιρος και να αποχωρησεις κανονικα απο το ακινητο. Και τοτε βεβαια ο ιδιοκτητης θα μπορει να ισχυριστει οτι του προκαλεσες εσυ τις ζημιες και μαλιστε σε ακινητο κυριολεκτικα "του κουτιου".  Οι δυνατοτητες σου λοιπον νομιζω πως ειναι περιορισμενες, αν δηλαδη οντως ο ιδιοκτητης δεν δεχεται κουβεντα. Θα μπορουσες να καλεσεις εσυ εναν υδραυλικο, και αφου σου κανει ελεγχο να υπογραψει ενα χαρτι , κατι περιπου σαν εμπειρογνωμοσυνη και μετα να του κοινοποιησεις επισημα ( βλεπε εξωδικο και δικηγορικα εξοδα επιπλεον ) το ολο ζητημα απαιτωντας την επισκευη ή διαφορετικα την λυση της μισθωσης εκ μερους σου χωρις επιπτωσεις.

Το σιγουρο ειναι πως εαν οντως προκειται για βασικες κακοτεχνιες και φτηνα υλικα, το κοστος καποια στιγμη να εξελιχτει σε πολυ μεγαλο και βαρυ και μαλιστα για τον ιδιοκτητη. Απο εκει και περα ομως εαν αυτος καταφερει να αποδειξει οτι ο ενοικιαστης του ( εσυ ή καποιος μελλοντικος ) το προκαλεσε, τοτε θα το γλυτωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kprimax είπε

Οι φυσιολογικές φθορές πρέπει να αποκαθίστανται από τον ιδιοκτήτη. Απλά κάποιοι ιδιοκτήτες είναι γύφτοι...

 Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λέγοντας σου τα εξής Πας διακοπές σε ενοικιαζομενα η ξενοδοχείο (δεν αναφέρομαι προσωπικά) και πληρώνεις 30-40-50 ευρώ την ήμερα (μέσο όρο 1200 ευρώ το μηνα  δηλ και πολλές φορές χωρίς πρωινό )για ένα δωμάτιο 3χ3  Εδω νοικιάζεις πχ μια γκαρσονιέρα 40-50 τετρ με 250-300 το μήνα και θέλεις να σου φτιάχνει και τις ζημιές στα πράγματα που εσύ χρησιμοποιεις ?  Και μην μου πεις ότι εκεί είναι όλα τσάμπα  Τα πληρώνεις 1000 %

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, hp8 είπε

 Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λέγοντας σου τα εξής Πας διακοπές σε ενοικιαζομενα η ξενοδοχείο (δεν αναφέρομαι προσωπικά) και πληρώνεις 30-40-50 ευρώ την ήμερα (μέσο όρο 1200 ευρώ το μηνα  δηλ και πολλές φορές χωρίς πρωινό )για ένα δωμάτιο 3χ3  Εδω νοικιάζεις πχ μια γκαρσονιέρα 40-50 τετρ με 250-300 το μήνα και θέλεις να σου φτιάχνει και τις ζημιές στα πράγματα που εσύ χρησιμοποιεις ?  Και μην μου πεις ότι εκεί είναι όλα τσάμπα  Τα πληρώνεις 1000 %

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καλό !!!!!!!! Αυτό θα πρέπει να το εμπεδώσουν όλοι όσοι ζουν σε αυτή την χώρα με χρήματα άλλων Και ο νοών νοειτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, hp8 είπε

 Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λέγοντας σου τα εξής Πας διακοπές σε ενοικιαζομενα η ξενοδοχείο (δεν αναφέρομαι προσωπικά) και πληρώνεις 30-40-50 ευρώ την ήμερα (μέσο όρο 1200 ευρώ το μηνα  δηλ και πολλές φορές χωρίς πρωινό )για ένα δωμάτιο 3χ3  Εδω νοικιάζεις πχ μια γκαρσονιέρα 40-50 τετρ με 250-300 το μήνα και θέλεις να σου φτιάχνει και τις ζημιές στα πράγματα που εσύ χρησιμοποιεις ?  Και μην μου πεις ότι εκεί είναι όλα τσάμπα  Τα πληρώνεις 1000 %

Οι ζημιές που προκαλούνται σε σπίτια από φυσιολογική φθορά λόγω χρήσης και μάλιστα σε πράγματα που μένουν στο σπίτι τις πληρώνει πάντα ο ιδιοκτήτης ... μην τρελαθούμε κιόλας και ξεχάσουμε τι ξέρουμε. Πάντα ιδιοκτήτες και ενοικιαστές πρέπει να έχουν ένα κλίμα συνεργασίας για το κοινό συμφέρον και των 2. Αλλιώς αν δεν θέλεις την παραμικρή φθορά το κρατάς κλειστό το σπιτάκι σου και τέρμα. Είναι λογικό μια μπαταρία μπάνιου να χαλάσει σε 10 χρόνια χρήσης, εκεί θα την αλλάξει ο ιδιοκτήτης ... αν την ΞΑΝΑχαλάσει σε 1 χρόνο ο ενοικιαστής θα την πληρώσει απλά. Για τον θερμοσίφωνα προφανώς 100% ο ιδιοκτήτης. Αν σου σπάσει τον τοίχο ο ενοικιαστής, σημαίνει ότι παλεύει μέσα ... άρα θα το πληρώσει. Για αυτό και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και σε ποιον νοικιάζουμε και αν νοικιάζουμε να προσέχουμε το ξένο σπίτι σαν δικό μας.

 

Έχω περάσει και από τους 2 ρόλους ... και μπαταρία και καζανάκι σε ενοικιασμένο σπίτι άλλαξα μόνος μου και ο ιδιοκτήτης μου πλήρωσε απλά το κόστος αγοράς (αφού ήξερα γιατί να χρεωθεί ο άνθρωπος τον μάστορα, πλήρωσε το ανταλλακτικό απλά), και σε σπίτι δικό μας που νοικιάζαμε ... μας πήρε τηλέφωνο η κοπέλα και σε ένα βράδυ έφυγε η κόλλα από όλα τα πλακάκια στο σαλόνι και ξεκόλλησαν 3τμ. Τι θα λέγαμε δλδ, ότι περπάταγε βαριά και τα έσπασε???? Φυσικά τα φτιάξαμε εμείς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Είναι λογικό μια μπαταρία μπάνιου να χαλάσει σε 10 χρόνια χρήσης, εκεί θα την αλλάξει ο ιδιοκτήτης ... αν την ΞΑΝΑχαλάσει σε 1 χρόνο ο ενοικιαστής θα την πληρώσει απλά.

Θα σου πω προσωπική μου εμπειρία και Και πες μου τι θα έκανες Νοικιάστηκε ένα διαμερίσματα 4 ετών σε ζευγάρι (οικολόγοι δήλωσαν) Το είδαν συμφωνήσαμε όλα καλά Τα πάντα σε λειτουργιά Και τα χρώματα βαφής οικολογικά  (Ας πάει και το παλιάμπελο ) Μέτα από 10 μέρες χρήσης  με παίρνει τηλ Εσπασε το ρακορ  του κρυου της μπαταρίας του μπάνιου και πεταγόταν το  νερό  (θεε και κύριε Αν έχει συμβεί σε κανένα άλλον παρακαλώ να απαντήσει  Πιθανόν  να μην υπάρχει ) Άλλαξα ολόκληρη μπαταρία Αφού 10 μέρες ήτανε  Τη γκαντεμιά μου (Δεν πουλάνε ρακορ τέτοια χύμα Πρέπει να βγάλεις από άλλη) Ξέρεις τι είχε κάνει η !!!!!!!!!!! (το έμαθα μετά από 3 χρόνια που έφυγε) Με τον ατμοκαθαριστη εριξε ατμο  80-90 βαθμών στο ρακορ του κρύου για καθαρισμό των αλατων  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, hp8 είπε

Θα σου πω προσωπική μου εμπειρία και Και πες μου τι θα έκανες Νοικιάστηκε ένα διαμερίσματα 4 ετών σε ζευγάρι (οικολόγοι δήλωσαν) Το είδαν συμφωνήσαμε όλα καλά Τα πάντα σε λειτουργιά Και τα χρώματα βαφής οικολογικά  (Ας πάει και το παλιάμπελο ) Μέτα από 10 μέρες χρήσης  με παίρνει τηλ Εσπασε το ρακορ  του κρυου της μπαταρίας του μπάνιου και πεταγόταν το  νερό  (θεε και κύριε Αν έχει συμβεί σε κανένα άλλον παρακαλώ να απαντήσει  Πιθανόν  να μην υπάρχει ) Άλλαξα ολόκληρη μπαταρία Αφού 10 μέρες ήτανε  Τη γκαντεμιά μου (Δεν πουλάνε ρακορ τέτοια χύμα Πρέπει να βγάλεις από άλλη) Ξέρεις τι είχε κάνει η !!!!!!!!!!! (το έμαθα μετά από 3 χρόνια που έφυγε) Με τον ατμοκαθαριστη εριξε ατμο  80-90 βαθμών στο ρακορ του κρύου για καθαρισμό των αλατων  

Το αλλάζεις φίλε μου, είναι στο πρόγραμμα κάποιες ζημιές και δεν είσαι από πάνω να δεις, τι να κάνεις. Της ξανάσπασε όμως στα επόμενα 4 χρόνια? Γιατί τώρα μεταξύ μας ... διαβρωμένο ήταν το ρακοράκι νομίζω, οκ την έκανε την βλακεία της αυτή, αλλά δεν σπάνε και τόσο εύκολα. Επίσης όπως σου είπα ... ο κόσμος πρέπει να έχει και την "μπέσα" αν κάτι σπάσει κυριολεκτικά από την βλακεία του να το αλλάξει. Έχουμε κάνει και εμείς ***κιες σαν φοιτητές που δεν είχαμε μυαλό,  κάναμε τους ζουλού και σπάσαμε κάτι ράφια σε μια ντουλάπα ενός σπιτιού .... κάνεις τουμπεκί, δεν λές τίποτα στον ιδιοκτήτη, πας στο praktiker και τα φτιάχνεις μόνος σου από το χαρτζιλίκι σου και σου γίνεται και μάθημα.

Για αυτό σου λέω ότι πρέπει να έχουν και οι 2 πλευρές μυαλό στο κεφάλι τους.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

Καλό !!!!!!!! Αυτό θα πρέπει να το εμπεδώσουν όλοι όσοι ζουν σε αυτή την χώρα με χρήματα άλλων Και ο νοών νοειτω

Βασικά αυτό το βίντεο το έβαλα για να εμπεδώσεις εσύ πόσο λάθος είναι το σκεπτικό σου. Η τιμή διανυκτέρευσης σε ξενοδοχείο αλλάζει όταν πρόκειται να μείνεις για τουλάχιστον 3 βράδια, πόσο μάλλον για παραπάνω, η αναγωγή σε μήνα που προσπαθείς να κάνεις είναι εντελώς άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Το αλλάζεις φίλε μου, είναι στο πρόγραμμα κάποιες ζημιές

Από πότε η bip είναι κάποιες ζημιές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, hp8 είπε

Από πότε η bip είναι κάποιες ζημιές 

Ωραία και τι προτείνεις δλδ? Είπαμε αν θες μηδέν ρίσκο σε φθορές δεν το νοικιάζεις, απλό και ξεκάθαρο. Και δεν έχεις το έξτρα εισόδημα. 

Στα 4 χρόνια που έφυγαν, οι φθορές στο σπίτι ήταν σημαντικές? Είχαν πληρώσει 1 ή 2 ενοίκια εγγύηση να υποθέσω, τα επέστρεψες ή τα κράτησες για επισκευές? Έφτασαν για τις επισκευές ή τελικά η συνολική εμπειρία ήταν πολύ κακή?

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Είχαν πληρώσει 1 ή 2 ενοίκια εγγύηση να υποθέσω, τα επέστρεψες ή τα κράτησες για επισκευές? Έφτασαν για τις επισκευές ή τελικά η συνολική εμπειρία ήταν πολύ κακή?

Τα χρήματα της προκαταβολής κλείστηκαν σε ενοικια καθ όσον  εληγε το συμβόλαιο και ήθελαν μείωση

Άφησαν το σπίτι όπως το παρέλαβαν Κανένα πρόβλημα Και ακόμα μιλάω μαζί τους  Η θέση μου είναι (και  με τους  νέους συμφωνήσαμε  μέσω μισθωτηρίου και το αποδέχτηκαν taxis  ) Ότι χαλάσει μετά απο τους 6 μήνες και αφορά  την χρήση τα επισκευάζουν αυτοί και το παραδίδουν όπως το παρέλαβαν Σημερα συγκεκριμένα έγινε συντήρηση του ηλιακού  παρουσία τους ( αλλαγή ανοδιο - θερμοστάτης  καθαρίστηκε η αντίσταση  μέχρι και σκούπα μπήκε στο καζάνι και ρούφηξε τα αλατα ) Σε  2 χρόνια θα  γίνει το ίδιο με δικά τους έξοδα Πιστεύω να μην την κοπανησου νωρίτερα  

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

Τα χρήματα της προκαταβολής κλείστηκαν σε ενοικια καθ όσον  εληγε το συμβόλαιο και ήθελαν μείωση

Άφησαν το σπίτι όπως το παρέλαβαν Κανένα πρόβλημα Και ακόμα μιλάω μαζί τους  Η θέση μου είναι (και  με τους  νέους συμφωνήσαμε  μέσω μισθωτηρίου και το αποδέχτηκαν taxis  ) Ότι χαλάσει μετά απο τους 6 μήνες και αφορά  την χρήση τα επισκευάζουν αυτοί και το παραδίδουν όπως το παρέλαβαν Σημερα συγκεκριμένα έγινε συντήρηση του ηλιακού  παρουσία τους ( αλλαγή ανοδιο - θερμοστάτης  καθαρίστηκε η αντίσταση  μέχρι και σκούπα μπήκε στο καζάνι και ρούφηξε τα αλατα ) Σε  2 χρόνια θα  γίνει το ίδιο με δικά τους έξοδα Πιστεύω να μην την κοπανησου νωρίτερα  

Επομένως 4 χρόνια νοίκιαζαν, σου στοίχισε μια μπαταρία μπάνιου όλη και όλη και έχεις και παράπονο? Μια χαρά είσαι :).

Σε 2 χρόνια θα καθαρίσουν οι ενοικιαστές την αντίσταση του θερμοστάτη του ηλιακού με δικά τους έξοδα? Αυτό θεωρείται δλδ χρήση του ενοικιαστή επειδή θα έχει ζεστό νεράκι και το δίκτυο είναι γεμάτο άλατα? Που απλά είτε ζεσταίνει με τον ήλιο, είτε πατάει ένα διακόπτη

Συγνώμη αλλά σε λίγο θα ακούμε και φράσεις του τύπου ... 400 το νοικιάζω με χρήση ηλιακού, 350 με τον ηλιακό ασύνδετο γιατί θα "τον γεμίσεις άλατα και θα τον χαλάσεις"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hp8 είπε

Τα χρήματα της προκαταβολής κλείστηκαν σε ενοικια καθ όσον  εληγε το συμβόλαιο και ήθελαν μείωση

Άφησαν το σπίτι όπως το παρέλαβαν Κανένα πρόβλημα Και ακόμα μιλάω μαζί τους  Η θέση μου είναι (και  με τους  νέους συμφωνήσαμε  μέσω μισθωτηρίου και το αποδέχτηκαν taxis  ) Ότι χαλάσει μετά απο τους 6 μήνες και αφορά  την χρήση τα επισκευάζουν αυτοί και το παραδίδουν όπως το παρέλαβαν Σημερα συγκεκριμένα έγινε συντήρηση του ηλιακού  παρουσία τους ( αλλαγή ανοδιο - θερμοστάτης  καθαρίστηκε η αντίσταση  μέχρι και σκούπα μπήκε στο καζάνι και ρούφηξε τα αλατα ) Σε  2 χρόνια θα  γίνει το ίδιο με δικά τους έξοδα Πιστεύω να μην την κοπανησου νωρίτερα  

Δηλαδη αν χαλασει ο θερμοσιφωνας τον χρεώνεται ο ενοικιαστης?? 😂😂 ρε που τα βρίσκετε τέτοια χαϊβάνια!

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα την παροδο 5ετιας και με την προυποθεση οτι υπαρχει συμβολαιο νομιμο και κατατεθημενο στην εφορια, ο ενοικιαστης ειναι υποχρεωμενος

να διορθωνει ολες τις τυχον ''κινητες'' ζημιες-φθορες που εχει υποστει το σπιτι.

και λεγοντας ''κινητες'' εννοω αυτες που φευγοντας μπορει, αν θελει, να τις παρει μαζι του.

Για παραδειγμα αν χαλασε η βρυση θα πρεπει να την αλλαξει με δικα του εξοδα και οταν ξενοικιασει το σπιτι μπορει να την παρει μαζι του αρκει βεβαια να βαλει πισω την χαλασμενη κλπ κλπ.

(το προβλημα με μενα ηταν ενας θερμοσιφωνας τον οποιο αλλαξα με δικα μου εξοδα ως ενοικιαστης, γιατι ετσι ελεγε το συμβολαιο, και οταν το ξενοικιασα το σπιτι το πηρα μαζι μου βαζοντας πισω τον χαλασμενο τον οποιο και ειχα κρατησει.και φυσικα χαλασε η σχεση μου και με τον ιδιοκτητη...)

Αυτος ειναι ορος που υπαρχει στα συμβολαια και ο χρονος των 5 ετων ειναι ''preset'' εκτος αν ο ενοικιαστης και ο ιδιοκτητης κανουν καποια αλλη συμφωνια μεταξυ τους, που θα πρεπει βεβαια να γραφτει και στο συμβολαιο.

ολα αυτα ειναι απο προσωπικη εμπειρια και με απαντηση απο δικηγορο.

αν απο την αλλη δεν υπαρχει συμβολαιο ο καθενας μπορει να υποστηριζει οτι θελει και οτι τον συμφερει με οτι προβληματα μπορουν να δημιουργηθουν απο αυτο.

Επεξ/σία από costis66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costis66 είπε

το προβλημα με μενα ηταν ενας θερμοσιφωνας τον οποιο αλλαξα με δικα μου εξοδα ως ενοικιαστης

αν  τρύπησε  τότε καλά κάνατε και το πήρατε καθ όσον αυτό δεν είναι βλάβη χρήσης Αν και με μια  συντήρηση ανά 2 έτη επιμηκύνεται η ζωή του. Βέβαια  κανένας δεν το κάνει ακόμα και στην ιδιοκτησία του στους απλούς του παταριού , καθ όσον ο συντηρητής θέλει κανα 40αρι   και καινούργιος  120 Στον ηλιακό όμως το πακέτο φτάνει το 500ρικο+ γι αυτό και επιβάλλεται η συντήρηση  Αν όμως στην περίπτωση σας  ήθελε πχ ένα θερμοστάτη 6 -7 ευρώ η μια αντίσταση 14-15 εκτιμώ  θα έπρεπε να επισκευαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...