Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ισχύει αυτό που λες. Στην Μαγούλα ο τεχνικός-συναρμολογητής έχει υποχρέωση να συναρμολογήσει το λιγότερο 17 pc(desktop) και να είναι έτοιμα για παράδοση την επόμενη μέρα. Μην λέμε ότι να ναι..

Να συναρμολογίσει 17 διαφορετικά pc από το μηδέν μέσα σε μια μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να συναρμολογίσει 17 διαφορετικά pc από το μηδέν μέσα σε μια μέρα;

Πολλα είναι; Εδω εγω που δεν είμαι επαγγελματίας κάνω το πολυ μισή ώρα και μαλιστα με χειρουργικές κινήσεις μην τυχόν πάθουν τίποτα τα υλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συναρμολογίσει 17 διαφορετικά pc από το μηδέν μέσα σε μια μέρα;

Σε μισή αν ήταν από τους 4ώρους :P  :D

 

Εντάξει αν είναι μόνο συναρμολόγηση βγαίνει, αν έχει και εγκατάσταση Windows, drivers κλπ τρώει πιο πολύ χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα είναι; Εδω εγω που δεν είμαι επαγγελματίας κάνω το πολυ μισή ώρα και μαλιστα με χειρουργικές κινήσεις μην τυχόν πάθουν τίποτα τα υλικά...

Δλδ εσυ θεωρητικα κανεις μισα ωρα για καθε διαφορετικο πισι;

Ξερεις οτι μετα απο πολλα κομματια η αποδοση πεφτει. Εδω στα συγκροτήματα ισχυει!

Οποτε με την δυναμη του πολλαπλασιασμου παμε:

30 λεπτα x 17 συναρμολογησεις (χωρις φορματ και κολπα) = 510 λεπτα συνολο δια 60 λεπτα που εχει η μια ωρα =8,5 ωρες. 

Βαλε και κανενα διαλλειματακι, μια τουαλέτα, εναν καφε; πως θα το καλύψεις;

Περιμενεις και υπερωρια να σου πληρωσουν στο πλαισιο; Γι αυτους δεν εισαι παραγωγικος τοτε!

Αρα εισαι αργος εσυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε για "high class" δουλειές και δε μιλάμε για "έξτρα" μεταφορικά όπως στο παράδειγμα του stormrain, ποιά η διαφορά ανάμεσα στο να σου πληρώνουν τα έξοδα μετακίνησης και στο απλά να συμφωνήσεις ένα μεγαλύτερο μισθό, τέτοιου ύψους που να παίρνεις όσα νομίζεις ότι πρέπει και να βγάζεις και τα μεταφορικά επιπλέον;

 

Απλά μου φαίνεται λίγο χαζό να πεις θέλω 1000 και 100 για τα μεταφορικά αντί να πεις κατευθείαν θέλω 1100. Και ιδιαίτερα στην περίπτωση της βενζίνης τι ακριβώς δικαιολογητικά θα του πας για να κάνετε καλούς λογαριασμούς; Αφού πρόκειται για προσωπικό σου όχημα, άντε βγάλε άκρη πόση έκαψες για να πας στη δουλειά και πόση για να πας για ψώνια.

 

Και τέλος καθαρά για το ακαδημαϊκό της φάσης, δε μου φαίνεται καθόλου λογικό το να πρέπει από αύριο να σε πληρώνει περισσότερο ο εργοδότης επειδή π.χ. σήμερα αποφάσισες να δώσεις το punto και να πάρεις cayenne, ή επειδή αποφάσισες πως στο καινούριο σου αυτοκίνητο θα βάζεις μόνο v-power, ή, ή. Γιατί θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει; Ενώ αν πεις κατευθείαν θέλω τάδε αμοιβή τα πράγματα είναι απλά.

και όμως πριν κάνα εξάμηνο εργοδότης μου έδινε τον μισθό που ήθελα με ένα μέρος όμως αποδειξεις . Δεν μπορούσε να μου δωσει τα λεφτά που ήθελα καθαρα. Αρα λογικά παίζει αυτο με τις αποδειξεις γιατι βολεύει τον εργοδότη . Τα μεικτά που είναι να πληρώσει σε υψηλότερη μισθολογική κλιμακα ειναι περισσότερα απο το να καλύψει ένα μέρος αποδειξεις . Και μιλάμε για ανοιχτές αποδειξεις. Δεν δέχτηκα όμως οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα για το,πως λειτουργεί η φάση η αν έχει περιορισμούς .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ εσυ θεωρητικα κανεις μισα ωρα για καθε διαφορετικο πισι;

Ξερεις οτι μετα απο πολλα κομματια η αποδοση πεφτει. Εδω στα συγκροτήματα ισχυει!

Οποτε με την δυναμη του πολλαπλασιασμου παμε:

30 λεπτα x 17 συναρμολογησεις (χωρις φορματ και κολπα) = 510 λεπτα συνολο δια 60 λεπτα που εχει η μια ωρα =8,5 ωρες. 

Βαλε και κανενα διαλλειματακι, μια τουαλέτα, εναν καφε; πως θα το καλύψεις;

Περιμενεις και υπερωρια να σου πληρωσουν στο πλαισιο; Γι αυτους δεν εισαι παραγωγικος τοτε!

Αρα εισαι αργος εσυ!

 

ναι , μονο που εγω ειμαι ερασιτέχνης με υποτυπώδη εργαλεία και ανεπαρκείς γνώσεις που στήνω τον υπολογιστή μου πανω σε ενα τραπεζακι ικεα καθισμένος καταχαμα ενώ αυτοί ειναι επαγγελματίες, με γνώση και εξειδίκευση σε πλήρως οργανωμένα εργαστήρια και με "προυπηρεσία"...

 

Όπως και να εχει θεωρώ οτι βγαίνουν ακομα και απο εμένα τον αντιπαραγωγικό ερασιτέχνη που δεν εχει καμια επαφή με το αντικείμενο παρα μονο την 15ετη++ ενασχόληση (το πολύ 5 πυργους εχω στήσει μόνος εως σήμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, απλα θελω να σου πω οτι 17 πύργους σε ενα 8ωρο δεν βγαινουν απο εναν, (αντε τρεις αμα ξεσκιστουν) εκτος αμα ειναι ο zohan (ο ενας)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ωραία ήταν όταν σε PC φίλου που συναρμολογήθηκε στο Πλαίσιο, έκαναν σπιραλ το SATA καλώδιο γύρω από το καλώδιο του τροφοδοτικού! Η απάντηση που μας δωθηκε ήταν πως ετσι προστάζει το Cable managment! Για αγορές πάντως... μακρια από το πλαίσιο πλέον! Όταν έχουν πέσει πολλά χιλιάρικα και δε σε σέβονται... τότε πας αλλού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως πριν κάνα εξάμηνο εργοδότης μου έδινε τον μισθό που ήθελα με ένα μέρος όμως αποδειξεις . Δεν μπορούσε να μου δωσει τα λεφτά που ήθελα καθαρα. Αρα λογικά παίζει αυτο με τις αποδειξεις γιατι βολεύει τον εργοδότη . Τα μεικτά που είναι να πληρώσει σε υψηλότερη μισθολογική κλιμακα ειναι περισσότερα απο το να καλύψει ένα μέρος αποδειξεις . Και μιλάμε για ανοιχτές αποδειξεις. Δεν δέχτηκα όμως οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα για το,πως λειτουργεί η φάση η αν έχει περιορισμούς .

 

Πιθανόν, δεν έχω ούτε εγώ τέτοια εμπειρία. Πάντως αυτό που λες έρχεται σε αντίθεση με κάτι που αναφέρθηκε νωρίτερα (δε θυμάμαι ποιός) ως πιθανή στάση ζωής εργοδότη: ότι αφού αξίζει ο εργαζόμενος, αξίζει και τα μεταφορικά. Που είναι βέβαια λογικό να μη στέκει έτσι, μιας και το "αξίζει" δεν είναι απόλυτο αλλά σχετικό με το πόσο κοστίζει.

 

---

 

Πάντως όσον αφορά τα μεταφορικά δεν καταλαβαίνω με τίποτα κάποιους που κοντεύουν να το βγάλουν υποχρέωση του εργοδότη. Στο φόρουμ των προσφορών όταν αξιολογούμε μια προσφορά το κάνουμε υπολογίζοντας την τελική τιμή μαζί με τα μεταφορικά. Αλλά στο φόρουμ των εργασιακών όταν αξιολογούμε μια θέση εργασίας ξαφνικά τα μεταφορικά πρέπει να μας τα κάνουν δώρο; Does not compute.

 

Επιπλέον μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και μεις και οι εργοδότες και προσπαθούμε υποτίθεται να φτάσουμε σε μια συμφωνία που είναι συμφέρουσα και για τους δύο. Δεν είναι γραμμένο στις πλάκες του Μωυσή ότι αυτή η συμφωνία είναι πραγματοποιήσιμη, ούτε είναι περίεργο το να μη μπορείς να τα βρεις με κάποιον όταν μιλάμε για δουλειά. 

 

Υπάρχει μου φαίνεται σε κάποιους κύκλους η αντίληψη πως η αποδοχή του σεναρίου "λυπάμαι κύριε εργαζόμενε δε μου κάνεις, έχεις πολλές απαιτήσεις" ισοδυναμεί με στήσιμο στα τέσσερα. Αντίληψη που μου φαίνεται παιδικά αστεία γιατί εννοείται ότι αυτά τα πράγματα δουλεύουν both ways: υπάρχει και το "λυπάμαι κύριε εργοδότη δε μου κάνεις, έχω πολλές απαιτήσεις". Και δε μπορώ παρά να κάνω τον παραλληλισμό με την άξια νόμπελ βλακείας αντίληψη που είδαμε πάλι στο insomnia ότι πας στη συνέντευξη ως άλλος ζητιάνος για να δει το αφεντικό αν του κάνει το κωλαράκι σου. Φίλε, πάω για να δει το αφεντικό το κωλαράκι μου και να δω και γω αν μου κάνει το δικό του.

Όπως και να εχει θεωρώ οτι βγαίνουν ακομα και απο εμένα τον αντιπαραγωγικό ερασιτέχνη που δεν εχει καμια επαφή με το αντικείμενο παρα μονο την 15ετη++ ενασχόληση (το πολύ 5 πυργους εχω στήσει μόνος εως σήμερα)

 

Είσαι τσιράκι των αφεντικών, γι' αυτό τα λες αυτά. Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.

 

Μπορεί φυσικά να κάνεις λάθος (κακή εκτίμηση) και ο στόχος να είναι όντως άπιαστος, ή μπορεί και να μη κάνεις λάθος (εδώ κόσμος στήνει pc σε λιγότερο από πέντε λεπτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριεμαι να σου απαντήσω για το τσιρακι, άυτοαναιρεισαι και λέει πολλα :P

 

Ένας απ' τους δυο μας δεν έπιασε το σαρκασμό. Ελπίζω να είμαι εγώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να γκρινιάζουμε για όλα;

Γιατί δεν βλέπετε το καλό σε αυτό που κάνει το πλαίσιο; έχει εναν σταθερό αριθμό μιστών που μπορεί να πληρώσει ανά μήνα και φροντίζει απο αυτόν τον σταθερό αριθμό να περάσουν πολλά χέρια... έτσι δηλαδή δίνεται σε περισσότερους η ευκαιρία να την σκαπουλάρουν για ένα χρόνο.. μετά σειρά έχει ο επόμενος που στην ελλάδα της κρίσης δεν έχει μία...

φυσικά και δεν ειναι ζωή αυτό... αλλά και το πλαίσιο δεν ειναι πολιτικό κόμμα αλλά μια εταιρία που προσπαθεί να κάνει το καλύτερο για την οικονομία τόσο την δική της αλλά όσο και αυτή στις περιοχές που δραστηριοποιείται.

Για να δημιουργηθούν καλύτερες προϋποθέσεις εργασίας(για όλους ή για μεγάλες ομάδες) δεν απευθυνόμαστε στον ιδιώτη αλλά στο κράτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μισή αν ήταν από τους 4ώρους :P  :D

 

Εντάξει αν είναι μόνο συναρμολόγηση βγαίνει, αν έχει και εγκατάσταση Windows, drivers κλπ τρώει πιο πολύ χρόνο

Απλά κοπιάρεις ενα image του συστήματος στα άλλα... δεν συναρμολογούν 17 εντελώς διαφορετικά PC.... απλά κλωνοποιείς τα windows σε εντελώς ίδια μηχανάκια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναρμολογούν ξεκινώντας από την motherboard όλα τα parts σε 17 διαφορετικά μηχανήματα.. Το imaging γίνεται στο τέλος.

 

Αν στο τέλος του 8ώρου δεν έχεις πιάσει το νούμερο μπορεί και να σου γίνει επίπληξη. Αν επανελλειμένως δεν καταφέρνεις το παραπάνω νούμερο σε στέλνουν. 

 

Το νούμερο 17 δεν είναι απιαστο πάντως, αν δεν χαζεύεις βγαίνει μέσα στο 8ωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...