Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Kodi με την 15.2 έκδοση μου παρουσίασε ένα πρόβλημα .Δε βρίσκει υπότιτλους για καμία σειρά με κανένα sub addon  (σπάνια βρίσκει κάποιους τελείως άκυρους). Παρατήρησα ότι το 1channel και το genesis βρίσκουν λάθος πληροφορίες για τις σειρές δηλαδή όνομα επεισοδίου, ημερομηνία κυκλοφορίας κτλ.Επίσης όλα τα επεισόδια από όλες τις σειρές έχουν σημειωθεί ως watched.Ξέρει κανείς πιο είναι το πρόβλημα και πως λύνεται?

 

Να σημειώσω οτι το πρόβλημα υπάρχει στα xubuntu 15.10.Στα windows 7 δουλεύει μια χαρά.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξέρει κάποιος πως μπορώ να προσθέσω υπότιτλους, απο την πηγή των subs4free

βρήκα κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρος, απο που το βρίσκω αυτό το add on ?

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο ειναι απο τον Ιανουαριο του 2014 και το προσθετο του subs4free δεν υπαρχει σημερα στο repo

 

http://kodi.wiki/view/Category:Subtitle_add-ons

 

Οποτε βαλε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το xbmc subtitles, σαν προσθετο, ειναι απο την εποχη του 12.x που η αναζητηση υποτιτλων στο xbmc δεν ηταν built in λειτουργια αλλα απαιτουσε αυτο το προσθετο. Ητανε ενα και ενσωματωνε οοολες τις υπηρεσιες αναζητησης υποτιτλων (ο χρηστης απλα ενεργοποιουσε οποια/ες ηθελε).

Μετα εγινε ενας γερος τσακωμος με την αφορμη "γιατι να εχει τη δικη σου υπηρεσια αναζητησης υποτιτλων και οχι τη δικη μου" και η λυση που δωθηκε ηταν: η αναζητηση υποτιτλων γινεται feature που εχει το xbmc εξαρχης και οποιος θελει την δικη του υπηρεσια εκει μεσα, βαζει τον κωλο του κατω και κανει το δικο του προσθετο. Και εκει φανηκε, και φαινεται ακομα, ποιοι πραγματικα εχουν θεληση και γνωσεις να το κανουν και να το συντηρουν οσο περναει ο καιρος :)

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα κατάλαβα.

και κάτι άλλο το black box μήπως ξέρεις πως το ενεργοποιούμε, είδα κάτι βίντεο και έκανα αυτά που λέει αλλά δεν ενεργοποιήθηκε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα μόλις πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με το kodi πλέον, σε mint και lubuntu, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να στέλνω το περιέχομενο σε Apple TV 3. Σκέφτηκα μήπως γίνεται με plex add on (plexbmc) δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Κάθε ιδέα και πρόταση ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ το TVMC στο οποίο μια χαρά έχω βάλει ελληνικούς υποτίτλους, αλλά αργεί απελπιστικά το Streaming..

Bάζω Κοdi το καινούριο μια χαρά το Streaming με τίποτε δεν μπορώ όμως να βάλω ελληνικούς υποτίτλους....

 

Υπάρχει καμία λύση κ.επιστήμονα;

 

Την βρήκα την λύση τελικά μέσα από τα 10 χιλιάδες settings, έπρεπε να μπει primary subtitles Greek...

 

Μετά από πάαααρα πολλές προσπάθειες νομίζω έχω ένα kodi που δουλεύει!

 

Νοιώθω υπερήφανος.

Επεξ/σία από Federacion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@goodlife

Δεν εχω συσκευη της apple. αλλα αυτο που θες φανταζομαι γινεται με airplay.

http://kodi.wiki/view/AirPlay

 

@Federacion

Επειδη εχει ξανααναφερθει, να επισημανω πως το genesis δεν ακολουθει τις ρυθμισεις του kodi για τους υποτιτλους. Το genesis, εφοσον εχεις ενεργη τη σχετικη επιλογη απο τις ρυθμισεις του (tools > subtitles), τραβαει οτι υποτιτλο θελει απο το opensubtitles και μονο απο εκει. Αυτο συμβαινει επειδη η λειτουργια ειναι βαλμενη πανω στο ιδιο το genesis. Και δουλευει ετσι ακομα και αν, στις ρυθμισεις του kodi, δεν εχει οριστει το opensubtitles σαν προεπιλεγμενη υπηρεσια αναζητησης υποτιτλων (settings > videos > subtitles > defaultmovie/tv service). Βασικα, ακομα και καμια υπηρεσια να μην εχει οριστει εκει, το genesis παλι θα δουλευει με opensubtitles.

 

Και μια δικη μου ερωτηση.

Ζητειται touch friendly skin για χρηση σε ταμπλετ. Το μαμα ειναι απαλευτο με το scrolling αριστερα και δεξια και το retouched που ερχεται προεγκατεστημενο σαν δευτερο εχει πολυ μικρα elements (κουμπια, γραμματα κλπ) απο τοτε που αλλαξε στο kodi 14. Μεχρι την 13.2 ηταν πολυ καλο. Το δοκιμασα και στην πρωτη beta της 16 αλλα ακομα τα ιδια χαλια εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@goodlifeΔεν εχω συσκευη της apple. αλλα αυτο που θες φανταζομαι γινεται με airplay.http://kodi.wiki/view/AirPlay

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά η συγκεκριμένη ρύθμιση κάνει το kodi δέκτη και όχι πομπό. Εγώ θέλω να στέλνει περιεχόμενο σε idevice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους τους φιλους που ξεκινούν τώρα να ασχολούνται με το Kodi, βαζω εδώ εναν συγκεντρωτικό οδηγό που βρήκα και που σίγουρα θα τους βοηθήσει πολύ:

http://osarena.net/sygkentrotikos-odigos-gia-ola-osa-hreiazosaste-gia-kodi-media-center

 

Και εδώ πολλά tips και νέα για το Kodi:

http://osarena.net/tags/kodi

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά, αλλά χαοτικά ταξινομημένα. Κατα τη γνώμη μου χρειάζεται ένας step by step οδηγός και αυτό που παρέθεσες να είναι το help που κάποιος θα πηγαίνει. Ειδάλλως ένας απλός χρήστης θα μπερδευτεί και θα τα παρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...