Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πως ξερεις οτι κανουν για την ταινια που κατεβασες?εννοω ειναι συγχρονισμενοι?το χω κι εγω το φοινιξ αλλα δε θυμομουν γιατι ...

Εστω οτι εχεις την ταινια mitsos-yify.mp4 και πας στο opensubtitles να βρεις υποτιτλους για αυτη. Και βρισκεις τους mitsos-yify.srt και mitsos-etrg.srt. Ποιον επιλεγεις να κατεβασεις?

Ετσι ακριβω, συν 1-2 αλγορυθμους παραπανω, δουλευουν και οι αναζητησεις υποτιτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχθες εβαλα μια ταινια να παιξει και ξαφνικα σταματαει και κολαει το kodi

 

επανεκκίνηση και το genesis  ειχε εξαφανιστει....

 

εγκατασταση εκ νεου και ολα μια χαρα... περιεργο παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, τοσο καιρο εκανα δουλεια με laptop και popcorn time και ace stream αλλα ειπα να στεισω ενα htpc.

Θα με ενδιεφερε να γινει σε linux.

 

Εχω 2 επιλογες για pc . Ενα laptop με apu amd e450(4gb ram) και εξοδο hdmi και ενα παλιο pc με pentium του 775 socket(2 gb ram) και μια 9500 nvidia με εξoδο dvi.

Υπαρχει και η επιλογη να βαλω το pc της υπογραφης με σαν 2η οθονη την TV αλλα φανταζομαι θα δυσκολεψει την παραλληλη χρηση του ως desktop.

 

Aρχικα ερωτησεις για το ποιο pc να χρησιμοποιησω:
1) Η αναπτυξη του kodi σε linux συμβαδιζει με αυτη σε windows ή ειναι πιο πισω?

2) Ειδα οτι υπαρχει μια distro αφιερωμενη στα htpc(openelec ?) κερδιζω κατι με αυτη ? θα ειναι χρηστικο το htpc με αυτη σε αλλα προγραμματα ?

3) Aν δεν εχει διαφορα θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το KODI και ολα τα add ons σε οποια distro θελω(xubuntu πχ)

4) τα 2 pc αυτα θα σηκωνουνε 1080p ταινειες τουλαχιστον yify ? και livestream?

 

Τωρα οι ερωτησεις για το kodi:

1) Φανταζομαι οτι υπαρχει add on που στην ουσια να ειναι το popcorn time μεσα στο kodi? (οποια ταινεια θελω δηλαδη on demand μεσω p2p ?)

2) Yπαρχει κατι αντιστοιχο του acestream η ακομα και το ιδιο το acestream ? (η γιατι οχι κατι καλυτερο)
3) Υπαρχει τροπος να βλεπω την συνεχη ροη του sky sports και του bt sports σε hd ποιοτητα ? για formula 1 με ενδιαφερει και αγγλικο πρωταθλημα και champions league. (αν οχι το sports devil που αναφερεται εδω στο thread πως τα παει ? δειχνει ολα τα ματς ποδοσφαιρου και αγωνες αυτοκινητων?)

4) Twitch υπαρχει?(δεν με ενδιαφερει τοσο)

 

Να αναφερω οτι τωρα κατω απο την tv εχω ps4 και ps3 σαν media player αλλα οι δυνατοτητες τους ειναι περιορισμενες στην ελλαδα χωρις neftlix,hulu κτλ.

 

 

1000000000000000 ευχαριστω σε οποιον με βοηθησει σε οποια ερωτηση μπορει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bilya

Genesis + sportsdevil, τιποτε αλλο! :P

 

@khr1s

Για τα λειτουργικα

 

1) Ναι, παντα στην ιδια εκδοση επισημα, αλλα θα πρεπει και η διανομη να ακολουθει την εξελιξη. Στο debian πχ, 360 μερες το χρονο ξυνονται και τις 5 πανε πχ απο 13.2 σε 14.2 και σε 15.2 χωρις να βγαλουν τιποτα ενδιαμεσο. Στο openelec, η πιο kodi-centric διανομη, η 5 (τελευταια stable εκδοση) ειναι ακομα στο kodi 14.2. Για ubuntu υπαρχει repo απο την ιδια την ομαδα του kodi που ενημερωνεται τακτικοτατα.

2) Το openelec εχει τα απολυτως απαραιτητα για να παιξει το kodi σε ενα συστημα, συν ενα πολυ περιορισμενο συνολο drivers, γιαυτο θα δεις πχ οτι δεν υποστηριζονται καρτες παλιοτερες απο nvidia 8xxx και ati απο 5xxx. Αν το θες σαν htpc ειναι παραπανω απο χρηστικο, γιατι μπορεις πχ να του βαλεις εναν torrent client κια να κατεβαζεις της ταινιες σου σε αυτο κατευθειαν. Απλα θα τον χειριζεσαι απο αλλου μεσω ενος web interface.

3) Οχι, δεν εχει διαφορα απο μια κανονικη διανομη με kodi.

4) Αυτο με την nvidia σιγουρα ναι, φτανει να εχεις και τον driver της nvidia εγκατεστημενο. Για το αλλο δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Οτι κοντινοτερο εχω χρησιμοποιησει σε apu ειναι ενας amd a4 του 2013 στο pc του αδερφου μου. Ναι παιζει κανονικα τα παντα, αλλα ειναι με windows 7.

 

Για το kodi συγκεκριμενα

 

1) Ναι υπαρχει τετοιο προσθετο, αλλα δεν θυμαμαι ουτε πως λεγεται, ουτε που θα το βρεις.

2) No idea. Υπαρχει παντως acestream για λινουξ.

3) Απο το sportsdevil μην περιμενεις θαυματα. Η ποιοτητα των streams του ειναι κατωτερη της sd!

4) No idea.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα μπορεί καποιος να βάλει ποια addons εχει ετσι ωστε να έχουμε κατι πιο ολοκληρωμένο εμείς οι newbides

υπάρχει η γρήγορη λύση, πάνε

 

Σύστημα > διαχείριση αρχείων > προσθήκη πηγής

 

και γράψε: http://fusion.tvaddons.ag για όνομα δώσε Fusion. Μετά πήγαινε

 

Σύστημα > ρυθμίσεις > πρόσθετα > εγκατάσταση από αρχείο ZIP > Fusion > Start-Here > Hub Wizard

 

Μόλις εγκατασταθεί πήγαινε στο κεντρικό μενού, μετά προγράμματα και πάτα στο Hub Wizard και τέλος επέλεξε το λειτουργικό σύστημα σου, έτοιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ βλέπω μπάλα (CH L) απο spordevil αλλα κολλάει αρκετά και η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη....... :)

 

παίζει κατι άλλο???? 

Παίζει επι πληρωμή αλλα δεν νομίζω να επιτρέπει το Forum links με υλικό πέρα από τα νομικά πλαίσια :) άμα θές γράψε μου PM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισα και εγώ να το χρησιμοποιώ πρόσφατα,σιγά-σιγά.Μια ερώτηση.Παίζουν πολλαπλά παράθυρα?Να μπορώ να δω 2-3 γεγονότα ταυτόχρονα δηλαδή?

Οχι.

http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=205867

 

Ουτε να παιξεις παραπανω απο 1 αρχειο/stream ταυτοχρονα μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forums.tvaddons.ag/lambda-s-xbmc-addons/26888-release-genesis-addon-808.html#post299129

 

The thread has been closed while lambda decides on a way forward. Please be patient.

 

 

If you want to show your support for the amazing things lambda has done for the community I think having patience as he decides on a way forward would be the most effective and most appreciated way. Do not leave posts anywhere on the forum suggesting the solution is charging a fee of some sort, lambda has gone to GREAT lengths to make it clear that Genesis was free and always would be. Take this message for what it is, don't read anything more into it. It will take some time to work out details so one more time, please be patient. Don't make things worse by posting about THIS situation in new or existing threads on the forum. Lambda has worked tirelessly for so long to give us the amazing experience we enjoy today, show your thanks and gratitude by giving him time to determine the best route forward.

 

 

 

 

P.S. - The Thread is closed but there is still an amazing amount of knowledge and information available in it for anyone with the need and the will.

 

 

 

Posted on behalf of lambda

:'( Παει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χμμμμ....

 

Δηλαδή πάπαλα το lambda repository; HellenicTV κλπ; Αναφέρει το Genesis μέσα, τέρμα κι αυτό;

 

Βασικά, το Genesis από ό,τι είχα καταλάβει, μάζευε links από ΑΛΛΑ addons. Δηλαδή το έβλεπα που έλεγε δίπλα στα links IceFilms, Primewire κλπ... Δεν είναι ότι είχε το ίδιο δικά του links. Άρα μικρό το κακό; Ή κάνω λάθος;

 

EDIT: Το διάβασα καλύτερα αφού ήπια καφέ, τέρμα ΜΟΝΟ το Genesis, ε; Δεν θα μπαίνουν νέα links κλπ; Γιατί εμένα μου ανοίγει κανονικά. Τα παλιά links θα ανοίγουν κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...