Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχει περασει κανεις απο εσας κανενα τεστ στο Πλαισιο στην 2η συνεντευξη? Του τυπου λογικης-ακολουθια αριθμων? Η γενικα κατι παρομοιο? Οποιος γνωριζει ας μου πει μια... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θυμάμαι να έχω απαντήσει στο θρεντ αυτό,αλλά ας πω και εγώ την εμπειρία μου.

Πριν κάπου 2 χρόνια με είχαν καλέσει για συνέντευξη,θέση πωλήτριας και έπρεπε να πάω Μαγούλα,
που ήταν πακέτο λόγω απόστασης.
Τέσπα,πήγα, ήμασταν καμιά 15αρια κοπέλες και για να σας προλάβω από τα σεξιστικά,
ήταν χειμώνας,όλες ήταν καλά ντυμένες για τη συνέντευξη και όχι "ξέκωλα" και καμία δύσμορφη
αλλά ούτε είχαμε το μπόι της Σκλερανίκοβα,εάν ήμασταν έτσι θα πηγαίναμε για μοντέλα.

Μάλλον για να μην με ειδοποιήσουν ΠΟΤΕ ούτε αρνητικό e-mail δεν μου έστειλαν,βρήκαν
κάποια καταλληλότερη,αλλά δεν με ένοιαζε καθώς δεν πιστεύω πως θα άντεχα 12ωρα και σπαστά.

Σπουδάζω και δεν θα μπορούσα να τα φέρω εις πέρας,και έχω βρει κάτι πιο κοντά στις σπουδές
μου, χωρίς να πιέζομαι.

Είναι τραγική η νεοφιλελεύθερη αντίληψη, πάνω στο θέμα του Πλαισίου.
Επειδή ας πούμε υπάρχουν και χειρότερα, δεν πρέπει να στηλιτεύεται η στάση του απέναντι σε εργαζόμενους;
Είμαστε με τα καλά μας; 

Η' το θέμα της αξιοπρεπούς διαβίωσης...Όχι,δεν μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου με 750 ευρώ και
να ζεις για να εργάζεσαι και όχι να εργάζεσαι για να ζεις. Θεωρητικά αφού είμαι με τους γονείς μου, βγάζω κάποια
λεφτάκια και σπουδάζω παράλληλα θα μπορούσα άνετα να ενστερνιστώ μια τέτοια τοξική άποψη.

Αλλά δεν είναι έτσι,όλα αυτά θα τα βρούμε μπροστά μας. Όλοι.

Τώρα,τα προιόντα του "τούβλο-εξ",μου έχουν βγει από καλά μέχρι και τελείως μάπα.
Καλά,το desktop μου (σκυλί),φλασάκια και αναλώσιμα.
Εντελώς μάπα,ταμπλέτες...

Το χειρότερο είναι όμως,όταν πας να παραλάβεις παραγγελία από εκεί (ναι ναι μην πει κανένας έξυπνος γιατί πάω εκεί καμιά φορά-ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ,ΒΟΛΕΥΕΙ), που σε πρήζουν πάνω από το κεφάλι σου ένα σωρό υπάλληλοι,λες ευχαριστώ θα σας πω αν θέλω βοήθεια
και τσουπ εμφανίζεται άλλος. Νιώθεις περικυκλωμένος. Θυμάμαι μια φορά που κοίταγα θήκες κινητών και πάω να πάρω μια των δέκα ευρώ, και μου λέει μια υπάλληλος "έχουμε καλύτερη και φθηνότερη!" και μου δίνει μια θήκη φούξια δικιά τους 19.90...

All in all, καλώς λέγονται τα κακώς κείμενα. Οι άνθρωποι δεν είναι ρομποτάκια. Δεν πρέπει να είναι.
Δεν γίνεται να ξεπουλάμε την αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό μας μόνο και μόνο επειδή 
υπάρχει κρίση. Με το ίδιο σκεπτικό,ας γίνουμε και ζητιάνοι.
Δεν μπορώ να ωραιοποιήσω μία εταιρία που αυγατίζει το κέρδος της, ενώ 
εκμεταλλεύεται ασύστολα τους εργαζόμενους.



 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα,τα προιόντα του "τούβλο-εξ",μου έχουν βγει από καλά μέχρι και τελείως μάπα.

Καλά,το desktop μου (σκυλί),φλασάκια και αναλώσιμα.

Εντελώς μάπα,ταμπλέτες...

 

Και εγώ ίδια εμπειρία έχω, καλό desktop pc από το 2009, μούφα επανειλημμένως inkjet μελάνια art work, μου τα άλλαζαν τζάμπα αφού κρατούσα την απόδειξη επειδή το περίμενα, την 3η φορά που χάλασαν με 30 εκτυπώσεις σελίδων πάλι, πήγα και αγόρασα τα γνήσια και δεν άκουσα την υπάλληλο που πάλι μου πρότεινε τα κολομελάνια τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι να έχω απαντήσει στο θρεντ αυτό,αλλά ας πω και εγώ την εμπειρία μου.

 

Πριν κάπου 2 χρόνια με είχαν καλέσει για συνέντευξη,θέση πωλήτριας και έπρεπε να πάω Μαγούλα,

που ήταν πακέτο λόγω απόστασης.

Τέσπα,πήγα, ήμασταν καμιά 15αρια κοπέλες και για να σας προλάβω από τα σεξιστικά,

ήταν χειμώνας,όλες ήταν καλά ντυμένες για τη συνέντευξη και όχι "ξέκωλα" και καμία δύσμορφη

αλλά ούτε είχαμε το μπόι της Σκλερανίκοβα,εάν ήμασταν έτσι θα πηγαίναμε για μοντέλα.

 

Μάλλον για να μην με ειδοποιήσουν ΠΟΤΕ ούτε αρνητικό e-mail δεν μου έστειλαν,βρήκαν

κάποια καταλληλότερη,αλλά δεν με ένοιαζε καθώς δεν πιστεύω πως θα άντεχα 12ωρα και σπαστά.

 

Σπουδάζω και δεν θα μπορούσα να τα φέρω εις πέρας,και έχω βρει κάτι πιο κοντά στις σπουδές

μου, χωρίς να πιέζομαι.

 

Είναι τραγική η νεοφιλελεύθερη αντίληψη, πάνω στο θέμα του Πλαισίου.

Επειδή ας πούμε υπάρχουν και χειρότερα, δεν πρέπει να στηλιτεύεται η στάση του απέναντι σε εργαζόμενους;

Είμαστε με τα καλά μας; 

 

Η' το θέμα της αξιοπρεπούς διαβίωσης...Όχι,δεν μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου με 750 ευρώ και

να ζεις για να εργάζεσαι και όχι να εργάζεσαι για να ζεις. Θεωρητικά αφού είμαι με τους γονείς μου, βγάζω κάποια

λεφτάκια και σπουδάζω παράλληλα θα μπορούσα άνετα να ενστερνιστώ μια τέτοια τοξική άποψη.

 

Αλλά δεν είναι έτσι,όλα αυτά θα τα βρούμε μπροστά μας. Όλοι.

 

Τώρα,τα προιόντα του "τούβλο-εξ",μου έχουν βγει από καλά μέχρι και τελείως μάπα.

Καλά,το desktop μου (σκυλί),φλασάκια και αναλώσιμα.

Εντελώς μάπα,ταμπλέτες...

 

Το χειρότερο είναι όμως,όταν πας να παραλάβεις παραγγελία από εκεί (ναι ναι μην πει κανένας έξυπνος γιατί πάω εκεί καμιά φορά-ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ,ΒΟΛΕΥΕΙ), που σε πρήζουν πάνω από το κεφάλι σου ένα σωρό υπάλληλοι,λες ευχαριστώ θα σας πω αν θέλω βοήθεια

και τσουπ εμφανίζεται άλλος. Νιώθεις περικυκλωμένος. Θυμάμαι μια φορά που κοίταγα θήκες κινητών και πάω να πάρω μια των δέκα ευρώ, και μου λέει μια υπάλληλος "έχουμε καλύτερη και φθηνότερη!" και μου δίνει μια θήκη φούξια δικιά τους 19.90...

 

All in all, καλώς λέγονται τα κακώς κείμενα. Οι άνθρωποι δεν είναι ρομποτάκια. Δεν πρέπει να είναι.

Δεν γίνεται να ξεπουλάμε την αξιοπρέπεια και τον αυτοσεβασμό μας μόνο και μόνο επειδή 

υπάρχει κρίση. Με το ίδιο σκεπτικό,ας γίνουμε και ζητιάνοι.

Δεν μπορώ να ωραιοποιήσω μία εταιρία που αυγατίζει το κέρδος της, ενώ 

εκμεταλλεύεται ασύστολα τους εργαζόμενους.

 

 

 

 

Στο Πλαισιο παντως αυτα που περιγραφεις γινονταν και πριν την ''κριση'' :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΉΝΑ Αν τηρούσαν 8ωρο και με 1 ρεπο την εβδομάδα μέσα και την Κυριακή κλειστά κάπως θα μπορουσες να τα συμφωνήσεις. Αλλα με 12ωρα ειναι κοροιδια. Το 12ωρο το έχει απαιτηση ο άλλος στην περιπτωση που δινει καθαρο χιλιάρικο. Και παλι λιγα ειναι για 12ωρο. Τα άλλα να τα ξεχάσουν έχουνε τους σκλάβους να δουλευουν απο κάτω και αυτοι κυκλοφοράνε με αμαξάρες και μένουνε σε βιλάρες.Αλλα δεν φταινε αυτοι βρισκουν και τα κάνουν. Εκμεταλεύονται την ανάγκη ορισμένων... καποια μέρα μπορει να βρεθουν στη θεση αυτων που εκμεταλευονται ομως και τοτε θα καταλαβουν.

 

Κατα τα αλλα καλύτερα να πάς 4ωράκια στον Βασιλοπουλο με 500 πιο πολυ συμφέρει έχεις την υπολοιπη μέρα ελευθερη για 200 ευρω παραπανω χαλαλι.Στα σουπερ μαρκετ δουλευουν ετσι πλεον με βάρδιες 4ωρες-5ωρες πιο πολυ σε συμφέρει βρισκεις και ενα κοντα στη γειτονια σου οποτε δεν πληρώνεις εξοδα μεταφοράς για να πάς να κάνεις δουλεια στον ΑΛΛΟΝ τα οποια δεν σου πληρώνει αυτος οπως θα οφειλε διοτι ΑΥΤΟΣ σε τραβάει εκει... να τα λετε και αυτα στις συνεντευξεις μη νομιζουνε οτι μιλάνε σε χάπατα. Οποτε πάς 4 μεσημέρι φευγεις 9 το βράδυ και τσιμπάς 450 αν απο τα 750 του πλαισιου βγαλεις τα 200 της βενζινης καθε μηνα 550.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΉΝΑ Αν τηρούσαν 8ωρο και με 1 ρεπο την εβδομάδα μέσα και την Κυριακή κλειστά κάπως θα μπορουσες να τα συμφωνήσεις. Αλλα με 12ωρα ειναι κοροιδια. Το 12ωρο το έχει απαιτηση ο άλλος στην περιπτωση που δινει καθαρο χιλιάρικο. Και παλι λιγα ειναι για 12ωρο. Τα άλλα να τα ξεχάσουν έχουνε τους σκλάβους να δουλευουν απο κάτω και αυτοι κυκλοφοράνε με αμαξάρες και μένουνε σε βιλάρες.Αλλα δεν φταινε αυτοι βρισκουν και τα κάνουν. Εκμεταλεύονται την ανάγκη ορισμένων... καποια μέρα μπορει να βρεθουν στη θεση αυτων που εκμεταλευονται ομως και τοτε θα καταλαβουν.

 

Κατα τα αλλα καλύτερα να πάς 4ωράκια στον Βασιλοπουλο με 500 πιο πολυ συμφέρει έχεις την υπολοιπη μέρα ελευθερη για 200 ευρω παραπανω χαλαλι.Στα σουπερ μαρκετ δουλευουν ετσι πλεον με βάρδιες 4ωρες-5ωρες πιο πολυ σε συμφέρει βρισκεις και ενα κοντα στη γειτονια σου οποτε δεν πληρώνεις εξοδα μεταφοράς για να πάς να κάνεις δουλεια στον ΑΛΛΟΝ τα οποια δεν σου πληρώνει αυτος οπως θα οφειλε διοτι ΑΥΤΟΣ σε τραβάει εκει... να τα λετε και αυτα στις συνεντευξεις μη νομιζουνε οτι μιλάνε σε χάπατα. Οποτε πάς 4 μεσημέρι φευγεις 9 το βράδυ και τσιμπάς 450 αν απο τα 750 του πλαισιου βγαλεις τα 200 της βενζινης καθε μηνα 550.

Για τις κοπελες/γυναικες αυτο στα τα super market ισχυει για εμας τους υπολοιπους ομως δεν θα το ελεγα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις κοπελες/γυναικες αυτο στα τα super market ισχυει για εμας τους υπολοιπους ομως δεν θα το ελεγα :P

 

Ισότητα δεν είπαμε; :P Δεν θέλουν νταγλαράδες στα ταμεία... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσα πολλά το 4ωρο στον Βασιλόπουλο;;;;  :ph34r: 

Mία συμφοιτήτρια μου παίρνει για 4ωρο 3 μέρες την εβδομάδα,150ευρώ σε κατάστημα
με είδη πισίνας κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ειναι μονο ο μισθος. Ειναι πολυ σημαντικο η δουλεια που θα κανεις να σου δινει γνωση στο αντικειμενο σου και να σε εκθετει σε δυσκολιες που εν τελει σε εξασκουν ως επαγγελματια και ως ανθρωπο.

 

Να το πω απλα.

Αν εισαι πχ μηχανικος πληροφορικης, για μενα 10 φορες να πας να δουλεψεις με 300 ευρω το μηνα σε εναν ISP σε θεση μηχανικου πχ, παρα να πας ντελιβερας με 1500 το μηνα.

 

Διοτι η 1η δουλεια φαινομενικα δεν εχει κερδος, σε βαθος χρονου ομως εχει πολλαπλασιο κερδος απο τα 1500 του ντελιβερα.

 

 

επανερχομαι σε αυτη τη συζητηση, προσφατα μου ειπε ένα παλικάρι που δουλευε σε πολυεθνική ελεγκτική εταιρία, ότι τους νεους τους πλήρωνουν 400€ το μήνα, για ωράριο πολύ πάνω απο 8ωρο και με ταξίδια στην επαρχία απλήρωτα. 

Τους πουλανε την υποσχεση ότι κάποτε θα γίνουν ορκωτοι λογιστές και εκμεταλλευονται την υποχρεωτική προϋπηρεσία που πρέπει να έχει κάποιος. Οντως κάποιοι γίνονται, όσοι αντέξουν. Το παιδι που μου το είπε αντεξε κάτι μήνες και εφυγε, μετά πήραν και αλλον και άλλον και σόι πάει το βασιλειο. 

Η χειροτερη εκμεταλλευση παιζει να ειναι αυτή της ελπίδας...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

750 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΉΝΑ Αν τηρούσαν 8ωρο και με 1 ρεπο την εβδομάδα μέσα και την Κυριακή κλειστά κάπως θα μπορουσες να τα συμφωνήσεις. Αλλα με 12ωρα ειναι κοροιδια. Το 12ωρο το έχει απαιτηση ο άλλος στην περιπτωση που δινει καθαρο χιλιάρικο. Και παλι λιγα ειναι για 12ωρο. Τα άλλα να τα ξεχάσουν έχουνε τους σκλάβους να δουλευουν απο κάτω και αυτοι κυκλοφοράνε με αμαξάρες και μένουνε σε βιλάρες.Αλλα δεν φταινε αυτοι βρισκουν και τα κάνουν. Εκμεταλεύονται την ανάγκη ορισμένων... καποια μέρα μπορει να βρεθουν στη θεση αυτων που εκμεταλευονται ομως και τοτε θα καταλαβουν.

 

Κατα τα αλλα καλύτερα να πάς 4ωράκια στον Βασιλοπουλο με 500 πιο πολυ συμφέρει έχεις την υπολοιπη μέρα ελευθερη για 200 ευρω παραπανω χαλαλι.Στα σουπερ μαρκετ δουλευουν ετσι πλεον με βάρδιες 4ωρες-5ωρες πιο πολυ σε συμφέρει βρισκεις και ενα κοντα στη γειτονια σου οποτε δεν πληρώνεις εξοδα μεταφοράς για να πάς να κάνεις δουλεια στον ΑΛΛΟΝ τα οποια δεν σου πληρώνει αυτος οπως θα οφειλε διοτι ΑΥΤΟΣ σε τραβάει εκει... να τα λετε και αυτα στις συνεντευξεις μη νομιζουνε οτι μιλάνε σε χάπατα. Οποτε πάς 4 μεσημέρι φευγεις 9 το βράδυ και τσιμπάς 450 αν απο τα 750 του πλαισιου βγαλεις τα 200 της βενζινης καθε μηνα 550.

Βασιλοπουλο ουτε για πρακτικη δεν βρισκεις(που λεει ο λογος). Τα δε 4ωρακια των 500ευρω παλι δεν ξερω που τα εχεις ακουσει. Εγω εχει τυχει να παω 8 το πρωι στο Βασιλοπουλο και 4 το μεσημερι και να πετυχαινω τα ιδια ατομα αρα δεν ξερω τι εννοεις ή ποιος στα εχει πει αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...