Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn [MMORPG][2013]


Stavros_ff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πόσο είναι η μηνιαία συνδρομή και με ποιους τρόπους μπορείς να πληρώσεις εκτός απο πιστωτική?

 

Prepaid καρτες που τις ξύνεις και βάζεις τον κωδικό πουλάνε όπως για το wow πχ? ή έστω paysafe? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος πληρωμής εκτός από πιστωτική για την συνδρομή. Υπάρχουν prepaid game time cards αλλά δεν γνωρίζω αν τις πουλάει κάποιο κατάστημα. Σε online gameshops υπάρχουν ,αν μπορείς να βρεις εκεί ίσως δεν χρειάζετε πιστωτική για να τις αγοράσεις.

Όσο για την συνδρομή έχει δύο : Βασική ( ένας  χαρακτήρας ανά σέρβερ = 11 ευρώ ) και Κανονική ( μέχρι οχτώ χαρακτήρες ανά σέρβερ = 13 ευρώ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σκεφτομαι να δοκιμασω το παιχνιδι. Βαρεθηκα (ξανα) το WoW και τα υπολοιπα παιχνιδια δεν με γεμιζουν. Ειμαι PvE παικτης (healer κατα 99% στα mmo's) ομως εχω κουραστει πλεον απ το Raiding και ψαχνω ενα mmo που θα μπορω να κανω κυριως open world activities. Γι αυτο και θα ηθελα να ρωτησω κανα δυο πραγματα.

 

1. Υπαρχει world content το οποιο να εχει νοημα και να ειναι rewarding? Events, Bosses, Group Quests και γενικα πραγματα στον κοσμο τα οποια οι παικτες κανουν σαν group? Οχι σαν το WoW πας και κανεις ενα weekly boss και τελος, αλλα πραγματα καθημερινα τα οποια κανεις με παρεα, ειναι rewarding και διασκεδαστικα.

 

2. Το combat ειναι smooth? Υπαρχει καθολου delay στα skills?

 

3. Το talent system ειναι ενδιαφερον? Εχει καθολου βαθος κι επιλογες ή ειναι κανα δυο cookie cutter builds που χρησιμοποιουν ολοι?

 

4. Τα dungeons ειναι ποιοτικα και challenging? Απ τη στιγμη που βαρεθηκα τα raids μπορω να τα χρησιμοποιησω σαν ενναλακτικη τοσο για το gearing οσο και το challenge?

 

5. Υπαρχουν διαφορετικα modes (normal, hc κλπ) στα dungeons ή ειναι διαφορετικα τελειως?

 

6. Ta professions ειναι χρησιμα? Φτιαχνεις end game gear? Μπορεις να βγαλεις ανετα gold μ αυτα?

 

7. Πως ειναι το economy? Yπαρχει Auction House?

 

8. Υπαρχουν LFR / LFD / LFG?

 

9. Τα Guilds εχουν σημασια στο gameplay?

 

10. Ειναι <βαρυ> για το pc το παιχνιδι?

 

11. Ti υπαρχει σαν casual content?

 

12. Patches καθε ποτε μπαινουν περιπου? Εχουν πολυ content?

 

13. Ενα σχολιο περι των Raids?

 

14. Υπαρχει Ελληνικο Community?

 

Αυτα προς το παρων :)

 

Y. Γ. Παιρνοντας υπ οψιν οτι οι περισσοτεροι εχουνε-με παιξει WoW, που νομιζετε οτι υστερει και που υπερτερει το FF? To PvP δεν με ενδιαφερει καθολου.

 

Υ.Γ.2 Ξεκινησα να κατεβαζω τον client για το trial. Ιδωμεν...

Επεξ/σία από Mamatereza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Balmung...εκεί είναι ένας valerian snow ...εγώ αλλαξα server για να φταίει αυτός.

κατά τα άλλα το game είναι ΑΑA..πρέπει ομως να του δώσεις χρόνο για να δεις τι έχει να σου προσφέρει . δεν είναι πχ GW2 που μέχρι 20 lvl έχεις δει λίγο πολύ τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον γνωρισα και μολις μπηκα στο guild.

 

Εχω μπολικη υπομονη στα mmo's αλλα η πρωτη εντυπωση ειναι σημαντικη και για μενα οσον αφορα το FF ειναι ακρως θετικη. Το μονο αρνητικο που εχω δει εως τωρα ειναι οτι δεν υπαρχουν voice overs. Δεν ειμαι λατρης βεβαια των voice overs & cinematics, αφου προτιμω το χρημα και ο χρονος να πεφτει στο content, αλλα αν υπηρχε λιγο παραπανω voice over δεν θα εβλαπτε :)

 

Κατα τ αλλα ολα καλα. Αυτο παντως που μου κανει μεγαλη εντυπωση κι ελπιζω να ειναι ετσι και στα max lvl's, ειναι πως οι παικτες ειναι εξω στον κοσμο. Οπου και να παω βλεπω κοσμο. Απο camps μεχρι grp quests κλπ. Ειναι το πλεον σημαντικο για ενα mmo και κατι που πλεον δεν βρισκεις πουθενα και ειδικα στο WoW. Ευχαριστη εκπληξη λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Κατα τ αλλα ολα καλα. Αυτο παντως που μου κανει μεγαλη εντυπωση κι ελπιζω να ειναι ετσι και στα max lvl's, ειναι πως οι παικτες ειναι εξω στον κοσμο. Οπου και να παω βλεπω κοσμο. Απο camps μεχρι grp quests κλπ. Ειναι το πλεον σημαντικο για ενα mmo και κατι που πλεον δεν βρισκεις πουθενα και ειδικα στο WoW. Ευχαριστη εκπληξη λοιπον.

 

 Αυτό είναι και το περίεργο . Ενώ μιλάμε για ένα ΑΑΑ ΜΜΟ ( κατά την γνώμη μου μέσα στα τρία καλύτερα ) οι Έλληνες ΜΜΟ παίχτες συνεχίζουν να το αγνοούν. Έκτος από το PvP κομμάτι που όντως είναι περιορισμένο , σε όλα τα άλλα προσφέρει και μεγάλη ποικιλία και μεγάλη ποσότητα αλλά και έχει progress που επιβραβεύει την προσπάθεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σκεφτομαι να δοκιμασω το παιχνιδι. Βαρεθηκα (ξανα) το WoW και τα υπολοιπα παιχνιδια δεν με γεμιζουν. Ειμαι PvE παικτης (healer κατα 99% στα mmo's) ομως εχω κουραστει πλεον απ το Raiding και ψαχνω ενα mmo που θα μπορω να κανω κυριως open world activities. Γι αυτο και θα ηθελα να ρωτησω κανα δυο πραγματα.

 

1. Υπαρχει world content το οποιο να εχει νοημα και να ειναι rewarding? Events, Bosses, Group Quests και γενικα πραγματα στον κοσμο τα οποια οι παικτες κανουν σαν group? Οχι σαν το WoW πας και κανεις ενα weekly boss και τελος, αλλα πραγματα καθημερινα τα οποια κανεις με παρεα, ειναι rewarding και διασκεδαστικα.

 

2. Το combat ειναι smooth? Υπαρχει καθολου delay στα skills?

 

3. Το talent system ειναι ενδιαφερον? Εχει καθολου βαθος κι επιλογες ή ειναι κανα δυο cookie cutter builds που χρησιμοποιουν ολοι?

 

4. Τα dungeons ειναι ποιοτικα και challenging? Απ τη στιγμη που βαρεθηκα τα raids μπορω να τα χρησιμοποιησω σαν ενναλακτικη τοσο για το gearing οσο και το challenge?

 

5. Υπαρχουν διαφορετικα modes (normal, hc κλπ) στα dungeons ή ειναι διαφορετικα τελειως?

 

6. Ta professions ειναι χρησιμα? Φτιαχνεις end game gear? Μπορεις να βγαλεις ανετα gold μ αυτα?

 

7. Πως ειναι το economy? Yπαρχει Auction House?

 

8. Υπαρχουν LFR / LFD / LFG?

 

9. Τα Guilds εχουν σημασια στο gameplay?

 

10. Ειναι <βαρυ> για το pc το παιχνιδι?

 

11. Ti υπαρχει σαν casual content?

 

12. Patches καθε ποτε μπαινουν περιπου? Εχουν πολυ content?

 

13. Ενα σχολιο περι των Raids?

 

14. Υπαρχει Ελληνικο Community?

 

Αυτα προς το παρων :)

 

Y. Γ. Παιρνοντας υπ οψιν οτι οι περισσοτεροι εχουνε-με παιξει WoW, που νομιζετε οτι υστερει και που υπερτερει το FF? To PvP δεν με ενδιαφερει καθολου.

 

Υ.Γ.2 Ξεκινησα να κατεβαζω τον client για το trial. Ιδωμεν...

Αν κ το ξεκίνησα λιγότερο από μήνα θα σ απαντήσω (σαν παλιός παίχτης κ του WoW θα σε νιώσω)

1)Το παιχνίδι έχει κάποια events.(Fates)κάποια τα σολάρεις κάποια άλλα όχι.Επίσης έχει κ κάποια hunts που κυνηγάς κάποια spawns.τα πρώτα σ δείνουν rewards για το fuction σου(seals λέγονται κ είναι currensy-επίσης δίνουν κ xp)τα δεύτερα σ δίνουν 2 rewards και είναι για gear.

2)To comabt είναι μια χαρα.Απλά θα πρέπει να συνηθίσεις λίγο γτ τα skill έχουν global cooldown.Υπάρχουν κάποια που δεν υπάγονται σε αυτή την κατηγορία.

3)Δεν έχει talent system.Το ίδιο build παίζουν όλοι.Κάνεις στην αρχή ένα class.Tο πας 30.Πας στην πόλη κ επιλέγεις ένα άλλο class το πας 15 .Μετά ξεκλειδώνεις το evolved class toy αρχικού σου.(Μην τρομάζεις είναι easy,to google είναι φίλος μας)

4)Μαζί με τα hunts που είπα πιο πάνω(1) τα dungeons σε βοηθάνε για early gear (drops)και end(drops k κάποιο currensy π το κάνεις trade για gear).Challenging δεν είναι όλα..Κάποια είναι αρκετά κάποια όχι.Επίσης έχει dungeons (4man)κάτι σαν small raid(8man)k raid(24man).που δεν έχουν κάποιο lock time.

5)dungeons κάποια έχουν hard mode.Κάποια αρχικά απλά δεν υπάρχουν σε δύσκολη μορφή στα 50

6)Τα prof δεν έχουν σχέση με wow.Ανεβαίνουν δύσκολα.Κάνεις κάποιο gear(2 tier πιο κάτω από end αλλά παλούκι craft)λεφτά βγάζεις από κάποια επειδή κάνεις έπιπλα(για το σπίτι του κάθενός )κ επίσης κάνεις κάποια items που εφόσον τα φορέσεις κ expareis μαζί με αυτά κ δεθούν μαζί σου(spiritbond)τα σπάς κ παίρνεις κάποια matts.(θα τα δεις στην πορεία)

7)Εconomy not bad.AH έχει κ λέγεται market board.

8)Υπάρχουν αλλά έχουν μεγάλα q εκτός αν είσαι τανκ/heal

9)Απλά είναι πιο εύκολα κάποια κομμάτια αν έχεις FC από το να πας με random ατομα

10)Ανάλογα τις ρυθμισεις που θα βάλεις.Δεν είναι κ τρομερά βαρύ παιχνίδι

11)Κάνεις 3-4 random dungeon/raid κ παιρνεις reward.3 ώρες κ είσαι gg.

12)Patch θα μπεί τώρα ένα τέλος του μήνα.Ένα τέλος Μάρτη κ προς Μάιο expansion.

13)Kαλή φάση.Δεν είναι piou piou

14)δεν έχω ιδέα(αν κ πρόσεξα ότι υπάρχει)

p.S το παιχνίδι είναι η χαρά του pve.

p.s2 http://ffxiv.consolegameswiki.com/wiki/FF14_Wiki

http://xivdb.com/

θα σε βοηθήσουν.

p.s3 πάντα να κάνεις fates + στόρυ q!..

ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτό είναι και το περίεργο . Ενώ μιλάμε για ένα ΑΑΑ ΜΜΟ ( κατά την γνώμη μου μέσα στα τρία καλύτερα ) οι Έλληνες ΜΜΟ παίχτες συνεχίζουν να το αγνοούν. Έκτος από το PvP κομμάτι που όντως είναι περιορισμένο , σε όλα τα άλλα προσφέρει και μεγάλη ποικιλία και μεγάλη ποσότητα αλλά και έχει progress που επιβραβεύει την προσπάθεια σου.

Το αγνοουν λογω αυτου http://www.skroutz.gr/c/875/video_game_cards.html?from=catspan&keyphrase=final+fantasy.Οχι οτι και το Wow δεν εχει αλλα το Wow ειναι δοκιμασμενο εδω και χρονια και ξερουν τι να περιμενουν ενω στο FF ειναι λιγο πιο περιεργα τα πραγματα,επισης υπαρχουν και πολλα αλλα Mmo τυπου GW2,rift κλπ χωρις συνδρομη(ακομα καποιοι ασχολουνται με το πεθαμενο L2 αλλα αυτους δεν τους θεωρω καν gamers...). Απο που αλλου αγοραζετε την συνδρομη οι περισσοτεροι για 30ευρω ειναι σχετικα πολλα για 2 μηνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...