Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn [MMORPG][2013]


Stavros_ff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε Savoukos σ ευχαριστω πολυ :)

 

To παιχνιδι το πηρα ηδη και μου φαινεται πολυ καλυτερο απ οτι περιμενα. Ειναι κι αρκετα ελαφρυ θα ελεγα. Περισσοτερα στην πορεια, ομως και μονο που παιζω ενα mmo που υπαρχουν 100δες παικτες εξω στον κοσμο μου αρκει. Τι να το κανεις αν παιζεις ενα mmo και ολοι ειναι αραχτοι στις πολεις, στις φαρμες και στα garrisons και το μονο που κανουν ειναι queue σε LFR/LFG. Παυει ουσιαστικα να ειναι mmo και απλα παιζεις ενα single player farming game. Ενα facebook game ουσιαστικα.

 

Για το οτι ειναι η χαρα του PvE player, κατα 90% αυτο ψαχνω σε ενα mmo, αφου το world PvP ειναι νεκρο σε ολα τα mmo's (τουλαχιστον τα ΑΑΑ και ειδικα στο WoW) και η μονη ουσιαστικη επιλογη ειναι το instanced PvP (arenes & bg's), το οποιο πλεον μετα απο τοσα χρονια το θεωρω μη διασκεδαστικο.

 

Οσον αφορα την συνδρομη ριξτε μια ματια εδω http://www.allkeyshop.com/blog/buy-final-fantasy-14-a-realm-reborn-60-days-gamecard-compare-prices/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπολικο πραμα μ ενα απλο patch. Παιζοντας το παιχνιδι και βλεποντας το βαθος των classes, των professions, την ποικιλια, την ποιοτητα αλλα και την ποσοτητα του content, νομιζω τελικα οτι για ενα mmo πλεον η λυση ειναι ο διαχωρισμος του PvE απο το PvP. Μονο κακο νομιζω πλεον οτι δημιουργει η συνυπαρξη αυτων των δυο, αφου δεσμευει και περιοριζει τους devs, μοιραζοντας τα χρηματα αλλα και το χρονο δημιουργιας content, μη αφηνοντας ουσιαστικα κανενα απ τα δυο να εξελιχθει οπως θα επρεπε. Ειναι αρκετα δυσκολο να χωρεσεις δυο καρπουζια κατω απ την ιδια μασχαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι νέο content θέλει το pvp σ' ένα mmo? 1 Bg ή μια αρένα όποτε τους καπνίσει?? παίρνω σβάρνα τα pvp forum σε διάφορα γνωστά mmo και πουθενά δεν ζητάει ο κόσμος νέο "content", balance ζητάne οι κακομοίριδες, ανεξαρτήτως παιχνιδιού. Καιρός λοιπόν να σταματήσει η καραμέλα, την ίδια βιόλα βαράνε σε κάθε Mmo, απλά βαριούνται να μπαλατζάρουν ξεχωριστά pve και pvp γιατί θα είναι διπλή δουλειά γι'αυτούς και δεν θέλουν να ζορίζονται, τα υπόλοιπα είναι @@ρια μέντολες και ιστορίες για 12χρονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται ποτε να υπαρχει balance στο Pvp και αυτο γιατι παντα θα βρισκουν πολλοι μια αφορμη για να κραξουν κατι. Δηλαδη μπορει εν μερη οι εταιριες αυτες καθαυτες να το ξεκινανε αλλα δυστηχως ειναι το κοινο κοινως οι παιχτες οι ιδιοι ΓΤΠ και αυτο παει σε ολα.Απο τα Moba μεχρι τα Mmo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβως αυτο ειναι το θεμα. Ποτε δεν προκειται να υπαρξει balance. Γιατι λοιπον να μου χαλαει εμενα το class μου και ειδικα αν ειμαι pve παικτης για ενα ουτοπικο pvp balance? Γιατι για παραδειγμα τα class στο wow να ειναι πλεον τοσο ρηχα, να μην εχεις επιλογες για τπτ?

Θυμαστε ποσο ωραια ηταν τα class παλιοτερα? Talent trees με μπολικες επιλογες skills και αρκετους διαφορετικους δυνδοιασμους. Ας μην ηταν viable ολα, δεν πειραζει. Ειχες τουλαχιστον την επιλογη. Μπορουσες αν ηθελες να παιξεις ενα συνδοιασμο ο οποιος να μην ηταν οτι καλυτερο, απλα και μονο επειδη σε διασκεδαζε το gameplay ή το rotation. Τωρα τπτ. Μια αηδια.

Ισως το μονο mmo πλεον το οποιο θα μπορουσα να πω οτι εχει πραγματικη ελευθερια στα class του να ειναι το Rift. Δεν ξερω πως ειναι στο Final Fantasy τα class στο end game, αφου ειμαι 26 lvl. Ελπιζω ομως να ειναι περισσοτερο σαν του Rift και λιγοτερο σαν του WoW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβως αυτο ειναι το θεμα. Ποτε δεν προκειται να υπαρξει balance. Γιατι λοιπον να μου χαλαει εμενα το class μου και ειδικα αν ειμαι pve παικτης για ενα ουτοπικο pvp balance? Γιατι για παραδειγμα τα class στο wow να ειναι πλεον τοσο ρηχα, να μην εχεις επιλογες για τπτ?

Θυμαστε ποσο ωραια ηταν τα class παλιοτερα? Talent trees με μπολικες επιλογες skills και αρκετους διαφορετικους δυνδοιασμους. Ας μην ηταν viable ολα, δεν πειραζει. Ειχες τουλαχιστον την επιλογη. Μπορουσες αν ηθελες να παιξεις ενα συνδοιασμο ο οποιος να μην ηταν οτι καλυτερο, απλα και μονο επειδη σε διασκεδαζε το gameplay ή το rotation. Τωρα τπτ. Μια αηδια.

Ισως το μονο mmo πλεον το οποιο θα μπορουσα να πω οτι εχει πραγματικη ελευθερια στα class του να ειναι το Rift. Δεν ξερω πως ειναι στο Final Fantasy τα class στο end game, αφου ειμαι 26 lvl. Ελπιζω ομως να ειναι περισσοτερο σαν του Rift και λιγοτερο σαν του WoW.

Δεν έχουν καμμία σχέση με του rift.Στο FF δεν κάνεις δικό σου spec.Απλά έχεις το Main και παίρνεις κάποια crosskills από άλλα classes που είναι τα ίδια σε όλους.rift αντίθετα είχες 1-2 viable σε κάθε class (mage/priest/warrior/rogue) αλλά πειραματιζόσουν και με δικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια λεγε μου να ξανααρχισω το Rift :P. Α και Mamatereza περιμενω εντυπωσεις απο το FF γιατι με ψιλο ψινει να το δοκιμασω απο τελη Γεναρη ή αυτο ή το Wildstar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το Rift ειχε καλυτερη μηχανη γραφικων και animations τοτε ισως να μην το ειχα αφησει ποτε. Wildstar μετα το Drop 4. Οσο για το FF ειμαι 27 lvl οποτε δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη, αλλα σε μερικα lvl's ακομα θα γραψω ενα ρεζουμε για το πως μου φαινεται εως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μου αρεσε η μηχανη γραφικων παρολα αυτα δεν μου αρεσε που σε διαφορα Rifts και Events με το pc της υπογραφης μου(εκτως της καρτας γραφικων που τοτε ειχα την Gtx 770)και πεφτανε στο θεο τα Frames... Γενικα αυτο μου την σπαει και σε τετοια pvp events σε διαφορα mmo οτι πεφτουν κατακορυφα τα Frames και μοιαζει λες και εχω Pc 10ετιας.

 

Αυτο που δεν μου αρεσε στο Rift ειναι οτι ηταν πολυ Generic σαν παιχνιδι απο πλευρας,Story,Lore κλπ Κοινως αν με ρωτησεις πως λενε την κεντρικη πολη δεν την θυμαμαι καν ή καποιο απο τους κεντρικους ηρωες αυτης. Αυτο ειναι και το κακο που εχει δυστηχως το Wow αν ασχοληθεις μαζι του Pve κυριως.Παρολα αυτα το FF εχει τρομερες βασεις απο τα πολλα παιχνιδια που εχουν βγει και ειμαι και λατρης της σειρας καθως τα εχω παιξει ολα απο το 5 μεχρι και το 13  και επειδη θα εχει μεσα οικια τερατα σκεφτομαι να το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια λεγε μου να ξανααρχισω το Rift :P. Α και Mamatereza περιμενω εντυπωσεις απο το FF γιατι με ψιλο ψινει να το δοκιμασω απο τελη Γεναρη ή αυτο ή το Wildstar.

Το ff έχει trial οπότε είσαι κομπλέ τώρα αν θες να δοκιμάσεις wildstar δεν ξέρω αν έχει trial.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...