Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, jonn72 είπε

Ιδιο ενδιαφερον και εγω από καποιους χρηστες που να τα εχουν  τεσταρει.

Θελω να ξεκινησω θεασεις σε κοντι και νετφλιξ και γιουτιουμπ σε μη σμαρτ τηλεοραση.  Εχω διαβασει εδω στο φορουμ για καποια θεματακια που εχουν τα τβ μποξ με θεμα συμβατοτητας και σκεφτομαι ως λυση  και την εναλακτικη ενος hdmi ταμπλετ  γουιντοους  σαν πλειερ να τελειωνω .

Χρηση

1) Δεν με ενδιαφερει να βλεπω 4k το πολυ μεχρι hd

2) δυνατο σημα wi-fi χωρις αποσυνδεσεις αποσταση απο ρουτερ 5 -10 μ, δεν υπαρχει δυνατοτητα συνδεση μεσω ethernet ( 6mbps)

3) οσο πιο απλο γινεται στο μενου και λειτουργια του, να μην χρειαζεται να ασχοληθω πολυ με αναβαθμισεις κ.τ.λ.π

4) οχι πολυ ακριβο

5) οχι θεματα ασυμβατότητας

 Ακομη αυτά τα ετοιμα σεταρισμενα   Free  από e-Shops όπως εδώ  https://www.shopcenter.gr/eikona-and-ichos/eikona/tv-box/xiaomi-tvbox-mibox-s-4k-tv-media-player-p3548c71c653c696  είναι αξιοπιστα ??  Για καποιον που το θελει ετοιμο χωρις να ασχοληθεί με τις ρυθμισεις?

το xiaomi ειναι "μονοδρομος" κατα τη γνωμη μου γιαυτα που θελεις και να μην εχεις θεμα ασυμβατοτητας. Απο χαρακτηριστικα υπαρχουν πολυ καλυτερα και φθηνοτερα αλλα εκει μπλεκεις με θεματα ασυμβατοτητας και "μη ενημερωσεων" απο θεμα λειτουργικου. Πρεπει να ασχοληθεις για να μπορεις να εχεις ενημερωση (ρομ κτλ) σε αυτα.

xiaomi τοτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, nzeppos είπε

Το xiaomi θα σου παίξει καλά και με σκέτο WiFi αν έχεις αξιοπρεπή λήψη στο σημείο που θέλεις να το βάλεις.

Το δικό μου είχε αρκετά μέτρια λήψη, συνεπώς ακόμα και το YouTube σερνόταν. Η λύση είναι ένα φτηνό adapter ethernet-usb. Αρκεί βέβαια να έχεις καλώδιο δικτύου εκεί που θα βάλεις το mi box και να μην πρέπει να πάρεις και powerline κλπ. 

Δηλαδή με έναν usb to RJ45 adapter δεν είχες κάποιο πρόβλημα κολλημάτων στην συνδεση? Δε χρειάστηκε να κάνεις τίποτα βουντού και αλχημείες για να το δεχτεί? Συγνώμη που ρωτάω το αυτονόητο αλλά εχει φοβηθεί το μάτι μου με αυτά τα tv box.

Επεξ/σία από palabiaris88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 1080 έπαιζε μια χαρά, κανένα κόλλημα. Δεν το είχα δοκιμάσει με σήμα 4k αλλά θεωρώ πως ακόμα και εκεί θα δούλευε αξιοπρεπώς από θέμα streaming.

Πάντως να σημειώσω ότι το mi box είναι μεν αρκετά πιο αξιόπιστο από τα περισσότερα κινέζικα κουτιά αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχει περίσσια ισχύος. Με συνέπεια να υπάρχουν αναφορές σε διάφορα φόρα ότι συχνά κομπιάζει κατά την αναπαραγωγή 4k (κυρίως στα μενού, όχι τόσο στο ίδιο το video). Εδώ ψιλοσερνόταν ακόμα και κατά την πλοήγηση στο κεντρικό μενού μετά την αναβάθμιση σε Android 8, αν και μεταγενέστερα updates διόρθωσαν την κατάσταση.

Καμία σχέση με Shield πάντως, το τελευταίο πετάει και δεν καθυστερεί ούτε για αστείο. Κάτι που με κάνει να πιστεύω πως το optimization μιας τέτοιας συσκευής είναι εξίσου σημαντικό με τα hardware specs του.

Τέλος πάντων, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ, το mi box είναι μονόδρομος για όσους δεν θέλουν να σκαλίζουν τα κουτιά τους, να πειραματιζονται με αμφιβόλου ποιότητας roms, διαρκείς αναβαθμίσεις κλπ. Κάντε όμως μια χάρη στον εαυτό σας και προσπαθήστε να το βρείτε σε φυσιολογική τιμή από τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά. Ακόμα κι αν παραγγείλετε από ευρωπαϊκή αποθήκη (και όχι απευθείας από Κίνα) δεν νομίζω να δώσετε πάνω από 70-75 ευρώ. Πολλά λιγότερα από τα 90αρια και τα 100αρια που ζητάνε τα σκρουτζομάγαζα. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jimis98 είπε

ποιο προτεινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το formuler z7+ , ενω εχω κ το xiaomi 

Ό,τι καλύτερο όσον αφορά το IPTV που εχω δει μεχρι σημερα .. Και το netflix που έβαλα μια χαρά παίζει μόνο που για ρυθμίσεις κτλ θέλει την χρήση του κέρσορα που εχει επανω στο τηλεκοντρόλ. 

Το τηλεκοντρόλ ειναι μεγάλο σχετικά με του xiaomi, αλλα δεν με χαλάει καθόλου μιας κ εχει όλες τις λειτουργίες εύκολα προσβάσιμες. Ειναι IR, ενω του  xiaomi ειναι bluetooth, και αυτο δεν με χαλαει γιατι μετα τα updates το xiaomi εχει disconnections. Πολύ πρακτικό οτι εχει κουμπιά επανω για την τηλεοραση μου (LG) για άνοιξε/κλείσε και source επιλογή, αρα ουσιαστικά δεν χρειάζομαι κ τα 2 τηλεκοντρολ. 

Τιμή τσουχτερή, γύρω στο 100σταρικο παίζει. 

Εχει δικιά του εφαρμογή μέσα myiptvonline ή κάπως έτσι λέγεται, που δεν εχει καμία σχεση με το stbemu, ήταν κ ο βασικός λόγος που το πήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Στα 1080 έπαιζε μια χαρά, κανένα κόλλημα. Δεν το είχα δοκιμάσει με σήμα 4k αλλά θεωρώ πως ακόμα και εκεί θα δούλευε αξιοπρεπώς από θέμα streaming.

Πάντως να σημειώσω ότι το mi box είναι μεν αρκετά πιο αξιόπιστο από τα περισσότερα κινέζικα κουτιά αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχει περίσσια ισχύος. Με συνέπεια να υπάρχουν αναφορές σε διάφορα φόρα ότι συχνά κομπιάζει κατά την αναπαραγωγή 4k (κυρίως στα μενού, όχι τόσο στο ίδιο το video). Εδώ ψιλοσερνόταν ακόμα και κατά την πλοήγηση στο κεντρικό μενού μετά την αναβάθμιση σε Android 8, αν και μεταγενέστερα updates διόρθωσαν την κατάσταση.

Καμία σχέση με Shield πάντως, το τελευταίο πετάει και δεν καθυστερεί ούτε για αστείο. Κάτι που με κάνει να πιστεύω πως το optimization μιας τέτοιας συσκευής είναι εξίσου σημαντικό με τα hardware specs του.

Τέλος πάντων, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ, το mi box είναι μονόδρομος για όσους δεν θέλουν να σκαλίζουν τα κουτιά τους, να πειραματιζονται με αμφιβόλου ποιότητας roms, διαρκείς αναβαθμίσεις κλπ. Κάντε όμως μια χάρη στον εαυτό σας και προσπαθήστε να το βρείτε σε φυσιολογική τιμή από τα γνωστά κινέζικα μαγαζιά. Ακόμα κι αν παραγγείλετε από ευρωπαϊκή αποθήκη (και όχι απευθείας από Κίνα) δεν νομίζω να δώσετε πάνω από 70-75 ευρώ. Πολλά λιγότερα από τα 90αρια και τα 100αρια που ζητάνε τα σκρουτζομάγαζα. 

Να κάνω μια ίσως για σας χαζή ερώτηση ; Δεν ειναι μεγάλο μείον το ότι το mi δεν υποστηριζει, απο όσο ξέρω το play store  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grg? είπε

Να κάνω μια ίσως για σας χαζή ερώτηση ; Δεν ειναι μεγάλο μείον το ότι το mi δεν υποστηριζει, απο όσο ξέρω το play store  ;

δλδ μονο το playstore υπαρχει σε ολοκληρη την κοινοτητα του android? υπαρχουν τοσα αλλα που κανεις εξισου καλα την δουλεια σου και μην πω και καλυτερα, δεν ειναι λογος απορριψης αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nzeppos είπε

Το xiaomi θα σου παίξει καλά και με σκέτο WiFi αν έχεις αξιοπρεπή λήψη στο σημείο που θέλεις να το βάλεις.

Το δικό μου είχε αρκετά μέτρια λήψη, συνεπώς ακόμα και το YouTube σερνόταν. Η λύση είναι ένα φτηνό adapter ethernet-usb. Αρκεί βέβαια να έχεις καλώδιο δικτύου εκεί που θα βάλεις το mi box και να μην πρέπει να πάρεις και powerline κλπ. 

Θα είναι ακριβώς  δίπλα στην tv και στο router σε μισό μέτρο.. ρωτάω για το είναι σε flash sale. Άρα λογικά να προχωρήσω με το καλό??? Το adaptorακι? Μπορείς να με κατευθύνεις? Κάνει δουλειά??? Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες

2 λεπτά πριν, manoskost είπε

δλδ μονο το playstore υπαρχει σε ολοκληρη την κοινοτητα του android? υπαρχουν τοσα αλλα που κανεις εξισου καλα την δουλεια σου και μην πω και καλυτερα, δεν ειναι λογος απορριψης αυτος.

Μα υπάρχουν και το aptoide όπως επίσης και η γνωστή συνταγή μέσο stick έτσι δεν είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Drolok είπε

Θα είναι ακριβώς  δίπλα στην tv και στο router σε μισό μέτρο.. ρωτάω για το είναι σε flash sale. Άρα λογικά να προχωρήσω με το καλό??? Το adaptorακι? Μπορείς να με κατευθύνεις? Κάνει δουλειά??? Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες

Μα υπάρχουν και το aptoide όπως επίσης και η γνωστή συνταγή μέσο stick έτσι δεν είναι??

εγω το ξερω φιλε μου, αλλοι να τα μαθαινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, manoskost είπε

δλδ μονο το playstore υπαρχει σε ολοκληρη την κοινοτητα του android? υπαρχουν τοσα αλλα που κανεις εξισου καλα την δουλεια σου και μην πω και καλυτερα, δεν ειναι λογος απορριψης αυτος.

δεν χρειάζεται να έχεις λογαριασμός σε κάποια εταιρεία για email?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες και από εμένα.Ειμαι κάτοχος ενόςx96 mini στο οποίο έχω περάσει rom από tanix tx3 mini.Τωρα τελευταία έκανα λογαριασμό στο netflix και δεν παίζει fhd παρά μόνο sd.Θα ήθελα μια συσκευή η οποία να υποστηρίζει fhd.Μονοδρομος το mi box s η και το Chromecast θα έκανε την δουλειά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drolok είπε

Θα είναι ακριβώς  δίπλα στην tv και στο router σε μισό μέτρο.. ρωτάω για το είναι σε flash sale. Άρα λογικά να προχωρήσω με το καλό??? Το adaptorακι? Μπορείς να με κατευθύνεις? Κάνει δουλειά??? Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες

Μα υπάρχουν και το aptoide όπως επίσης και η γνωστή συνταγή μέσο stick έτσι δεν είναι??

Δεν ειμαι τόσο γνωστής.... Μόλις είδα το aptoide ! Αλλά και πάλι .... το aptoide μπορεί να μπει σε όλα τα tv box σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Grg? είπε

Δεν ειμαι τόσο γνωστής.... Μόλις είδα το aptoide ! Αλλά και πάλι .... το aptoide μπορεί να μπει σε όλα τα tv box σωστά ;

Αν τρέχει το box android δεν έχεις απ' όσο ξέρω φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, npil είπε

το xiaomi ειναι "μονοδρομος" κατα τη γνωμη μου γιαυτα που θελεις και να μην εχεις θεμα ασυμβατοτητας. Απο χαρακτηριστικα υπαρχουν πολυ καλυτερα και φθηνοτερα αλλα εκει μπλεκεις με θεματα ασυμβατοτητας και "μη ενημερωσεων" απο θεμα λειτουργικου. Πρεπει να ασχοληθεις για να μπορεις να εχεις ενημερωση (ρομ κτλ) σε αυτα.

xiaomi τοτε

npil ευχαριστω,  αγορα από σκρουτζ  που θα κανω φανταζομαι είναι όλα κλομπαλ εκδοση.  δεν χρειαζεται να το κοιτάξω αυτό?

Αξιζει από εδώ ετοιμο σεταρισμενο και φρι νετφλιξ που λεει?  Αν κανει αυτά που λεει χωρις να πειραξω εγω κατι το παιρνω από εδώ και ας είναι πιο ακριβο.

Η  αστο καλυτερα?

 

Μόλις τώρα, jonn72 είπε

npil ευχαριστω,  αγορα από σκρουτζ  που θα κανω φανταζομαι είναι όλα κλομπαλ εκδοση.  δεν χρειαζεται να το κοιτάξω αυτό?

Αξιζει από εδώ ετοιμο σεταρισμενο και φρι νετφλιξ που λεει?  Αν κανει αυτά που λεει χωρις να πειραξω εγω κατι το παιρνω από εδώ και ας είναι πιο ακριβο.

Η  αστο καλυτερα?

https://www.shopcenter.gr/eikona-and-ichos/eikona/tv-box/xiaomi-tvbox-mibox-s-4k-tv-media-player-p3548c71c653c696

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...