Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jonn72 είπε

npil ευχαριστω,  αγορα από σκρουτζ  που θα κανω φανταζομαι είναι όλα κλομπαλ εκδοση.  δεν χρειαζεται να το κοιτάξω αυτό?

Αξιζει από εδώ ετοιμο σεταρισμενο και φρι νετφλιξ που λεει?  Αν κανει αυτά που λεει χωρις να πειραξω εγω κατι το παιρνω από εδώ και ας είναι πιο ακριβο.

Η  αστο καλυτερα?

https://www.shopcenter.gr/eikona-and-ichos/eikona/tv-box/xiaomi-tvbox-mibox-s-4k-tv-media-player-p3548c71c653c696

το σεταρισμα δεν ειναι τιποτα . εφαρμογες ειναι που κατεβαζεις  και εγκαθιστας , δεν κανεις κατι αλλο

. Απλα απο δω εχεις το θεμα εγγυηση και "τελωνειο" αντι απο κινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδια. Ειμαι ακομα στην ερευνα αλλα οποια αποψη καλοδεχουμενη. Πλησιαζουν οι γιορτες και σαν φοιτητης θελω να κουμπωσω ενα boxακι στην τηλεοραση να μην καιω συνεχεια το λαπτοπ με hdmi. Eχουμε αποψη για τους νεους s905x2 ? Τα κινεζομαγαζα εχουν καποια μοντελα οπως το h96 max x2 σε πολυ δελεαστικες τιμες κοντα στο 50αρι, οσο ειναι και το μπατζετ μου. Να κοιταξω μηπως σε καποιο αλλο socket πχ 912 (αν και απο οτι βλεπω ανεβαινουν σε τιμες) . Η χρηση που το θελω ειναι utube, kodi, vlc, chrome, και νετφλιξ(δεν με ενδιαφερει το full hd ας ειναι και 720p)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα στα χέρια μου το mecool m8s pro L(b) και ήρθε η ώρα να το σκαλίσω. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια rom να του βάλω επάνω;

Επίσης, π'ως μπορώ να δω τι chipset έχω; Διάβασα ότι η ROM εξαρτάται από το chipset

Επεξ/σία από Lux Aeterna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, villasg είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτή είχα δει και εγώ, γι΄ αυτό ρώτησα για το chipset 

Spoiler
  • This firmware is designed for earlier models of the M8S Pro L with the QCA9377 wireless chipset. If you install it on later (non-LQ) hardware, WiFi and Bluetooth won't work.

Με το θέμα της θερμοκρασίας τι επέλεξες να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα το H96 max x2 4/64 με τον καινούργιο s905x2 απο κινεζομαγαζο στα 50€ προσφορα. Μετα απο όση έρευνα μπόρεσα να κάνω είδα οτι είναι ισοδύναμος, στο περιπου,  με τον 912 , λιγότεροι πυρήνες αλλά πιο ισχυροι, και παρόμοιες gpu. Πιστεύω η 4αρα ddr4 ram θα παίξει θετικό ρολο. Θα επιστρέψω με τις πρωτες μου εντυπώσεις όταν παραλαβω. (Review φυσικά δεν μπορω να κάνω γιατί δεν έχω την εμπειρία με τα boxaκια) Καλές γιορτές λοιπον απο μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ένα tv box
Με ενδιαφέρουν βασικές λειτουργίες, να μη χρειάζεται όμως πολύ πείραγμα να κάνει τα αυτονόητα
Όχι ότι δεν μπορώ να ασχολήθω, αλλά δεν θα ήθελα να φάω πολύ χρόνο εκεί ή να παλεύω με τα firmware.
Να έχει δηλαδή καλή software official υποστήριξη.
Ενδιαφέρει να παίζει απροβλημάτιστα από usb φυσικά, να υποστηρίζει κι εξωτερικό 2.5" ntfs (δεν ξέρω αν είναι standard η υποστήριξη σε όλα)
Πολύ σημαντικό επίσης να παίζει από δίκτυο αρχεία που βρίσκονται σε άλλο pc (windows 10), από samba share ή με κάποιον άλλο τρόπο
Η δυνατότητα να μπορώ να κάνω αναζήτηση στο share αυτό, επίσης σημαντικό
Kodi καλοδεχούμενο, να μπορεί να συνδέεται με wireless controller για κάνα game απλό επίσης καλοδεχούμενο
Τώρα netflix περνάει σε τρίτη μοίρα σε αυτή τη φάση, δεν είναι κακό να υπάρχει βέβαια για κάποια στιγμή αργότερα ίσως

Επειδή δεν έχω επαφή, με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω το Mi Box S στο Skroutz, σαν "επώνυμο"
Να υποθέσω είναι το τελευταίο μοντέλο της xiaomi; Σαν xiaomi φαντάζομαι θα έχει υποστήριξη και γενικά θα ρολάρει οκ. Ισχύει;
Σαν τιμή με καλύπτει επίσης, δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 80€ π.χ. για αυτά, δεν ξέρω αν θα άξιζε τόσο κάποιο box για την παραπάνω χρήση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια γνώμη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα κ εσπασα κ εγω το κεφαλι μου διαβαζοντας απειρα αρθρα κ η καταληξη ηταν ενα τεραστιο 0.

Γι'αυτο καταφευγω στη βοηθεια σας. Ψαχνω boxακι, λοιπον, που θα το χρησιμοποιει μεσηλικας (aka πατερας μου) που σημαινει οτι πρεπει να γινουν οσες λιγοτερες ρυθμισεις μπορουν. ή ακομα καλυτερα απλα plug n play. περιεχομενο: live sports, ελληνικα ελευθερα καναλια (ναι στο νησι παιζουν ελαχιστα το χειμωνα) κ ταινιες/σειρες με ελληνικους υποτιτλους.

budget μεχρι 70 ευρωπουλα κ αγορα απο οποιαδηποτε χωρα/site, δν εχω θεμα σ'αυτο.

any suggestions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το περιγράφεις σαν αναγκη και με το πως δουλευουν τα boxes και το kodi, κανενα δεν ειναι καταλληλο, εκτος αν εισαι εκει να τα βαζεις εσυ να παιζουν.

Εγω θα σου προτεινα έναν απο τους παρακατω συνδυασμους που όμως εχουν κόστος αλλά ουσιαστικά πληρώνεις την ευχρηστία των υπηρεσιών

  • tvbox + nova go
  • tvbox + cosmote go
  • tvbox + nova go +cosmote go
  • tvbox + μηνιαια iptv συνδρομή (υπολογισε κάπου στα 10-15 μήνα)
  • Για box θα σου προτεινα κατι με μνήμη τουλαχιστον 2GB (ιδανικο 3+) και αποθηκευτικό τουλαχιστον 16GB (ιδανικο 32+) με android 7+
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, isay είπε

Οπως το περιγράφεις σαν αναγκη και με το πως δουλευουν τα boxes και το kodi, κανενα δεν ειναι καταλληλο, εκτος αν εισαι εκει να τα βαζεις εσυ να παιζουν.

Εγω θα σου προτεινα έναν απο τους παρακατω συνδυασμους που όμως εχουν κόστος αλλά ουσιαστικά πληρώνεις την ευχρηστία των υπηρεσιών

  • tvbox + nova go
  • tvbox + cosmote go
  • tvbox + nova go +cosmote go
  • tvbox + μηνιαια iptv συνδρομή (υπολογισε κάπου στα 10-15 μήνα)
  • Για box θα σου προτεινα κατι με μνήμη τουλαχιστον 2GB (ιδανικο 3+) και αποθηκευτικό τουλαχιστον 16GB (ιδανικο 32+) με android 7+

Κοιτα, kodi μπορει να δουλεψει αρκετα ευκολα, να ψαχτει με streming κλπ δλδ. απλα δε θα ηθελα κατι που χρειαζεται να αλλαξεις ρυθμισεις σε ρουτερ, ports κλπ. ή να πρεπει να κατεβασεις πολλα add-ons για να δεις.

ισως κατι σε στυλ Χ96 αλλα λιγο πιο ποιοτικο γτ το συγκεκριμενο δν το πολυεμπιστευτηκα οταν το ειδα σε λειτουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mhxanologos είπε

Κοιτα, kodi μπορει να δουλεψει αρκετα ευκολα, να ψαχτει με streming κλπ δλδ. απλα δε θα ηθελα κατι που χρειαζεται να αλλαξεις ρυθμισεις σε ρουτερ, ports κλπ. ή να πρεπει να κατεβασεις πολλα add-ons για να δεις.

ισως κατι σε στυλ Χ96 αλλα λιγο πιο ποιοτικο γτ το συγκεκριμενο δν το πολυεμπιστευτηκα οταν το ειδα σε λειτουργια.

Εφοσον μπορει να δουλεψει kodi τοτε το μονο που χρειαζεσαι ειναι kodi και κάποιο έτοιμο ελληνικο build, οπως το 4D (απο το gkn wizard) ή το manalab ή καποιο build απο το grekotm. Κανε μια δοκιμαστική εγκατάσταση στον υπολογιστη (με τον ιδιο τροπο δουλευουν τα builds) και αν δεις οτι ο πατερας σου τα καταφέρνει, βουρ για μποξάκι. 

Σαν μάρκες και εφοσον δεν θες netflix, σου θα προτεινώ tanix, beeling, zidoo. 

το καλύτερο απο θέμα σταθεροτητας ειναι το nvidia shield αλλα μαλλον ειναι λιγο overprice για την αναγκη που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά!

Υπαρχει κανεις που να εχει το GT1 ultimate με s/n LPN1 (stock), χωρις να εχει προβληματα στο playback (stuttering) απο kodi ή και youtube?

Το αγορασα πριν απο ενα μηνα απο Gearbest, ομως δεν ειμαι ικανοποιημενος και την ψαχνω για custom rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...