Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, yanyul είπε

Γιάννης Platano 

Φίλε, θυμάσαι πόσο πλήρωσες;

Πριν 12 χρονια  καπου στις  2000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η γυναίκα μου εκανε προχτές την Παρασκευή PRK. Όλα καλά πήγαν και οι ενοχλήσεις σχετικά ήπιες. Την Τρίτη θα βγάλει τους προστατευτικούς φακούς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την παρασκευή που έγινε το PRK σήμερα Δευτέρα δεν έχει καθόλου ενοχλήσεις η σύζυγος. Το ΣΚ είχε λίγο τσούξιμο και φωτοευαισθησία. Αύριο θα βγάλει τους φακούς και θα δει ακόμα καλύτερα. Γύρω στους 3-3,5 βαθμούς είχε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kgian said:

Απο την παρασκευή που έγινε το PRK σήμερα Δευτέρα δεν έχει καθόλου ενοχλήσεις η σύζυγος. Το ΣΚ είχε λίγο τσούξιμο και φωτοευαισθησία. Αύριο θα βγάλει τους φακούς και θα δει ακόμα καλύτερα. Γύρω στους 3-3,5 βαθμούς είχε. 

Εγώ θυμάμαι τον πρώτο καιρό που βγήκε ο προστατευτικός φακός δεν έβλεπα καλά αν και το περίμενα. Δεν θα δει άμεσα καλά μόλις τους βγάλει, θέλει λίγο χρόνο να ξανά συνηθίσει το μάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συμφορουμίτες

Γνωρίζουμε κάποιον γιατρο με συστάσεις καπου Νότια Προάστια ? 

Ξέρω για Περιστέρι και Αιγάλεω αλλά ήθελα κάπου προς Γλυφάδα να είμαι κοντά στο σπίτι να μπορώ να με παρακολουθεί απο κοντά 

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spilios6 είπε

Καλημέρα συμφορουμίτες

Γνωρίζουμε κάποιον γιατρο με συστάσεις καπου Νότια Προάστια ? 

Ξέρω για Περιστέρι και Αιγάλεω αλλά ήθελα κάπου προς Γλυφάδα να είμαι κοντά στο σπίτι να μπορώ να με παρακολουθεί απο κοντά 

Ευχαριστώ 

Δές και στην κλινική eye day clinic , έχει ανοίξει πρόσφατα εάν θυμάμαι καλά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγα Θεσσαλονίκη σε γιατρό για προεγχειρητικό. Μου είπε ότι το μάτι μου είναι φυσιολογικό και μου προτείνει τη lasik ώστε να μπορώ να κάνω και μετέπειτα κάποια διορθωτικη. Είμαι 29 χρονών. Η μυωπία μου είναι στο δυόμιση και ο αστιγματισμός 0.75.

Η lasik (1800ευρω) έχει 300 ευρώ περισσότερο από την PRK. Με την prk λέει πως παρεμβαίνουν κατευθείαν ενώ με τη lasik σηκώνουν ένα κομματάκι κλπ και μετά παρεμβαίνουν.

Με τη lasik θα μπορώ την ίδια στιγμή να δω και από Δευτέρα αν τη κάνω Παρασκευή θα μπορώ να επιστρέψω στη δουλειά μου. Με τη prk μου είπε θα χρειαστώ μια βδομάδα εκτός εργασίας. Επίσης θα είναι πιο επώδυνη με την PRK η ανάρρωση.

Στις ερωτήσεις μου για το αν θα έχω επιπλοκές και τι επιπλοκές θα είναι αυτές δεν μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση παρά μόνο ότι έχει κάνει 30.000 εγχειρήσεις και πως όλες οι εγχειρήσεις υπάρχει περίπτωση να έχουν επιπλοκές κάτι που σε μένα μετά τον έλεγχο δεν έχει πολλές πιθανότητες καθώς είναι όλα φυσιολογικά.

Αυτές τις πληροφορίες έχω. Από κει και πέρα σκέφτομαι να προχωρήσω. Κάποια συμβουλή από εσάς για το αν θα πρέπει να ρωτήσω κάτι ακόμη συγκεκριμένο ή να προτιμήσω prk έναντι lasik ; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από dimips
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα ακουω οτι η lasik ειναι πιοα ακριβη απο prk

Συνηθως δεν εχουν διαφορα τιμης.

Αν του εχεις εμπιστοσυνη προχωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Γιάννης Platano said:

Πρωτη φορα ακουω οτι η lasik ειναι πιοα ακριβη απο prk

Συνηθως δεν εχουν διαφορα τιμης.

Αν του εχεις εμπιστοσυνη προχωρα .

Τι να πω. είναι ο πιο καλός στη Θεσσαλονίκη λένε. είναι στο λιμάνι. Να ρωτήσω τίποτα ακόμη; Γιατί τόση διαφορά κλπ; 

p.s. Μου είπε ότι η διαφορά στη τιμή υπάρχει διότι με τη Lasik χρησιμοποιεί δυο διαφορετικά μηχανήματα ενώ στη Prk μονο το ένα. Αυτό πως σας ακούγεται σαν απάντηση ; 

Επεξ/σία από dimips
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimips είπε

Σήμερα πήγα Θεσσαλονίκη σε γιατρό για προεγχειρητικό. Μου είπε ότι το μάτι μου είναι φυσιολογικό και μου προτείνει τη lasik ώστε να μπορώ να κάνω και μετέπειτα κάποια διορθωτικη. Είμαι 29 χρονών. Η μυωπία μου είναι στο δυόμιση και ο αστιγματισμός 0.75.

Η lasik (1800ευρω) έχει 300 ευρώ περισσότερο από την PRK. Με την prk λέει πως παρεμβαίνουν κατευθείαν ενώ με τη lasik σηκώνουν ένα κομματάκι κλπ και μετά παρεμβαίνουν.

Με τη lasik θα μπορώ την ίδια στιγμή να δω και από Δευτέρα αν τη κάνω Παρασκευή θα μπορώ να επιστρέψω στη δουλειά μου. Με τη prk μου είπε θα χρειαστώ μια βδομάδα εκτός εργασίας. Επίσης θα είναι πιο επώδυνη με την PRK η ανάρρωση.

Στις ερωτήσεις μου για το αν θα έχω επιπλοκές και τι επιπλοκές θα είναι αυτές δεν μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση παρά μόνο ότι έχει κάνει 30.000 εγχειρήσεις και πως όλες οι εγχειρήσεις υπάρχει περίπτωση να έχουν επιπλοκές κάτι που σε μένα μετά τον έλεγχο δεν έχει πολλές πιθανότητες καθώς είναι όλα φυσιολογικά.

Αυτές τις πληροφορίες έχω. Από κει και πέρα σκέφτομαι να προχωρήσω. Κάποια συμβουλή από εσάς για το αν θα πρέπει να ρωτήσω κάτι ακόμη συγκεκριμένο ή να προτιμήσω prk έναντι lasik ; Ευχαριστώ

Είμαι 46 και είχαμε μέχρι πρόσφατα ακριβώς τους ίδιους βαθμούς. Γράφω "είχαμε" γιατί στην τελευταία μέτρηση έπεσε η μυωπία μου στο 2.

Κάπου κοντά στην ηλικία σου αποφάσισα ότι δεν αξίζει να κάνω εγχείρηση για τόσο μικρή "πάθηση", δεδομένου ότι μπορώ μια χαρά να πάω μια βόλτα χωρίς φακούς επαφής ή γυαλιά- όχι πως είναι κάτι ευχάριστο αλλά στην ανάγκη μπορώ να κυκλοφορήσω.

Όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά αντικειμενικά ήταν μια ορθή απόφαση για την περίπτωσή μου. Όσοι  συνομήλικοί μου έκαναν επέμβαση για μυωπία αντιμετωπίζουν 2 θεματάκια: ζορίζονται στην νυχτερινή οδήγηση και στο κοντινό διάβασμα (το δεύτερο λογω έναρξης πρεσβυωπίας).

Το πρώτο θεματάκι οφείλεται στην εμφάνιση της λεγόμενης "άλου" (άλως) δηλαδή κάτι σαν φωτοστέφανο γύρω από μια λάμπα που θαμπώνει το οπτικό πεδίο. Αυτή η παρενέργεια εμφανίζεται συχνά.

Σε πρόσφατες μελέτες βρήκαν επίσης ότι αυξάνεται η πιθανότητα να έχεις ανάγκη για γυαλιά πρεσβυωπίας και εγχείρησης καταρράκτη νωρίτερα από εκείνους που δεν έχουν κάνει εγχείρηση για μυωπία. Το παράδοξο είναι ότι εγχείρηση μελλοντικά δεν αυξάνει την πρεσβυωπία ούτε "θαμπώνει" τον φακό πρόωρα, αλλά δημιουργεί την ανάγκη στον ασθενή να αναζητήσει βοήθεια για την αποκατάσταση της όρασής του νωρίτερα από τους άλλους.

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλή επιτυχία.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimips είπε

Σήμερα πήγα Θεσσαλονίκη σε γιατρό για προεγχειρητικό. Μου είπε ότι το μάτι μου είναι φυσιολογικό και μου προτείνει τη lasik ώστε να μπορώ να κάνω και μετέπειτα κάποια διορθωτικη. Είμαι 29 χρονών. Η μυωπία μου είναι στο δυόμιση και ο αστιγματισμός 0.75.

Η lasik (1800ευρω) έχει 300 ευρώ περισσότερο από την PRK. Με την prk λέει πως παρεμβαίνουν κατευθείαν ενώ με τη lasik σηκώνουν ένα κομματάκι κλπ και μετά παρεμβαίνουν.

Με τη lasik θα μπορώ την ίδια στιγμή να δω και από Δευτέρα αν τη κάνω Παρασκευή θα μπορώ να επιστρέψω στη δουλειά μου. Με τη prk μου είπε θα χρειαστώ μια βδομάδα εκτός εργασίας. Επίσης θα είναι πιο επώδυνη με την PRK η ανάρρωση.

Στις ερωτήσεις μου για το αν θα έχω επιπλοκές και τι επιπλοκές θα είναι αυτές δεν μου έδωσε ξεκάθαρη απάντηση παρά μόνο ότι έχει κάνει 30.000 εγχειρήσεις και πως όλες οι εγχειρήσεις υπάρχει περίπτωση να έχουν επιπλοκές κάτι που σε μένα μετά τον έλεγχο δεν έχει πολλές πιθανότητες καθώς είναι όλα φυσιολογικά.

Αυτές τις πληροφορίες έχω. Από κει και πέρα σκέφτομαι να προχωρήσω. Κάποια συμβουλή από εσάς για το αν θα πρέπει να ρωτήσω κάτι ακόμη συγκεκριμένο ή να προτιμήσω prk έναντι lasik ; Ευχαριστώ

Έχω κάνει PRK είχα 6 βαθμούς μυωπία και στα 2 μάτια και 0,75 αστιγματισμό στο ένα , προσωπικά δεν το μετάνιωσα , όντως είναι πιο επώδυνη και θελει περισσότερο καιρό για να επουλωθούν τα μάτια , εγώ στη θέση σου με 2,5 βαθμούς θα το σκεφτόμουνα δεν εχεις μεγάλη μυωπία , φίλος είχε 2 έκανε lasik και είναι κομπλέ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...