Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα φιλε Λετομ μπηκα μεσα σε αυτο που με ειπες...και εχει 4 αρχεια...

Add-on repository

Music add-ons

Program add-ons

Video Add-ons

 

Να ρωτησω και κατι ασχετο οπως καλη ωρα τωρα με τις ταινιες και με τα αθλητικα που τα ψιλο βρηκα... Υπαρχουν και αλλα τετοια δηλαδη που αναλογα τι ψαχνεις μπορεις να το βρεις?? Υπαρχει δλδ καποια λιστα καπου για να βλεπω τι μου χρειαζετε?? Πχ θελω να βλεπω animal planet το πιανω απο καπου?? Γτ μεσα εχει 5 εκατομμυρια καναλια και εχασα την μπαλα να πουμε...

σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελα φιλε Λετομ μπηκα μεσα σε αυτο που με ειπες...και εχει 4 αρχεια...

Add-on repository

Music add-ons

Program add-ons

Video Add-ons

Μπες στο Video Addons και βρες στη λίστα το sportsdevil. Αν είναι enabled είσαι εντάξει με τις αυτόματες ενημερώσεις. Αν δεν είναι, κάντο enabled.

 

 

Να ρωτησω και κατι ασχετο οπως καλη ωρα τωρα με τις ταινιες και με τα αθλητικα που τα ψιλο βρηκα... Υπαρχουν και αλλα τετοια δηλαδη που αναλογα τι ψαχνεις μπορεις να το βρεις?? Υπαρχει δλδ καποια λιστα καπου για να βλεπω τι μου χρειαζετε?? Πχ θελω να βλεπω animal planet το πιανω απο καπου?? Γτ μεσα εχει 5 εκατομμυρια καναλια και εχασα την μπαλα να πουμε...

σε ευχαριστω πολυ

Όλα γίνονται. Για animal planet και λοιπά κανάλια θα πας σε addon για iptv. Εκει θα χάσεις και τη μπάλα και τα άνιμαλς και τα πλάνετ χαχαχα. Γίνεται χαμός. Εγώ δεν ασχολούμαι με iptv ιδιαίτερα. Πάντως για να μην χάνεσαι στα κανάλια αν πετύχεις κάπου κάποιο κανάλι μπορείς να το βάλεις στα αγαπημένα για να το βρίσκεις αμέσως πατώντας στην αρχική οθόνη στο αστεράκι κάτω αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα σε ευχαριστω πολυ και παλι...εκανα κ τις ρυθμισεις που ειπες για τους υποτιτλους αλλα πχ στις σειρες ή στις ταινιες που εψαξα μου βγαζει πχ οταν μπαινω απο ενα σωρο λινκς για να την δω και μερικα δεν παιζουν...βρηκα ασ πουμε του ronaldo την ταινια τωρα κ ειχε μεσα ενα σωρο...βρηκα ενα που επαιζε αλλα τους υποτιλτους πως τους βρησκω ή τους βαζω καπως αυτοματα??

 

Επισης κατι ασχετο παλι...αν το κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων γενικα βγαζει καποιο προβλημα το μηχανακι μου?? to m8s εχω και λεω αν το κανω να εχω καποιο προβλημα ή θα γινει οπως το εβγαλα απο το κουτι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί δεν παθαίνει τίποτα με την επαναφορά ρυθμίσεων, κι εγω έχω κάνει στο δικό μου.

 

To καλύτερο είναι να σετάρεις το kodi με τις βασικές ρυθμίσεις για υπότιτλους κλπ και μετά να κάνεις ένα backup (με το backup addon) οπότε αν στο μέλλον χαλάσεις κατά λάθος κάποια ρύθμιση και δεν ξέρεις τι και πως, κάνεις restore το backup και είσαι οκ. Ή μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κουτί να μην χρειάζεται να ξανασετάρεις από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις του kodi.

 

Τα λινκς στο genesis που δεν παίζουν είναι επειδή το genesis έχει κάποια προβλήματα τον τελευταίο καιρό. Μην ανησυχείς, υπάρχουν άπειρα addons για ταινίες και σειρές απλώς το genesis είναι το καλύτερο.

Κάνε το εξής: Πήγαινε system->addons->install from zip->fusion->start here και πάτα στο plugin.program.addoninstaller (είναι addon για να βρίσκεις και να εγκαθιστάς άλλα addon ψάχνοντάς τα ανά όνομα, κατηγορία κλπ. Θα σε βοηθήσει να βρεις διάφορα που σε ενδιαφέρουν).

Αν θες πάτα και στο από κάτω, στο plugin.video.freshstart (είναι addon για επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων στο kodi).

Πήγαινε τώρα στην αρχική στο programms->program addons->addon installer και όταν φορτώσει πάτα search by name και στην αναζήτηση βάλε genesisfr και θα σου κατεβάσει μια εναλλακτική έκδοση του genesis που εκεί πρέπει να παίζουν τα λινκς. Άλλο καλό Addon για ταινίες/σειρές είναι και το 1channel (το αναζητάς και το εγκαθιστάς μέσω addoninstaller και αυτό).

 

Για να δεις υπότιτλους, μόλις αρχίσει η ταινία πάτα κάτω δεξιά στο πρώτο εικονίδιο, θα σου βγάλει υπομενού download, πατάς πάνω και σου φορτώνει λίστα με υπότιτλους, επιλέγεις όποιον θες και παίζει.

Δες το παρακάτω βίντεο από το 5:30 και μετά:

 

Πάρε και μια ιδέα από iptv, δες το βίντεο από τη μέση και μετά. Στο 10:55 αριστερά στη λίστα των καναλιών έχει και άνιμαλ πλάνετ που ήθελες:

 

Τώρα που βρίσκεις τις λίστες θα μου πεις. Υπάρχουν σάιτ που βάζουν συνεχώς ανανεωμένες λίστες. Κάθε μέρα μπαίνουν εδώ πχ πολλές νέες λίστες από διάφορα είδη καναλιών και διάφορες χώρες:

http://www.tvonlinestreams.com/

 

Κατά καιρούς έχουν μπει και ελληνικά OTE TV κλπ. Όρεξη να έχεις να ψάχνεις για λίστες και βρίσκεις ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δοκίμασα το kodi με το laptop μου συνδεδεμένο στην τηλεόραση και όλα πήγαν άψογα.

Με ενδιαφέρει όμως κάτι ποιο μόνιμα συνδεδεμένο και σκέφτομαι κάποιο Android TV box αλλά και το raspberry pi2 ή κάποιο μεταχειρισμένο PC desktop μικρού - μέσου μεγέθους όπως :

 

α. http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/78350-pc-intel-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%B1-70%E2%82%AC-77%E2%82%AC-85%E2%82%AC/

 

β.http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/544019-hp-compaq-dc-7900-ultra-slim-d/

 

γ.http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/548561-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2gb-sff-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7/

 

δ.http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/fullpc/547914-dell-760-sff-e8400/

 

Οι παραπάνω επιλογές είναι ενδεικτικές, θα επαρκούν όμως για να τρέξουν το kodi?

 

Επίσης μια ακόμα ερώτηση, κάπου διάβασα για VPN. Είναι απαραίτητο όταν τρέχεις το KODI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vpn δεν χρειαζεσαι για το kodi, εκτος αν προκειται να χρησιμοποιησεις καποια προσθετα που "απαιτουν" vpn, πχ το laola που δεν δειχνει ελληνικους αγωνες σε ελληνικες ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κάποιος πως κατεβάζουμε ταινίες απο το kodi 15.1 απο το genesis αλλά και απο το hellenic tv ;

στο genesis αφού εμφανιστεί η λίστα με τις πηγές σε μια ταινία πατάς το "c" στο πληκτρολόγιο για να εμφανιστεί το context menu και επιλεγεις download item 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο genesis αφού εμφανιστεί η λίστα με τις πηγές σε μια ταινία πατάς το "c" στο πληκτρολόγιο για να εμφανιστεί το context menu και επιλεγεις download item 

για το genesis το βρήκα, για το hellenic tv όμως δεν μπόρεσα να βρω κάτι μήπως ξέρεις κάποιο τρόπο να κατεβάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που δοκίμασα να κατεβάσω απο το genesis το αρχείο είναι μόνο 18 MB αλλά παίζει κανονικά πως γίνεται αυτό.

εγώ θέλω να το κατεβάσω ολόκληρο και να το δω στην τηλεόραση με usb μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που δοκίμασα να κατεβάσω απο το genesis το αρχείο είναι μόνο 18 MB αλλά παίζει κανονικά πως γίνεται αυτό.

εγώ θέλω να το κατεβάσω ολόκληρο και να το δω στην τηλεόραση με usb μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Μάλλον δεν κατέβηκε ολόκληρο,δοκίμασε άλλη πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quick Question

 

Μπορει να κανει οτι εκανε το popcorn?

Δηλαδη απλα να πεταξω το torrent μεσα κ να παιζει ενω κατεβαζω η δεν λειτουργει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και οχι. Μπορεις να βαλεις το kmediatorrent απο εδω (με install from zip) για να το κανεις να κατεβασει και να streamαρει ενα torrent

 

https://github.com/jmarth/plugin.video.kmediatorrent/releases

 

Αλλα το ιδιο το torrent δεν το πετας στο προγραμμα, το βρισκεις μεσω της αναζητησης που εχει το προσθετο.

post-124002-0-73019700-1447516583_thumb.png

post-124002-0-13014800-1447516591_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...