Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν ειναι μονο ο μισθος. Ειναι πολυ σημαντικο η δουλεια που θα κανεις να σου δινει γνωση στο αντικειμενο σου και να σε εκθετει σε δυσκολιες που εν τελει σε εξασκουν ως επαγγελματια και ως ανθρωπο.

 

Να το πω απλα.

Αν εισαι πχ μηχανικος πληροφορικης, για μενα 10 φορες να πας να δουλεψεις με 300 ευρω το μηνα σε εναν ISP σε θεση μηχανικου πχ, παρα να πας ντελιβερας με 1500 το μηνα.

 

Διοτι η 1η δουλεια φαινομενικα δεν εχει κερδος, σε βαθος χρονου ομως εχει πολλαπλασιο κερδος απο τα 1500 του ντελιβερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ειναι μονο ο μισθος. Ειναι πολυ σημαντικο η δουλεια που θα κανεις να σου δινει γνωση στο αντικειμενο σου και να σε εκθετει σε δυσκολιες που εν τελει σε εξασκουν ως επαγγελματια και ως ανθρωπο.

 

Να το πω απλα.

Αν εισαι πχ μηχανικος πληροφορικης, για μενα 10 φορες να πας να δουλεψεις με 300 ευρω το μηνα σε εναν ISP σε θεση μηχανικου πχ, παρα να πας ντελιβερας με 1500 το μηνα.

 

Διοτι η 1η δουλεια φαινομενικα δεν εχει κερδος, σε βαθος χρονου ομως εχει πολλαπλασιο κερδος απο τα 1500 του ντελιβερα.

 

ακριβώς σε αυτο πατάνε και δίνουν μισθούς χαληλότερους σε εξειδικευμένο προσωπικό, εκμεταλευονται την ελπίδα σου για το μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς σε αυτο πατάνε και δίνουν μισθούς χαληλότερους σε εξειδικευμένο προσωπικό, εκμεταλευονται την ελπίδα σου για το μέλλον.

Σε αυτό και στην πληθώρα "εξειδικευμένων" πιστεύω. Σε εισαγωγικά τις πιο πολλές φορές γιατί οι πραγματικά εξειδικευμένοι θα πάρουν από την αρχή περισσότερα ή θα ξεχωρίσουν πολύ γρήγορα και θα πάρουν στην πορεία περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς σε αυτο πατάνε και δίνουν μισθούς χαληλότερους σε εξειδικευμένο προσωπικό, εκμεταλευονται την ελπίδα σου για το μέλλον.

Α ναι; Εγω μεχρι σημερα ηξερα οτι οι μισθοι πεφτουν λογω σχεσης προσφορας-ζητησης (και κατ'επεκταση λογω υψηλης ανεργιας).

 

Οι απαιτησεις του εργαζομενου εξαρτωνται αμεσα απο αυτα, εκτος αν εσυ νομιζεις οτι οι εργαζομενοι ξυπνησαν μια μερα και ειπαν μαζικα, ας παμε στα αφεντικα μας να ζητησουμε να ριξουν το μισθο μας μια που παιρνουμε γνωσεις κι αυτο μας αρκει.

 

So αν εσυ νιωθεις εξειδικευμενος, αλλα υπαρχουν μερικες 1000δες ανεργων πισω απο εσενα ετοιμοι να δουλεψουν στην εξειδικευμενη σου θεση, τοτε σορρυ αλλα εισαι αναλωσιμος στην εγχωρια αγορα και δε φταιει ο ανεργος που εχει διαθεση να βιοποριστει με το μισθο που δεν δεχεσαι εσυ. Εκτος αν η αποψη σου ειναι πως πρεπει να πεθανουν απτην πεινα οι 1000δες των ανεργων για να διατηρηθει ο μισθος των ηδη εργαζομενων σταθερος.

 

Επισης, θα πρεπει να εχεις υποψιν σου ποσες επιχειρησεις εχουν κλεισει κατα την τελευταια 5ετια (και ποσες ανοιξαν), ποσες κινδυνευουν με κλεισιμο και απο τις υπολοιπες ποσες βλεπουν μειωση κερδων-τζιρου κλπ. Αν εσυ νομιζεις οτι μια επιχειρηση που "δεν βγαινει" λογω μειωσης του κυκλου εργασιων της (αρα και του τζιρου και των κερδων της) ή που βλεπει καθετη πτωση στις δουλειες και τα οικονομικα της,  οφειλει να σου κρατησει τον ιδιο μισθο με οταν ειχε 2πλασια-3πλασια-χπλασια δουλεια, τοτε πολυ φοβαμαι οτι κατι εχεις καταλαβει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε επιχειρήσεις που είναι ήδη κερδοφορες, πχ. Πλαίσιο, πρέπει να τους μειώνει τον μισθό επειδή υπάρχει πολύ ανεργία;

 

Ο Ρικαρντο στριφογυρίζει στον τάφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε επιχειρήσεις που είναι ήδη κερδοφορες, πχ. Πλαίσιο, πρέπει να τους μειώνει τον μισθό επειδή υπάρχει πολύ ανεργία;

 

Ο Ρικαρντο στριφογυρίζει στον τάφο...

Αλλαξες κουβεντα ομως, so ειμαστε καλυμενοι με το αστειο ζητημα που τεθηκε, τυπου "εσεις οι ανεργοι που προτιθεστε να δουλεψετε για οσα-οσα , χαλατε την πιατσα" ;)

 

Απο κει και περα:

Το τι θα κανει η καθε επιχειρηση και πώς θα διαχιριζεται τα οικονομικα της, ειναι δικο της θεμα.

Το τι "πρεπει" ειναι υποκειμενικο. Αν παντως το πλαισιο το 2009 ειχε Χ κερδη και Υ πωλησεις, τα οποια τωρα βρισκονται σε πτωση, θεωρω αυτονοητο (και επιβεβλημενο σε καποιες περιπτωσεις) οτι θα γινουν περικοπες στο μπατζετ, μερος των οποιων θα αφορα και το εργατικο δυναμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που ειπα και δεν το καταλαβες ειναι ότι κάποιος θα δεχόταν πιο ευκολα χαμηλότερο μισθό σε μια εξειδικευμένη θέση με την προοπτική ότι αποκομίζει εμπειρία, αργότερα θα αναγνωριστεί η δουλειά του και θα πάρει καλύτερο μισθό, κτλ. απο κάποιον ανειδικευτο που κοιτάει πρώτα τον μισθό και μετά την υποτιθέμενη προοπτική. Και αυτο το γνωρίζουν πολύ καλά οι εργοδότες και το εκμεταλευονται. Φυσικά και η ανεργία παίζει ρόλο, αλλά αυτο δεν ειναι εξηγηση για να βγάζει περισσότερα ο ντελιβεράς απο τον μηχανικο πληροφορικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρωτη φαση ο ντελιβερας δεν παιρνει περισσοτερα απο τον μηχανικο, παραδειγμα ηταν.

Λεω ωστοσο, οτι στις παρουσες συνθηκες που επικρατουν στην αγορα εργασιας, ειναι πιο ωφελιμο να γεμιζεις το CV με κατι χρησιμο, παρα να κανεις δουλειες του ποδαριου απο δω κι απο κει.

Και ειπα οτι με ανταλλαγμα ενα καλο CV δεν ειναι κακη ιδεα καποιος να παει να δουλεψει με λιγοτερα λεφτα απο μια αλλη δουλεια που δεν εχει αντικρυσμα.

 

Οι εργοδοτες αυτο που εκμεταλλευονται ειναι την τεραστια ζητηση εργασιας. Εκει πεφτει η αξια του εργαζομενου κι οχι απο το αν εγω δεχομαι να δουλεψω με λιγοτερα λεφτα για μια εξειδικευμενη θεση.

Αν η εξειδικευμενη θεση δεν εχει πολλους ανεργους διαθεσιμους, προφανως και δεν μπορει να κανει οτι γουσταρει ο εργοδοτης γιατι δεν τον συμφερει να του φυγω. Ειναι τοσο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε εσεις...

Αλλα αν κρινω απο αυτα που σου λενε οι υπαλληλοι στο τμημα πωλησεων για να προσπαθησουν να σε πεισουν για το προιον ποσο "ωραιο" και σουπερ ντουπερ ειναι...ο λιγοτερο ψαγμενος εδω μεσα στο Insomnia χρηστης ξερει παραπανω και σε γνωσεις και σε τροπο να σε πεισει.(λεμε τωρα...στο θεμα "πειθω").

 

Πρωτον σιχαινομαι να με πιανουν απο το λαιμο ακομη δεν περνας την πορτα σε αναγκαζουν με αυτον τον ανοητο τροπο να βγεις αμεσως απο τον χωρο τους.(ασε ρε μαγκα τον αλλον να γυρισει μονος του το μαγαζι,να δει 3-4 πραγματακια και αν χρειαστει βοηθεια στο λεει).

Δευτερον...ο καθε ασχετος σε αντιμετωπιζει εκει μεσα λες και γεννηθηκες εκεινη την στιγμη και ειδες για πρωτη φορα στην ζωη σου λαπτοπ ή smartphone! :P :P :P

 

Να μην επεκταθω σε αλλα προιοντα...

 

Στο τελος σε ρωταει και η κοπελα στο ταμειο..."Κυριε εξυπηρετηθηκατε σωστα;"

Πως ακριβως κατα την "λογικη" του Πλαισιου εννοουνε το "σωστα" ακριβως; :D

Καποτε το Πλαισιο ειχε τις μεγαλυτερες επωνυμες εταιρειες σε hw.

Μας πηξανε στο turboX.

Τωρα πηγαινω μονο για στυλο.(Ελπιζω να μην φερουν και σε αυτα turboX). :devil:

Πηγαινα και για χαρτι εκτυπωτη αλλα με την μλκ turbox χαρτι...με χασανε και απο αυτο.

 

Για να γινει "επιχειρηση" ξανα θελει "φωτια" απο τα θεμελια και ξανα χτισιμο σε ολους τους τομεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε εσεις...

Αλλα αν κρινω απο αυτα που σου λενε οι υπαλληλοι στο τμημα πωλησεων για να προσπαθησουν να σε πεισουν για το προιον ποσο "ωραιο" και σουπερ ντουπερ ειναι...ο λιγοτερο ψαγμενος εδω μεσα στο Insomnia χρηστης ξερει παραπανω και σε γνωσεις και σε τροπο να σε πεισει.(λεμε τωρα...στο θεμα "πειθω").

 

Πρωτον σιχαινομαι να με πιανουν απο το λαιμο ακομη δεν περνας την πορτα σε αναγκαζουν με αυτον τον ανοητο τροπο να βγεις αμεσως απο τον χωρο τους.(ασε ρε μαγκα τον αλλον να γυρισει μονος του το μαγαζι,να δει 3-4 πραγματακια και αν χρειαστει βοηθεια στο λεει).

Δευτερον...ο καθε ασχετος σε αντιμετωπιζει εκει μεσα λες και γεννηθηκες εκεινη την στιγμη και ειδες για πρωτη φορα στην ζωη σου λαπτοπ ή smartphone! :P :P :P

 

Να μην επεκταθω σε αλλα προιοντα...

 

Στο τελος σε ρωταει και η κοπελα στο ταμειο..."Κυριε εξυπηρετηθηκατε σωστα;"

Πως ακριβως κατα την "λογικη" του Πλαισιου εννοουνε το "σωστα" ακριβως; :D

Καποτε το Πλαισιο ειχε τις μεγαλυτερες επωνυμες εταιρειες σε hw.

Μας πηξανε στο turboX.

Τωρα πηγαινω μονο για στυλο.(Ελπιζω να μην φερουν και σε αυτα turboX). :devil:

Πηγαινα και για χαρτι εκτυπωτη αλλα με την μλκ turbox χαρτι...με χασανε και απο αυτο.

 

Για να γινει "επιχειρηση" ξανα θελει "φωτια" απο τα θεμελια και ξανα χτισιμο σε ολους τους τομεις.

Αν σκεφτεις οτι οι περισσοτεροι που πανε εκει(ειδικα πιτσιρικαρια για να δουνε για κινητα,υπολογιστες ή παιχνιδια)δεν εχουν ιδεα τι ειναι το skroutz ή το ξερουν αλλα δεν ''εμπιστευονται'' τα αλλα μαγαζια επειδη δεν ειναι τοσο ''γνωστα'' οσο το Πλαισιο,ή επειδη το Πλαισιο εχει παρα πολλα καταστηματα αρα πανε με την λογικη''παω στο Πλαισιο που ειναι κοντα στο σπιτι μου/δουλεια μου,σιγα μην τρεχω στον αλλο που ειναι στο κεντρο/Πειραια κλπ''.

 

Σε αναλογο βαθμο βεβαια και στο Public.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάποιο λόγο πάντως εδώ μέσα βλέπω ότι κράζετε τους πωλητές, για ελάτε όμως λίγο και στη θέση τους ρε μάγκες, αν δηλαδή με πάρουν και μου πουν θα κάνεις αυτό, αυτό κι αυτό εγώ τι θα πρέπει να τους πω; αα δε τα λέω γιατί θα γίνω κουραστικός; χέστηκ@ αν θα γίνω κουραστικός, έτσι είναι η πολιτική της εταιρίας προφανώς, να κάνει τους υπαλλήλους της πρίξες, κουραστικούς ή ότι άλλο, άρα μη τα βάζετε με τα παιδιά που δουλεύουν εκεί..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ειναι μονο ο μισθος. Ειναι πολυ σημαντικο η δουλεια που θα κανεις να σου δινει γνωση στο αντικειμενο σου και να σε εκθετει σε δυσκολιες που εν τελει σε εξασκουν ως επαγγελματια και ως ανθρωπο.

 

Να το πω απλα.

Αν εισαι πχ μηχανικος πληροφορικης, για μενα 10 φορες να πας να δουλεψεις με 300 ευρω το μηνα σε εναν ISP σε θεση μηχανικου πχ, παρα να πας ντελιβερας με 1500 το μηνα.

 

Διοτι η 1η δουλεια φαινομενικα δεν εχει κερδος, σε βαθος χρονου ομως εχει πολλαπλασιο κερδος απο τα 1500 του ντελιβερα.

 

Το θέμα είναι να μπορείς να συντηρηθείς με τα 300 το μήνα γιατί αυτό εγώ το λέω πολυτέλεια. Για τους πολλούς δεν παίζει να ζουν με 300 το μήνα. Γι αυτό και λέμε είναι θέμα ανάγκης. Αν πράγματι υπάρχει η δυνατότητα να εξελίξεις αυτό που θα σου εξασφαλίσει κάτι καλύτερο σε βάθος χρόνο τότε σαφέστατα και αν το κάνεις αλλά η πραγματικότητα για τους περισσότερους δυστυχώς δεν είναι ρόδινη στο θέμα. 

 

Εκεί λοιπόν έρχεται δένει η δουλειά της πλάκας που ναι μεν δεν έχει μέλλον αλλά σε αφήνει να ζήσεις μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη διέξοδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάποιο λόγο πάντως εδώ μέσα βλέπω ότι κράζετε τους πωλητές, για ελάτε όμως λίγο και στη θέση τους ρε μάγκες, αν δηλαδή με πάρουν και μου πουν θα κάνεις αυτό, αυτό κι αυτό εγώ τι θα πρέπει να τους πω; αα δε τα λέω γιατί θα γίνω κουραστικός; χέστηκ@ αν θα γίνω κουραστικός, έτσι είναι η πολιτική της εταιρίας προφανώς, να κάνει τους υπαλλήλους της πρίξες, κουραστικούς ή ότι άλλο, άρα μη τα βάζετε με τα παιδιά που δουλεύουν εκεί..

Επειδη οταν πας σε ενα μαγαζι τον μονο που βλεπεις και ισως δεις αποκλειστικα ειναι ο υπαλληλος εκεινος θα τα ακουσει εκεινος θα τα υποστει.

Δυστυχως...αλλα οτι οδηγια και να εχει δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω αντικειμενο "πρακτικης".

Προσωπικα και τον Διευθυνοντα να φερεις μπροστα μου τα ιδια θα του πω και με χειροτερο τροπο.

Τα λεφτα μου παιρνουν και αυτοι με εχουν αναγκη.Εαν δεν μπορουνε να σε σεβαστουνε απλα αυτοι θα ειναι οι χαμενοι.

 

Τελος ειναι ενας λογος που ποτε δεν θα μπορουσα να δουλεψω σε τετοιες επιχειρησεις αν χρειαζοταν.

Επειδη οι υπαλληλοι εχουν ανοητες οδηγιες απο ανοητους ανθρωπους αυτο δεν μου λεει τιποτε.

ή ακους τον πελατη και τις αναγκες του ή πας σπιτι σου.(κυριως για αυτους που διευθυνουν με κατι μισθους Νααααααα).Μονο απο μπου@@@λα ξερουν αυτοι και τιποτε αλλο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οταν πας σε ενα μαγαζι τον μονο που βλεπεις και ισως δεις αποκλειστικα ειναι ο υπαλληλος εκεινος θα τα ακουσει εκεινος θα τα υποστει.

Δυστυχως...αλλα οτι οδηγια και να εχει δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω αντικειμενο "πρακτικης".

Προσωπικα και τον Διευθυνοντα να φερεις μπροστα μου τα ιδια θα του πω και με χειροτερο τροπο.

Τα λεφτα μου παιρνουν και αυτοι με εχουν αναγκη.Εαν δεν μπορουνε να σε σεβαστουνε απλα αυτοι θα ειναι οι χαμενοι.

 

Τελος ειναι ενας λογος που ποτε δεν θα μπορουσα να δουλεψω σε τετοιες επιχειρησεις αν χρειαζοταν.

Επειδη οι υπαλληλοι εχουν ανοητες οδηγιες απο ανοητους ανθρωπους αυτο δεν μου λεει τιποτε.

ή ακους τον πελατη και τις αναγκες του ή πας σπιτι σου.(κυριως για αυτους που διευθυνουν).

 

 

πάνω κάτω τα ίδια λέμε, εφόσον ο πωλητής θα πρέπει να είναι πάντα καλώς η κακώς με το χαμόγελο στο στόμα και ευγενικός προς τον καταναλωτή, όλα τα άλλα ουσιαστικά τον έχουν αναγκάσει να τα κάνει, κι εγώ προκειμένου να βγάζω ένα κομμάτι ψωμί θα το έκανα προφανώς, καλώς η κακώς έτσι έχουν τα πράγματα αλλά το να κατηγορούμε τον απλό πωλητή που είναι το πιόνι ουσιαστικά δεν είναι και ότι το καλύτερο γιατί είναι ο μόνος που δε φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...