Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η γευση του εσπρέσο είναι όντως διαφορετική δεν έχει όμως καμία σχέση με την ποιότητα του καφέ, είναι πόλη καλή.

όταν την συνηθίσεις δεν θα θες να τον αλλαξεις με τίποτα.

είσαι σίγουρος; μιλάμε για τον εσπρέσο από το groupon; μα δεν μυρίζει καν! Φτιάχνω έναν για μένα και έναν από άλλη φίρμα από σουπερμάρκετ και αυτός του σουπερμάρκετ μοσχοβολάει. Τόσο έξω πέφτω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μάλλον σε κατάλαβα λάθος και σου έδωσα λάθος απάντηση, εννοούσα γενικά τον εσπρέσσο που βγαζη μια Ιννησία!

επειδη τον πίνεις σκέτο όπως αναφέρεις σε ένα από τα ποστ δοκίμασε illy,Fortissio Lungo,και Ristretto θα είσαι σίγουρα ευχαριστημένος με την γευση το θέμα είναι ότι κοστίζουν λιγάκι περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα δύο βίντεο, το ένα με τον καφέ που πήρα από το groupon όπου αφού καθάρισα τη μηχανή χωρίς κάψουλα έκανα ένα καφέ και μετά δείχνω πόσο πολλά υπολείμματα καφέ μένουν στη μηχανή.

 

Αντίθετα στο δεύτερο βίντεο, από επώνυμη συμβατή κάψουλα, δεν έχει υπόλειμμα ούτε ένα κόκκο καφέ.

 

Σε επικοινωνία μου με τον προμηθευτή και παρατηρήσεις για την ποιότητα μου αλλάξανε όλο το κιβώτιο τους καφέδες στέλνοντάς μου καινούριο. Δεν είδα όμως καμία διαφορά.

 

Εσείς τι πιστεύετε;

 

1.Είμαι εγώ παράξενος;

2. Φταίει η μηχανή μου;

3. Οι κάψουλες δεν είναι καλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραξενο ειναι οτι βαζεις καφε για μονό δηλ 40ml και πατας το κουμπι για lungo!Το οποιο για ενα περιεργο λογο σταματαει πολυ συντομα και μετα το ξαναπατας!!! wtf???

Κανε ενα reset στη μηχανη γιατι αυτο μου φαινεται πολυ περιεργο και δεν πρεπει να γινεται ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραξενο ειναι οτι βαζεις καφε για μονό δηλ 40ml και πατας το κουμπι για lungo!Το οποιο για ενα περιεργο λογο σταματαει πολυ συντομα και μετα το ξαναπατας!!! wtf???

Κανε ενα reset στη μηχανη γιατι αυτο μου φαινεται πολυ περιεργο και δεν πρεπει να γινεται ετσι.

Αυτό το διόρθωσα μετά το βίντεο. Αν θέλεις να βγάζει ο lungo λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο κρατάς το κουμπί του πατημένο μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή ποσότητα στο φλιτζάνι (σελ 52 στο βιβλιαράκι). Εγώ το κράτησα κάποια στιγμή 10 δευτερόλεπτα να βάλω λίγο παραπάνω να τρέξει και έμεινε εκεί.

 

 

post-200062-0-05721900-1423896460_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αν βγάζουν οι κάψουλες σε εσάς κατακάθι είτε στον καφέ είτε στο τέλος αν τρέξεις μια σκέτη χωρίς κάψουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να μη βγαζει υπολλειματα μεσα στον καφε και οχι μετα οταν φλασαρεις σκετο νερο.

εγω βλεπω τον καφε που πινω αν εχει στο τελος κατακαθι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να μη βγαζει υπολλειματα μεσα στον καφε και οχι μετα οταν φλασαρεις σκετο νερο.

εγω βλεπω τον καφε που πινω αν εχει στο τελος κατακαθι

μα αυτά τα υπολείμματα πηγαίνουν στον δεύτερο καφέ. Και δεν το κάνει η άλλη κάψουλα. Αν το έκαναν όλες οι κάψουλες ίσως σκεφτόμουν να την αλλάξω και να πάρω κανονική μηχανή.

Είναι τραβηγμένο να έχεις κατακάθι στον καφέ. Πουθενά δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμβαίνει διοτι ειναι πιο λεπτοκομμενος ο καφες.Δεν ειναι κακο και σιγουρα δεν παθαίνεις τίποτα

Έχεις δίκιο. Βλακεία μου έδωσα και 90 ευρώ για τη μηχανή, θα έπαιρνα με 5 το εργαλείο, θα μου έβγαινε φτηνότερος ο καφές και δεν θα είχα και κατακάθι. Άσε που ότι καφέ ήθελα θα χρησιμοποιούσα.

 

post-200062-0-75088100-1424033823_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πάντως μπορείτε να επαναχρησιμοποιήσετε και τις κάψουλες απο τις DE (αφού βέβαια τις αδειάσετε πρώτα και βάλετε αλουμινόχαρτο για καπάκι). Δεν είναι σίγουρα για πολλές χρήσεις αλλά για 4-5 φορές έκαστη δεν νομίζω να είναι θέμα. Έτσι δίνεις 2,75 για τις φθηνές lungo DE και αν χρησιμοποιήσεις απο 5 φορές έκαστη την κάψουλα (βάζοντας καφέ χύμα π.χ lavazza rossa) έχεις άλλες 50 χρήσεις (5x10). Μια χαρά, δοκιμάστε το και ταιριάζει και τέλεια στην μηχανή. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Βλακεία μου έδωσα και 90 ευρώ για τη μηχανή, θα έπαιρνα με 5 το εργαλείο, θα μου έβγαινε φτηνότερος ο καφές και δεν θα είχα και κατακάθι. Άσε που ότι καφέ ήθελα θα χρησιμοποιούσα.

 

attachicon.gif1600196_picture_7874_3.jpg

αυτο ειναι french press δεν ειναι εσπρεσιερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα στο σουπερμαρκετ αυτές :

http://www.skroutz.gr/c/1550/Kapsoules-Kafe-Rofimaton/m/14137/Caffe-Vergnano.html

Δοκίμασα την πράσινη εσπρέσο μπορώ να πώ ότι μου άρεσε , καλή εναλλακτική μαζί με τις DE για όταν τελειώσουν οι αυθεντικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...