Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το είχα με έναν Ugreen usb-ethernet adapter με USB hub. Από κάποια reviews νομίζω τον ανέφεραν ως κατάλληλο για το mi box s.

Αλλάζοντας σε wi-fi είχα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με τα reboots, καμία απολύτως βελτίωση, γι'αυτό και εντυπωσιάζομαι που σε εσένα φαίνεται να είναι ΟΚ με το wi-fi. Αυτό που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή γιατί πάει αρκετός καιρός είναι αν δοκίμασα με το wi-fi αλλάζοντας απλά τη ρύθμιση από ενσύρματο σε ασύρματο δίκτυο ή αν αποσύνδεσα και τον αντάπτορα ταυτόχρονα. Αν δεν τον αποσύνδεσα θα μπορούσε θεωρητικά να συνεχίσει να δημιουργει θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ τον είχα βγάλει εντελώς για κάποιες μέρες.

Από χθες τον έχω πάνω, λογικά παίζει αυτόματα με αυτόν, και πέρα απ' το κόλλημα που έφαγε στα πρώτα λεπτά νομίζω δεν έχει ξαναφάει, αλλά δούλευα σήμερα και το έχω δουλέψει ελάχιστα.

Θα το παρακολουθήσω αυτές τις μέρες να δω τι γίνεται.

Πάντως πριν είχα πολλά κρασαρίσματα μέσα στη μέρα, όχι 1-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αρχή δες πόσα θα πιάνει το Mi Box S με Wi-Fi, γιατί έχω γράψει πιο πάνω ότι ενώ στο Check Network του Netflix της TV έπιανα 20Mbps+, στο Mi Box S που ήταν στο ίδιο σημείο έπαιζα γύρω στα 3Mbps και γενικά οι αναφορές για τα προβλήματα που παρουσιάζει το Wi-Fi του είναι άπειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Γι' αρχή δες πόσα θα πιάνει το Mi Box S με Wi-Fi, γιατί έχω γράψει πιο πάνω ότι ενώ στο Check Network του Netflix της TV έπιανα 20Mbps+, στο Mi Box S που ήταν στο ίδιο σημείο έπαιζα γύρω στα 3Mbps και γενικά οι αναφορές για τα προβλήματα που παρουσιάζει το Wi-Fi του είναι άπειρες.

Επειδή δε το έχω πάρει ακόμα, φαντάζομαι ταχύτητα box βλέπεις κάπου στις ρυθμίσεις? Ή speedtest σε κάποιον browser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ποιο tv box θεωρείται vfm αυτό τον καιρό; Δεν με ενδιαφέρει να έχει πιστοποίηση netflix η youtube καθώς θέλω να τρεχω stremio μόνο, η απο usb. Οπότε ίσως λίγη ram παραπάνω μα χρειάζεται για το buffering 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ribo7 είπε

Επειδή δε το έχω πάρει ακόμα, φαντάζομαι ταχύτητα box βλέπεις κάπου στις ρυθμίσεις? Ή speedtest σε κάποιον browser?

Ο καλύτερος τρόπος για να μετρήσεις την ταχύτητα που συνδέεται το μποξάκι είναι ο παρακάτω:

Κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση στο pc σου το jperf.

https://softfamous.com/jperf/

Κάνεις εγκατάσταση το iperf στο μποξάκι

https://apk.tools/details-iperf-for-android-apk/ 

και δίνεις την εντολή:

iperf -c 192.168.0.155 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10  (ΠΡΟΣΟΧΗ στα κενά )

όπου 192.168.0.155 βάζεις την ip του pc σου και τρέχεις την εφαρμογη απο το μποξάκι (προσοχη στο pc επιλεγεις το server και σαν πελάτης  στο μποξάκι) αν είσαι συνδεδεμενος στα 5 ghz και πάρεις ταχύτητες πάνω από 170 Megabits/sec τότε είσαι ok για τοπικό streaming ακομα  και για αρχεια πολύ μεγαλύτερα των 40 giga. Το ιντερνετικό streaming εξαρτάται από την ταχύτητα της σύνδεσης σου.

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο off topic μαλλον αλλα ισως να βγαλω ακρη:

 

Ψαχνω για καποιο IPTV box που να ειναι τελειως απλο (και φθηνο), σαν π.χ. τους κλασικους αποκωδικοποιητες που κουμπωνουμε στις μη DVB-T TVs.

 

Εχω ηδη ενα TVHeadend server για να κανω streaming την DVB τηλεοραση μεσα στο σπιτι σε Mi Box, απλα χρειαζομαι και ενα τελειως απλο box για μια TV που να μπορει να το χειριστει ο 83 χρονων παππους μου. Σιγουρα θελω να υποστηριζει το container και τον codec της Digea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει κανεις προταση για εφαρμογη αρχικα ή/και  απλο remote που να ελεγχει την app  stb emu? Το μαμα  του H96MAX X3 δεν κανει για forward σε ταινιες , οπως δεν κανει και η εφαρμογη cetus play.

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Εχει κανεις προταση για εφαρμογη αρχικα ή/και  απλο remote που να ελεγχει την app  stb emu? Το μαμα  του H96MAX X3 δεν κανει για forward σε ταινιες , οπως δεν κανει και η εφαρμογη cetus play.

Το stbemu δεν εχει επιλογη για remapping τον κουμπιων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως κάποιος έχει κάνει την διαδικασία restore σε brickariσμενο TV Box με UART. (DOA)
στο UART ανταποκρίνεται ...βασικώς ήμουν έτοιμος να το πετάξω ..(αλλά είπα να δω μήπως παίζει με UART και δίνει output)
Απότι βλέπω δεν συνδέεται στο USB flash tool...και δεν βρίσκω πως να κόψω το  boot...αλλά θα ξαναδοκιμάσω.. διαβάζω ότι θέλει υπομονή.
Tanix TX3 S905X3 4/64

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Εχει κανεις προταση για εφαρμογη αρχικα ή/και  απλο remote που να ελεγχει την app  stb emu? Το μαμα  του H96MAX X3 δεν κανει για forward σε ταινιες , οπως δεν κανει και η εφαρμογη cetus play.

Μπες settings /key config και κανε remapping τα πλήκτρα που θέλεις. Εαν δυσκολεύεσαι κοίτα στο youtube .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μήπως κάποιος έχει κάνει την διαδικασία restore σε brickariσμενο TV Box με UART. (DOA)
στο UART ανταποκρίνεται ...βασικώς ήμουν έτοιμος να το πετάξω ..(αλλά είπα να δω μήπως παίζει με UART και δίνει output)
Απότι βλέπω δεν συνδέεται στο USB flash tool...και δεν βρίσκω πως να κόψω το  boot...αλλά θα ξαναδοκιμάσω.. διαβάζω ότι θέλει υπομονή.
Tanix TX3 S905X3 4/64

Πάρε USB male to male και πέρνα του με UBT την αντίστοιχη Rom , βραχυκύκλωσε τις επαφές που σου δείχνω. Tanix tx3 QZ 1000 lan , BZ 10/100 lan.

IMG_20210625_150351.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...