Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τους σέβομαι τους πωλητές πάντως και κατανοώ ότι τους πιέζουν.

Με το χαμόγελο τους λέω "Ευχαριστώ απλά κοιτάζω, αν χρειαστεί θα σου πω" και μ αφήνουν ήσυχο και κάνω τα ψώνια μου,ως τώρα κανείς δεν μ έπιασε απ τον σβέρκο να μου πει όχι θα βοηθήσω,απο κάποια ποστς που διάβασα υποθέτω συμβαίνει σε κάποιους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ τους σέβομαι τους πωλητές πάντως και κατανοώ ότι τους πιέζουν.

Με το χαμόγελο τους λέω "Ευχαριστώ απλά κοιτάζω, αν χρειαστεί θα σου πω" και μ αφήνουν ήσυχο και κάνω τα ψώνια μου,ως τώρα κανείς δεν μ έπιασε απ τον σβέρκο να μου πει όχι θα βοηθήσω,απο κάποια ποστς που διάβασα υποθέτω συμβαίνει σε κάποιους

Ισχύει αυτό αλλά μόλις 'ξεφορτωθείς' τον έναν θα περάσει ένας άλλος και πάλι τα ίδια, μετά θα περάσει ένας άλλος και ξανά τα ίδια, μετά θα περάσει ο πρώτος και θα κάνει την ερώτηση αν είναι όλα καλά και αν θες κάπου βοήθεια και πάει λέγωντας και φτάνεις στο σημείο που πάει να σου μιλήσει άνθρωπος και θες να του σπάσεις τα μούτρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνω κάτω τα ίδια λέμε, εφόσον ο πωλητής θα πρέπει να είναι πάντα καλώς η κακώς με το χαμόγελο στο στόμα και ευγενικός προς τον καταναλωτή, όλα τα άλλα ουσιαστικά τον έχουν αναγκάσει να τα κάνει, κι εγώ προκειμένου να βγάζω ένα κομμάτι ψωμί θα το έκανα προφανώς, καλώς η κακώς έτσι έχουν τα πράγματα αλλά το να κατηγορούμε τον απλό πωλητή που είναι το πιόνι ουσιαστικά δεν είναι και ότι το καλύτερο γιατί είναι ο μόνος που δε φταίει...

Ο κοσμος ξερεις γιατι παει κατα διαολου;

Γιατι μια ζωη θα εχει αυτη την "λογικη" του οτι επειδη εισαι υπαλληλος θα πρεπει να χωρευεις πεντοζαλι ακριβως γιατι σου το ειπαν ενα ματσο ανοητοι γραφιαδες που ο "χειροτερος" υπαλληλος(καταλαβαινεις τι εννοω)ξερει και εχει εμπειρια πολυ περισσοτερη απο ενα ματσο και γεματο γηπεδο απο δαυτους!

Που οτι σιχαινονται αυτοι στα μεγαλα σαλονια τους και την χλιδη τους ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ αλλους ανθρωπους να κανουν το αντιθετο εις βαρος των συνανθρωπων τους.

Οι ηλιθιοι ειναι γεματο αυτοπεποιθηση και οι εξυπνοι γεματο αμφιβολια! B)

 

Αν ειναι να υπηρετησω τετοιους ανοητους παω στο χωριο μου και βοσκω προβατακια!Ειναι πιο εντιμο και πιο επωφελες στην ψυχικη μου υγεια που ποτε δεν την βαζω πιο κατω απο δαυτους. :P

 

Το να σκυβεις το κεφαλι σε ηλιθιους δεν θα κανει τον κοσμο καλυτερο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος ξερεις γιατι παει κατα διαολου;

Γιατι μια ζωη θα εχει αυτη την "λογικη" του οτι επειδη εισαι υπαλληλος θα πρεπει να χωρευεις πεντοζαλι ακριβως γιατι σου το ειπαν ενα ματσο ανοητοι γραφιαδες που ο "χειροτερος" υπαλληλος(καταλαβαινεις τι εννοω)ξερει και εχει εμπειρια πολυ περισσοτερη απο ενα ματσο και γεματο γηπεδο απο δαυτους!

Που οτι σιχαινονται αυτοι στα μεγαλα σαλονια τους και την χλιδη τους ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ αλλους ανθρωπους να κανουν το αντιθετο εις βαρος των συνανθρωπων τους.

Οι ηλιθιοι ειναι γεματο αυτοπεποιθηση και οι εξυπνοι γεματο αμφιβολια! B)

 

Αν ειναι να υπηρετησω τετοιους ανοητους παω στο χωριο μου και βοσκω προβατακια!Ειναι πιο εντιμο και πιο επωφελες στην ψυχικη μου υγεια που ποτε δεν την βαζω πιο κατω απο δαυτους. :P

 

εγώ μαζί σου είμαι σε αυτά που λες, ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω τον μακάκα αλλά προκειμένου να ζήσω πες μου εσύ τι να κάνω; μακάρι να είχα γίδια και κάνα προβατάκι στο χωριό, μόνο αυτοί επιβιώνουν τη σήμερον ημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μαζί σου είμαι σε αυτά που λες, ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω τον μακάκα αλλά προκειμένου να ζήσω πες μου εσύ τι να κάνω; μακάρι να είχα γίδια και κάνα προβατάκι στο χωριό, μόνο αυτοί επιβιώνουν τη σήμερον ημέρα..

Πηγαινε σε μια υπαιθρο να βοσκεις προβατα.

Περισσοτερα θα βγαλεις και στις περισσοτερες περιπτωσεις κυριολεκτω.

Πατα "ζητειται βοσκος" και θα δεις τι εννοω.

 

Σε πολλους νομους οταν αρχιζει η συγκομιδη αλλα και οι εργασιες δινουν 30 ευρω μεροκαματο την ημερα για αγροτικες εργασιες.

Να εισαι σιγουρος οτι ερχονται οι εποχες της χειρωνακτικης εργασιας και μαλιστα γρηγορα διοτι ΑΝ ΔΕΝ παραξουμε ως χωρα απλα ή θα πουλησουμε την χωρα ολοκληρη ως ανταλλαγματα ή θα πεινασουμε.

Αυτο πληρωνουμε σημερα.

Την μηδενικη παραγωγη σε κτηνοτροφια και αγροτικα προιοντα οταν η χωρα μας ειναι μεσογειακη και ευνοειται πληρως για αυτα.

Καλα τα γραμματα...αλλα εχω πολλους φιλος που τα παρατησανε ΟΛΑ και ασχολουνται με αυτα με πτυχια ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ "Γερμανια"! :-D

Τα γραμματα που μαθανε αλλα και ο τροπος σκεψης τους εκανε αρκετα παραγωγικους και στον τροπο ευρεσης λυσεων σε πολλα προβληματα.Με την παροδο του χρονου ερχεται και η πειρα.

Ετοιμες και ευκολες λυσεις δεν υπαρχουν πουθενα κατα κορον.

Σιγα σιγα ολα ερχονται στον κορεσμο και εκεινο που εχει αξια ειναι το φαγητο.

Χωρις αυτο δεν ζεις οσα χρηματα και να σου δωσω ως χαρτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό αλλά μόλις 'ξεφορτωθείς' τον έναν θα περάσει ένας άλλος και πάλι τα ίδια, μετά θα περάσει ένας άλλος και ξανά τα ίδια, μετά θα περάσει ο πρώτος και θα κάνει την ερώτηση αν είναι όλα καλά και αν θες κάπου βοήθεια και πάει λέγωντας και φτάνεις στο σημείο που πάει να σου μιλήσει άνθρωπος και θες να του σπάσεις τα μούτρα :P

Ένα ευχαριστώ να πεις φεύγει,μη τα μεγαλοποιούμε όλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά που κοίταζα ένα φλασάκι ήρθε να μου πει ένας για τα φοβερά turbox flashάκια τους αλλά του ειπα κατευθείαν "δεν θέλω turbox γιατί είναι μάπες" και έφυγε με κατεβασμένα μούτρα. Καλά μετοχές έχουνε και στεναχωριούνται τόσο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προσβλητικό πάντως κάποιος να θέλει να κάνει την Χ δουλειά και να του λες "άστα αυτά και πήγαινε στα χωράφια". Σαν τον πωστονλένε τον έντεχνο που είχε βγει στο ραδιόφωνο ένα πράμα.

 

εντιτ: Θηβαίος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιζει ρολο ο τροπος που το λες και η ακριβης διατυπωση προφανως.
Αλλα δεν θα πρεπε να εκλαμβανεται προσβλητικο.Η δουλεια του αγροτη ειναι ακρως σημαντική και σε καμια περιπτωση αλλης κατηγοριας εργασια.Ασε που (θα πρεπε να) εμπλεκονται τοσα αλλα επαγγελματα μεσα,γεωπονος,μηχανικος για βελτιστοποίηση παραγωγης,καποιος με γνωσεις μαρκετινγκ για να πουλησεις την σοδια κτλ

Επεξ/σία από censOred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο ο τροπος που το λες και η ακριβης διατυπωση προφανως.

Αλλα δεν θα πρεπε να εκλαμβανεται προσβλητικο.Η δουλεια του αγροτη ειναι ακρως σημαντική και σε καμια περιπτωση αλλης κατηγοριας εργασια.Ασε που εμπλεκονται τοσα αλλα επαγγελματα μεσα,γεωπονος,μηχανικος για βελτιστοποιξσξ παραγωγης,καποιος με γνωσεις μαρκετινγκ για να πουλησεις την σοδια κτλ

 

Δεν είναι προσβλητικό επειδή κάτι έχει η συγκεκριμένη δουλειά. Είναι όμως στην ίδια κατηγορία με το να σου λένε να γίνεις γιατρός/δικηγόρος/μηχανικός/κλπ ενώ εσύ θέλεις κάτι άλλο. Είναι σα να σου λένε "χέστηκα τι θέλεις εσύ, να κάνεις αυτό που λέω εγώ γιατί έτσι".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι προσβλητικό επειδή κάτι έχει η συγκεκριμένη δουλειά. Είναι όμως στην ίδια κατηγορία με το να σου λένε να γίνεις γιατρός/δικηγόρος/μηχανικός/κλπ ενώ εσύ θέλεις κάτι άλλο. Είναι σα να σου λένε "χέστηκα τι θέλεις εσύ, να κάνεις αυτό που λέω εγώ γιατί έτσι".

Νομίζω ότι το λέει πιο πολύ από την άποψη ότι πρέπει να προσαρμοζόμαστε, να είμαστε ρεαλιστές και να ψάχνουμε λύσεις αντί να καθόμαστε στην καφετέρια και κλαιγόμαστε που είμαστε άνεργοι. Επίσης, το ότι κάποιος κάποτε πήρε ένα πτυχίο δεν τον δικαιολογεί στο να κάθεται και να περιμένει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μιλήσω για την προσωπική εμπειρία που είχα 7 μήνες στο Πλαίσιο γιατί δεν θέλω να επηρεάσω ούτε αρνητικά ούτε και θετικά,έξω δουλειές δεν υπάρχουν,όποιος θέλει πηγαίνει δοκιμάζει και όσο αντέξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τη λογικη του να πανε ολοι να γινουνε βοσκοι κι αγροτες ποτε δεν τη καταλαβα. Αυτη τη στιγμη μιλαμε στο ιντερνετ μεσω υπερσυγχρονων κινητων και εχουμε γενικοτερα μια ανετη ζωη επειδη καποιοι ανθρωποι δεν πηγαν να γινουν βοσκοι και αγροτες.

 

Ειναι σεβαστα επαγγελματα αλλα εξαντλητικα για το σωμα και χωρις προοπτικη εξελιξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τη λογικη του να πανε ολοι να γινουνε βοσκοι κι αγροτες ποτε δεν τη καταλαβα. Αυτη τη στιγμη μιλαμε στο ιντερνετ μεσω υπερσυγχρονων κινητων και εχουμε γενικοτερα μια ανετη ζωη επειδη καποιοι ανθρωποι δεν πηγαν να γινουν βοσκοι και αγροτες.

 

Ειναι σεβαστα επαγγελματα αλλα εξαντλητικα για το σωμα και χωρις προοπτικη εξελιξης.

Εκτός και αν κάποιος φτιάξει ρομπότ το οποίο θα φροντίζει τα ζώα, να τα ταΐζει, να παίρνει το γάλα τους, το μαλλί τους και το κρέας τους, όσο υπερσύγχρονοι και να είμαστε θα χρειαζόμαστε ακόμη βοσκούς. Όσοι παρεξηγούνται με τις λέξεις βοσκός ή τσοπάνης μπορούν να χρησιμοποιήσουν άλλες όπως για παράδειγμα ζωοτρόφος ή κτηνοτρόφος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχουμε θέμα το "εργασία στο Πλαίσιο" και 10 σελίδες τώρα διαβάζω για τσοπάνιδες, βοσκούς και μαντρόσκυλα. Έλεος δηλαδή, αν δεν τα βρίσκετε συνεχίστε με pm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...