Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως είχα επικοινωνήσει με την επιθεώρηση εργασίας για ένα πρόβλημα που είχα, το οποίο δεν ήταν και τόσο σοβαρό όσο το να μείνεις απλήρωτος 3-4 μήνες (ή μπορεί και να ήταν, δεν είχε σχέση με πληρωμή οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση), και την επόμενη μέρα είχαν μιλήσει ήδη με την επιχείρηση και τους έτρεχαν. Μάλιστα είχα επικοινωνήσει με email, δεν πήρα καν τηλέφωνο.

 

Ναι σιγα μη καθομουν 4 μήνες απληρωτος. Στο μήνα πανω θα ειχα εξαφανιστει.Πάμε για άλλα.Μαθαινεις και απο αλλους τι παιζει δεν περιμενεις να την πατησεις για να μάθεις. Αν και οι άλλοι ειναι απληρωτοι 4-5 μήνες μετα θα σου πει εεεε κατσε να πληρωσω πρωτα τους πιο παλιους .... οταν βρει βεβαια να πληρωσει και αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σιγα μη καθομουν 4 μήνες απληρωτος. Στο μήνα πανω θα ειχα εξαφανιστει.Πάμε για άλλα.

Το θέμα είναι να μην μείνεις αμέτοχος, για αυτό οι επιχειρήσεις κάνουν ότι θέλουν, βασίζονται στο ότι κανείς δεν θα κάνει τίποτα. Αν δεν σου αρέσει κάτι και θες να φύγεις τότε φύγε, αλλά κάνε και μια καταγγελία μαζί. Πολλοί νομίζουν ότι γίνονται κακοί έτσι, αλλά οι εργοδότες που μας φέρνουν σε αυτή την θέση είναι καλύτεροι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μην μείνεις αμέτοχος, για αυτό οι επιχειρήσεις κάνουν ότι θέλουν, βασίζονται στο ότι κανείς δεν θα κάνει τίποτα. Αν δεν σου αρέσει κάτι και θες να φύγεις τότε φύγε, αλλά κάνε και μια καταγγελία μαζί. Πολλοί νομίζουν ότι γίνονται κακοί έτσι, αλλά οι εργοδότες που μας φέρνουν σε αυτή την θέση είναι καλύτεροι;

 

Φιλε μου εδω ένα συμβολαιο κάνεις με εναν ιδιώτη και ενω έχεις κανει συμβολαιο πάει να σε ριξει μετά ή προσπαθει να βρει τροπους να βγαινει αυτος απο πάνω η επιχειρηση δεν θα τα κάνει αυτα? τα ξερω τα βλέπω δυστυχως. Αν δεν κάνεις ενα καλο συμφωνητικο εξαρχης να σε προστατεψει ή αν δεν ξέρεις τα δικαιωματα σου την πάτησες. Ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον εκει έξω στη ζούγκλα. Οι εργοδοτες φταινε που θα γινεις κακος αυτοι σε αναγκασαν να παιξεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που προστάτευαν (ή και "προστάτευαν") τον εργαζόμενο έχουν καταργηθεί και οι ελάχιστοι που απέμειναν (και οι οποίοι βαίνουν προς κατάργηση αφού το ζητάνε/"προτείνουν" οι εταίροι και διάφορες...εργαλειοθήκες :P ) δύσκολα εφαρμόζονται αφού οι έλεγχοι είναι ανύπαρκτοι.

Για πήγαινε για παράδειγμα στην επιθεώρηση εργασίας να κάνεις καταγγελία ότι "έχουν να με πληρώσουν 4 μήνες" να δεις τι θα σου πουν. "Εσύ πάλι καλά είσαι. Σε άλλους χρωστάνε 1 και 2 χρόνια. Κάνε λίγο υπομονή μήπως τα βρείτε"

 

Η μεγαλύτερη επιτυχία είναι που έχουν πείσει αρκετό κόσμο για αυτά που γράφεις και οι ίδιοι οι δαρμένοι αποδέχονται την άθλια κατάσταση και δεν κάνουν τίποτα επειδή "δεν θα βγει άκρη μωρε".

 

Στην τελική αυτοί που χάνουν είναι όσοι δεν σηκώνουν ποτέ το κεφάλι και τα θεωρούν φυσιολογικά όλα αυτα, μάλιστα "τη λένε" κιόλας σε όσους διεκδικούν τα εργασιακά τους δικαιώματα που έχουν βάσει νόμου.

 

Οι εργαλειοθήκες, αν τις διαβάσεις, δεν περιέχουν κάτι αρνητικό για τα εργασιακά δικαιώματα των υπαλλήλων. Εκτός και αν θεωρείς "δικαίωμα" να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα, περιορισμοί ωραρίου και εκπτώσεων στα καταστήματα, κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είχα επικοινωνήσει με την επιθεώρηση εργασίας για ένα πρόβλημα που είχα, το οποίο δεν ήταν και τόσο σοβαρό όσο το να μείνεις απλήρωτος 3-4 μήνες (ή μπορεί και να ήταν, δεν είχε σχέση με πληρωμή οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση), και την επόμενη μέρα είχαν μιλήσει ήδη με την επιχείρηση και τους έτρεχαν. Μάλιστα είχα επικοινωνήσει με email, δεν πήρα καν τηλέφωνο.

 

Δεν ξέρω πότε ήταν το "είχα επικοινωνήσει" (προ 2 μηνών ή προ 5ετίας) αλλά σήμερα πήγαινε από περιέργεια και πες αυτό που ανέφερα να δεις τι θα σου πουν (τουλάχιστον στις περισσότερες επιθεωρήσεις). Εννοείται πως δεν έχω τίποτα να πω για το παρελθόν αφού πιο παλιά σίγουρα έκαναν ότι έπρεπε από διαμεσολάβηση μέχρι "κυνήγι".

Η μεγαλύτερη επιτυχία είναι που έχουν πείσει αρκετό κόσμο για αυτά που γράφεις και οι ίδιοι οι δαρμένοι αποδέχονται την άθλια κατάσταση και δεν κάνουν τίποτα επειδή "δεν θα βγει άκρη μωρε".

 

Στην τελική αυτοί που χάνουν είναι όσοι δεν σηκώνουν ποτέ το κεφάλι και τα θεωρούν φυσιολογικά όλα αυτα, μάλιστα "τη λένε" κιόλας σε όσους διεκδικούν τα εργασιακά τους δικαιώματα που έχουν βάσει νόμου.

 

Οι εργαλειοθήκες, αν τις διαβάσεις, δεν περιέχουν κάτι αρνητικό για τα εργασιακά δικαιώματα των υπαλλήλων. Εκτός και αν θεωρείς "δικαίωμα" να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα, περιορισμοί ωραρίου και εκπτώσεων στα καταστήματα, κλπ.

 

Αν και δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς την κεντρική ιδέα, η εφαρμογή των εργαλείων χωλαίνει και είναι γεμάτη "τρύπες".

 

πχ ανέφερες το ωράριο. Ίσως να είναι καλό, παραγωγικό και επιβεβλημένο η απελευθέρωση του ωραρίου.

Πιστεύεις ότι υπάρχει ο τρόπος και πολύ περισσότερο η διάθεση για τον έλεγχο της εφαρμογής ως προς τον εργαζόμενο; Ειδικά σήμερα;

Πιστεύεις ότι η όποια επιχείρηση, με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα, θα κάνει προσλήψεις για τις παραπάνω ώρες ή θα εκβιάσει τους υπάρχοντες υπαλλήλους;

Ενημερωτικά να σου πω ότι πριν από αρκετά χρόνια (και σε πολύ καλύτερες εποχές) όταν "πέρασε" η επιμήκυνση του ωραρίου στα supermarket έτσι ώστε να είναι ανοιχτά ως το βράδυ Δευτέρα-Τετάρτη-Σάββατο, οι παραπάνω ώρες λειτουργίας καλύφθηκαν από τον υπάρχων προσωπικό και μάλιστα σε αρκετές περιτπώσεις με εξαναγκασμό σε σπαστό ωράριο ("τράβα σπίτι 2-5 και ξαναέλα")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο απο ολα παντως ειναι να προσέξεις με ποιους πας να μπλέξεις δηλαδη βλεπεις αρχικα απο την συνεντευξη εναν δυστροπο άνθρωπο πρεπει να αναρωτηθεις πως θα μπορέσεις να συνεργαστεις με αυτον αν ειναι να σηκώνεσαι κάθε μερα και να λες ωχ πάλι με αυτον θα ασχοληθω καλυτερα να το ξανασκεφτεις. Επισης αν υπάρχουν υπάλληλοι απληρωτοι ή που κανουν υπερωριες που δεν τις πληρώνονται γενικα θα πρέπει κάποιος να έχει πληροφοριες πριν πάει εκει αλλιως μπορει να την πατησει και μετα αντε τρεχα με δικηγορους και δικαστηρια που δεν συμφέρει και αυτο γιατι ενταξει η επιθεωρηση τι αλλο να σου κανει τα λεφτα που σου χρωστάνε δεν θα στα δωσει πισω φανταζομαι.

 

Για μενα παντως μεγαλο ρολο παιζει ο χαρακτηρας του ανθρωπου με τον οποιο θα κανεις δουλειες αμα βλεπεις οτι ειναι παρτακιας οτι δεν σεβεται οτι πάει να σε τρεξει εξαρχης με μλκιες ανουσιες και οτι σε θεωρει δουλο δεν το συζηταμε μεταβολη και δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να μην εφαρμόζεται κάτι θετικό για την οικονομία επειδή δυνητικά κάποιοι μπορεί να το εκμεταλλευτούν σε βάρος του εργαζόμενου? Με αυτή τη λογική, τα πάντα θα έπρεπε να λειτουργούν τις ίδιες ώρες και μέρες ώστε να μην μπορεί ο εργοδότης να "αναγκάσει" κανέναν να δουλεύει παραπάνω.

Με τη διευρυνση ωραρίου έγιναν νέες προσλήψεις, όπως και τις ελάχιστες Κυριακές που επιτρέπεται να ανοίξουν καταστήματα, οι εργαζόμενοι τις πληρώνονται κανονικά. Δεν είναι ότι ξαφνικά άλλαξαν οι όροι των συμβάσεων και με τους ίδιους μισθούς οι ίδιοι υπάλληλοι αναγκάστηκαν να εργαστούν παραπάνω. Αν έγινε ήταν σε κάποιους που το δέχτηκαν, είτε επειδή ήθελαν είτε επειδή δεν έφεραν αντίρρηση.

Οποιος το έκανε χωρις να φέρει αντίσταση, ανήκει στην κατηγορία που δεν διεκδικεί τα δικαιώματά του. Και για να σε προλάβω, δεν είναι επιχείρημα το ότι "αν δεν το δεχόταν θα έχανε τη δουλειά και την είχε ανάγκη" γιατι υπάρχουν νόμοι και λειτουργούν υπέρ αυτών που τους επικαλούνται. Αν ο άλλος είναι ηττοπαθής και καταπίνει τα πάντα, δεν του φταίει κανένα ΣΕΠΕ που "δεν τον υποστηρίζει" γιατι δεν το κυνήγησε καν για να ξέρει τι θα γίνει.

 

Για το θέμα των απλήρωτων, αν είναι πολλοί οι υπάλληλοι κάνετε ένα class action που συμφέρει ωραιότατα και τα παίρνετε. Το θέμα είναι πως εκεί πατάνε πολλοί κουτοπόνηροι εργοδότες, ότι ο υπαλληλος θα τα καταπιεί όλα, που να τρέχει μωρε,  και για αυτό βρίσκουν και τα κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A κοιτα αμα ηταν οντως πολλοι και μου λέγανε εγω θα δεχομουν να ξεκινησουμε ολοι μαζι να τα διεκδικησουμε απλα μετα προκυπτει το εξης μπορει ο αλλος να βαρέσει μια πτωχευση και να τον κυνηγας οπως έχουμε δικλειδεσ για εμας έχουν και αυτοι και το δικαστηριο να κερδισεις θα σου πει ο αλλος δεν εχω λεφτα να σου δωσω? πως θα τα πάρεις? δε βγαινει κάτι.

 

Για αυτο λεω απο το να μπλέξεις μετά καλυτερα να έχεις την εξυπναδα να το δεις εξαρχης οτι αυτος ειναι μλκας πχ δεν θα σεβαστει τιποτα και θα δημιουργησει προβλημα. Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα το οτι αμα πω κατι θα με διώξουν δεν ειναι επιχειρημα καταρχην πρεπει να εξασφαλιστει οτι αν δεν δημιουργησει ο εργαζομενος σοβαρο προβλημα ο εργοδοτης δεν μπορει να τον διωξει εγω θα το απαιτουσα αυτο να μπει σαν ορος στη συμβαση δεν μπορει ο αλλος επειδη δεν του άρεσε κατι να σε διώξει επειδη του ειπες κάτι λογικο. Αλλο αν δεν εισαι παραγωγικος εκει οκ. Δεν μπορει ομως να σε απειλει συνεχεια με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το συζητάς στην φόρα είναι γρουσουζιά ;

αντι να το συζητας πας και δουλευεις κριση εχουμε λεμε πειναει κοσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάθεσαι να δουλεύεις τζάμπα για κανέναν που "θα στα δώσει κάποια στιγμή". Δεν σε πληρώνει? Πας κι εσύ και δεν δουλεύεις ενώ παράλληλα ψάχνεις κάτι άλλο. Μετά διεκδικείς τα δεδουλευμένα, συνήθως δεν χρειάζεται καν να μπλέξεις νομικά, μόνο πίεση από μέρους σου και αναφορά σε νομικές διαδικασίες φτάνουν σε αρκετές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πότε ήταν το "είχα επικοινωνήσει" (προ 2 μηνών ή προ 5ετίας) αλλά σήμερα πήγαινε από περιέργεια και πες αυτό που ανέφερα να δεις τι θα σου πουν (τουλάχιστον στις περισσότερες επιθεωρήσεις). Εννοείται πως δεν έχω τίποτα να πω για το παρελθόν αφού πιο παλιά σίγουρα έκαναν ότι έπρεπε από διαμεσολάβηση μέχρι "κυνήγι".

Πέρσι συγκεκριμένα ήταν, τέτοιο καιρό. Δεν ήταν πριν 2 μήνες αλλά ούτε πριν 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, επειδή έχω μια μικρή επιχείρηση, και γνωρίζω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στην αγορά, ειδικά στην τεχνολογία, θεωρώ άθλο το γεγονός ότι ο Γεράρδος έχει καταφέρει να κρατήσει ζωντανή και κερδοφόρα μια αμιγώς Ελληνική επιχείρηση με τεράστια πάγια έξοδα λόγω των φυσικών εγκαταστάσεων και με χιλιάδες άτομα στην μισθοδοσία, όταν οι ανταγωνιστές του δεν έχουν τέτοιες επιβαρύνσεις λόγω διαδικτυακού εμπορίου και προσφέρουν αισθητά χαμηλότερες τιμές. Εγω 5 υπαλλήλους έχω και είμαι με την ψυχή στο στόμα κάθε φορά που πρέπει να πληρωθούν ή όταν μου ερχονται λογαριασμοί και φόροι. Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ πώς είναι να συντηρείς ένα μεγαθήριο όπως το Πλαίσιο με την σημερινή κατάσταση. Μάγκας είναι ο τύπος, όσο κι αν τον κράζετε για τους δικούς σας (δικαιολογημένους από την σκοπία σας) λόγους, και του αξίζουν συγχαρητήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, επειδή έχω μια μικρή επιχείρηση, και γνωρίζω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση στην αγορά, ειδικά στην τεχνολογία, θεωρώ άθλο το γεγονός ότι ο Γεράρδος έχει καταφέρει να κρατήσει ζωντανή και κερδοφόρα μια αμιγώς Ελληνική επιχείρηση με τεράστια πάγια έξοδα λόγω των φυσικών εγκαταστάσεων και με χιλιάδες άτομα στην μισθοδοσία, όταν οι ανταγωνιστές του δεν έχουν τέτοιες επιβαρύνσεις λόγω διαδικτυακού εμπορίου και προσφέρουν αισθητά χαμηλότερες τιμές. Εγω 5 υπαλλήλους έχω και είμαι με την ψυχή στο στόμα κάθε φορά που πρέπει να πληρωθούν ή όταν μου ερχονται λογαριασμοί και φόροι. Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ πώς είναι να συντηρείς ένα μεγαθήριο όπως το Πλαίσιο με την σημερινή κατάσταση. Μάγκας είναι ο τύπος, όσο κι αν τον κράζετε για τους δικούς σας (δικαιολογημένους από την σκοπία σας) λόγους, και του αξίζουν συγχαρητήρια.

 

Αμα βλέπεις οτι δεν βγαινεις με 100 υπαλληλους απο το να τους αφηνεις απληρωτους μεινε με 90 διωξε τους 10 και αν εκει που εβγαινες να τους δωσεις μεχρι 500 το μηνα αντι για 600 ή 700 μαζεψε τα αυτα και κανε μια μικρη αυηξηση στους υπολοιπους επειδη θα φάνε παραπανω δουλειά.Που για μενα τα 600 το μηνα ειναι για 6ωρο οχι για 8ωρο.

 

Αν ειχα επιχειρηση πραγματικα πρωτα απο ολα θα ηταν ο εργαζομενος προισταμενος που θα μιλουσε άσχημα σε εργαζομενο θα ερχοταν στο γραφειο μου και θα του ζητουσα το λογο. Αν ειχε κάτι σοβαρο να μου πει θα το βλέπαμε αν οχι θα έτρωγε χεσιμο και την επομενη υποβιβασμο.Παρατηρησεις μονο αν υπάρχει λογος δεν θα βγαζει ο καθενας τα κομπλεξ του στους εργαζομενους. Ένας τέτοιος προισταμενος ειναι ανικανος.Να μη ξέρει ποτε χρειάζεται παρατηρηση και ποτε οχι.

 

Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ και ο ΚΑΡΕΛΙΑΣ ειναι μεγαλυτεροι μάγκες.

 

ΥΓ Θα εξέταζα το ενδεχομενο για χαμηλοτερο πρωτο μισθο 800 ευρώ. Σε 8ωρο. Εκτος απο τις υπερωριες.Αν υπηρχαν. 2 μέρες off την εβδομαδα ... Κυριακη κλειστά και αλλη μια μέρα ρεπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...